Uredski alati

Pravljenje .epub formata

keks99 sub 19.9.2020 11:55

Koristio sam calibre do sad za pravljenje .epub formata ali nije praktican zato sto ja kad otvorim na telefonu taj .epub i ovde na PC preko calibre ne bude isto. Na PC mi pokazuje mnogo vise teksta na 1 stranici nego na telefonu. 
Treba mi nesto sto ce biti identicno ovde i na telefonu da bi znao kako da poredam tekst.  

Ako ima nesto sto ce mi otvoriti neki prozorcici srazmjeran telefonu i da ja tu pisem text, pomjeram itd i da to tako ostane i kad prebacim na tel.

keks99 sub 19.9.2020 22:32
Talaba kaže...

Imaš online sajt za to vrlo dobar jedino ga ja koristim za prevodjenje epub u pdf možeš i u doc format. Znači možeš napisati bilo šta u wordu i zatim ga konvertovati u epub preko sajta. Za direktno uređivanje epuba ne znam.

https://convertio.co/pdf-epub/

 Znam za to ali mi treba da ja poredam stranice u epubu. 
Npr pdf 1 stranica se pretvori u 3 stranice epuba, to mi ne treba jer onda on sam generira stranice, npr knjiga od 400 strana bude na 800 stranica epuba. A ja hocu da ja rucno editujem to sto ce prikazivati na telefonu to mi treba, da ja vidim i kontrolisem sta ce pisati na prvoj stranici, sta ce pisati na drugoj stranici i tako dalje. 
Isto kao pdf kad pravis, imas jednu stranicu i tu stavis na nju sta god hoces, prebacis na drugu, stavis sta hoce i kad taj pdf stavis na telefon, on bude isti ko na racunaru. Ono sto je na 1 strani, to je i na komp i na tel na prvoj strani.

Na epub, mogu editirati ali mi ne prikazuje ovaj calibre tacno, prikaze mi ja mislim cjelu pdf stranicu kao jednu u epub, a kad to gledam na telefonu, onda su 2 ili 3 strane. Kontam ja da taj .epub i sluzi za telefone da se lakse cita i da slova budu veca i logicno je da ce biti na vise stranica jedna stranica pdf-a ali hocu da ja to kontrolisem sta ce mi se prikazati na 55 stranici na telefonu, a sta na 101 stranici. 

Ali sad gledam, mozda to i nije moguce kontrolisati jer mi razlicite aplikacije isti .epub razlicito prikazuju. Na jednoj app ima vise teksta po jednoj stranici, na drugoj manje..

mbaksa sub 19.9.2020 23:37
keks99 kaže...

Koristio sam calibre do sad za pravljenje .epub formata ali nije praktican zato sto ja kad otvorim na telefonu taj .epub i ovde na PC preko calibre ne bude isto. Na PC mi pokazuje mnogo vise teksta na 1 stranici nego na telefonu. 
Treba mi nesto sto ce biti identicno ovde i na telefonu da bi znao kako da poredam tekst.

To i je cijela poanta .epub formata! Taj format nema definirane stranice, nego je poanta da uređaj na kojem čitaš knjigu prikazuje tekst izabranim fontom i izabranom veličinom fonta tako da popuni ekran, znači da se straničenje obavlja u letu, ovisno o tim parametrima.

 

Ako tražiš nešto što ima definirano što točno će gdje biti na stranici, onda nećeš konvertirati u .epub nego u PDF.