Uredski alati

Microsoft 365 Apps - licenca = korisnik = ?

mzopg uto 10.11.2020 18:55

Može netko objasniti ovaj navod:

Koristite jednu licencu za kompletno instalirane aplikacije sustava Office na pet mobilnih uređaja, pet tableta i pet PC-jeva ili Macova po korisniku.

 

https://www.microsoft.com/hr-hr/microsoft-365/business/microsoft-365-apps-for-business?activetab=pivot%3aoverviewtab

 

Ako sam dobro shvatio s jednom licencom se "office" može instalirati na max. 15 uređaja, od toga 5 desktopa. Što je sa korištenjem? Može se koristiti samo na jednom istovremeno ili na svima? Recimo radim na dva desktopa ili desktop + laptop, mogu li istovremeno raditi na jednom i drugog u "officeu"?

love2ml86 uto 10.11.2020 18:59
mzopg kaže...

Može netko objasniti ovaj navod:

Koristite jednu licencu za kompletno instalirane aplikacije sustava Office na pet mobilnih uređaja, pet tableta i pet PC-jeva ili Macova po korisniku.

 

https://www.microsoft.com/hr-hr/microsoft-365/business/microsoft-365-apps-for-business?activetab=pivot%3aoverviewtab

 

Ako sam dobro shvatio s jednom licencom se "office" može instalirati na max. 15 uređaja, od toga 5 desktopa. Što je sa korištenjem? Može se koristiti samo na jednom istovremeno ili na svima? Recimo radim na dva desktopa ili desktop + laptop, mogu li istovremeno raditi na jednom i drugog u "officeu"?

Možeš raditi istovremeno na više uređaja na 365.

mzopg uto 10.11.2020 19:09
love2ml86 kaže...
mzopg kaže...

Može netko objasniti ovaj navod:

Koristite jednu licencu za kompletno instalirane aplikacije sustava Office na pet mobilnih uređaja, pet tableta i pet PC-jeva ili Macova po korisniku.

 

https://www.microsoft.com/hr-hr/microsoft-365/business/microsoft-365-apps-for-business?activetab=pivot%3aoverviewtab

 

Ako sam dobro shvatio s jednom licencom se "office" može instalirati na max. 15 uređaja, od toga 5 desktopa. Što je sa korištenjem? Može se koristiti samo na jednom istovremeno ili na svima? Recimo radim na dva desktopa ili desktop + laptop, mogu li istovremeno raditi na jednom i drugog u "officeu"?

Možeš raditi istovremeno na više uređaja na 365.

 znači teoretski ako netko ima ured sa 5 zaposlenika i 5 računala + 3 laptopa može kupiti jednu licencu i to je to? Je li u nekakvom prekršaju zakonski gledano?

ihush uto 10.11.2020 19:44
mzopg kaže...
love2ml86 kaže...
mzopg kaže...

Može netko objasniti ovaj navod:

Koristite jednu licencu za kompletno instalirane aplikacije sustava Office na pet mobilnih uređaja, pet tableta i pet PC-jeva ili Macova po korisniku.

 

https://www.microsoft.com/hr-hr/microsoft-365/business/microsoft-365-apps-for-business?activetab=pivot%3aoverviewtab

 

Ako sam dobro shvatio s jednom licencom se "office" može instalirati na max. 15 uređaja, od toga 5 desktopa. Što je sa korištenjem? Može se koristiti samo na jednom istovremeno ili na svima? Recimo radim na dva desktopa ili desktop + laptop, mogu li istovremeno raditi na jednom i drugog u "officeu"?

Možeš raditi istovremeno na više uređaja na 365.

 znači teoretski ako netko ima ured sa 5 zaposlenika i 5 računala + 3 laptopa može kupiti jednu licencu i to je to? Je li u nekakvom prekršaju zakonski gledano?

 -ne.. :) tj to što neki korisnik može imati više uređaja i koristiti mso na svima je stvar licence za tog korisnika, ali to ne znači da drugi korisnik to smije (mada dok računalo nema nrp biometrijski čip ne može znati sjedim li ja za wordom ili ti.. no kao kad policajac traži osobnu-vozačku, tad trebaš svoju licencu-dozvolu, ne tuđu jer ne vrijedi za tebe kao osobu).

 

-tj fora je da ms ekšli dozvoljava do 10 uređaja.. ali tad bi dolazilo do problema pa se kaže 5.. (višak aktivacija može dovesti do blokiranja-blaclistanja licence a to bi legalnima stvorilo problem pa možda i tužbe MSu, npr kad baciš stari mobač i kupiš novi.. pa sad navode 5 uređaja).

-tj ovisi koju reklamu gledaš, kućne-osobne korisnike ili biz-firme-korporativne, odnosno tip licence koji može biti vezan uz računalo-hw ili osobu kao login. Tako npr za treminal imal oduvjek cal-licence koje firma uzme onako na stotine.. ali te licence nisu dostupne malim kupcima u maloprodaji itd itd.

mzopg uto 10.11.2020 20:25
ihush kaže...

 -ne.. :) tj to što neki korisnik može imati više uređaja i koristiti mso na svima je stvar licence za tog korisnika, ali to ne znači da drugi korisnik to smije (mada dok računalo nema nrp biometrijski čip ne može znati sjedim li ja za wordom ili ti.. no kao kad policajac traži osobnu-vozačku, tad trebaš svoju licencu-dozvolu, ne tuđu jer ne vrijedi za tebe kao osobu).

To je to kolega, tako sam i ja shvatio, ali rekoh bolje provjeriti da nisu uveli nekakvu provjeru da samo jedna instanca aplikacije može biti aktivna.

Ukratko mogu se praviti grbavi i imati instaliran office na više računala, a u slučaju kontrole na inspekciji je dokazati da je "krivi" korisnik koristio office. 

Nuclear_Phoenix uto 10.11.2020 23:12

Te "dodatne" licence su u principu zamišljene da si zaposlenik sa jednom licencom može instalirati Office na svoj poslovni PC, mobitel, službeni laptop i eventualno još jedna za PC doma, recimo. To sam si i ja napravio, imam legalan office na svemu i uredno radi svih 5 paralelno ako treba.

 

Jedini je problem što je to jedan email pa imaš outlook i onedrive na jedno ime (za word, excel... nebitno) pa možda i nije baš 100% upotrebljiv za firmu sa 5 zaposlenih ako svatko želi svoj mail i onedrive.

ihush uto 10.11.2020 23:30
mzopg kaže...
ihush kaže...

 -ne.. :) tj to što neki korisnik može imati više uređaja i koristiti mso na svima je stvar licence za tog korisnika, ali to ne znači da drugi korisnik to smije (mada dok računalo nema nrp biometrijski čip ne može znati sjedim li ja za wordom ili ti.. no kao kad policajac traži osobnu-vozačku, tad trebaš svoju licencu-dozvolu, ne tuđu jer ne vrijedi za tebe kao osobu).

To je to kolega, tako sam i ja shvatio, ali rekoh bolje provjeriti da nisu uveli nekakvu provjeru da samo jedna instanca aplikacije može biti aktivna.

Ukratko mogu se praviti grbavi i imati instaliran office na više računala, a u slučaju kontrole na inspekciji je dokazati da je "krivi" korisnik koristio office. 

 -gle.. ulaskom u eu i rasformiranjem inspektorata je stvar promjenjena.. stara 'piraterija' je došla pod carinsku a tu su kazne za nulu veće, pa firma koja mora imati uredno poslovanje ima i licence, tj kućni juzer ili poslovni nije isto, kućnima pomažem, firme trebaju poslovati po pravilima i imati odgovarajuće osobe koje o tome vode brigu, tj firma koja 'propadne' zbog par licenci win-mso je ionako već propala a ako se time zarađuje tad je sitnica za platiti vs moguća kazna. (mada par godina nema takvih kontrola.. još se reorganizira..).

 

-đabe ti tad dokazivanje da je krivi korisnik, oni te traže licence, nemaš=pirat=kazna pa ti dokazuješ tjedan po općini itd.. ili platiš recimo 50.000kn pa ti sve ostalo postane jeftino. Ne igrati se, ne isplati se...

jozef sri 11.11.2020 01:40

Važno je obratiti pažnju da postoji Office365 personal, family, business (basic, plus, premium, enterprise...) . Taj s 5 dodatnih accounta je Family plan (1 glavni +5 child accounta), ali kao što samo ime govori te licence nisu važeće za poslovnu uporabu.

mzopg  dakle da, u prekršaju si. Te licence ti ne vrijede ništa ako dođe inspekcija, moraš imati Office365 business licencu, a te su za pojedinačne korisnike.

mzopg sri 11.11.2020 14:43
Nuclear_Phoenix kaže...

Te "dodatne" licence su u principu zamišljene da si zaposlenik sa jednom licencom može instalirati Office na svoj poslovni PC, mobitel, službeni laptop i eventualno još jedna za PC doma, recimo. To sam si i ja napravio, imam legalan office na svemu i uredno radi svih 5 paralelno ako treba.

 

Jedini je problem što je to jedan email pa imaš outlook i onedrive na jedno ime (za word, excel... nebitno) pa možda i nije baš 100% upotrebljiv za firmu sa 5 zaposlenih ako svatko želi svoj mail i onedrive.

Mislio sam da je tako, ali mi je čudno bilo da su stavili limit na 15 uređaja, to mi je nekako previše pa mi je bilo malo čudna definicija. Recimo kod Adobea je to jasno definirano 1+1 s tim da je jasno određeno da se istovremeno može koristiti samo na jednom od ta dva uređaja.

 

Outlook, onedrive i ostalo su im nebitni, u principu im treba word i excel jer tu i tamo dobiju nekakve tablice i dokumente od klijenata koje im trebaju za izradu projekta. Do sada su koristili Open Office i to je odlično radilo, ali u zadnje vrijeme se konstantno ruši usred rada i to je već postalo iritirajuće.

 

ihush kaže...

 -gle.. ulaskom u eu i rasformiranjem inspektorata je stvar promjenjena.. stara 'piraterija' je došla pod carinsku a tu su kazne za nulu veće, pa firma koja mora imati uredno poslovanje ima i licence, tj kućni juzer ili poslovni nije isto, kućnima pomažem, firme trebaju poslovati po pravilima i imati odgovarajuće osobe koje o tome vode brigu, tj firma koja 'propadne' zbog par licenci win-mso je ionako već propala a ako se time zarađuje tad je sitnica za platiti vs moguća kazna. (mada par godina nema takvih kontrola.. još se reorganizira..).

 

-đabe ti tad dokazivanje da je krivi korisnik, oni te traže licence, nemaš=pirat=kazna pa ti dokazuješ tjedan po općini itd.. ili platiš recimo 50.000kn pa ti sve ostalo postane jeftino. Ne igrati se, ne isplati se...

Pojednostavljuješ problematiku, navedena firma plaća već hrpu softwarea, npr. Adobe CC 800kn mjesečno po računalu/korisniku, 4000kn mjesečno za Adobe i svaka dodatna stavka je opterećenje na budžet. Ovaj office je oko 90kn mjesečno pa puta 5 korisnika = dodatnih 450kn mjesečno i sve je to ok da je u pitanju software koji je neophodan za rad i koji se često koristi, ali njima teoretski treba 1-2 puta mjesečno word ili excel i to je to, jedino u komercijali koriste češće word i excel. Ostalo ništa ne treba ni oblaci ni munje ni outlook ni powerpoint... S te strane je nekako 450kn mjesečno bacanje novaca.

 

U licenci je definirano da može biti instalirana na pet desktop računala, ne vidim kako će inspektor dokazati da je tu netko u prekršaju osim ako ne zatekne više djelatnika kako rade istovremeno u office programima. Naravno ovo je nekakvo sivo područje, to mi je jasno. bilo bi puno lakše da su iz MS-a definirali uvjete preciznije, možda i jesu negdje u onim plahtama od uvjeta korištenja. 

 

jozef kaže...

Važno je obratiti pažnju da postoji Office365 personal, family, business (basic, plus, premium, enterprise...) . Taj s 5 dodatnih accounta je Family plan (1 glavni +5 child accounta), ali kao što samo ime govori te licence nisu važeće za poslovnu uporabu.

mzopg  dakle da, u prekršaju si. Te licence ti ne vrijede ništa ako dođe inspekcija, moraš imati Office365 business licencu, a te su za pojedinačne korisnike.

Kolega hvala na savjetu, ali da ste pogledali moj prvi post vidjeli bi da sam stavio link na "Microsoft 365 Apps za male tvrtke" i napravio copy-paste iz opisa koji se nalazi na tom linku. Znači nije u pitanju family plan ili office za osobnu upotrebu već za poslovne korisnike.

 

U svakom slučaju hvala na sudjelovanju u temi. 

all_or_nothing sri 18.11.2020 16:16

nazivi mikrosoftovih paketa uredskog software-e ne znače da ih ne smiješ koristiti u poslovnom okruženju. tko misli drugačije može si dati truda i vremena te proučiti plahte teksta o licenciranju.

meni su gospoda iz carine htjeli naplatiti kaznu jer koristim home inačicu windowsa u tvrtci pa su ipak, uz isprike, uvažili žalbu, jednako kao i office 365 home premium instaliran na 5 uređaja. 

neka microsoft ograniči windowse (alat) na razini operativnog sustava (što je i učinio, home inačica je okljaštrena za neke mrežne mogućnosti i slično, koje pro ima) pa nećemo morati brinuti je li lopata (alat) profesionalna ili kućna.

platiš i kopaš. koliko imaš snage. 

 

ihush sri 18.11.2020 16:26
all_or_nothing kaže...

nazivi mikrosoftovih paketa uredskog software-e ne znače da ih ne smiješ koristiti u poslovnom okruženju. tko misli drugačije može si dati truda i vremena te proučiti plahte teksta o licenciranju.

meni su gospoda iz carine htjeli naplatiti kaznu jer koristim home inačicu windowsa u tvrtci pa su ipak, uz isprike, uvažili žalbu, jednako kao i office 365 home premium instaliran na 5 uređaja. 

neka microsoft ograniči windowse (alat) na razini operativnog sustava (što je i učinio, home inačica je okljaštrena za neke mrežne mogućnosti i slično, koje pro ima) pa nećemo morati brinuti je li lopata (alat) profesionalna ili kućna.

platiš i kopaš. koliko imaš snage. 

 

- gle, to je očigleno greška onih koji su home željeli kazniti.. tj carina je nedavno dobila taj posao koji je prije imao inspektorat..

- sam ms i elula, navodi-dozvoljava korištenje home verzije u poslovne svrhe. (točka) i to svatko tko se time bavi zna, tj ako si veća firma imaš pravnika koji je to trebao iste sekunde riješiti, odbaciti. .. odnosno, tek nakon natezanja je odbačeno, jer bi u suprotnom da je carinska bila u pravu platio kaznu s više nula.. (piraterija).

- to je nešto sasvim drugo od (važno) iste-slične stvari, tj problem naziva home-pro-biz.. i jedno pravilo kad je u pitanju ms-windows, a sasvim drugo kad je ms-office. Za komercijalnu upotrebu moraš imati odgovarajuću licencu, pro-biz, ne home/student, jer ta licenca za office ne dozvoljava u komercijali.. i mada je isti home-pro za win nije ista licenca, tj ms-vlasnik i uvjeti koje on određuje. To jednostavno moraš znati ili ćeš lako pogriješiti i dobiti kaznu. Tj svi koji se time bave moraju to znati i tad znaju razliku, što se smije, što ne. .. jer preskupo je s carinom se igrati.

all_or_nothing sri 18.11.2020 16:59

meni je jasno da ti u hrvata sve ovisi kojem sucu ti dođe predmet u ruke,

tako da nemam namjeru nikom savjetovati da napravi isto što sam ja napravio. 

dakle, ne činite to u tvrtci. licence su ekstra zajebane i uvijek ste po nekoj osnovi u prekršaju.

 

kupite najskuplje, osim ako niste spremni ići na sud, uzeti dobrog odvjetnika, imati sreće doći u ruke razumnog suca a nakon toga nemati nikakvu zadovoljštinu osim mogućnosti korištenja ms office alata jeftinije pretplate. 

 

microsoft ne zanima koju varijantu plaćate, sve dok plaćate. oni su verzije ograničili po mogućnostima i cijeni a ne po okruženju gdje se koriste.

i da, 5 uređaja znači korištenje istih u isto vrijeme.