piksi007 uto 12.6.2012 10:17

Trebao bih malu pomoc u vezi excela.Naime koju formulu da koristim za ovo..Npr. obilježim C5, B10, C13 ,B21 i kako sad da npr ukucam u D8 neko ime a da mi u prethodno obiljezenim ćelijama bude automatski upisano to ime?

ZET uto 10.7.2012 00:23

Molim lijepo za pomoć!
Trebam napraviti sumarnu tablicu proizvedenog otpada za recimo
5 gradova po vrstama i količini otpada.
Dobijem 5 Excel file-ova, po jedan od svakog grada, s rednim brojem otpada,
njegovim ključnim brojem i količinom u tonama.
Ukupno ima 840 različitih vrsta otpada a ja trebam napraviti u Excelu
tablicu samo za stvarno stvoreni otpad po gradovima.
Recimo sa devet redova (vrsta otpada) a ne 840 redova.
Može li to Excel sam napraviti, sortirati i složiti?
Hvala lijepa unaprijed!

alankish uto 10.7.2012 10:47
ZET kaže...

Ali to mi neće biti pregledno ako prikažem sve vrste otpada!

Izvješće ima recimo 60 vrsta otpada što stane na jednu stranicu a ja isprintam 14 stranica za svih 840 vrsta otpada?

Tako sam i mislio, onda je riješenje kao što je i sasa predlozio konsolidacija odnosno, ako koristiš Excel 2007 ideš na Data pane > Consolidate ili najelegantnije riješenje da ti na skupnom sheetu izbriše retke koji u određenoj ćeliji imaju vrijednost 0. Imaš uglavnom dosta primjera na netu.

ZET uto 10.7.2012 12:43

Bravo dečki, svaka čast, puno hvala!
Nisam ni znao da ta naredba postoji, CONSOLIDATE?
Zbroji mi tone otpada iz svakog grada po vrsti otpada, odlično!

Znači lijevo su šifre otpada a gore gradovi! Svaki grad u jedan Worksheet.
Još dva podpitanja:
Ali ja hoću da ih stavi u preglednu tablicu bez zbrajanja, na kraju ih mogu i ja zbrojiti?
I što ako imam više podataka po gradu, recimo tone i cijene.

Hvala unaprijed!

hash sri 8.8.2012 14:20

Ekipa molim za pomoć.Imam podatke za dvije godine. Prva tablica je ispunjena za svih 12 mjeseci, a druga se nadopopunjava kako prođe mjesec. E sad. Ja radim indexe na osnovi tih podataka ali moze li se napraviti da se u istoj čeliji napravi promjena automatski kada nadodam podatak u drugoj tablici da on prepozna i uzme dodatni red sa podatkom iz prve tablice. Npr prva tablica svi mjeseci ispunjeni, Druga tablica samo 1. i 2. mjesec. Formula uzima suma prva 2 mjeseca(prva tablica)/prva 2 mjeseca iz druge tablice. Sada ubacim podatak za treći mjesec u drugu tablicu i da automatski formula uzme 1.,2., i  3. mjesec iz preve tablice /suma tri mjeseca iz druge i tako dalje kako nadopusujem mjesece. Znam da mogu napraviti pomočnu sa strane sa svim ali mene zanima može li se ovo riješiti. Znaci na slici foruma uzima prva dva mjeseca iz obje tabela. Ja želim ako je moguće da samo upisom novog podatka u donju tabelu za 3 mjesec forumla automatski uzima i suma za sva tri mjeseca od prve tablice i podjali je sa sumom tri mjeseca iz donje tablice.

alankish sri 8.8.2012 14:26
hash kaže...

Ekipa molim za pomoć.Imam podatke za dvije godine. Prva tablica je ispunjena za svih 12 mjeseci, a druga se nadopopunjava kako prođe mjesec. E sad. Ja radim indexe na osnovi tih podataka ali moze li se napraviti da se u istoj čeliji napravi promjena automatski kada nadodam podatak u drugoj tablici da on prepozna i uzme dodatni red sa podatkom iz prve tablice. Npr prva tablica svi mjeseci ispunjeni, Druga tablica samo 1. i 2. mjesec. Formula uzima suma prva 2 mjeseca(prva tablica)/prva 2 mjeseca iz druge tablice. Sada ubacim podatak za treći mjesec u drugu tablicu i da automatski formula uzme 1.,2., i  3. mjesec iz preve tablice /suma tri mjeseca iz druge i tako dalje kako nadopusujem mjesece. Znam da mogu napraviti pomočnu sa strane sa svim ali mene zanima može li se ovo riješiti

 

Eto ja sam imao nešto slično, nisi baš najbolje opisao problem, nadam se da će ti pomoći. Evo link.

gorkix sri 28.11.2012 17:36

može pomoć za dva pitanja o excelu.
1.kada se upiše broj u stupac A i stisne enter ,upiše se broj ,zatim ide drugi broj ispod njega i tako dalje,...mene zanima jel može obratno tj.poslije upisa broja da on ide dolje ,a drugi se upisuje iznad njega i tako dalje.

2.kada se upisuju brojevi jedan ispod drugog u istom stupcu,da li postoji mogućnost da kada se recimo jedan broj ponovi 5 puta za redom da taj broj promjeni boju ili boju čelije na tom 5 mjestu.

Maxxy pet 30.11.2012 13:59
gorkix kaže...

može pomoć za dva pitanja o excelu.
1.kada se upiše broj u stupac A i stisne enter ,upiše se broj ,zatim ide drugi broj ispod njega i tako dalje,...mene zanima jel može obratno tj.poslije upisa broja da on ide dolje ,a drugi se upisuje iznad njega i tako dalje.

2.kada se upisuju brojevi jedan ispod drugog u istom stupcu,da li postoji mogućnost da kada se recimo jedan broj ponovi 5 puta za redom da taj broj promjeni boju ili boju čelije na tom 5 mjestu.

1. Kad upises broj, CTRL + Y Prije toga podes da ti nakon "ENTER" tipke ostane aktivna celija koju si editirao.

2. Moze - funkcija Frequency() + conditional formating!

gorkix pet 30.11.2012 16:25

ovo prvo koliko toliko sam napravio tako da sam promijenio u postavkama za enter da ide gore,.....samo je mali problemčić što klizač sa strane to ne prati,..jedino kad se počne pisati brojevi od recimo stotog reda onda on ide prema gore.

a drugo ako može malo detaljnije (nisam baš previše upučen u excel)......kako napraviti da u stupcu svaka peta nula bude npr.crvene boje ili čelija crvena.....ako ti nije teško malo detaljnije.

(excel je na hr.)

IvanC sub 1.12.2012 22:28
gorkix kaže...

kako napraviti da u stupcu svaka peta nula bude npr.crvene boje ili čelija crvena.....ako ti nije teško malo detaljnije.

(excel je na hr.)

Za rad sa Conditional Formating ili Uvjetno oblikovanje pogledaj tutorijale 

 

- Conditional Formating u Excelu 2007

- Uvjetno oblikovanje u Excelu 2003 na HR

 

a rješenje tvog problema je funkcija COUNTIF i formula =COUNTIF(A$1:A1;A1)=5 ako uzmemo u obzir da su tvoji brojevi pisani u stupac A, koju trebaš postaviti u polje "Formula" u Excelu 2003 ili "Use a formula to determine...." u Excelu 2007

 

Dakle ova formula uz postavljene uvjete oblikovanja obojat će svaku ćeliju u kojoj se pojavi jedan te isti broj peti put po redu

gorkix ned 2.12.2012 12:21

Upotrijebio sam ovu formulu i u prilogu na slici sam objasnio šta se događa.

 

Znaći trebao bi riješenje da se oboji čelija svakog petog broja u serije tog istog broja......ili ako je to nemoguće onda da se oboji čelija  na petom mjestu recimo samo od broja "0".

gorkix sri 2.1.2013 14:42
Maxxy kaže...
gorkix kaže...

može pomoć za dva pitanja o excelu.
1.kada se upiše broj u stupac A i stisne enter ,upiše se broj ,zatim ide drugi broj ispod njega i tako dalje,...mene zanima jel može obratno tj.poslije upisa broja da on ide dolje ,a drugi se upisuje iznad njega i tako dalje.

2.kada se upisuju brojevi jedan ispod drugog u istom stupcu,da li postoji mogućnost da kada se recimo jedan broj ponovi 5 puta za redom da taj broj promjeni boju ili boju čelije na tom 5 mjestu.

1. Kad upises broj, CTRL + Y Prije toga podes da ti nakon "ENTER" tipke ostane aktivna celija koju si editirao.

2. Moze - funkcija Frequency() + conditional formating!

 ne ide mi baš ovo oko prvog pitanja.......priložio sam sliku,pa ako itko zna dal to može......

browster ned 6.1.2013 14:38

Možeš da napraviš jednostavan makro koji će ubaciti ćeliju na mesto selektovane ćelije, a ostale ćelije pomeriti nadole. To možeš ili preko makro rekordera (startuješ makro rekorder pa onda uradiš insert->shift cell down).

Taj makro bi izgledao ovako nekako:

Sub Macro_insert_cell_down()

   Selection.Insert Shift:=xlDown

End Sub

Jedino što bi morao nakon svakog unošenja u ćeliju (dakle nakon enter-a) da ručno pokreneš makro. Možeš da staviš ikonicu u quick access toolbar (ona traka gore levo u xcel prozoru) i da joj dodeliš da startuje taj makro.