volegradele pet 15.5.2020 10:13

Ja koristim par WD recertified diskova vec 2 godine i zasad je sve uredu,WD na njih daje 6 mjeseci garancije,kupio sam direktno od njih!
Mislim da su to diskovi vraceni na reklamaciju,obnovljeni i vraceni u prodaju po snizenim cijenama!

MrBlc pet 15.5.2020 10:43

Najčešće je uklonjena jedna neispravna ploča na disku većeg kapaciteta, a s druge strane, postoji mogućnost i da naletiš na ispravan disk koji je samo vraćen bez originalne ambalaže nakon par dana korištenja, testiran, wipean i zapakiran. Ja osobno takvim diskovima ne bih vjerovao za ništa kritično jer ipak ne znaš "povijest bolesti". Za neki nebitni storage i za array s većom redudancijom bi mogli biti ok, pogotovo ako imaš hot spare.

Grozni_Zabac pet 15.5.2020 11:33

Danas to nije neki problem skupit, vise manje svaka koja izlazi ima 100+ GB, ako hoces imat na disku neku kolekciju brzo se prostor napuni. Takoder, nemaju svi 100/200+ Mbps linkove da si mogu priustiti cesto brisanje/skidanje pa da ima samo ono sto trenutno igra i nista vise

Posmatrač pet 15.5.2020 12:38
MrBlc kaže...

Najčešće je uklonjena jedna neispravna ploča na disku većeg kapaciteta, a s druge strane, postoji mogućnost i da naletiš na ispravan disk koji je samo vraćen bez originalne ambalaže nakon par dana korištenja, testiran, wipean i zapakiran. Ja osobno takvim diskovima ne bih vjerovao za ništa kritično jer ipak ne znaš "povijest bolesti". Za neki nebitni storage i za array s većom redudancijom bi mogli biti ok, pogotovo ako imaš hot spare.

 Ja ne vjerujem ni novom....

Posmatrač sub 16.5.2020 22:09
Valentin17 kaže...
njuskac kaže...

Nemam bitne podatke na disku ali ne zelim bacit 600kn da mi rikne za 3mj

To nitko ne može znat, ako nisi spreman riskirati, onda ti jedino preostaje kupnja novoga.

 Koji ce ti isto tako crknuti ali ces dobiti novi. Podatke svakako gubis...

Sto se tice podataka ne vjeruj nikome i backup backupa...

Santana sub 16.5.2020 22:15
Posmatrač kaže...
Valentin17 kaže...
njuskac kaže...

Nemam bitne podatke na disku ali ne zelim bacit 600kn da mi rikne za 3mj

To nitko ne može znat, ako nisi spreman riskirati, onda ti jedino preostaje kupnja novoga.

 Koji ce ti isto tako crknuti ali ces dobiti novi. Podatke svakako gubis...

Sto se tice podataka ne vjeruj nikome i backup backupa...

 Kakav backup treba mu za igre
Bitna mu je garancija jer se boji da nakon par mjeseci ne rikne disk i odu novci.

Igre se lagano skinu opet

Santana ned 17.5.2020 09:31
GSP kaže...

je, 4tb igara je pis of kejk skinuti

 

ja bih rado platio jos jedan disk od 1000 kn nego sve ponovno skidao

 Ti bi radio backup od 4TB za igre ?

Skidas pomalo kak ti se kaj igra. Isto tak nece on napunit 4TB sa igrama u prvih tjedan dana.

Nego bilo u linksu akcija za normalan disk 6TB SkyHawk Surveillance 1100kn
pa sigurno se bude dalo opet nac nesto slicno

Mladen ned 17.5.2020 09:57
njuskac kaže...

Vidim neki ducani prodaju tvornicki obnovljene hard diskove uz 3mj garanciju pa me zanima sta je tu tocno obnovljeno i koliko je to pouzdano?da li to znaci da su svi dijelovi novi ili?

Ako misliš na one u ADMu, uzeo sam par komada (Hitachi Ultrastar).

Izgledaju kao novi u smislu da dolaze u zatvorenoj vrećici i bez ikakvih vidljivih tragova korištenja, kao da su im iznutrice preseljene u novo kućište.

Kao što je MrBlc napisao, za nekog tko već ima dosta diskova i riješen backup ima smisla. Moja računica je otprilike bila da ako umjesto jednog za iste novce mogu kupiti dva (Ultrastar je više enterprise klasa diskova) a sve ostalo radim na način da ne vjerujem ni novom onda mi matematika daje dobre šanse da ukupno prođem povoljnije, obzirom na "mortalitet" diskova. Ako su novi prosječno 1-3%, neka reparirani budu i 10%, na više komada zvuči povoljno. Čak i da ih u roku 2-3 godine, koliko su uobičajene garancije, crkne pola (npr. 3 od 6), na kraju bi priča završila jednako (kao da sam odmah kupio 3 nova). Razlika je samo u tome što sam cijelo to vrijeme imao duplo više prostora na raspolaganju.

 

Valentin17 ned 17.5.2020 10:55
Mladen kaže...

Moja računica je otprilike bila da ako umjesto jednog za iste novce mogu kupiti dva (Ultrastar je više enterprise klasa diskova) a sve ostalo radim na način da ne vjerujem ni novom onda mi matematika daje dobre šanse da ukupno prođem povoljnije

Jedini pravi odgovor. 

Posmatrač ned 17.5.2020 15:20
Santana kaže...
GSP kaže...

je, 4tb igara je pis of kejk skinuti

 

ja bih rado platio jos jedan disk od 1000 kn nego sve ponovno skidao

 Ti bi radio backup od 4TB za igre ?

Skidas pomalo kak ti se kaj igra. Isto tak nece on napunit 4TB sa igrama u prvih tjedan dana.

Nego bilo u linksu akcija za normalan disk 6TB SkyHawk Surveillance 1100kn
pa sigurno se bude dalo opet nac nesto slicno

 A kao novi disk ne crkava? Samo sto nece platiti disk ali ce podatke opet skidati. Sa druge strane koliko od tih igara aktivno igra? Ako su mu toliko bitni onda bih ja radje kupio dva koristena diska od 4 tb nego jedan nov.....

 

A ako su mu ultra bitni podaci zasto onda ne bi radio bacup? Ti si dovoljno star da znas da ako nemas backup podaci ti i nisu bili bitni....

Santana ned 17.5.2020 15:34
Posmatrač kaže...
Santana kaže...
GSP kaže...

je, 4tb igara je pis of kejk skinuti

 

ja bih rado platio jos jedan disk od 1000 kn nego sve ponovno skidao

 Ti bi radio backup od 4TB za igre ?

Skidas pomalo kak ti se kaj igra. Isto tak nece on napunit 4TB sa igrama u prvih tjedan dana.

Nego bilo u linksu akcija za normalan disk 6TB SkyHawk Surveillance 1100kn
pa sigurno se bude dalo opet nac nesto slicno

 A kao novi disk ne crkava? Samo sto nece platiti disk ali ce podatke opet skidati. Sa druge strane koliko od tih igara aktivno igra? Ako su mu toliko bitni onda bih ja radje kupio dva koristena diska od 4 tb nego jedan nov.....

 

A ako su mu ultra bitni podaci zasto onda ne bi radio bacup? Ti si dovoljno star da znas da ako nemas backup podaci ti i nisu bili bitni....

 Pa dovoljno sam star da znam da mi igre nisu bitne, bitniji su mi novci koje sam dao za taj HDD pa mi onda garancija vise znaci.

Ja sam pikirao HDD vec duze pa sam rađe uzeo normalan na akciji nego ovaj sa 6 mjeseci garancije.
Ono kaj mi je stvarno bitno nije samo kod mene neko i na drugim lokacijama.

Posmatrač ned 17.5.2020 15:37
Santana kaže...
Posmatrač kaže...
Santana kaže...
GSP kaže...

je, 4tb igara je pis of kejk skinuti

 

ja bih rado platio jos jedan disk od 1000 kn nego sve ponovno skidao

 Ti bi radio backup od 4TB za igre ?

Skidas pomalo kak ti se kaj igra. Isto tak nece on napunit 4TB sa igrama u prvih tjedan dana.

Nego bilo u linksu akcija za normalan disk 6TB SkyHawk Surveillance 1100kn
pa sigurno se bude dalo opet nac nesto slicno

 A kao novi disk ne crkava? Samo sto nece platiti disk ali ce podatke opet skidati. Sa druge strane koliko od tih igara aktivno igra? Ako su mu toliko bitni onda bih ja radje kupio dva koristena diska od 4 tb nego jedan nov.....

 

A ako su mu ultra bitni podaci zasto onda ne bi radio bacup? Ti si dovoljno star da znas da ako nemas backup podaci ti i nisu bili bitni....

 Pa dovoljno sam star da znam da mi igre nisu bitne, bitniji su mi novci koje sam dao za taj HDD pa mi onda garancija vise znaci.

Ja sam pikirao HDD vec duze pa sam rađe uzeo normalan na akciji nego ovaj sa 6 mjeseci garancije.

 Ovdje pricamo o 4tb igara ;) Ja toliko igara nisam skinuo u 20 godina ;)

A za ono sto mi je bitno bacup. U kompu sam kupio 2 ssd od 250 GB i stavio u raid a ostalo su HDDovi koje sam godinama skupljao i niti jedna novi nisam kupio. Ako crknu ko ga sisa na njemu nema nista bitno... SVe bitno je na NAS-u plus cloud.... A za to mi je i 1 TB dovoljno ;)

Santana ned 17.5.2020 15:42
Posmatrač kaže...
Santana kaže...
Posmatrač kaže...
Santana kaže...
GSP kaže...

je, 4tb igara je pis of kejk skinuti

 

ja bih rado platio jos jedan disk od 1000 kn nego sve ponovno skidao

 Ti bi radio backup od 4TB za igre ?

Skidas pomalo kak ti se kaj igra. Isto tak nece on napunit 4TB sa igrama u prvih tjedan dana.

Nego bilo u linksu akcija za normalan disk 6TB SkyHawk Surveillance 1100kn
pa sigurno se bude dalo opet nac nesto slicno

 A kao novi disk ne crkava? Samo sto nece platiti disk ali ce podatke opet skidati. Sa druge strane koliko od tih igara aktivno igra? Ako su mu toliko bitni onda bih ja radje kupio dva koristena diska od 4 tb nego jedan nov.....

 

A ako su mu ultra bitni podaci zasto onda ne bi radio bacup? Ti si dovoljno star da znas da ako nemas backup podaci ti i nisu bili bitni....

 Pa dovoljno sam star da znam da mi igre nisu bitne, bitniji su mi novci koje sam dao za taj HDD pa mi onda garancija vise znaci.

Ja sam pikirao HDD vec duze pa sam rađe uzeo normalan na akciji nego ovaj sa 6 mjeseci garancije.

 Ovdje pricamo o 4tb igara ;) Ja toliko igara nisam skinuo u 20 godina ;)

A za ono sto mi je bitno bacup. U kompu sam kupio 2 ssd od 250 GB i stavio u raid a ostalo su HDDovi koje sam godinama skupljao i niti jedna novi nisam kupio. Ako crknu ko ga sisa na njemu nema nista bitno... SVe bitno je na NAS-u plus cloud.... A za to mi je i 1 TB dovoljno ;)

 Pa da u ovom slucaju je sam HDD tj. zdravlje diska bitnije nego podaci na njemu. 4TB igara je u teoriji samo :)

Posmatrač ned 17.5.2020 15:46
Santana kaže...
....

 Ovdje pricamo o 4tb igara ;) Ja toliko igara nisam skinuo u 20 godina ;)

A za ono sto mi je bitno bacup. U kompu sam kupio 2 ssd od 250 GB i stavio u raid a ostalo su HDDovi koje sam godinama skupljao i niti jedna novi nisam kupio. Ako crknu ko ga sisa na njemu nema nista bitno... SVe bitno je na NAS-u plus cloud.... A za to mi je i 1 TB dovoljno ;)

 Pa da u ovom slucaju je sam HDD tj. zdravlje diska bitnije nego podaci na njemu. 4TB igara je u teoriji samo :)

 A i download od 4 tb nije bas toliki problem ako bas se mora....

Santana ned 17.5.2020 15:52
Posmatrač kaže...
Santana kaže...
....

 Ovdje pricamo o 4tb igara ;) Ja toliko igara nisam skinuo u 20 godina ;)

A za ono sto mi je bitno bacup. U kompu sam kupio 2 ssd od 250 GB i stavio u raid a ostalo su HDDovi koje sam godinama skupljao i niti jedna novi nisam kupio. Ako crknu ko ga sisa na njemu nema nista bitno... SVe bitno je na NAS-u plus cloud.... A za to mi je i 1 TB dovoljno ;)

 Pa da u ovom slucaju je sam HDD tj. zdravlje diska bitnije nego podaci na njemu. 4TB igara je u teoriji samo :)

 A i download od 4 tb nije bas toliki problem ako bas se mora....

 Pa kak ih je prvi put skinuo tak ce i drugi put :) Nece bit nista teze zar ne ?
Meni bi trebalo malo vise od tjedan dana, ajmo rec 2 tjedna. Nista strasno.

njuskac uto 19.5.2020 17:37
Mladen kaže...
njuskac kaže...

Vidim neki ducani prodaju tvornicki obnovljene hard diskove uz 3mj garanciju pa me zanima sta je tu tocno obnovljeno i koliko je to pouzdano?da li to znaci da su svi dijelovi novi ili?

Ako misliš na one u ADMu, uzeo sam par komada (Hitachi Ultrastar).

Izgledaju kao novi u smislu da dolaze u zatvorenoj vrećici i bez ikakvih vidljivih tragova korištenja, kao da su im iznutrice preseljene u novo kućište.

Kao što je MrBlc napisao, za nekog tko već ima dosta diskova i riješen backup ima smisla. Moja računica je otprilike bila da ako umjesto jednog za iste novce mogu kupiti dva (Ultrastar je više enterprise klasa diskova) a sve ostalo radim na način da ne vjerujem ni novom onda mi matematika daje dobre šanse da ukupno prođem povoljnije, obzirom na "mortalitet" diskova. Ako su novi prosječno 1-3%, neka reparirani budu i 10%, na više komada zvuči povoljno. Čak i da ih u roku 2-3 godine, koliko su uobičajene garancije, crkne pola (npr. 3 od 6), na kraju bi priča završila jednako (kao da sam odmah kupio 3 nova). Razlika je samo u tome što sam cijelo to vrijeme imao duplo više prostora na raspolaganju.

 

 Da mislio sam iz adm-a, jedino sto me odbija je 3 mj garancije.. da je godina odmah bi uzeo.. jos razmisljam.. da li ste radili benchmark ,sta pise koliko sati je radio ili pise nula sati rada?

Mladen uto 19.5.2020 20:21

Da je veća garancija onda bi bila i veća cijena :).

Ovo mi se činilo povoljno jer je Ultrastar inače puno skuplji (pandan "običnim" diskovima kao Seagateova Barracuda ili WDov Blue je Hitachijeva Deskstar serija).

 

Dolaze kao i novi, potpuno čista SMART tablica i 0 sati rada.

Nisam detaljno testirao brzine, ali i na USB 3.0 docku sasvim pristojno rade, naravno, najbolje sa velikim fileovima.

Npr. neki .iso image ili .vhd disk od virtualki kopira i po 200 MB/s (~196 MB/s po TotalCommanderu).

 

Za sada su svi koje koristim ok, neki su od 10. a neki 12/2019 tako da je svima garancija istekla, pa g.Murphy kad dođe - dođe :).

 

 

 

 

 

njuskac pon 8.6.2020 00:39
Mladen kaže...

Da je veća garancija onda bi bila i veća cijena :).

Ovo mi se činilo povoljno jer je Ultrastar inače puno skuplji (pandan "običnim" diskovima kao Seagateova Barracuda ili WDov Blue je Hitachijeva Deskstar serija).

 

Dolaze kao i novi, potpuno čista SMART tablica i 0 sati rada.

Nisam detaljno testirao brzine, ali i na USB 3.0 docku sasvim pristojno rade, naravno, najbolje sa velikim fileovima.

Npr. neki .iso image ili .vhd disk od virtualki kopira i po 200 MB/s (~196 MB/s po TotalCommanderu).

 

Za sada su svi koje koristim ok, neki su od 10. a neki 12/2019 tako da je svima garancija istekla, pa g.Murphy kad dođe - dođe :).

 

 

 

 

 

 Kupio sam na kraju HGST 4 tb tvornicki obnovljen... disk je dosao zapakiran u kutiji i vrecici.. 0h rada.. disk je uzasno glasan, najglasniji hard koji sam u zivotu imao i uz ono grebanje jos i cvili ... instalirao sam hd sentinel i pise 100% u redu..  temperatura je 43-47c.. ne znam ..mislim da nes nije u redu sa tim diskom.. testirat cu jos par dana da vidim...