Tvrdi i optički diskovi

Tema za odabir tvrdih diskova

Zver uto 3.11.2020 07:56

Pozdrav..

 

Nakon točno 5 godina ode TOSHIBA DT01ACA200 2000 GB.. proizveden 2012-2013..koji je izgleda bio refubrished..

 

Imam u konfi još 2 WD greena od 1.5TB (72824 hours) bez greške i 3TB model (31725 hours)..

Konkretno vidi m svi hvale Toshibu P300 seriju... Ali nekako mi se više neda Tosibu kupovat...

 

Bacio sam oko na WD 4TB 3.5" 5400rpm, 64MB, WD40EFRX, Red...

Korišten če biti u mom PC-iju kao nosač podataka..

 

Ili da ušparam 150 kuna i kupim WD 4TB 3.5" 5400rpm, 256MB, WD40EFAX, Red ...

Jer neče biti korišten za ništo osim čitanje(kao NAS) i storage..

Batista uto 3.11.2020 08:43
Zver kaže...

Pozdrav..

 

Nakon točno 5 godina ode TOSHIBA DT01ACA200 2000 GB.. proizveden 2012-2013..koji je izgleda bio refubrished..

 

Imam u konfi još 2 WD greena od 1.5TB (72824 hours) bez greške i 3TB model (31725 hours)..

Konkretno vidi m svi hvale Toshibu P300 seriju... Ali nekako mi se više neda Tosibu kupovat...

 

Bacio sam oko na WD 4TB 3.5" 5400rpm, 64MB, WD40EFRX, Red...

Korišten če biti u mom PC-iju kao nosač podataka..

 

Ili da ušparam 150 kuna i kupim WD 4TB 3.5" 5400rpm, 256MB, WD40EFAX, Red ...

Jer neče biti korišten za ništo osim čitanje(kao NAS) i storage..

 Meni je takoder Toshiba najcesci disk koji mijenjam, doduse u laptopima...

 WD Red, upravo sam izbacio 2 komada van iz NAS-a jer ovaj jednog od njih odbija koristit i prikazuje kao neisprevan - degradiran...

 

 Znam da je bila serija RED-ova koji su imali fijasko... Sada sam stavio Gold verziju... Cemo da vidimo sa vremenom.

 Red-ovi su trajali nesto vise od 2 god...

speedy56 uto 3.11.2020 11:23
Batista kaže...

 Znam da je bila serija RED-ova koji su imali fijasko... Sada sam stavio Gold verziju... Cemo da vidimo sa vremenom.

 Red-ovi su trajali nesto vise od 2 god...

 Ovim tempom brzo ćemo redovno ssd koristiti i za dulju pohranu 

 

 

Btw - uzeo sam WD My Passport ultra recertified 2TB za 50€. (bio je što da je običan my passport već bio na sniženju, pa mi se na njega nije priznao 15% popust, ovako sam tu ultru dobio za istu cijenu kao i običan)

Brzina kak i pišu po internetu - cca 120MB/s. Za filmove/serije će poslužiti.

Jako brzo su dostavili to, zadovoljan sam kupnjom.

CyberDemonVZ sub 28.11.2020 10:16

Kupiti eksterni disk, izvaditi HDD iz njega i koristiti ga u računalu. 

Jel netko ovo radio? Čitao o tome na netu? Ima kakvih prepreka da ispunim ovu ideju? Nekakva hardverska/softverska ograničenja?

Ima eksternih diskova koji su duplo jeftiniji od istih takvih "normalnih".

Pouzdanost mi nije na prvom mjestu, koristio bi se samo za pohranu filmova, serija ... Sve što mogu ponovno skinuti. A i ako pronađem jako povoljno, uzmem dva pa stavim u RAID 1.

duster400 sub 28.11.2020 19:25
Miki77 kaže...
Ode disk...pa trebam preporuku diska koji bi bio storage...
Neki oko 6TB ili 8TB. Citam da se wd red sve vise kvari, Toshibu ne bih nikako, kakvi su wd blue, purple, gold?
Hvala vam!

Kod WD Red treba paziti kupuje li se Red, Red Plus ili Red Pro. Kod nas je to u trgovinama često krivo označeno, pa treba gledati brojeve modela.

To je NAS serija diskova, ali nisu svi prikladni za to. Red su SMR diskovi na 5400 rpm do 6 TB. Red Plus su CMR na 5400 rpm. Red Pro su CMR na 7200 rpm. Garancija je 3-5 godina, ovisno o modelu.

 

Blue serija je najjeftinija serija diskova na 5400 rpm. Idu do 6 TB, ima ih u SMR i CMR varijanti, tako da treba paziti koji model se kupuje. Garancija je u pravilu 2 godine. Ok su kao sekundarni disk ili za pohranu podataka.

 

Purple serija ima dulje jamstvo, a namijenjena je za video nadzor, tako da je bolja kad se puno piše nego kad se puno čita. To su CMR diskovi, a rpm ovisi o kapacitetu. Garancija je u pravilu 3 godine. 

 

Gold je premium serija. CMR, 7200 rpm, 5 godina garancije.

 

Kod Seagate-a su Ironwolf i Ironwolf Pro najjače serije. Za ostale treba provjeriti podatke ovisno o tome što tražiš.

 

Sve ovo uzmi s rezervom, jer je u zadnje vrijeme bilo više skandala, i oko skrivanja korištenja SMR tehnologije i oko RPM-a na kojem diskovi rade.

 

CyberDemonVZ kaže...

Kupiti eksterni disk, izvaditi HDD iz njega i koristiti ga u računalu. 

Jel netko ovo radio? Čitao o tome na netu? Ima kakvih prepreka da ispunim ovu ideju? Nekakva hardverska/softverska ograničenja?

Ima eksternih diskova koji su duplo jeftiniji od istih takvih "normalnih".

Pouzdanost mi nije na prvom mjestu, koristio bi se samo za pohranu filmova, serija ... Sve što mogu ponovno skinuti. A i ako pronađem jako povoljno, uzmem dva pa stavim u RAID 1.

Ljudi to rade baš iz tog razloga kojeg si naveo, zato što su eksterni diskovi u pravilu puno jeftiniji. Pogotovo u Americi gdje znaju imati brutalne popuste na njih.

Rizici:

- gubiš garanciju (osim ako ne uspiješ izvaditi i vratiti disk u ladicu bez oštećenja ili ako živiš u "right to repair" državi)

- ne možeš biti siguran što kupuješ (koja serija diska je unutra, SMR ili CMR, ima li SATA konektor, postoji li neka druga zaštita od vađenja, itd.)

 

Kakav disk si mislio kupiti (format, kapacitet)?

 

Što se tiče 2.5" diskova, tu skoro svi koriste ploče s USB konektorom. Jedino Seagate diskovi pod njihovim brandom (ne Maxtor ni Samsung) dolaze sa SATA konektorom i mogu se staviti u PC. To su sve SMR diskovi, osim možda 1 TB.

 

Što se tiče 3.5" diskova, kod WD bi od 8 TB i iznad trebao dobiti Red seriju (Red Plus/Red Pro). Prema zadnjim podacima bi sve trebali biti CMR diskovi, ali ne znaš hoćeš li dobiti 5400 ili 7200 rpm disk.

Može biti i white label disk, što je Red serija sa bijelom naljepnicom. Ovisno o tipu napajanja, kod njih može biti problem da trebaš izolirati 3.3 V pin na SATA konektoru da bi ti radio. Isto tako neki znaju nemati srednje rupe za šarafe, ako ti je to važno za montiranje.

Za manje kapacitete je mix između Blue i Red serije, ali je velika šansa da ćeš dobiti SMR disk, osim ako kupuješ disk od 1 TB.

 

Seagate i Toshiba koriste SMR tehnologiju i kod većih kapaciteta. Trebao bi provjeriti ovisno o tome što kupuješ.

 

Kao što sam rekao, kupnja je uvijek rizik, jer proizvođač u svakom trenu može promijeniti diskove i elektroniku koju stavlja unutra, i ono što pročitaš na internetu više ne mora biti točno.

U pravilu što su diskovi većeg kapaciteta to se "shucking" više isplati, jer se tu uglavnom dobivaju najbolje serije diskova i najveća je ušteda.

 

dia151 ned 6.12.2020 20:08

Trebam 12 TB hard disk s namjerom da ga stavim u eksterno kuciste i palim par puta tjedno da napravim backup određenih fileove/pristupim otprije backupanim fileovima.

 

Gledam ponudu kod ADMa:

https://www.adm.hr/pohrana-hdd-35-0984/175/?manuf=698,566,655,467,511&teh=2402,2522&tg=t1929,t2018

 

Gledam prvenstveno ove cijenovno niže diskove, ove 2400 - 2800 kn za gotovinsko placanje, to je otprilike cifra koju bi mogao odvojit (mogao bi eventuialno potegnut do 3000 ali to jedino ako nesto realno bolje dobijem s tim). I sad ot tih 5 koji udovoljavaju kriterijima (WD ultrastar, gold, red; Seagate Exos X, Ironwolf) ne znam kojeg uzeti.

 

Ponavljam, koristit ce se u sklopu eksternog kucista i palit ce se nakratko par puta tjedno za pristup podatcima i backup. Također volio bi zadržat fleksibilnost odnosno mogucnost da u buducnosti mozda i napravim NAS tako da gotovi kompleti poput WD my passport ili kako se vec zove nisu opcija.

Sekundarno pitanje: kod tih velikih kapaciteta vidim da se brendiraju diskovi uglavnom sa tim enterprise, nas, data center keywordovima pa me zanima hoce li to ikako utjecat na mene koji trebam osnovnu funkcionalnost eksternog hard diska ili da te nazive samo ignoriram?

CyberDemonVZ pon 14.12.2020 15:24
It'sMe932 kaže...

Ne želim otvarati novu temu, zanima me da li imate kakve preporuke kućišta za vanjski 2.5" tvrdi disk?

Stoji mi u ormaru bezveze pa bih ga htio upogoniti.

 Ja sam za ovu namjenu kupio SATA to USB 3.0 kabel.

Koristi se i ko napajanje i za prijenos podataka.

Odmah ga mogu koristiti i za druge diskove i SSDe, ne moram vaditi i stavljati u kućište.

Ako ti je ovo zanimljivo, imaš ovdje:

https://a.aliexpress.com/_m0relfJ

Možeš pogledati i kod nas, tko zna koliko ćeš čekati iz Kine.

Čitatelj pon 28.12.2020 11:31

Vecina starijih igara ce i raditi, no novije ce se sporo ucitavati, imat ces vjerovatno

pad performansi i slicno.

 

Na vanjski SSD putem USB-C ili USB3.0, e to vec ima smisla (donekle, nije idealno).

Kod konzola je to drugacije optimizirano (prosla generacija), pa su igre i radile

sa USB diska, makar su mnogo sporije ucitavale.

 

Moja preporuka je da ce ti igre bolje raditi na eksternom USB 3.0 sticku koji ima veliku

brzinu citanja i pisanja, nego na obicnom HDD-u:

https://www.youtube.com/watch?v=maYuTnci4ys

 

https://www.youtube.com/watch?v=skq9j4VL5QI

 

 

wifi ned 31.1.2021 20:49

da, svaka 3.5 prima 2.5, i isto tako svaka 3.5 u pravilu ima vanjsko napajanje.
osim toga, za 2.5hdd bi triba imat adapter za montazu 2.5 u 3.5 da ne klapa. za ssd je manje bitno.
ako je to samo za privremeno ubacivanje, onda trazis dock a ne ladicu, a diskovi se umecu okomito

razor1988 ned 31.1.2021 21:02
wifi kaže...
da, svaka 3.5 prima 2.5, i isto tako svaka 3.5 u pravilu ima vanjsko napajanje.
osim toga, za 2.5hdd bi triba imat adapter za montazu 2.5 u 3.5 da ne klapa. za ssd je manje bitno.
ako je to samo za privremeno ubacivanje, onda trazis dock a ne ladicu, a diskovi se umecu okomito

 buduci da necu cesto mjenjati diskove zanima me jeftinija opcija 

REAKTOR uto 9.2.2021 19:00

Da ne otvaram novu temu, zanima me sljedeće, imam tv koji ima funkciju snimanja programa na hdd preko usb kabela koji se korisi za kompjuter, spojio sam hdd koji je u eksternom kućištu  na tv i prvo me tražio da napravim formatiranje hdd. Kad sam napravio formatiranje sad taj hdd hoću spojiti na kompjuter i ne može ga kompjuter prepoznati. Sad ispada da taj hdd mogu samo koristiti za snimanje na tv. Šta se treba napraviti da mi kompjuter prepozna hdd kad ga spojim na komp.

Valentin17 ned 28.2.2021 11:38
REAKTOR kaže...

Evo uspio sam, našao na internetu kako se radi i sad kompjuter prepoznaje hdd.

A ne bi to podjelio sa ostalima, tako da i drugi znaju?????

Lako je doći tražiti pomoć od drugih, sada ti pomozi drugima.

tuna-1 čet 11.3.2021 15:55

bok ekipa. kaj je in od 2TB diskova trenutno? gledam ponuda baš nije nešto oduševljavajuća, zapeo mi za oko seagate barracuda 7200rpm 256mb cache (ST2000DM008) ali su mišljenja dosta podjeljena zbog SMR-a. Plan je gore imati storage, film/igre i slično. Također mi je zapeo i WD 2TB EZRZ model koji se navodi kao PMR ali se vrti na 5400 rpm-a, hoće li to biti bolja opcija? Nisam baš u toku pa je svaki input dobrodošao, tnx:)

MESFET ned 6.6.2021 14:15

Ne znam jel dobar podforum, ali me zanima kako najjeftinije storeati serije, filmove i muziku na nekakvom hard disku bez da bude ugrađen u računalo i bruji? Imam stari hard od terabajta koji ne koristim, ako kupim kuciste za njega i spajam ga preko usba kad god zelim gledati npr seriju, to ce pretpostavljam opet brujati itd? Jel jedina opcija kupiti veliki SSD?

Bevanda ned 27.6.2021 21:16

Ista situacija. Uzeo sam WD20EZRZ nakon isprobavanja Barracude kod prijatelja. Nisam se zajebao.

 

Barracuda ima strašan pad u brzini kopiranja nakon par gigabajta, znala je rušiti na 20-30Mb/s nakon kratkog vremena, zatim pauzira, pa nastavi. Preporučio bih je za cold storage, ili ako vas stvarno nije briga ( dok radi ). Kao SMR disk, često je u idle bio pod zauzećem jer je ispisivao podatke sa SMR dijela ( SMR Trim ). I dobro se čuje. Guglanjem se dolazi do svakakvih komentara, prilično negativnih, te me to odbilo od kupovanja istoga.

 

SMR apsolutno nikad! YMMV, naravno.

tuna-1 ned 27.6.2021 23:04
Bevanda kaže...

Ista situacija. Uzeo sam WD20EZRZ nakon isprobavanja Barracude kod prijatelja. Nisam se zajebao.

 

Barracuda ima strašan pad u brzini kopiranja nakon par gigabajta, znala je rušiti na 20-30Mb/s nakon kratkog vremena, zatim pauzira, pa nastavi. Preporučio bih je za cold storage, ili ako vas stvarno nije briga ( dok radi ). Kao SMR disk, često je u idle bio pod zauzećem jer je ispisivao podatke sa SMR dijela ( SMR Trim ). I dobro se čuje. Guglanjem se dolazi do svakakvih komentara, prilično negativnih, te me to odbilo od kupovanja istoga.

 

SMR apsolutno nikad! YMMV, naravno.

 Također završio na EZRZ modelu... radi bez greške:)

Friday sub 21.8.2021 09:56

Da podjelim svoje iskustvo...

 

Nakon nekih 7 godina koristenja Synology DS213j sa 2 WD Red diska od 3TB odlucio sam se napraviti upgrade. Kupio sam DS920+. Zacrtao sam si da zelim 4x8TB diskove u SHR-u (nesto kao RAID5 recimo). Htio sam ici na WD Red opet ali sam se ipak odlucio na enterprise diskove jer neki lik ovdje u irskoj dila te diskove (novi su). Za pocetak sam uzeo jedan disk - HPE MB008000GWAYL.

Ostao sam sokiran koliko je glasan. Nakon tjedna-dva sam narucio jos 3 komada ali ovaj puta sam uzeo Seagate ST8000NM0055 (Exos).

HPE disk iako je znatno glasniji od Seagate diskova u isto vrijeme je dosta hladniji (uvijek je oko 5 stupnjeva razlika). Koristim ih oko 5 mjeseci sada i nemam nikakve primjedbe osim te izuzetne buke koju proizvode. Nije mi zao jer sam prosao vrlo dobro - ta 4 diska su me kostala 100 eura svaki. Ali imajte na umu ako cete NAS drzati u prostoriji u kojoj boravite da bi buka mogla biti primjetna.

HowYesN0 sub 21.8.2021 10:11
Bevanda kaže...

Ista situacija. Uzeo sam WD20EZRZ nakon isprobavanja Barracude kod prijatelja. Nisam se zajebao.

 

Barracuda ima strašan pad u brzini kopiranja nakon par gigabajta, znala je rušiti na 20-30Mb/s nakon kratkog vremena, zatim pauzira, pa nastavi. Preporučio bih je za cold storage, ili ako vas stvarno nije briga ( dok radi ). Kao SMR disk, često je u idle bio pod zauzećem jer je ispisivao podatke sa SMR dijela ( SMR Trim ). I dobro se čuje. Guglanjem se dolazi do svakakvih komentara, prilično negativnih, te me to odbilo od kupovanja istoga.

 

SMR apsolutno nikad! YMMV, naravno.

 

gledam uzeti 4TB WD.

 

  • WD hard drive 4TB 5400RPM 256MB 6GB / S BLUE, WD40EZAZ  - 706kn
  • HDD Interni WD Blue™ 3.5" 4 TB, 5.400 rpm, WD40EZRZ - 874kn

znači ovaj EZRZ je PMR, klasični način zapisivanja? to mi se čini kao sigurnija opcija.

koji od ova 2 diska za skladištenje filmova i serija uzeti. brzina nije faktor zato 5.400rpm da je što tiši.