Tvrdi i optički diskovi

Tema za odabir tvrdih diskova

wolf17 sub 7.3.2020 11:09

Dobar dan, trebam preporuku za HDD 6TB, koristilo bi se za sve, od zahtjevnih programa do igara, vjerojatno budem par komada trebal. 

Upravo zbog toga što bi trebal par komada da li se isplati kupovat wd black, ili uzet wd red/gold 6tb, seagate vidim da nema baš veliko jamstvo, brzina- uvijek bolje brži. 

rinost ned 3.5.2020 08:43

 

 

   Poz već mi se više puta događalo nabavim polovni Hdd bez bad sectora,

   nakon nekog vremena počne škljocati ,

   mislim se jeli moguće kad čistim prašinu u kučištu , mjenjam pastu i možda nedovoljno pažljivo mičem kučište

   pa to poremeti iglu na Hddu koja je osjetljiva, i zbog toga počne škljocati , ili su bili nesipravni iako nemaju bad sectora na testovima ?

 

 

Valentin17 uto 12.5.2020 19:41
rinost kaže...

  slično otresem kučište na pod ,

Imam pitanje ako može prije nego ponudim "pomoć". Kaj tebi znači ovo "otresem"??? Zaš kupuješ polovne diskove očito upitne kvalitete???

dv14 kaže...

Što uzeti, WD Blue, Seagate Baracuda ili Toshiba? 1TB za nekih 300kn. Navodno je WD dugotrajniji. Je li blue ok za igre? OS je na SSD-u. 

Svejedno, kvare se jedni, drugi i treći, nema pravila, zato pamet u glavu i redovito raditi kopije bitnih podataka.

Haker_x pon 18.5.2020 21:28

Znam da ću malo fulati temu, ali mislim da nije vrijedno otvaranja nove teme.
Imam priliku da jefitno kupim WD Blue 500GB(za manje od 10€), odradio sam scan sa HD Tune Pro i speed map je skoro odličan(brzina sektora na HDD-u), nema nešto pretjerano puno radnih sati, nešto više od 8000,  jedino me kopka malo ovaj interface CRC error count (17) za koji HD Tune Pro izbacuje upozorenje, dok Hard Disk Sentinel kaže da je OK i da to znači da je moglo ranije biti problema sa napojnim ili SATA kablom pa je došlo do grešaka u komunikaciji, također pokazuje healt i performance na 100% ali ja to ne gledam jer mi isto pokazuje za disk koji ima preko 63000 radnih sati.
Zanemarite visoku temperaturu od 45°C, to je zbog scan-a, preko sat vremena punog opterećenja, morao je malo dignuti temperaturu.

Valentin17 uto 19.5.2020 18:34
Haker_x kaže...

da to znači da je moglo ranije biti problema sa napojnim ili SATA kablom pa je došlo do grešaka u komunikaciji

Ili elektronika diska ima problema u radu, to je sada teško reći napamet.

ps. tko ne riskira, ne profitira, jegba ja sam dao 650 kn za 4 TB Toshibu P300, bez garancije naravno, o disku nisam znao ništa jer je bio zapakiran i svejedno sam ga kupio.

tigerija uto 14.7.2020 14:56

Trebam novi HDD od 4TB. Komp koristim za rad sa grafikom. Imam SSD od 500Gb i 2 WD HDDa od 1TB koje bi zamijenio sa jednim od 4TB (ili samo dodao). Ali ne znam kakav da kupim.

 

Zanima me koja je razlika izmedu 64 ili 128 mb cache i 5400 ili 7200 RPM. Onako laicki.

Mislim da su WD 64/7200. Ali nemam pojma kako je koristiti 128/7200, ili 5400.

I ne znam kako se drze druge marke. Imao sam Hitachi i WD do sada. I ti su uvijek radili godinama (i jos uvijek...)

 

Tnx.

 

Mladen uto 14.7.2020 15:35
tigerija kaže...

Trebam novi HDD od 4TB. Komp koristim za rad sa grafikom. Imam SSD od 500Gb i 2 WD HDDa od 1TB koje bi zamijenio sa jednim od 4TB (ili samo dodao). Ali ne znam kakav da kupim.

 

Zanima me koja je razlika izmedu 64 ili 128 mb cache i 5400 ili 7200 RPM. Onako laicki.

Mislim da su WD 64/7200. Ali nemam pojma kako je koristiti 128/7200, ili 5400.

I ne znam kako se drze druge marke. Imao sam Hitachi i WD do sada. I ti su uvijek radili godinama (i jos uvijek...)

 

Tnx.

 

Sa više diskova ćeš svakako povećati sigurnost podataka, tako da bi u tvom slučaju ostavio jedan od tih manjih za dnevni backup a drugi pretvorio u eksterni (dock ili ladica).

Jasno, 1TB je puno manje od 4 :) ali nisu ni svi podaci jednako važni.

 

Cache (priručna memorija) na disku kao i brzina vrtnje ploča (5400, 5900 ili 7200 okretaja u minuti) doprinose ukupnoj brzini ali ukupan rezultat ovisi i o scenariju korištenja i vrsti podataka.

Npr. rad sa velikim fileovima koji su uz to još i "uredno" posloženi na pločama diska je najbrži jer disk neće gubiti vrijeme na premještanje glava za čitanje/pisanje tražeći idući dio nekog filea (fileovi se snimaju u blokovima). Od tud i pojam "fragmentacije" diska, odnosno tome služe alati za defragmentaciju koji će fileove na disku malo posložiti, odnosno pokušati da su što više "u komadu".

 

Da ne idem u detalje, da, što više cachea i što veća brzina su generalno poželjni iako veća brzina donosi i veće zagrijavanje, buku i/ili vibracije.

Što se tiče proizvođača i modela, nema pravila osim da apsolutno pouzdanog nema, tako da je važnije organizirati dobar backup na više diskova.

 

 

tigerija uto 14.7.2020 16:27
Mladen kaže...
tigerija kaže...

Trebam novi HDD od 4TB. Komp koristim za rad sa grafikom. Imam SSD od 500Gb i 2 WD HDDa od 1TB koje bi zamijenio sa jednim od 4TB (ili samo dodao). Ali ne znam kakav da kupim.

 

Zanima me koja je razlika izmedu 64 ili 128 mb cache i 5400 ili 7200 RPM. Onako laicki.

Mislim da su WD 64/7200. Ali nemam pojma kako je koristiti 128/7200, ili 5400.

I ne znam kako se drze druge marke. Imao sam Hitachi i WD do sada. I ti su uvijek radili godinama (i jos uvijek...)

 

Tnx.

 

Sa više diskova ćeš svakako povećati sigurnost podataka, tako da bi u tvom slučaju ostavio jedan od tih manjih za dnevni backup a drugi pretvorio u eksterni (dock ili ladica).

Jasno, 1TB je puno manje od 4 :) ali nisu ni svi podaci jednako važni.

 

Cache (priručna memorija) na disku kao i brzina vrtnje ploča (5400, 5900 ili 7200 okretaja u minuti) doprinose ukupnoj brzini ali ukupan rezultat ovisi i o scenariju korištenja i vrsti podataka.

Npr. rad sa velikim fileovima koji su uz to još i "uredno" posloženi na pločama diska je najbrži jer disk neće gubiti vrijeme na premještanje glava za čitanje/pisanje tražeći idući dio nekog filea (fileovi se snimaju u blokovima). Od tud i pojam "fragmentacije" diska, odnosno tome služe alati za defragmentaciju koji će fileove na disku malo posložiti, odnosno pokušati da su što više "u komadu".

 

Da ne idem u detalje, da, što više cachea i što veća brzina su generalno poželjni iako veća brzina donosi i veće zagrijavanje, buku i/ili vibracije.

Što se tiče proizvođača i modela, nema pravila osim da apsolutno pouzdanog nema, tako da je važnije organizirati dobar backup na više diskova.

 

 

 

Hvala na odgovoru Mladen . Imam vec 4TB externi za redoviti backup.

 

I hvala za info.

 

Ok, 64mb cache i 128. Skuzio sam opis, ali ono, da li je generalno, npr. 10 % ili 50% 128 mc cache brze od 64.

Ja sad znam da je 128mb cache brze, ali ne znam za koliko, i onda ne znam da li je vrijedno dodatne investicije ili ne. Glupo mi je kupovati sve najbrze ako je mala razlika ili ako mi to nece bas koristiti, jelda.

 

Al zanimljivo je da je bucnije, toplije i jaca vibracija.

 

Hm... Mozda cak uzmem i 2TB umjesto 4. PA imam 1+1+2. Makar znam koristiti windows Symlinks, a to radi najbolje ako je sve na jednom hardu.

 

Generalno imam 3 stvari na HDDu. Svastarije (filmovi itd), resources (modelig texture...), projekti (radni fajlovi) koje bi do sad drzao na dodatnom 120gb SSD, a onda prebacio na HDD. Ali sad bi skroz maknuo taj mali SSD i imao sve na HDD.

Jedan od razloga zasto sam mislio maknuti 2 1TB WDa i stabiti 1 4TB je zbog napajanja - da ne vucem previse ako samo stavljam HDDove (upravo sam nadogradio opis racunala). Al 2TB se cak cini jeftinije...

 

Mladen uto 14.7.2020 17:20
tigerija kaže...
Mladen kaže...
tigerija kaže...

Trebam novi HDD od 4TB. Komp koristim za rad sa grafikom. Imam SSD od 500Gb i 2 WD HDDa od 1TB koje bi zamijenio sa jednim od 4TB (ili samo dodao). Ali ne znam kakav da kupim.

 

Zanima me koja je razlika izmedu 64 ili 128 mb cache i 5400 ili 7200 RPM. Onako laicki.

Mislim da su WD 64/7200. Ali nemam pojma kako je koristiti 128/7200, ili 5400.

I ne znam kako se drze druge marke. Imao sam Hitachi i WD do sada. I ti su uvijek radili godinama (i jos uvijek...)

 

Tnx.

 

Sa više diskova ćeš svakako povećati sigurnost podataka, tako da bi u tvom slučaju ostavio jedan od tih manjih za dnevni backup a drugi pretvorio u eksterni (dock ili ladica).

Jasno, 1TB je puno manje od 4 :) ali nisu ni svi podaci jednako važni.

 

Cache (priručna memorija) na disku kao i brzina vrtnje ploča (5400, 5900 ili 7200 okretaja u minuti) doprinose ukupnoj brzini ali ukupan rezultat ovisi i o scenariju korištenja i vrsti podataka.

Npr. rad sa velikim fileovima koji su uz to još i "uredno" posloženi na pločama diska je najbrži jer disk neće gubiti vrijeme na premještanje glava za čitanje/pisanje tražeći idući dio nekog filea (fileovi se snimaju u blokovima). Od tud i pojam "fragmentacije" diska, odnosno tome služe alati za defragmentaciju koji će fileove na disku malo posložiti, odnosno pokušati da su što više "u komadu".

 

Da ne idem u detalje, da, što više cachea i što veća brzina su generalno poželjni iako veća brzina donosi i veće zagrijavanje, buku i/ili vibracije.

Što se tiče proizvođača i modela, nema pravila osim da apsolutno pouzdanog nema, tako da je važnije organizirati dobar backup na više diskova.

 

 

 

Hvala na odgovoru Mladen . Imam vec 4TB externi za redoviti backup.

 

I hvala za info.

 

Ok, 64mb cache i 128. Skuzio sam opis, ali ono, da li je generalno, npr. 10 % ili 50% 128 mc cache brze od 64.

Ja sad znam da je 128mb cache brze, ali ne znam za koliko, i onda ne znam da li je vrijedno dodatne investicije ili ne. Glupo mi je kupovati sve najbrze ako je mala razlika ili ako mi to nece bas koristiti, jelda.

 

Al zanimljivo je da je bucnije, toplije i jaca vibracija.

 

Hm... Mozda cak uzmem i 2TB umjesto 4. PA imam 1+1+2. Makar znam koristiti windows Symlinks, a to radi najbolje ako je sve na jednom hardu.

 

Generalno imam 3 stvari na HDDu. Svastarije (filmovi itd), resources (modelig texture...), projekti (radni fajlovi) koje bi do sad drzao na dodatnom 120gb SSD, a onda prebacio na HDD. Ali sad bi skroz maknuo taj mali SSD i imao sve na HDD.

Jedan od razloga zasto sam mislio maknuti 2 1TB WDa i stabiti 1 4TB je zbog napajanja - da ne vucem previse ako samo stavljam HDDove (upravo sam nadogradio opis racunala). Al 2TB se cak cini jeftinije...

 

Nisam mjerio ali ne može biti ništa tako drastično, prije par postotaka i to opet ovisno o scenariju (broj i veličina fileova, koliko često koristiš disk itd.)

Mislim da bi ti bilo šteta odreći se SSDa kao radnog diska jer SSD ne samo što je brži u samom prijenosu nego najviše u pristupu (Access time) a to je najbitnije kad često reloadaš modele ili teksture.

 

Imam sličan scenarij (3D) i radim sa puno velikih fileova (modeli i teksture) pa upravo zato za radni disk stavljam NVMe SSD dok je za sistemski dovoljan i SATA jer rijetko restartam makinu i pokrećem aplilkacije a hard diskovi su samo za storage i backup.

Naravno, kako je SSD bitno manji i skuplji onda treba i nešto redovne higijene da na radnom disku budu samo aktualni projekti a završeni idu u arhivu i backup na diskove.

 

Napajanje nije neka velika stavka jer su diskovi red veličine 10-tak W a i odu u sleep ako se ne koriste pa mi se čini puno korisnije imati dva fizička uređaja i time bitno manji rizik gubitka važnih podataka.

Što se tiče cijena, 3 i 4TB su trenutno best-buy (cijena Kn/GB) pa je najjednostavnije gledati po tome, većina ionako ima 2 god garancije, nešto tipa Toshiba P300 (jeftinija ali nešto glasnija), WD Blue ili Seagateova Barracuda. Toshiba i Hitachi su inače vezani sa WD-om kao što je i Seagate vremenom kupio Maxtor i Samsungov HDD odjel tako da se praktično cijela ponuda svodi na ta dva velika proizvođača. Oba također imaju i nešto skuplje modele (za NAS/male file-servere), WD Red/Pro ili Seagate IronWolf/Pro serija. Nisam gledao detalje, ali mislim da Pro verzije u većoj cijeni imaju i neki oblik njihove data-recovery usluge u slučaju kvara.

 

 

 

 

 

 

Ice45 pet 28.8.2020 23:29

Pozdrav nez sta da uzmem imam videonadzor i hocu da im se back up    videji na pc i sad razmisljam koji harddisk da uzemem da uzmem surveillance  harddisk sgeate ljubicasti ili da uzmem obicni hdd hvala

 

Mladen sub 29.8.2020 05:36
sage kaže...
Trebam preporuku za hdd od 2tb, a može i 3tb.. Gledam u ponudi wb purple

https://www.links.hr/hr/tvrdi-disk-2000-gb-western-digital-purple-wd20purz-sata3-64mb-cache-5400-okr-min-surveillance-3-5-za-desktop-051500139

Jel ok taj disk za storage? Znači koristio bi ga za backup podataka na pc-u.

Za backup je svaki dobar, a još bolja su dva :). Vjerojatno nećeš primjetiti neku značajnu razliku između tih "namjenskih" (video-nadzor ili NAS) i običnih kao WD Blue ili Seagateova Barracuda, osim cijene.

Teoretski, za storage bi bili WD Red, Seagateov IronWolf ili Toshibina N300 serija. U konkretnom slučaju si odabrao i nešto skuplji dućan, za te novce se može naći 3TB "obična" Toshiba P300.

 

Ice45 kaže...

Pozdrav nez sta da uzmem imam videonadzor i hocu da im se back up    videji na pc i sad razmisljam koji harddisk da uzemem da uzmem surveillance  harddisk sgeate ljubicasti ili da uzmem obicni hdd hvala

 

Dijelom si odgovorio na pitanje pa tako i traži, po namjeni, samo si malo pomiješao boje :)

Taj ljubičasti je WD (Purple), Seagate ima Skyhawk a Toshiba S300 seriju za video-nadzor. Neće se ništa loše desiti ni da uzmeš njihovu "običnu" braću.

 

insight pon 14.9.2020 23:05

Pozz..

 

Nisam pratio u zadnje vrijeme sto se dogada kod WD black serije diskova..no nisam ih pronasao u svim trgovinama.Zanima me 2tb verzija..mozda i veci kapacitet. Znam da je bilo nesto oko zatvaranja wd. Zamolio bi za informaciju o WD black seriji...ili mozda o nastavku te serije pod drugim imenom. Molim i link ako je bug pisao o tome u svojim casopisima.

Disk je klasicni 3.5" .

Ako ima bolja ili posjecenija tema o ovome molim vas ostavite link.

hvala

Čitatelj uto 15.9.2020 11:57

Ne vidim potrebu za "black" seriji diskova, osobito ako ocekujes brzinu od njih - naspram najsporijih SSD-ova,

ovaj disk je i dalje spor za bilo kakve radnje osim arhiviranja:

https://geizhals.eu/?cat=hde7s&asd=on&v=e&hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=eu&filter=aktualisieren&sort=p&bl1_id=30&xf=10287_Black%7E957_Western+Digital%7E958_2000

 

Kad bilo koji drugi CMR HDD kosta 2x manje:

https://geizhals.eu/?cat=hde7s&asd=on&v=e&hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=eu&filter=aktualisieren&sort=p&bl1_id=30&xf=1080_SATA+6Gb%2Fs%7E1654_geeignet+f%FCr+Dauerbetrieb%7E3772_3.5%7E8457_Conventional+Magnetic+Recording+(CMR)%7E958_2000

 

https://geizhals.eu/?cmp=1758102&cmp=992027&cmp=1625970&cmp=1504515&cmp=1562774

 

Bitno da samo ne kupujes SMR diskove, jer WD voli ubacivati SMR diskove i u NAS seriju diskova (RED),

i vise to s bojama ne zna se tko pije tko placa. Treba gledati po specifikacijama, boje su za djecu u vrticu.

 

Gdje WD gura sad "Black" kao marketinsko ime, je u SSD-ove, makar u pozadini to su dobri stari Sandiskovi SSD-ovi:

https://geizhals.eu/?cat=hdssd&xf=1035_Western+Digital&asuch=black&asd=on&bpmin=&bpmax=&v=e&hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=eu&filter=update&plz=&dist=&mail=&sort=p&bl1_id=30

 

 

 

 

programer123 pon 28.9.2020 16:43

Pozdrav,

 

može preporuka za vanjski disk koji bi služio za skladištenje filmova, serija itd.

 

Može biti baš vanjski, a može i obični plus dobro vanjsko kućište. Kapacitet minimalno 2TB, a može i više ako se isplati neki ili je na akciji.

 

Hvala

Čitatelj pon 28.9.2020 18:16

Nekim cudom su jos uvjek vanjski diskovi povoljniji od ugradbenih, bar po TB:

https://geizhals.at/?cat=hdx&sort=r#productlist

https://geizhals.at/?cat=hde7s&sort=r#productlist

 

Vanjski su od 16.3€/TB, unutarnji su od 18.3€/TB.

 

Nadjes si u klasi koja te zanima, nisi napisao nikakav cjenovni rang.

 

Ja bi gledao diskove do 150€, nista preko, jer uglavnom ne dobijes puno prostora za manju razliku.

 

6-8TB ti je trenutno best-buy kupnja, svakako vanjski, ako ces samo arhivirati.

 

 

absolon uto 29.9.2020 14:48

@ Čitatelj

Što se tiče mojih iskustava i čitanja

po vanjskihm forumima WD elements desktop

4,6 i 8TB su SMR diskovi i njih izbjegavam.

10 TB je CMR disk "atmosferski", a 12 i 14

TB su CMR Helium filed hard diskovi eksterni.

 

Što se tiče priče da su eksterni jeftiniji od

internih, stvar je da su proizvođači "zeznuli"

situaciju s SMR diskovima i njihovim ponašanjem

u računalima, inače tu su mislili snizit cijenu i do

25%, ali imaju puno reklamacija.

 

E sad za one koje imaju para postoji WD gold

kojeg su "uskrsnuli" i koji koristi novi način pisanja

na disk tzv. Energy assisted magnetic recording.

Navodno jako pouzdan. EAMR.

Sličnu tehnologiju ima i Seagate u Exos diskovima

od 14TB pa naprijed HAMR. Heat assested magnetic

recording.

 

 

Čitatelj uto 29.9.2020 15:52

Za vanjske diskove ti je to svejedno,

jer ti je USB uskoro grlo - to nije mrezni disk, koji radi 24/7

i mora raditi u nekom od polja - za jedan disk ti je apsolutno svejedno.

 

A kad kupujes mrezne diskove, pazit ces da je CMR i to je to,

nema greske - USB je sam po sebi spor, radis samo ili citanje ili pisanje,

tako da SMR tu ne igra nikakvu ulogu.

CyberDemonVZ uto 29.9.2020 16:02

Dal je ovo OK ideja za PC ispod TV-a - za igranje, kolekciju filmova i player?

 

Nabaviti Mini ITX kućište Cooler Master 110 Elite. Koliko vidim jedno od rijetkih koje podržavaju tri komada 3.5" diskova.

Kupiti 3 HDD-a od 4 TB.

Spojiti ih u RAID ... 5? (To bi bilo 8 TB prostora + sigurnost ako crkne jedan)?

 

Problem: pronaći 4TB HDD s 5 godina garancije (ili više).

Na pamet mi je pala stranica od WD-a. Pričekati neki popust i onda još upotrijebiti studentski popust i uzeti Black ili Gold (koji je neobično jeftin prema Blacku i Redu Pro, a bolji u svakom testu).

 

Mišljenja?

insight ned 18.10.2020 13:21
Čitatelj kaže...

Ne vidim potrebu za "black" seriji diskova, osobito ako ocekujes brzinu od njih - naspram najsporijih SSD-ova,

ovaj disk je i dalje spor za bilo kakve radnje osim arhiviranja:

https://geizhals.eu/?cat=hde7s&asd=on&v=e&hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=eu&filter=aktualisieren&sort=p&bl1_id=30&xf=10287_Black%7E957_Western+Digital%7E958_2000

 

Kad bilo koji drugi CMR HDD kosta 2x manje:

https://geizhals.eu/?cat=hde7s&asd=on&v=e&hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=eu&filter=aktualisieren&sort=p&bl1_id=30&xf=1080_SATA+6Gb%2Fs%7E1654_geeignet+f%FCr+Dauerbetrieb%7E3772_3.5%7E8457_Conventional+Magnetic+Recording+(CMR)%7E958_2000

 

https://geizhals.eu/?cmp=1758102&cmp=992027&cmp=1625970&cmp=1504515&cmp=1562774

 

Bitno da samo ne kupujes SMR diskove, jer WD voli ubacivati SMR diskove i u NAS seriju diskova (RED),

i vise to s bojama ne zna se tko pije tko placa. Treba gledati po specifikacijama, boje su za djecu u vrticu.

 

Gdje WD gura sad "Black" kao marketinsko ime, je u SSD-ove, makar u pozadini to su dobri stari Sandiskovi SSD-ovi:

https://geizhals.eu/?cat=hdssd&xf=1035_Western+Digital&asuch=black&asd=on&bpmin=&bpmax=&v=e&hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=eu&filter=update&plz=&dist=&mail=&sort=p&bl1_id=30

 

 

 

 

 Hvala na odg.i linkovima. Lijepo pojasnjeno,sa terminima kao bazom. Cijenim to  :)

Malo me "vajrus" usporio...pa se javljam naknadno. :)

 

Termin black koristim jer se tako lakse razumijem sa vecinom. Nije mi vazna boja vec kvaliteta na toj razini.."black". Mogu razmisliti i o drugim proizvodacima..no krenuo sam od onoga sto mi se pokazalo dobro.

Imam wd black 1 gb sa 5god.garancije. Radi mi odlicno na racunalu gdje trebam takav disk. Sada bi to jos prosirio sa 2gb wd black...dakle ista garancija i ta serija.No vise to ne nalazim u trgovinama pod imenom "wd black"..pa me zanima sto je nastavak te serije..kako ju sada naziva wd..i da su diskovi identicni toj seriji.

SSD mi trenutno ne treba na tom racunalu. Ovi koji kostaju 2x manje su me "kostali" na drugi nacin. Ne ocekujem brzinu..dovoljna mi je ponudena.

Cijenim misljenje i zelim pronaci ono sto je dobro..pa ako imas sugestija..raspisi se :D   Vrijedi i za druge koji naidu na temu. thx

 

Sa druge strane...mozda malo tvrdoglavo trazim disk sa 5god.garancije jer sam sa "bojama" i povoljnim cijenama istih imao negativna iskustva.(ne samo kod sebe...).

U biti me zanima da li wd jos radi identicne diskove "black" seriji,sa istom garancijom i sa istom vrstom diska.Od tuda krenem..pa bumo nekaj nasli..

 

Naravno..nije mi cilj davati lovu koju ne moram..zato sam i krenuo sa foruma. Nastojim i pronaci dobre testove i tekstove o toj temi. Bug je odustao od dvd izdanja,pa vise nije zanimljiv ukucanima..i ne znam ima li kakvih testova ili tekstova.

Čitatelj ned 18.10.2020 13:56

Ako ti je samo jamstvo bitno, imas hrpu diskova sa 5 godina jamstva:

https://geizhals.eu/?cat=hde7s&asd=on&v=e&hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=eu&filter=aktualisieren&sort=p&bl1_id=30&xf=958_2000%7E960_5

 

No nisu svi za uporabu koju ti koristis - jer jamstvo ne znaci pouzdanost, nego samo da ces dobiti drugi uredjaj kad crknu,

a podatci su "pa-pa".

 

Kad odaberes SATA6 i 3.5" diskove, te CMR nacin zapisa, ta kolicina se prepolovi:

https://geizhals.eu/?cat=hde7s&asd=on&v=e&hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=eu&filter=aktualisieren&sort=p&bl1_id=30&xf=1080_SATA+6Gb%2Fs%7E3772_3.5%7E8457_Conventional+Magnetic+Recording+(CMR)%7E958_2000%7E960_5

 

Meni osobno jamstvo nije bitno - jer kad tad ce obicni disk krepati - takva je priroda mehanickih motora i elektronike.

 

Zelim li platiti 2TB disk 25% vise samo zbog jamstva? Ne. Radije cu za 2-3 godine kupiti jos jedan novi.

CyberDemonVZ čet 22.10.2020 15:53
maxy0 kaže...

da li je ovo best buy za 2TB?

https://www.senetic.hr/product/STJL2000400

 

Edit: vidim da nije bas jeftin kada se svi troskovi uracunaju... Može preporuka sto jeftinijeg a dobrog 1TB i 2TB eksternog harda, uglavnom za spremanje filmova i serija na njega i gledanje preko tv.. znaci istekavao bi ga i ustekavao dosta cesto na tv i pc

 Kod nas su najpopularniji WD.

Na njihovoj stranici možeš kupiti factory refurbished diskove, (sa na žalost 6 mj garancije) za ponekad jako malu lovu! Manje nego kod nas koštaju rabljeni bez garancije na Njuškalu.

Ako ne pronađeš, javi se, pošaljem ti link poslije posla. Dobiš i kod za popust. :D

 

Ja sam kupio već 3 komada kako prolaze godine :)