Tvrdi i optički diskovi

Računalo mi ne prepoznaje externe hdd 3,5"

kezol sub 16.5.2020 16:28

Danas pokušam da priključim externe hdd 3,5" na računalo koji se napajaju strujom preko adaptera,međutim računalo ih ne prepoznaje i to čak sva 4, dok usb stikovi i externi hdd 2,5" normalno rade. Može li mi netko pomoći sa nekim savjetom?

kezol sub 16.5.2020 18:44
Ajar kaže...

slobodno navedi dodatne informacije (koji i kakvi vanjski diskovi, u kakvom kućištu, kakvim kabelom itd.) + priloži pokoju fotografiju. postovi se ne plaćaju po riječi. 

 2 su diska od 1TB Wd blau i 2 od 160Gb jedan Samsung i 1 Toshiba u kućištima 1 Logilink ,LC Power, i 2 Nedis  i svi su USB 3.0 povezani USB 3.0 kabelom

Valentin17 sub 16.5.2020 19:05
kezol kaže...

Danas pokušam da priključim externe hdd 3,5" na računalo koji se napajaju strujom preko adaptera,međutim računalo ih ne prepoznaje i to čak sva 4, dok usb stikovi i externi hdd 2,5" normalno rade. Može li mi netko pomoći sa nekim savjetom?

Jel za sve diskove koristiš isti adapter SATA na USB? Jesi ih probao povezati SATA kabelom direkt, kao interni disk?

kezol sub 16.5.2020 19:28
Valentin17 kaže...
kezol kaže...

Danas pokušam da priključim externe hdd 3,5" na računalo koji se napajaju strujom preko adaptera,međutim računalo ih ne prepoznaje i to čak sva 4, dok usb stikovi i externi hdd 2,5" normalno rade. Može li mi netko pomoći sa nekim savjetom?

Jel za sve diskove koristiš isti adapter SATA na USB? Jesi ih probao povezati SATA kabelom direkt, kao interni disk?

 Na taj način su povezani svi diskovi, nisam to još probao, kod sviju svijetli lampica. Prije se u svima osjetlia aktivnost, a sad toga više nema osim ove lampice, jedino da nisam isprobavajuć nešto i deaktivirao, jer su jedno vrijeme neki čak ispravno radili.

kezol sub 16.5.2020 21:12
Valentin17 kaže...
kezol kaže...

 Na taj način su povezani svi diskovi

Crknuo ti je taj adapter koji koristiš, nema kaj drugo bit.

Probaj ih za test spojiti kao interne.

 Sve sam diskove provjerio povezujuć direktno na matičnu ploču i svi su ispravni,i znači nije do diskova a i da otkaže elektronika od sva 4 kućišta to je malo teže. Naprije da je možda do nekog drivera, jer mi među usb driverima stoji i ovo !"unknown usb device (device descriptor request failed)"

 

kezol ned 17.5.2020 08:39
Valentin17 kaže...
kezol kaže...

Naprije da je možda do nekog drivera, jer mi među usb driverima stoji i ovo !"unknown usb device (device descriptor request failed)"

Probaj desni klik na to pa uninsall, odradi restart.

 Probao sam i to,ali se ništa nije promjenilo.

Valentin17 ned 17.5.2020 09:08
kezol kaže...

 Probao sam i to,ali se ništa nije promjenilo.

Vjerojatno onda imaš softwerski problem, na tvom mjestu ja bih uzeo drugi SSD ili HDD i za test na njega snimio komplet čistu instalaciju Windowsa 10,

te onda preko te nove instalacije isprobao svaki HDD.

ihush ned 17.5.2020 09:41
kezol kaže...

Danas pokušam da priključim externe hdd 3,5" na računalo koji se napajaju strujom preko adaptera,međutim računalo ih ne prepoznaje i to čak sva 4, dok usb stikovi i externi hdd 2,5" normalno rade. Može li mi netko pomoći sa nekim savjetom?

 

kezol kaže...
Valentin17 kaže...
kezol kaže...

 Na taj način su povezani svi diskovi

Crknuo ti je taj adapter koji koristiš, nema kaj drugo bit.

Probaj ih za test spojiti kao interne.

 Sve sam diskove provjerio povezujuć direktno na matičnu ploču i svi su ispravni,i znači nije do diskova a i da otkaže elektronika od sva 4 kućišta to je malo teže. Naprije da je možda do nekog drivera, jer mi među usb driverima stoji i ovo !"unknown usb device (device descriptor request failed)"

 

 -struja/ispravljač je crko.. ne mora sve, dovoljno da neki napon nije odgovarajući i zato 3.5 ne radi, 2.5 radi (jer može preko usb dobiti dovoljno struje)..

Valentin17 ned 17.5.2020 10:48
ihush kaže...

 -struja/ispravljač je crko.. ne mora sve, dovoljno da neki napon nije odgovarajući i zato 3.5 ne radi, 2.5 radi (jer može preko usb dobiti dovoljno struje)..

Sad ja nisam siguran jesam ja njega razumio i jel on mene, ja sam njega pitao jel za svaki disk koristi različito eksterno kućište.

kezol kaže...

 a i da otkaže elektronika od sva 4 kućišta to je malo teže.

Po ovom odgovoru svaki disk ima svoje kućište, a onda i svoj adapter za struju (valjda). Po tom nije problem do nekog djela hardwera nego je problem softwerski,

iako čovjek ili dijete nije baš najbolje objasnilo situaciju ili ga ja nisam skužio jer sam glup što i nije nemoguće. 

kezol kaže...

 2 su diska od 1TB Wd blau i 2 od 160Gb jedan Samsung i 1 Toshiba u kućištima 1 Logilink ,LC Power, i 2 Nedis  i svi su USB 3.0 povezani USB 3.0 kabelom

 Sve neki lijevi proizvođači, nikada čuo, osim za LC Power. 

ihush ned 17.5.2020 11:28

-tko zna kako prosječan juzer nešto opiše-tumači ili razumije.. no npr čuditi se kako-zašto bi više uređaja crklo istovremeno, a objašnjenje je vrlo lako-logično, npr strujni udar i tad su samo 'srećkovići' od spojenih uređaja preživjeli ili zajednički nazivnik tj ispravljač itd.

-tj nema logičnog razloga za npr sumnjanti u driver, jer rade drugi uređaji..

-ili što se misli pod direktno (interno na mbo-sata? .. možda, tj juzeri mogu misliti nešto treće..). tad su sami diskovi ispravni i problem mora biti u kućištu ili usb, tj zajednički nazivnik je kućište ext diska a ono koje ima napajanje je upravo napajanje to koje može crknuti i tad je strujni udar jednostavan odgovor kao uzrok kvara. Ništa neobičnog :)

wifi ned 17.5.2020 11:59

diskovi spojeni na sata rade, najbitnije je rijeseno.
e sad ako vise razlicitih usb sata adaptera ne radi, onda su ili svi crkli iz nekog razloga ili postoji neki neshvatljivi soft problem.
za soft je rjesenje lagano... live linux na usb sticku tipa linux mint i sve bi pod uvjetom hardverske ispravnosti tribalo proradit... ako ne radi, onda je problem hardver, odnosno usb sata adapter...

wifi ned 17.5.2020 12:09

pa zato sam i navea prvo soft... linux oob radi s ext diskovima... ako nece na x pc-a, laptopa, onda nema sta drugo bit osim hardvera, a tu biraj: usb-sata, usb kabel, ac adapter...
a ako primjerice koristi isti ac adapter za sve usb-sata a taj je bia neispravan onda je lako moga sve redom spalit prije nego pokusa s drugim adapterom. Tipicno su oni 12V, ali je problem sto su svi na isti mot 5.5x2.1 ili 5.5x2.5 jack i onda tu mozes sve zivo spojit, bilo 5, 9, 12, 15, 24 ili one univerzalne visenaponske adaptere. Ako covik nema praksu uparit ladicu s adapterom i ne razdvajat ih vec koristi isti adapter za sve onda je lako moguce redom sve spajat i u jednom tiru sve unistit...

kezol ned 17.5.2020 12:21

Evo još jednom da pojasnim. Svaki disk ima svoje kućište i svoju elektroniku i svoj zasebni adapter. Kad se priključe na USB imam utisak da svi rade normalno, samo što ih računalo ne registrira. Znači da je problem u elektronici ne bi bilo nikakve aktivnosti, bez obzira što su diskovi 100% ispravni.

Ajar ned 17.5.2020 12:30
kezol kaže...

 2 su diska od 1TB Wd blau i 2 od 160Gb jedan Samsung i 1 Toshiba u kućištima 1 Logilink ,LC Power, i 2 Nedis  i svi su USB 3.0 povezani USB 3.0 kabelom

 no očito je da preko usb 3 dobivaju dovoljnu struju za rad (prije su bila dva kabela, jedan za napajanje, drugi podatkovni; sad je to objedinjeno u jedan pomalo neobičan, na HDD strani proširen usb). ovdje se opisuju moguća rješenja. 

ihush ned 17.5.2020 12:38
kezol kaže...
..

 Na taj način su povezani svi diskovi, nisam to još probao, kod sviju svijetli lampica. Prije se u svima osjetlia aktivnost, a sad toga više nema osim ove lampice, jedino da nisam isprobavajuć nešto i deaktivirao, jer su jedno vrijeme neki čak ispravno radili.

 

kezol kaže...

evo jošjednom da pojasnim. Svaki disk ima svoje kućište i svoju elektroniku i svoj zasebni adapter. Kad se priključe na USB imam utisak da svi rade normalno, samo što ih računalo ne registrira.

 

lampica ne znači ništa.. tj ne znači da disk dobija struju, a to je uvjet da može raditi.. npr pregoren/pokvaren ispravljač. Osjećaj da radi je važan ali pitanje je što 'osjećaš' tj kad disk radi, vrti se i to se može osjetiti tj od trenutka paljenja čak se može čuti.. specifično, kao paljenje auta ali ne nešto što se može napisati ..

 

-ako drugi diskovi rade tad nije soft-driver problem, tj mala šansa, ako diskovi rade direktno u računalu (na sata..) tad nisu diskovi i tad je jedino što preostaje kvar samog ext.kućišta, njegove elektronike ili ispravljača-struje. Kad u to dodaš da je više uređaja istovremeno pokvareno tad je struja jedini zajendički nazivnik tj pokvareni ispravljači strujnim udarom.

-paljenje gašenje (kućišta koje imaju napajanje imaju i prekidač on-off ili izvučeš kabel..) i moraš čuti-osjetiti (drži u ruci) .. ako nema tog 'paljenja' (spinup) tad nema tog softwarea koji će vidjeti disk tj isključeno, ne radi jednako kao da odspojiš kabel.

-samo kućište kad spojiš na računalo (bez diska) ako je elektronika ispravna računalo vidi kao kontorler (ovisno o dirveru) bez medija.. tj mora reagirati i prijaviti uređaj, odnosno ovisi kakav driver i što je crklo pa može biti nepoznat uređaj.. a to bi značilo da je možda crkla i elektronika-kontroler u kućištu, ne samo napajanje i tad kupnja drugog ispravljača može biti bačen novac.. ali imaš više pa se svakako treba prvo to probati, tj samo ako su isti-identični ispravljači-konektori. Možda neki univerzalni ali je obično dvostruko skuplji .. tj jeftinije je tad kupiti novu ladicu ili docking (često je komplet jeftiniji nego pojedini dio..) i jednostavno ubaciš disk. Docking je praktičan, dovoljan je jedan osim ako trebaš istovremeno više diskova, tj ima i za 1-2-4.. pa ako baš treba može ali tad je logičnije ugraditi disk, sigurnije tj jedna karika u lancu manje a pravilo da što je manje diejlova manje je mogućih kvarova.. statistika.

 

-btw nije pametno istovremeno korsititi više diskova, imati ih stalno uključene.. tj upravo zbog ovakvog kvara. Kvar kao strujni udar/kratki spoj, može istovremeno ubiti sve priključeno. Sigurnije je tad koristiti normalne interne diskove u računalu ili docking ili 2.5" koji rade bez dodatnog napajanja i spojiš po potrebi + nema ovisnosti o ispravljaču a time u startu jeftinije (50%).. no sve je to unutar 50-100kn razlike zanemarivo.