LogicusMPS čet 23.4.2020 17:41

Ekipa,

Kumu mi je crka HDD od laptopa, WD-ov, skoro ne korišten. Čitač ne radi, ili glava ili šta već, ne prepoznaje ga ništa. Na njemu ima slika od sina, vjenčanja, itd itd.. Masu vridnih stvari.

Mislia sam kupit novi takav da probamo zamjenit čitač (ja i rođak), on je već to radia, reka je da bi proba. Samo me zbunjuju nazivi i ovi kodovi. Koji disk uzet da bi moga zamjenit čitač na disku u privitku na slici.

Evo veća slika - https://imgur.com/WK2T80G

Model je WD10JPVX, al iza toga ima masu oznaka dodatnih, jel se koja od njih odnosi na čitač itd, ako ima ko više znanja.

Hvala


MrBlc čet 23.4.2020 19:29

Ako je išta bitno, vrati kumu disk i nek šalje na servis za spašavanje podataka. Ako nije bitno, baci ga u smeće da ne radiš dodatni trošak.

 

Prvo, ako je glava, to u kućnim uvjetima nećete riješiti - možda se na prastarim diskovima manjeg kapaciteta mogli nešto i napraviti (dok se radilo o desecima GB maksimalno), ali to je disk od 1TB s daleko većom gustoćom zapisa, a time je i osjetljiviji na bilo kakvu nečistoću.

 

Drugo, čak i ako je elektronika, a ne glava, to biste mogli riješiti, ali ako niste u stanju odabrati odgovarajući donorski disk, kako ćete uopće prebaciti ROM?

 

Svaki pokušaj nestručnog petljanja umanjuje šanse za uspjeh.

 

 

Ako želite pokušati čisto da bi naučili, a inače bi disk išao u smeće, tu https://www.hddzone.com možete naručiti elektroniku, da ne uništavate novi disk.

LogicusMPS sub 25.4.2020 01:04
MrBlc kaže...

Ako je išta bitno, vrati kumu disk i nek šalje na servis za spašavanje podataka. Ako nije bitno, baci ga u smeće da ne radiš dodatni trošak.

 

Prvo, ako je glava, to u kućnim uvjetima nećete riješiti - možda se na prastarim diskovima manjeg kapaciteta mogli nešto i napraviti (dok se radilo o desecima GB maksimalno), ali to je disk od 1TB s daleko većom gustoćom zapisa, a time je i osjetljiviji na bilo kakvu nečistoću.

 

Drugo, čak i ako je elektronika, a ne glava, to biste mogli riješiti, ali ako niste u stanju odabrati odgovarajući donorski disk, kako ćete uopće prebaciti ROM?

 

Svaki pokušaj nestručnog petljanja umanjuje šanse za uspjeh.

 

 

Ako želite pokušati čisto da bi naučili, a inače bi disk išao u smeće, tu https://www.hddzone.com možete naručiti elektroniku, da ne uništavate novi disk.

 Poz. Hvala na odg.

Uglavnom preskupa je opcija šta smo gledali, tj. šta je on gleda s tin firmama za vraćanje podataka, a moj rođak, koji ima mnogo iskustva s hardverom je već vratia disk od 2 TB iz mrtvih, Seagate Barracudu na taj način, on je sam sugerira da bi mogli probat. Samo neznam koji disk da uzmemo radi tih milijun i 9 oznaka.

ihush sub 25.4.2020 11:10

-kod spašavanja podataka se ne vraća 'disk iz mrtvih' nego podaci.. ponekad se može, ponekad ne. Za bilo što trebaš znanje, zatim odgovarajući alat koji uključuje hw-sw tj računala, diskove (za kopiranje) šarfcigere i software.. dok za svaki alat treba imati znanje + iskustvo tj učiti se na važnim podacima nije preporučljivo ili 'tvoj izbor', no jednako kao da ideš na operaciju pa bi listao knjigu krirugije fordummies i operirao sebe ili bližnje :)

-prije nego napraviš bilo koji potez-pokušaj poželjno je znati posljedice tog poteza.. i svaki pokušaj može uništiti šansu ako postoji. Dovoljno je pogrešnim alatom-načinom nešto probati.

-zato ovo nije preporučljiva tema, tj rizik.. no tvoji podaci, tvoja odluka. Moja preporuka, ne dirati dok ne znaš rezultat svakog pokušaja.. što ni oni profesionalci koji se time bave ne garantiraju ali je lakše biti ljut na njih nego na sebe-rodjaka-kuma..

Anđeo bez falinge sub 25.4.2020 11:28
LogicusMPS kaže...

Ekipa,

Kumu mi je crka HDD od laptopa, WD-ov, skoro ne korišten. Čitač ne radi, ili glava ili šta već, ne prepoznaje ga ništa. Na njemu ima slika od sina, vjenčanja, itd itd.. Masu vridnih stvari.

 Ne kritiziram ti kuma, no zar treba po milijarditi put ponavljati; backup, backup, backup ...................................................................

LogicusMPS sub 25.4.2020 20:21
Anđeo bez falinge kaže...
LogicusMPS kaže...

Ekipa,

Kumu mi je crka HDD od laptopa, WD-ov, skoro ne korišten. Čitač ne radi, ili glava ili šta već, ne prepoznaje ga ništa. Na njemu ima slika od sina, vjenčanja, itd itd.. Masu vridnih stvari.

 Ne kritiziram ti kuma, no zar treba po milijarditi put ponavljati; backup, backup, backup ...................................................................

 Treba, jer je disk sta u laptopu iza ormara i crka nakon 10 dana rada bez da je laptop udren ili bilo šta.

hummer0 sub 25.4.2020 21:16
LogicusMPS kaže...
Anđeo bez falinge kaže...
LogicusMPS kaže...

Ekipa,

Kumu mi je crka HDD od laptopa, WD-ov, skoro ne korišten. Čitač ne radi, ili glava ili šta već, ne prepoznaje ga ništa. Na njemu ima slika od sina, vjenčanja, itd itd.. Masu vridnih stvari.

 Ne kritiziram ti kuma, no zar treba po milijarditi put ponavljati; backup, backup, backup ...................................................................

 Treba, jer je disk sta u laptopu iza ormara i crka nakon 10 dana rada bez da je laptop udren ili bilo šta.

 Mislim da je sve opasno da sam radi kad su mu tako važne stvari na disku.

Iza kakvog ormara? Taj dio baš nisam razumio sta u laptopu iza ormara??

LogicusMPS sub 25.4.2020 21:53
bill_jobs kaže...
hummer0 kaže...
Iza kakvog ormara? Taj dio baš nisam razumio sta u laptopu iza ormara??

 a šta imaš razumit? Lupa lik bezveze, ne zna ni sam šta piše.

Rođo, ormar, novi disk pa ne treba backup, star tek 10 dana ali je već hrpa slika na njemu, skup popravak kod firmi, rađe će sam, ima rođu koji se kuži, ovo-ono....

 

Čemu ikakavi savjeti i koja je svrha teme?

Pustite da njegov rođo profesionalac sa PH0 odvijačem to rastavi i izmjeni šta treba i teraj dalje sa skupljanjem fotki na mehaničkom disku.

 Ajde zbroji se u glavi pa piši. Ne debiliziraj se. Disk je doša s laptopom ima 2 godine. Laptop je korišten 10 dana, nakon toga spremljen u ormar, ne korišten, na ponovnom paljenju disk ne radi, neće da ga učita ni jedan komp, ni moj, komp ni laptop. Zva je u ZG firmu neznan koju, kaže da za 500 GB traže boga i oca, da proda auto. Tražim samo da mi netko po toj slici nađe taj disk i to je to.

LogicusMPS sub 25.4.2020 21:54
hummer0 kaže...
LogicusMPS kaže...
Anđeo bez falinge kaže...
LogicusMPS kaže...

Ekipa,

Kumu mi je crka HDD od laptopa, WD-ov, skoro ne korišten. Čitač ne radi, ili glava ili šta već, ne prepoznaje ga ništa. Na njemu ima slika od sina, vjenčanja, itd itd.. Masu vridnih stvari.

 Ne kritiziram ti kuma, no zar treba po milijarditi put ponavljati; backup, backup, backup ...................................................................

 Treba, jer je disk sta u laptopu iza ormara i crka nakon 10 dana rada bez da je laptop udren ili bilo šta.

 Mislim da je sve opasno da sam radi kad su mu tako važne stvari na disku.

Iza kakvog ormara? Taj dio baš nisam razumio sta u laptopu iza ormara??

 To je HDD od laptopa koji je korišten doslovno 10 dana. Nakon toga je laptop spremljen i nije korišten. Pri ponovnom paljenju jbni disk ne radi, ja sam ga probava kod sebe, ne prepoznaje ga BIOS uopće nit se čuje...

hummer0 ned 26.4.2020 00:40
LogicusMPS kaže...
bill_jobs kaže...
hummer0 kaže...
Iza kakvog ormara? Taj dio baš nisam razumio sta u laptopu iza ormara??

 a šta imaš razumit? Lupa lik bezveze, ne zna ni sam šta piše.

Rođo, ormar, novi disk pa ne treba backup, star tek 10 dana ali je već hrpa slika na njemu, skup popravak kod firmi, rađe će sam, ima rođu koji se kuži, ovo-ono....

 

Čemu ikakavi savjeti i koja je svrha teme?

Pustite da njegov rođo profesionalac sa PH0 odvijačem to rastavi i izmjeni šta treba i teraj dalje sa skupljanjem fotki na mehaničkom disku.

 Ajde zbroji se u glavi pa piši. Ne debiliziraj se. Disk je doša s laptopom ima 2 godine. Laptop je korišten 10 dana, nakon toga spremljen u ormar, ne korišten, na ponovnom paljenju disk ne radi, neće da ga učita ni jedan komp, ni moj, komp ni laptop. Zva je u ZG firmu neznan koju, kaže da za 500 GB traže boga i oca, da proda auto. Tražim samo da mi netko po toj slici nađe taj disk i to je to.

 LogicusMPS

Pa dobro ko ovdje debilizira pa pošalji upit u dućan i oni će ti reći jel imaju takav disk ili nemaju u čemu je problem što nas maltretiraš ovdje na forumu ako si najpametniji?

A ovaj opis koji si dao kao da je pisalo dijete od 5 godina ništa se ne razumije.