Mladen čet 29.10.2020 21:29
PzKpfw kaže...

 

 

Otišla mi star matična, šmrc...

 

eh, sada ima neku konfiguraciju koja se bazira na ovoj matičnoj. (Gigabyte GA-870A-UD3 (rev. 3.1))

 

Koji SSD uzeti? Praktički bilo koji?

Ne baš bilo koji :), ali ok, vjerojatno i misliš samo na 2.5" SATA modele ... neki Crucial, Kingston, AData, Patriot, koliko se sjećam jedino su WD Green kritizirali zbog brzine.

 

 

Mladen čet 29.10.2020 21:52
PzKpfw kaže...

@Mladen

 

Hvala, frende!

Pošto je stara kanta, moram uzeti i nosač za te SSD, da stoji dobro?

SSD je toliko lagan da može ostati visiti na SATA ili strujnom kablu, posebno ako su krući, ali nije baš pristojno :).

Možeš zašarafiti i samo jednu stranu u 3.5" "kavezu" za diskove, ali ako hoćeš po PSu, onda okvir/nosač.

 

 

ihush pet 30.10.2020 00:05
Cansee kaže...

mogu li na ovu svoju matičnu, Asus Z170 PRO staviti ovaj m2 nvme : https://www.links.hr/hr/ssd-1000-gb-kingston-kc2500-skc2500m8-1000g-m-2-nvme-2280-maks-3500-2900-mb-s-051400680

 

nisam uspio pronaći matičnu na službenim asusovim stranicama, ne znam di da gledam

 -navodono podržava oba moda, sata(ahci) i nvme.. provjeri utor-izgled-zareze, jedan ili dva. Bit će ti jasno shema+slika nmve diska na dnu. Možda će problem biti generacija, + uprate biosa (dok nema supporta.. malo problematično).

Cansee pet 30.10.2020 00:20
ihush kaže...
Cansee kaže...

mogu li na ovu svoju matičnu, Asus Z170 PRO staviti ovaj m2 nvme : https://www.links.hr/hr/ssd-1000-gb-kingston-kc2500-skc2500m8-1000g-m-2-nvme-2280-maks-3500-2900-mb-s-051400680

 

nisam uspio pronaći matičnu na službenim asusovim stranicama, ne znam di da gledam

 -navodono podržava oba moda, sata(ahci) i nvme.. provjeri utor-izgled-zareze, jedan ili dva. Bit će ti jasno shema+slika nmve diska na dnu. Možda će problem biti generacija, + uprate biosa (dok nema supporta.. malo problematično).

 

ne znam jel bi pomoglo da updateam firmware biosa, jebig mislio sam na to stavit windowse, kad bi barem mogao provjerit prije nego štto kupim

ihush pet 30.10.2020 00:31

-nema se što puno provjeravati tj možeš provjeriti druge brandove s istim chipsetom (kad već asus ubija stranicu-support..) i pronađeš da recimo podržavaju.. no bug-problem je uvjek moguć pogotovo za stvari koje se stalno mijenjaju + bez provjere biosa tj changeloga tko zna što će biti .. a supporta trenutno nema pa ni info o biosu. Tako da nemaš druge nego probati ili googalti pa možda nađeš potvrdu za tu kombinaciju (ali i problem jer npr rewievi se rade kad je nešto novo tj za tu mbo prije par godina a tad nije bio dostupan ovaj nvme disk.. tj logički nemaš takav online text osim da sad netko tko ima takvu konfiguraciju to pročita i potvrdi)..

 

-trebalo bi raditi, no kao npr cpu-ram-vga.. sve može biti problem pa tako i nvme. Npr što ako nije bootabilan ili što ako trebaš noviji bios a stranica za DL nije dostupna...

-ako već nemaš druge nego kupiti-probati, jeftinije je s nekim manjim-jeftinijim.. terebajt nije jeftin + manje je lakše utopiti ako ne radi.

Cansee uto 3.11.2020 18:39

Uzeo sam taj nvme kingston 2280 1tb, dakle na ovoj mojoj matičnoj sve radi normalno, kao što ste i rekli, hvala vam.

Uglavnom, jedno pitanjce, od trenutka kada upalim komp do trenutka kad uđem u windows mi traje oko 30 sekundi. Je li to ok vrijeme? Da to ne bi trebalo biti nešto brže? Naravno neću cjepidlačiti, ne igra mi ulogu hoće li biti 25 ili 20 sekundi, više mi je da znam jel sve ok.

ihush uto 3.11.2020 19:29
Cansee kaže...
Uzeo sam taj nvme kingston 2280 1tb, dakle na ovoj mojoj matičnoj sve radi normalno, kao što ste i rekli, hvala vam.

Uglavnom, jedno pitanjce, od trenutka kada upalim komp do trenutka kad uđem u windows mi traje oko 30 sekundi. Je li to ok vrijeme? Da to ne bi trebalo biti nešto brže? Naravno neću cjepidlačiti, ne igra mi ulogu hoće li biti 25 ili 20 sekundi, više mi je da znam jel sve ok.

 10-15sec.. 

Cansee uto 3.11.2020 19:35

Je li to kod mene može biti do procesora ili matične? U biti je najduži onaj dio kad je mogućnost za klik u bios i onda kad piše asus, poslije toga momentalno uđe u sučelje, i iste sekunde mogu ulaziti u koji god program i sve odmah otvara, tu nema greške. Jel moguće da je do matične?

ihush uto 3.11.2020 19:49

-ovisi o postavkama, biosa npr možeš podesiti vrijeme čekanja-pauze za izbor CMS-boot-bios.. npr 5-10-više sec.. može biti kombinacija HW, što više to duže traje inicijalizacija, može biti svašta u startupu-auto-update itd.. (ali govoriš o dijelu prije win..) .. za sve treba neko vrijeme, npr prebrojavanje-inicijalizacija ram, više-duže, dok cpu u tom dijelu ima malu ulogu tj teško primijetiti razliku celeron-i7 dok su jezgre tad nevažne.

-ako je npr problem s diskovima tad detektiranje traje duže, ako je redosljed bootanja npr usb-cd-mreža-disk.. tad sve prvo proba pa tek tad disk koji može biti prvi itd.. ako disk ima zakazan diskchk tad ga obavlja autoamtika prije paljenja win.

-za svoje računalo moraš imati 'feeling' kao zvuk motora-auta i tako znati što je pogrešno ili je normalno.. previše mogućih problema a sve mora biti optimalno da radi glatko-brzo npr možda je samo stvar pauze u biosu i postaviš na nulu.. (služi tome da stigneš izabrati meni kad npr instaliraš.. suprotno od fastboot opcije i sl.)

lovac82 sri 4.11.2020 18:16

Eh da.... zaboravih.... meni je CMS upaljen i ostao mi "simulate PS/2" jer imam "dual/triple boot", Win 10, Win XP i Win98SE (8700K). Vrlo vjerojatno bez CMS-a dobijes 10-tak sekundi vise (nekad je ukljucen po defaultu).

perix231 čet 5.11.2020 12:50

Lijep pozdrav, moze preporuka SSD-a, primarno za windowse, od 240gb?  Maticna je gigabayte ab350 gaming 3. Dosadasnji bx500 od 480gb je trajao malo manje od 2 godine dok nije krepao (99% da je on u pitanju, u biosu ga uopce ne prepoznaje kao boot, a prije tog dok je komp radio samo se smrzo i prestao raditi).

 

EDIT: KINGSTON A2000 vjerojatno ovaj? Jer vidim da maticna podrzava, ali nigdje na njoj ne vidim taj utor, jel to mozda onaj skroz na dnu ispod graficke?

ihush čet 5.11.2020 13:40
perix231 kaže...

Lijep pozdrav, moze preporuka SSD-a, primarno za windowse, od 240gb?  Maticna je gigabayte ab350 gaming 3. Dosadasnji bx500 od 480gb je trajao malo manje od 2 godine dok nije krepao (99% da je on u pitanju, u biosu ga uopce ne prepoznaje kao boot, a prije tog dok je komp radio samo se smrzo i prestao raditi).

 

EDIT: KINGSTON A2000 vjerojatno ovaj? Jer vidim da maticna podrzava, ali nigdje na njoj ne vidim taj utor, jel to mozda onaj skroz na dnu ispod graficke?

- kad nisi siguran pročitaš manual od mbo.. tamo ti piše što podržava + shema gdje se što nalazi. Bolje od nagađanja + da obično u blizini vga pa se možda ne vidi dok je ne izvadiš.

 

-boot ne znači da je kvar diska, tj može biti ispravan, tj ovisi što se desilo, uzrok.. tj može biti kvar diska ali jednako može biti soft problem i tad boot fixaš za par minuta, npr diskpart-active itd.. početnički, ubaciš install-boot medij (stikić) i automatika fixa u par pokušaja-rebootaova.. ili javi da ne može tj tad zaključiš da je možda kvar i da je disk za smeće osim ako imaš jamstvo.

ED63 pet 6.11.2020 22:04
djigibao kaže...

Imam itx mbo i ssd mi se nalazi ispod ploce.

Kada je u Windowsima Power opcija postavljena na Balanced ili High Performance onda mi temp tog SSD-a ide oko 60° ali kada stavim na Power Saver onda je oko 40°.

Imam Ryzen 5 1600 koji ide do 3.4Ghz, ali kad je na Power Saver onda ide do Max 2.7Ghz.

Da li zna netko zašto je to tako i da li je moguće potjerat CPU u Power Saver na 3.4ghz?

 to ti je do postavki u power settings

za svaki energetski profil mozes rucno namjestit kaj ce radit kojom brzinom, a posebno je tu bitno processor state, ide od 0 do 100% i trebas si sam to podesit do kolko posto ces ga pripustit na kojem profilu ( ja na lapu mogu jos dodatno stavljat za svaki profil kaj da radi na bateriji a kaj na  struji)

ak to nisi nikad mjenjal vjerojatno je na tvornickim postavkama koje je gates odredio

https://www.tenforums.com/tutorials/2843-change-power-plan-settings-windows-10-a.html

tocna opcija je "PROCESSOR POWER MANAGEMENT" i tu naamjestas postotak koji zelis

nadam se da sam pomogao

P.S. da samo spomenem da sam frendu "ubrzal" laptop nakon par godina jer je od pocetka tvornicki bilo stavljeno na Balanced profil a on to nije nikad gledal-diral-mjenjal

Mindim uto 10.11.2020 10:15

Pozdrav, jel se isplati uzet Samsung970EVO Plus 250GB M.2 https://www.nabava.net/search.php?q=Samsung+970+Evo u odnosu na npr ovaj Kingston a2000 koji je kolega par postova prije predlozio?

 

Vidim da je dosta skuplji od ostalih nvme ssd-ova ali pretpostavljam da je to zbog brzina 3500/2300 sto je dosta brze od ostalih koliko nude a i manje se zagrijava vjerojatno.

Pošto sam trenutno na HDD-u, zanima me koliko mi se isplati davati duplo više novaca za ssd koji ima 50% vece brzine.

CyberDemonVZ uto 10.11.2020 10:53
Mindim kaže...

Pozdrav, jel se isplati uzet Samsung970EVO Plus 250GB M.2 https://www.nabava.net/search.php?q=Samsung+970+Evo u odnosu na npr ovaj Kingston a2000 koji je kolega par postova prije predlozio?

 

Vidim da je dosta skuplji od ostalih nvme ssd-ova ali pretpostavljam da je to zbog brzina 3500/2300 sto je dosta brze od ostalih koliko nude a i manje se zagrijava vjerojatno.

Pošto sam trenutno na HDD-u, zanima me koliko mi se isplati davati duplo više novaca za ssd koji ima 50% vece brzine.

 U normalnom radu nećeš vidjeti razlike.

Razlike bi se mogle vidjeti kod kopiranja velikih fajlova (oba diska trebaju biti tako brza) i kod benchmarka. Ako ri ovo dvoje nije važno, znaš što uzeti :)

 

P.S. zapravo, pogledaj neki stvarni test ili usporedbu online. Ne bi me čudilo ni da su potpuno isti. Btw, oba su 5god garancije?

Mindim uto 10.11.2020 11:14
CyberDemonVZ kaže...
Mindim kaže...

Pozdrav, jel se isplati uzet Samsung970EVO Plus 250GB M.2 https://www.nabava.net/search.php?q=Samsung+970+Evo u odnosu na npr ovaj Kingston a2000 koji je kolega par postova prije predlozio?

 

Vidim da je dosta skuplji od ostalih nvme ssd-ova ali pretpostavljam da je to zbog brzina 3500/2300 sto je dosta brze od ostalih koliko nude a i manje se zagrijava vjerojatno.

Pošto sam trenutno na HDD-u, zanima me koliko mi se isplati davati duplo više novaca za ssd koji ima 50% vece brzine.

 U normalnom radu nećeš vidjeti razlike.

Razlike bi se mogle vidjeti kod kopiranja velikih fajlova (oba diska trebaju biti tako brza) i kod benchmarka. Ako ri ovo dvoje nije važno, znaš što uzeti :)

 

P.S. zapravo, pogledaj neki stvarni test ili usporedbu online. Ne bi me čudilo ni da su potpuno isti. Btw, oba su 5god garancije?

 

hvala na odgovoru! Ma i sam mislim da ce razlika bit nezamjetna, pogotovo jer sam trenutno na hdd, pa ce prelazak na nvme ssd biti preporod.

garancija je 5 god na oba, da i Total Bytes Written (TBW) je isti na oba (150TB).

 

pogledam sad benchmarke ako ima pa cemo vidit, ali 95% uzimam kingston jer je ipak duplo jeftiniji :).

Spacecraft pet 13.11.2020 06:19
perix231 kaže...

Lijep pozdrav, moze preporuka SSD-a, primarno za windowse, od 240gb?  Maticna je gigabayte ab350 gaming 3. Dosadasnji bx500 od 480gb je trajao malo manje od 2 godine dok nije krepao (99% da je on u pitanju, u biosu ga uopce ne prepoznaje kao boot, a prije tog dok je komp radio samo se smrzo i prestao raditi).

 

EDIT: KINGSTON A2000 vjerojatno ovaj? Jer vidim da maticna podrzava, ali nigdje na njoj ne vidim taj utor, jel to mozda onaj skroz na dnu ispod graficke?

 Što nemaš još garanciju?