sage čet 8.10.2020 19:24

Za obični storage mislim da je dovoljno i bx. Ne znam zašto bi davao 100kn više. Eto koja bi bila razlika bx vs mx, da imam razlog kupiti taj skuplji. Uz mx se mislim dobije acronis software?? I jedan i drugi mislim da imaju max cca 150tb endurance zapisivanje podataka..

funny games pet 9.10.2020 12:44
sage kaže...
Je li se dobije neki software od acronisa, uz kupnju tog ssd mx500 i koji točno..

 Ja nisam dobio ništa u linksa prije godine dana.Ugl jako dobra kupovina za razliku od kingstona koji se pokvario nakon pola godine.

sage uto 13.10.2020 20:22

Danas sam kupio crucial MX500, ništa nisam dobio osim diska. Na uputama nema ništa oko acronisa. Možda se nešto krije iza naljepnice, ono što naljepe tipa koji je uvoznik itd..
Al kad bi acronis true image radio tipa, tipa ne znam kako, jel ne kužim kako bi išla aktivacija, to bi bilo extra. Inače radim backup samo preko acronis true image bootable usb-a, radi perfektno, a sam software košta cca 59$. Pola onih opcija u programu nikad ne koristim, samo taj bootable usb acronis true image backup. Možda ga ima free i u tom acronis true image for crucial.

ihush uto 13.10.2020 21:15

toliko petljanja oko image softa.. to se ne radi tako, to se radi s livea, hirens-strelec ako ovisiš o win ili linux.. a alata imaš dovoljno, tj svi rade isto, jer je sve isto, disk-sektor kao i rezultat no naravno da je brand ipak brand no i on je na spomenutim minipe medijima, bez potrebe za nekom licencom + radi na način kako je najpraktičnije, jer to nije neki soft koji ćeš korisiti kao word-browser-igru svaki dan ili često, trebaš ga jednom-par puta u životu diska a tad ja boot medij važnije nego imati ga u aktivnom osu kojeg želiš klonirati ili što već..

 

alati, su samo alati. Poželjno je ne ovisiti o nekom alatu tj njegovom fileformatu npr za backup, dok je clone stvar koju trebaš sad i nikad više, tj kad zatrebaš opet bootaš isti live i napraviš što trebaš + sve ostalo što ti može zatrebati jer to je praktičan-potreban alat za sve (medij, ne samo acornics), ne samo image (spašavanje, diag, .. itd). + imaš i ostatak popularnih alata, kao getdataback ili OO ili recuva ili memtest ili .. hrpa toga ah da i norton ghost..

kbenzema sri 14.10.2020 10:27

Da li netko koristi pa da zna da li je osjetna razlika između Sandisk plus modela i 3D ultra, konkretno verzija 1tb? Vidim da je u teoriji ultra brzi, a u praksi?

Jučer uzeo na amazonu plus model za 75€, odnosno 5€ manje jer sam imao voucher i vidim danas stavili u ponudu ultra model za 80€. Ili mi je jučer promaklo.

pero322 sri 14.10.2020 10:53

SSD plus je planarni TLC dramless disk kojem pod punim opterecenjem brzina pisanja pada na 50MB/s, na 480 gb modelu. Barem prema https://www.tweaktown.com/reviews/7726/sandisk-ssd-plus-z410-sata-iii-review/index.html

Da li ćeš redovnom upotrebom doći do tog opterečenja to moraš sam procijeniti

 

Po https://www.tweaktown.com/reviews/8334/wd-blue-3d-sandisk-ultra-1tb-sata-iii-ssds-review/index.html sandisk ultra 3d i wd blue 3d, koji su isti diskovi, imaju bitno bolje performanse i po meni vrijede tih 10 eur razlike

Matija4321 ned 25.10.2020 16:50

Bok, imam jedan stari PC, matična je AS rock n61p-s

Krepao mi je HDD pa me zanima dal bi radio sa SSD-om, koliko sam vidio na internetu neke stare matične ne podržavaju, ili ograniče brzinu

PC je star cca 13 godina.

jel se može to kako provjerit prije nek kupim SSD?

miki1981 ned 25.10.2020 17:24
Matija4321 kaže...

Bok, imam jedan stari PC, matična je AS rock n61p-s

Krepao mi je HDD pa me zanima dal bi radio sa SSD-om, koliko sam vidio na internetu neke stare matične ne podržavaju, ili ograniče brzinu

PC je star cca 13 godina.

jel se može to kako provjerit prije nek kupim SSD?

 Na svakoj matičnoj na kojoj radi SATA HDD će raditi i SATA SSD. Pa tako i na toj tvojoj. I razlika će biti osjetna. Nisam čuo, niti vidim razloga da bi ijedna matična nakojoj radi SATA HDD ne podržavala SATA SSD. Da će brzina biti ispod onoga što SSD može - to da, ali to nije toliko ni bitno jer iako će max brzina biti ispod max moguće za SSD svejedno će vrijeme pristupa biti kakvo može biti na SSD-u, a vrijeme pristupa je ono što čini najveću razliku u ugodi korištenja računala sa SSD-om naspam HDD-a.  

lovac82 pon 26.10.2020 18:21
HCgamingCRO kaže...
izzy007 kaže...
Ima li kakvih novosti o novim Gen4 SSD diskovima? Kad stižu, i da li će imati bolje controllere?

 Pa zar nije 980pro vec vani? 7k read/5k writing, mislim da je to otprilike limit gen4 za jedan disk?!

 Pih imas vec 15000 MB/s read i write od Gigabyte-a....   i na trzistu je vec odavno.

HCgamingCRO pon 26.10.2020 18:35
lovac82 kaže...
HCgamingCRO kaže...
izzy007 kaže...
Ima li kakvih novosti o novim Gen4 SSD diskovima? Kad stižu, i da li će imati bolje controllere?

 Pa zar nije 980pro vec vani? 7k read/5k writing, mislim da je to otprilike limit gen4 za jedan disk?!

 Pih imas vec 15000 MB/s read i write od Gigabyte-a....   i na trzistu je vec odavno.

 Da u raid-u, i asus ima te kartice...kostaju ko pola pc-a

https://www.gigabyte.com/de/Solid-State-Drive/AORUS-Gen4-AIC-SSD-8TB#kf

daniel2809 pon 26.10.2020 20:20

Sutra ću prema svemu sudeći prodati svoj Samsung 850 EVO 500gb. Planiram ga zamjenit sa SSD-om od 1tb. Može preporuka koji?

 

Razmišljam između 870 QVO970 EVO M.2. Koji je vaš savjet, vrijedi li ova razlika 250 kuna? Ima neka treća varijanta?

 

SSD mi treba za svakodnevicu, dakle da na njega instaliram sve programe i igrice, a HDD mi služi kao memorija za datoteke.

djigibao pon 26.10.2020 23:46
daniel2809 kaže...

Sutra ću prema svemu sudeći prodati svoj Samsung 850 EVO 500gb. Planiram ga zamjenit sa SSD-om od 1tb. Može preporuka koji?

 

Razmišljam između 870 QVO970 EVO M.2. Koji je vaš savjet, vrijedi li ova razlika 250 kuna? Ima neka treća varijanta?

 

SSD mi treba za svakodnevicu, dakle da na njega instaliram sve programe i igrice, a HDD mi služi kao memorija za datoteke.

Crucial P2 1000GB M.2, NVMe PCIEx4 = 896kn, 5god gare

 

KINGSTON A2000, M.2 2280, PCIe 3.0 x4 NVMe = 891kn, 5god gare

 

Mindim uto 27.10.2020 22:00

Pozdrav,

 

planiram uzeti Samsung 970 EVO Plus 250GB M.2 ali vidim da šeraf nije uključen. Zanima me jel mora biti neki specifican seraf i gdje ga mogu nabaviti? Planiram ga stavit u Lenovo legion y530 laptop.

Čitatelj sri 28.10.2020 12:29

Obicno nosac i serafic dolazi sa uredjajem, a ne sa SSD-om.

 

Najcesce vec bude pripremljeno na samoj plocici, ili u kutiji od uredjaja u maloj vrecici.

 

Ako nema na laptopu vec nosac i serafic, onda mozes naruciti ovako nesto, jer dolazi sa obje visine nosaca:

https://www.amazon.de/-/en/Poppstar-Mounting-Motherboard-Computer-Spacers/dp/B087C1G4ZF

 

Ili negdje kod nas, zaviri u nekakv PC servis, nek ti poklone od neke maticne ploce, ak im je ostalo,

jer ne stavljaju svi M.2, pa sigurno toga imaju na bacanje.

Mladen sri 28.10.2020 18:03
daniel2809 kaže...

Imam sad još jedno pitanje :) Jel je još uvijek "pravilo" windowse imati na posebnom disku? Jer bih ja rado svoja dva diska zamjenio za jedan s više memorije i imao na njemu sve.

To nikad nije ni bilo pravilo nego preporuka, Windowsima je ionako svejedno kako ćeš konfigurirati diskove.

Prednost posebne sistemske particije (Win i aplikacije) je u tome da lakše backupiraš (napraviš "image" cijele particije) a onda i napraviš "restore" ako se ukaže potreba.

Zgodno je i standardne foldere (tipa MyDocuments ili lokacije za e-mail ili messanger aplikacije) preusmjeriti na druge particije, posebno ako češće nadograđuješ/mijenjaš PC.

 

 

Čitatelj sri 28.10.2020 19:11

Moja preporuka je ne particionirati SSD - makar to sve radi uredno,

imam osjecaj da TRIM ne radi kako spada na particijama.

 

Radije si stari HDD ostavis kao dodatni disk, pa imas dva fizicka diska u racunalu,

jedan za OS (SSD) i jedan za backup i podatke (HDD).

ihush sri 28.10.2020 19:34
Mladen kaže...
daniel2809 kaže...

Imam sad još jedno pitanje :) Jel je još uvijek "pravilo" windowse imati na posebnom disku? Jer bih ja rado svoja dva diska zamjenio za jedan s više memorije i imao na njemu sve.

To nikad nije ni bilo pravilo nego preporuka, Windowsima je ionako svejedno kako ćeš konfigurirati diskove.

Prednost posebne sistemske particije (Win i aplikacije) je u tome da lakše backupiraš (napraviš "image" cijele particije) a onda i napraviš "restore" ako se ukaže potreba.

Zgodno je i standardne foldere (tipa MyDocuments ili lokacije za e-mail ili messanger aplikacije) preusmjeriti na druge particije, posebno ako češće nadograđuješ/mijenjaš PC.

 

 

 -ne postoji takvo pravilo.. + nije isto disk-particija (/kapacitet..).

-bolje je imati dva fizička diska .. prerformanse, dok sve ostalo za soft identično može particija.

-problem je 'samo' kapacitet, tj potrebno slobodno mjesto za rad, tempovi-smeće, update-upgrade itd.. + trajnost povezana s TRIM funkcijom tj što veći ssd s više slobodnog mjesta to će statistički biti trajniji (korištenje pojedine ćelije-bloka za read-write..) dok kod mehaničkog distka nema tog problema. Disk ssd manji od 200gb nema smisla dijeliti na particije + ovisi što se koristi, koje app, koliko mjesta treba za rad dok recimo neka igra može zauzeti parsto gb.. tj ovisi u kojoj generaciji se nabavlja disk, do prije par godina recimo 60-120gb ispadnu minimum za normalni rad win, veći su tek sad dostupni-jeftini tj tek sad ih možda dijeliš na prarticije tj ovisi o potrebama jer pogrešno je pomisliti da je jedno pravilo dobro (najbolje) za sve, naprotiv...

 

Čitatelj kaže...

Moja preporuka je ne particionirati SSD - makar to sve radi uredno,

imam osjecaj da TRIM ne radi kako spada na particijama.

 

...

 -to je osjećaj, koji te vara :)

tj, već gore opisano, što se tiče trajnosti a povezano direktno s trimom, poželjna je veća particija tj ne veća, nego više slobodnog mjesta (a to implicira veću particiju).. + pošto većina ima hdd od prije kao dodatni ssd.. tad je logično-praktično ssd ostaviti u jednom komadu za sys-os-rad dok je hdd za storage-ostalo. Svaka druga podjela je moguća ali ovisi o konkretnim potrebama i resursima. .. ponovo, ne treba širiti lovačke priće ili osjećaj.. :))