Synthium sri 23.9.2020 22:55

Htio sam se samo nadovezati za raspravu, nisam gledo ranije stranice pa sam mozda propustio vidjeti ali ako ti ponude nikako ne uzeti Adata XPG Pro, niti jedan. Recenzije super, po performansama razvaljuje i jos k tome odlicna cijena - neki bi rekli savrseno. Međutim kad sam sastavljao komp uzeo sam taj i nakon 3 mjeseca se poceo gubiti ne samo kao bootable drive u BIOS-u nego i kao storage device opcenito. Kvar je triggeralo ponovno paljenje kompa nakon gasenja. Jedino sto je pomoglo je ako otvorim komp, odsarafim i izvadim disk te ga vratim ponovno. Naravno, nisam debil da svaki put kad ugasim komp kasapim kuciste da bi resetirao disk, nesto sto nisam nikad cuo da neko mora radit.

 

U Linksu su mi rekli da znaju da je neki kvar s određenom serijom te da samo posaljem na reklamaciju i dat ce mi oni ispravan. Slali ga u vanjski, ukratko nakon 2 tjedna ja dobio isti taj samo "druga serija" jelte... Osim sto se s ovim ista stvar dogodila odmah nakon ponovnog gasenja za razliku od prethodnog kojem je trebalo 3 mjeseca. Trazio sam odobrenje da uzmem nesto drugo i uzeo sam Samsung Evo Plus uz malu nadoplatu i ne mogu bit zadovoljniji.

 

Btw ljudi su po forumima rekli da imaju s Adatinim diskovima takav problem ali savjetuju ne gasenje kompa. Ja ne znam kada je postalo normalno da se PC nikada ne gasi, ali mene kada nece biti vise od 1h PC se gasi. Jel to sad neki novi trend da hardver postaje "neoptimiziran" za shut down?

Čitatelj čet 24.9.2020 10:34

Zasto ne napises o kojima se modelima radi.

Pretpostavljam SX8200 Pro, makar moze biti i S11 Pro, sve je to "Adata XPG",

a kod Samsunga vjerovatno 970 Evo Plus.

 

Jesi probao sa SSD Toolboxom provjeriti dali imas update za novi Firmware?

https://www.xpg.com/us/feature/583/#Download

 

Te probleme nema samo ADATA, nego svi sa kontrolerom SM2262/EN:

https://geizhals.at/?cat=hdssd&xf=6965_+SM2262%7E6965_+SM2262EN

 

Neki su rijesili sa Firmwareom, neki sa novom revizijom SSD-ova, neki su napravili nove serije SSD-ova.

 

Recimo slabiji kontroler SM2263EN/G nema tih problema (4 kanala naspram 8 kanala):

https://geizhals.at/?cat=hdssd&xf=6965_+SM2263EN%7E6965_+SM2263ENG

 

http://www.siliconmotion.com/A3.2_Partnumber_Detail.php?sn=7

 

 

ihush čet 24.9.2020 11:08

-da.. svaki chip-kontroler+firmware može biti problem ili serija, dok su brandovi samo otisnuti logo na kutiji, realno sve proizvodi par proizvođača i ako postoji problem tad ga imaju svi tj ovisi kad reagiraju-fixaju ili povuku s tržišta (dok neki završe na 'akciji' .. rizično).

-nije važan brand (mada bi to bilo ono 'jamstvo/renome' nama kupcima da se to ne dešava tj zato neke platimo više..) nego kombinacija chipa-greške i fixa.

 

-zato treba gledati teh.specifikacije, serije, kontroler-chip, manje logo na kutiji.

-dodatni problem velikih-malih brandova, veliki obično imaju odgovarajući support npr site za upgrade-fix firmwarea, dok nonameovi mogu biti jeftini ali tad obično to nemaju. Veliki zbog zaštite branda povuku s tržišta (fixaju.. ili rebrendaju) dok mali u suradnji s trgovcima (žele zaradu) tad naprave 'akciju' i šute o tome. Mi smo po tome vrlo rizično tržište.. pa pripazite ili ako vam se ssd ponaša čudno, reklamirajte i tražite novi ili povrat tj kad znate da je to problem serije tad znate da i to možete (do tad se uvjek sumnja na npr malware, win-soft-driver-mbo.. pa i kabel..), dok se reklamacija uredno odbije pod ispravno. U tome ne treba biti 'nježan' s trgovcem, jer on to zna (distributer) tj zato je ta roba na akciji, tj odgovarjauće cijene, zna. Ako ne zna, tad je u pogrešnom poslu, naučit će..

Pezer čet 24.9.2020 11:38

Bome ovo mi nije drago procitati..
Sad kad sam uzimao novi laptop uzeo sam upravo taj SSD jer je imao jamstvo 5g i sve reviewove sto sam nasao su bili odlicni..
Sad procitam ovo i molim boga da ne crkne nakon par mjeseci

GrimReaperKC čet 24.9.2020 11:41

koji onda ssd uzet m.2 1tb?

 

pikiram samsunga 970 evo plus vec god dana,cijene nikako da malo padnu..

 

pa sam čitao za sx8200 pro i ispada odlican disk,vec sam se odlucio da cu njega upikirat, i sad isto pročitam ovo...

 

šta uzet ?!

Čitatelj čet 24.9.2020 12:09

A2000 je super kupnja, za jako malo love, puno muzike.

 

https://geizhals.at/?cat=hdssd&xf=1152_1024%7E221_2000%7E222_2000%7E252_960%7E4643_DRAM-Cache%7E4832_3

 

Ono sto ga gledam izbjeci:

1. Lose kontrolere, kod kojih su poznati problemi, najcesce najbrzi kontroleri sa puno kanala (trenutno Phison, Toshiba

2. Brandove sa povijesti ispisanom sa puno bolesti (OCZ-Toshiba-Kioxia, Patriot)

3. DRAM-Less SSD-ove (minimum 1Mb/1Gb - dakle 128GB SSD da ima bar 128Mb Cache, 1TB bar 1GB Cachea)

4. Citanje/pisanje bar 2000Mb/s, sa bar 200k IOPS-a

5. Bez hladnjaka, radi fleksibilnosti, a ako vec ima hladnjak, da se moze skinuti bez gubljenja jamstva (makar ako ima hladnjak, prevruc je za moje potrebe)

 

https://geizhals.at/?cat=hdssd&xf=1152_1024%7E221_2000%7E222_2000%7E2235_200%7E2236_200%7E252_960%7E4643_DRAM-Cache%7E4832_3%7E6964_Samsung%7E6964_Silicon+Motion

 

Tako da, A2000 je vec dva-tri tjedna super kupnja - Samsung ne vrijedi 35% vise nikako.

 

SX8200Pro i Pilot-E rade na snaznijem kontroleru, koji zna zezat, a i cjenovno su pozicioniranu previsoko, tj. preblizu 970 Evo.

 

970 Evo Plus je takodjer precjenjen, razlika je premala da bi se opravdao trosak od 60% vece ciiene naspram A2000.

 

 

 

Synthium čet 24.9.2020 13:08
Čitatelj kaže...

Zasto ne napises o kojima se modelima radi.

Pretpostavljam SX8200 Pro, makar moze biti i S11 Pro, sve je to "Adata XPG",

a kod Samsunga vjerovatno 970 Evo Plus.

 

Jesi probao sa SSD Toolboxom provjeriti dali imas update za novi Firmware?

https://www.xpg.com/us/feature/583/#Download

 

Te probleme nema samo ADATA, nego svi sa kontrolerom SM2262/EN:

https://geizhals.at/?cat=hdssd&xf=6965_+SM2262%7E6965_+SM2262EN

 

Neki su rijesili sa Firmwareom, neki sa novom revizijom SSD-ova, neki su napravili nove serije SSD-ova.

 

Recimo slabiji kontroler SM2263EN/G nema tih problema (4 kanala naspram 8 kanala):

https://geizhals.at/?cat=hdssd&xf=6965_+SM2263EN%7E6965_+SM2263ENG

 

http://www.siliconmotion.com/A3.2_Partnumber_Detail.php?sn=7

 

 

Sori moj bed, da bio je SX8200 Pro. Probao sam provjeriti firmware sve je bilo uredno, probao sam sve uz pomoc prijatelja koji ima vise iskustva s dijagnostikom, nista nije pomoglo osim fizickog restartiranja diska. E sad, ovo sto si ti napisao sa kontrolerom, revizijom i to... sve je to divno i krasno al moram rec da uz duzno postovanje mene boli mauna za kontroler i kojekakve bakrace. Nisam ocekivao da mi treba napredno poznavanje informatike i kopanje po kojekakvim stranicama kako bih uredno mogao koristit uređaj koji kosta 1450kn. Drugim rijecima, to nije izgovor niti argument kako je taj disk zapravo dobar. :D Kuzim ja da si ti napisao ovo u dobroj namjeri ali mene kao kupca ovo ni najmanje ne zanima. 

 

 

Čitatelj čet 24.9.2020 13:16

 

Pezer kaže...
Sta tocno znaci kontroleru kod SSDa? I da, dal da ja diram nesto ili pustim dok radi radi, problem je sto je u pitanju laptop, pa ako stane ne smijem otvoriti bez sluzbenog servisa(garancija)

 

Kontroler je kao chipset od SSD-a, recimo to tako najlakse - on upravlja

memorijskim chipovima, i rasporedjuje gdje ce se podatci zapisivati.

 

Za razliku od HDD-a, kojem sam OS odredjuje gdje ce zapisati podatke,

kod SSD-a to odradjuje memorijski kontroler, jer da njega nema,

OS bi stalno zapisivao po istim celijama, TRIM nebi postojao,

i doslo bi do brze "potrosnje" memorijskih celija, jer upravo

to kontroler sprijecava, tako da se zapisuje na sve celije podjednako puno,

da se ravnomjerno "trose".

(neispravnost celije nastupa, kada se napon koju ona sadrzi ne nalazi na dovoljno visokoj

razini, i ne prepozna se dali je ta celija u HIGH [1] stadiju, ili LOW [0])

 

Ono sto ti mozes napraviti je downloadati toolbox za svoj SSD i provjeriti dali ima firmware upgrade,

odnosno nadogradnja softwarea za sam SSD, koji optimizira rad, popravlja greske, a nekad cak i ubrza rad.

 

Dok radi - ne diras i to je to. Ako ne bude radilo, rijesit ce se u jamstvu.

 

Synthium kaže...

Sori moj bed, da bio je SX8200 Pro. Probao sam provjeriti firmware sve je bilo uredno, probao sam sve uz pomoc prijatelja koji ima vise iskustva s dijagnostikom, nista nije pomoglo osim fizickog restartiranja diska. E sad, ovo sto si ti napisao sa kontrolerom, revizijom i to... sve je to divno i krasno al moram rec da uz duzno postovanje mene boli mauna za kontroler i kojekakve bakrace. Nisam ocekivao da mi treba napredno poznavanje informatike i kopanje po kojekakvim stranicama kako bih uredno mogao koristit uređaj koji kosta 1450kn. Drugim rijecima, to nije izgovor niti argument kako je taj disk zapravo dobar. :D Kuzim ja da si ti napisao ovo u dobroj namjeri ali mene kao kupca ovo ni najmanje ne zanima. 

 

 

A gle, kad kupujes jeftino, kupujes dvaput. Drugi put kupi pravi SSD i onda nemas kukanja.

https://geizhals.at/samsung-ssd-960-pro-2tb-mz-v6p2t0bw-a1511188.html

 

Uzmes fino 960 Pro sa MLC celijama, i stavis prst u uho - jer ne moras biti informaticki pismen da izbrojis lovu i kupis pravu stvar.

imsonotgonnatellyoumyname čet 24.9.2020 13:23

Pozdrav,

Treba mi neki mali SATA SSD za laptop. 256-512 GB. Poželjno 256. U Zadru sam, treba mi što je prije moguće te me zanima što kupiti. Vidim u Mikronisu i u Linksu jako puno opcija, a ne znam u čemu je razlika. Nije bitna brzina, to je čisto da bude brži od starog HDD-a. Ne želim da bude neko smeće bez DRM cache (ako se to tako zove). Vidim da postoje neki koji su 1GB = 1kn, jel' to valja? 

 

Uz to, ima li gdje kupiti SATA to USB kabel? Ne treba mi kućište, samo adapter. Ima u Svijet Medija u ZG za 170 hrk, možda ima nešto slično u ZD?

Čitatelj čet 24.9.2020 13:32

Crucial MX500   
Western Digital WD Blue 3D NAND
SanDisk Ultra 3D (isto sto i WD, to je sad jedna firma)
ADATA Ultimate SU800

 

https://geizhals.at/?cmp=1745265&cmp=1661244&cmp=1501236&cmp=1649823

 

Ta tri modela su ti super kao SATA SSD-i sa DRAM-om,

jeftini su, krecu se od 35-40€ za 250GB modele, pa od 55-60€ za 500GB modele.

 

Vidis koji ti je najpovoljniji i najdostupniji, taj kupis, nema greske, ti modeli su na trzistu vec duze vrijeme i s njima nema problema.

SATA tehnologija je zrela.

 

 

Adapter imas LogiLinkov, ima i jeftinijih 10kn, ne isplate se jer su USB2.0,

a kad kopiras hrpu podataka, onda si sretan da je bar 3.0:

https://www.nabava.net/kucista-za-tvrdi-disk/adapter-logilink-usb-to-sata-2-cijena5-hdd-ssd-103752571

Haker_x sub 26.9.2020 03:34

Vrijeme mi je da kupim novi SSD, Samsung me služi već više od 6 godina, ali je vrijeme da se pređe na minimalno 240GB jer je 120GB malo za 2020-u, imam svega oko 20GB slobodnog prostora, znalo je biti i ispod 10GB što je dno dna, a i vrijeme je da se uradi sistem nakon 6+ godina.
Izbor je veliki, da li kupiti standardni 2.5" ili da kupim PCIex M.2 kontroler i kupim M.2 SSD jer bi to nekako bila bolja opcija zbog prostora(imam slobodan PCIe 2.0 x16 (x4 mode) slot, kako sam našao na internetu podržava do 2GB/s, a PCIex na M.2 adapteri se mogu naći za 5€ na aliexpressu. Također puno veće brzine, ali ne vjerujem da ću to uopšte osjetiti, više mi je zbog prostora jer imam tri hard diska i ssd. Također sam čitao da postoji velika šansa da neću moći instalirati sistem na taj M.2 SSD preko adaptera i to me jedino odbija da kupim adapter i M.2 SSD.
Htio sam opet Samsunga, ali cjenovno je nekako dosta visoko u odnosu na većinu ostalih

Samsung 250GB Evo 860 V-NAND je otprilike duplo skuplji od Kingstona A400 240GB, a Kingston A400 480GB je otprilike 20% jeftiniji nego ovaj Samsung 250GB. Nekako mi to zvuči kao baš velika razlika, duplo veći kapacitet za otprilike istu cijenu.

Znam da je Kingston A400 low end i nebi njeg, nego samo onako upoređujem da je baš ogromna razlika, duplo skuplje nije mala razlika tako da za sada odustajem od Samsunga.

Gledam neki otprilike srednji rang, ne treba mi nešto sada extremno jer sam prosječan korisnik.

 

WD Blue 250 GB, WDS250G2B0A - 10% jeftiniji od Samsunga

Crucial MX500 250GB, CT250MX500SSD1 - 22% jeftiniji od Samsunga (meni se čini kao best buy)

HyperX 240GB FURY RGB (SHFR200/240G) - ako nema ništa posebno osim RGB osvjetljenja onda ga preskačem jer mi se to svakako ne vidi - 27% jeftiniji od Samsunga
Kingston KC600 256GB TLC 3D NAND AES 256-bit, SKC600/256G - 40% jeftiniji od Samsunga

Gigabyte disk 240 GB 2,5 (GPSS1S240-00-G) - 40% jeftiniji od Samsunga

Crucial BX500 240GB, CT240BX500SSD1- 40% jeftiniji od Samsunga

 

Ima i ova opcija ako se mognem protegnuti do njeg, mada teško

Crucial BX500 480GB, CT480BX500SSD1 - 4% skuplji od Samsunga 250GB

 

M.2

Kingston M.2 NVMe 3D NAND 250GB 2280 A2000 - 30% jeftiniji od Samsunga
Gigabyte M.2 NVMe 256 GB, GPSE3N256-00-G - 20% jeftiniji od Samsunga

Kingston M.2 NVMe 250GB 2280 KC2500 - cijena kao u Samsunga, brži od ova dva, ali to ne znači kada mi ploča neće podržati tu brzinu

Kingston M.2 NVMe 3D NAND 500GB 2280 A2000 ako se mognem protegnuti do njeg, mada teško - 7% skuplji od Samsunga


Šta mi je najpametnije od ovog ?

zelenapaprika sub 26.9.2020 17:27
Haker_x kaže...

Vrijeme mi je da kupim novi SSD, Samsung me služi već više od 6 godina, ali je vrijeme da se pređe na minimalno 240GB jer je 120GB malo za 2020-u, imam svega oko 20GB slobodnog prostora, znalo je biti i ispod 10GB što je dno dna, a i vrijeme je da se uradi sistem nakon 6+ godina.
Izbor je veliki, da li kupiti standardni 2.5" ili da kupim PCIex M.2 kontroler i kupim M.2 SSD jer bi to nekako bila bolja opcija zbog prostora(imam slobodan PCIe 2.0 x16 (x4 mode) slot, kako sam našao na internetu podržava do 2GB/s, a PCIex na M.2 adapteri se mogu naći za 5€ na aliexpressu. Također puno veće brzine, ali ne vjerujem da ću to uopšte osjetiti, više mi je zbog prostora jer imam tri hard diska i ssd. Također sam čitao da postoji velika šansa da neću moći instalirati sistem na taj M.2 SSD preko adaptera i to me jedino odbija da kupim adapter i M.2 SSD.
Htio sam opet Samsunga, ali cjenovno je nekako dosta visoko u odnosu na većinu ostalih

Samsung 250GB Evo 860 V-NAND je otprilike duplo skuplji od Kingstona A400 240GB, a Kingston A400 480GB je otprilike 20% jeftiniji nego ovaj Samsung 250GB. Nekako mi to zvuči kao baš velika razlika, duplo veći kapacitet za otprilike istu cijenu.

Znam da je Kingston A400 low end i nebi njeg, nego samo onako upoređujem da je baš ogromna razlika, duplo skuplje nije mala razlika tako da za sada odustajem od Samsunga.

Gledam neki otprilike srednji rang, ne treba mi nešto sada extremno jer sam prosječan korisnik.

 

WD Blue 250 GB, WDS250G2B0A - 10% jeftiniji od Samsunga

Crucial MX500 250GB, CT250MX500SSD1 - 22% jeftiniji od Samsunga (meni se čini kao best buy)

HyperX 240GB FURY RGB (SHFR200/240G) - ako nema ništa posebno osim RGB osvjetljenja onda ga preskačem jer mi se to svakako ne vidi - 27% jeftiniji od Samsunga
Kingston KC600 256GB TLC 3D NAND AES 256-bit, SKC600/256G - 40% jeftiniji od Samsunga

Gigabyte disk 240 GB 2,5 (GPSS1S240-00-G) - 40% jeftiniji od Samsunga

Crucial BX500 240GB, CT240BX500SSD1- 40% jeftiniji od Samsunga

 

Ima i ova opcija ako se mognem protegnuti do njeg, mada teško

Crucial BX500 480GB, CT480BX500SSD1 - 4% skuplji od Samsunga 250GB

 

M.2

Kingston M.2 NVMe 3D NAND 250GB 2280 A2000 - 30% jeftiniji od Samsunga
Gigabyte M.2 NVMe 256 GB, GPSE3N256-00-G - 20% jeftiniji od Samsunga

Kingston M.2 NVMe 250GB 2280 KC2500 - cijena kao u Samsunga, brži od ova dva, ali to ne znači kada mi ploča neće podržati tu brzinu

Kingston M.2 NVMe 3D NAND 500GB 2280 A2000 ako se mognem protegnuti do njeg, mada teško - 7% skuplji od Samsunga


Šta mi je najpametnije od ovog ?

 Što god kupio, kupi barem 480-512GB. Ja sam prešao s 240 na 512 i pola mi je prazno, ali disk ima više prostora za rad. Imam Crucial MX500 i trenutno "96% Lifetime Remaining". Moj sljedeći SSD bit će 1TB ili veći s garancijom 5 godina.

HCgamingCRO sub 26.9.2020 23:22
izzy007 kaže...
Ima li kakvih novosti o novim Gen4 SSD diskovima? Kad stižu, i da li će imati bolje controllere?

 Pa zar nije 980pro vec vani? 7k read/5k writing, mislim da je to otprilike limit gen4 za jedan disk?!

Čitatelj ned 27.9.2020 10:25

Neki trebaju, neki ne trebaju heatsink. Uglavnom ako ce ti biti primarki SSD,

onda na MBO imas vec mjesto za hladnjak od same MBO.

Laptop sa Gen4 moze pasivno hladiti preko kucista, tako da opet ne trebas tvornicki hladnjak.

 

Vjerujem da trebaju optimizirati kontroler, staviti vise i brzeg cachea, tako da RAM

odradjuje puno toga zajedno s kontrolerom, a memorijske celije se u tom slucaju manje griju.

 

Optimizacija je sve. Ako se sjecas SATA2 SSD-i prve generacije su se grijali, bili su skupi,

i uglavnom su imali bolje kuciste da odvodi toplinu.

 

Sada je to kuciste samo radi forme, cesto imas samo 1 ili 2 memorijska cipa, sam PCB je 1/4 velicine

2.5" uredjaja - jer nema potrebe za tim, em se ustedi u proizvodnji, em je optimizacija takva,

da se vise ni ne griju, jer te brzine su daleko ispod danasnjih brzih SSD-ova.

 

Tako ce s vremenom biti i sa NVMe SSD-ima - vec sad imas Gen3.1 koji se ni ne oznoje,

primjerice A2000 pasivan a hladniji od 970 EVO koji je pod hladnjakom.

 

djigibao ned 27.9.2020 12:25

Imam itx mbo i ssd mi se nalazi ispod ploce.

Kada je u Windowsima Power opcija postavljena na Balanced ili High Performance onda mi temp tog SSD-a ide oko 60° ali kada stavim na Power Saver onda je oko 40°.

Imam Ryzen 5 1600 koji ide do 3.4Ghz, ali kad je na Power Saver onda ide do Max 2.7Ghz.

Da li zna netko zašto je to tako i da li je moguće potjerat CPU u Power Saver na 3.4ghz?

 

Haker_x ned 27.9.2020 19:07

Čitao sam da neće raditi na 7x chipsetu, te da bi radilo tek na 9x chipsetu i novijim, a u mene B75, tako da definitivno ne treba rizikovati. Nedostatak M.2 slota nije problem, problem je što nebi moglo bootati sa njeg, mogao bih ga koristiti samo kao sekundarni.
Mislim se da li uzeti 240-256GB za cash ili 480-512GB na odgođeno plaćanje(za plaćanje gotovinom jeftinije, da je isto nebi se mislio ni sekunde već bi uzeo veći na rate), od 120GB nema više ništa, malo prostora a odradio je preko 50k sati, može stati svake sekunde.

GeraltTheWhite pon 28.9.2020 12:58

Pozdrav, imam stariji laptop Lenovo G50-30 gotovo nekorišten, trebam ga opet malo za surfanje i slično, ali je nažalost toliko spor da izgubim volju dok se bootaju windowsi i pokrene preglednik. Mislite li da će SSD pomoći da se donekle fluidno koristi?

 

Ako da, molim preporuku ili mogu jednostavno uzeti nešto na akciji najpovoljnije, uzeo bi minimalno 240 gb, više ne bi ulagao u taj laptop. Velićina 2.5". Hvala

ihush pon 28.9.2020 13:12

to su CPU zapravo za klasu tabet iz tog doba, celeron tj atom cpu i ograničen ram (često max 2gb..) tj može raditi ali moraš odgovarjuće podesiti i ne očekivati čuda tj realno = tablet + godina + raspoloživi resursi.

-današnja računala (početna) su dvostruko jača i od 4gb rama, dok sve multimedijalno radi gpu kao browsanje i kriteij je kao za gaming tj ako gpu nije dovoljan tad je presporo.

-ssd bi svakako ubrzao rad, osjetno.. no sve ostalo, koliko appsa imaš aktivno, servisa, resursa.. to ovisi o postavkama, osa-appsa-bloatwarea.. ponekad je dovoljno podesiti-počistiti tj to je konkrtna snaga koju možeš i sad znati dok je ssd onaj koji ubrza svaki rad s fileovima kao učitavanje (osa ili appsa-podataka) ništa više, kao cesta-auto, auto je isti ali brži si na autoputu nego u gužvi-gradu.

-s 2gb je lako zaklati sys (previše traženih resursa + svi appsi su bahati kao browser i 2gb je danas minimum a minimum znači tek da radi..).. pošto ta klasa može imati zalemljen-fixni ram ako ne možeš dodati tad jedino možeš podesiti prema raspoloživim resursima tj ne možeš tad istovremeno više appsa ali možeš po jednu koja tad radi zadovoljavajuće tj ono što cpu-gpu mogu.

-usporedi s današnjim mobitelima.. tj jači su od te kategorije tablet-laptop-netbooka i glatko će playati yt video .. dok će ovakvo računalo samo na to trošiti +50% resursa i ako ne podesiš tad ne može tj drastično usporavanje.

zelenapaprika pon 28.9.2020 13:55
GeraltTheWhite kaže...

Pozdrav, imam stariji laptop Lenovo G50-30 gotovo nekorišten, trebam ga opet malo za surfanje i slično, ali je nažalost toliko spor da izgubim volju dok se bootaju windowsi i pokrene preglednik. Mislite li da će SSD pomoći da se donekle fluidno koristi?

 

Ako da, molim preporuku ili mogu jednostavno uzeti nešto na akciji najpovoljnije, uzeo bi minimalno 240 gb, više ne bi ulagao u taj laptop. Velićina 2.5". Hvala

 Pomogao bi ti ograničeno. Imam jedan laptop star 12 godina: Core 2 duo, 2GB RAM-a, zasebna grafička... I umjesto 2,5" HDD-a, stavio sam 2,5" SSD (prvo 120, pa 240 GB). Je, laptop radi osjetno brže u usporedbi s nevjerojatno sporim (za današnje pojmove) HDD-om s tim da SSD ne uspijeva iskoristiti svoj puni potencijal zbog sporog interfejsa laptopa koji je naprosto star. Tako da uzmi neki jeftini SSD s dugom garancijom.

zelenapaprika pon 28.9.2020 14:03
ihush kaže...

 

-današnja računala (početna) su dvostruko jača i od 4gb rama

 4GB RAM-a u računalu je gotovo neupotrebljivo i trgovci to ne bi trebali prodavati, da imaju obraza. Pišem iz vlastitog iskustva. 8GB je minimum, 16GB poželjno, a 32GB znači miran san na duže vrijeme.

 

Dugo, dugo sam radio na PC-u s 8GB RAM-a i ništa mi nije falilo do prije dvije godine, kada su aplikacije kojima se služim postale prepohlepne, pa sam staru konfiguraciju dogradio s još 8GB RAM-a na ukupno 16GB. Sljedeća konfiguracija će imati 32GB RAM-a. Uz čak prosječni SSD, puno RAM-a jamči ugodan rad.

sage čet 8.10.2020 19:01

Kupio bi neki ssd do 250gb u linksu.
Koji je najbolji? Zadnji put sam kupio transcend, jako se grije. Crucial bx mi se pokazao super, brz, ne grije se puno. Kingston a400 nisam nikad imao.

Disk će biti u laptopu. Koji je najbolji za kupiti, do cca 250kn. Hvala