Mladen pet 3.7.2020 22:04
Spacecraft kaže...

Moye samo savjet radi brzine.

Crucial mx 250 gb spojen na Sata 2 utor, 3gbit kabelom.

 

Jeli mogu iyvuci vise od ovog na SS

Mislim da ne, teoretski maksimum SATA 2 standarda je 3 Gbps (bit, ne byte). Dodatno, nije sva ta propusnost na raspolaganju jer nešto ode i sam protokol (vidi 8b/10b enconding).

 

CyberDemonVZ sub 4.7.2020 11:07
Spacecraft kaže...
Thnx. Svejedno duplo brze od hdda.
Moze koji savjet kako vi optimizirate ssd. Ili koji program koristite? Ovo mi je prvi ssd. Vidio sam malo po netu trimimg i overprovisioning.

 Da, ne može brže od ovog što sad imaš.

Btw, ssd ti nije samo dva puta brži nego u praksi mnogo više. Kad hdd traži random mjesta zapisa treba se vrtjeti, pomicati glavu, pročitati podatak, vrtjeti dalje, pomaknuti glavu na novo mjesto.... Dok SSD samo čita podatke s tih pozicija.

Ako imaš Windowse 10 ne moraš koristiti nikakve dodatne programe. Windowsi čisto dobro upravljaju SSDom i bez dodatne pomoći.

CyberDemonVZ sub 4.7.2020 14:53
MEGATAMA kaže...

Za sistem i neke igre tipa WOW imam Samsung EVO 970 500gb a vanjski za igre mi je Samsung T5 1GB ali to je premalo pa je u planu Samsung EVO 970+ ili slican od 2TB.

 Ja imam dva HDDa od 2TB i to namjeravam jednom zamjeniti s SSDom.

Problem je što neki normalni 2TB SSD s 5 god. garancije košta ko dobra grafička kartica :)

Žao mi je što Western digital nije izdao onaj svoj nvme Blue u 2TB verziji. To bi koštalo duplo manje nego takav Samsung...

MEGATAMA sub 4.7.2020 15:27
CyberDemonVZ kaže...
MEGATAMA kaže...

Za sistem i neke igre tipa WOW imam Samsung EVO 970 500gb a vanjski za igre mi je Samsung T5 1GB ali to je premalo pa je u planu Samsung EVO 970+ ili slican od 2TB.

 Ja imam dva HDDa od 2TB i to namjeravam jednom zamjeniti s SSDom.

Problem je što neki normalni 2TB SSD s 5 god. garancije košta ko dobra grafička kartica :)

Žao mi je što Western digital nije izdao onaj svoj nvme Blue u 2TB verziji. To bi koštalo duplo manje nego takav Samsung...

 Na Ps Pro i Xbox X sam dodao vanjske hardove po 4 ili 5TB ne sjecam se koji su ali za PC sam bio odlucio da ne zelim HDD vec samo SSD.

Trenutno je na Amazon.de EVO970 2TB 512 eura, mislim da je prije bio jeftiniji...ali ne isplati mi se uzimat manji od 2TB.

MEGATAMA sub 4.7.2020 20:52
Patrick_cro kaže...
Davati 500Eur za Samsung je suludo kad imaš vec od 212eur mx500 2tbb u Mb, a vjerojatno se nadje i na drugim stranicama za malo veću cijenu.

Taj ima brzinu kao ovaj moj vanjski T5, zelim NVME

Patrick_cro sub 4.7.2020 21:12

Brzine su sassvim dovoljne, imam sata ssd, m.2 ssd pcie ssd i sve je to isti klinac ako ne prebacujes ogromne kolicine podataka. nvme diskove od 2tbb imas isto jeftinije nego taj samsung, evo recimo ovo Link, ne isplati se davati jos skoro 300 eur za samsung. 

MEGATAMA sub 4.7.2020 21:17
Patrick_cro kaže...

Brzine su sassvim dovoljne, imam sata ssd, m.2 ssd pcie ssd i sve je to isti klinac ako ne prebacujes ogromne kolicine podataka. nvme diskove od 2tbb imas isto jeftinije nego taj samsung, evo recimo ovo Link, ne isplati se davati jos skoro 300 eur za samsung. 

Taj u linku je sata a ne nvme. 

Valentin17 ned 5.7.2020 08:47
Patrick_cro kaže...

A daj mi reci gdje ces ti osjetiti te brzine?? Bas me zanima? u benchmarku. imas nvme za 320 eur isto na toj stranici, poanta je da je taj samsung definitivno preskup i nije nikako za preporuku

Meni je recimo u redu za neki uredski PC di su svi podaci na nekoj mreži, pa uzmeš kapacitet do 512 GB, za skladištenje po meni je tu Intel 660P, 665P, WD Blue, Adata SX8200 Pro i slični.

Za po doma, za igranje stvarno nema smisla, ali kad trebaš za posao i želiš najbolju brzinu i pouzdanost, onda svakako preporuka.

Patrick_cro ned 5.7.2020 13:34

Valentin ja bih za te pare radije kupio onda 4TB ssd sata ssd i jos mi ostane love, ali jbg to sam samo ja, imam doma nekih 10ssd i nikako ne osjetim razliku medu njima, Intel p660 je qcl, i nebih ga bas preporučivao osim ako ga nadjes po dobroj cijeni.

Valentin17 ned 5.7.2020 19:40
Patrick_cro kaže...
Valentin ja bih za te pare radije kupio onda 4TB ssd sata ssd i jos mi ostane love, ali jbg to sam samo ja, imam doma nekih 10ssd i nikako ne osjetim razliku medu njima, Intel p660 je qcl, i nebih ga bas preporučivao osim ako ga nadjes po dobroj cijeni.

A gle, za posao itekako možeš opravdat i isplatit i najbolji SSD, dok za po doma najbolji je onaj koji je i najjeftiji, barem po meni.

Meni osobno ako zarađujem sa tim računalom ne igra ništa osim Samsung 970 Pro modela, ali opet to je moj odabir, fala Bogu nismo svi isti.

Valentin17 pon 6.7.2020 19:17
Spacecraft kaže...

Cisto za usporedbu brzina izmedju ACHI i IDE. Dobilo se nesto na brzini u ACHI mode-u.

Ma SSD se svakako isplati pa da i nemaš SATA 3 konekciju, ubrzanje starijih računala je nevjerojatno. 

Čak i kad ubaciš procesor od 3500 kn u računalo, onaj osjećaj brzine nije ništa u usporedbi sa SSDom. 

Valentin17 pon 6.7.2020 19:44
error_666 kaže...

Ma znam da ne moze bit toliko . Probat cu i taj 

Ovo na slici je normalno za taj SSD, sad nije mi baš jasno kaj se kod tebe događa, a čak imaš Intel mašinu.

Iako osobno se ne bih puno zamarao s tim, to je samo benchmark koji nije pokazatelj ničega. Imaš instaliran kakav program za kontrolu SSDa?

error_666 pon 6.7.2020 19:49

Nije intel masina , isprike . Promjenio sam sve neki dan (3600 ryzen i b450e strix ploča)  a nisam apdejtovao u profilu , dobro si me napomenuo :) Ni meni nije jasno , al šta bi sad 

Nemam ništa instalirano ,samo osnovne stvari ,  tek sam počeo uštimavat komp .

Valentin17 pon 6.7.2020 20:05
error_666 kaže...

sve je ažurirano , od drivera ,windowsa do BIOS-a 

Onda se moraš pomiriti s tim da je AMD čudljiv na taj način, iako to nije nikakva greška ili problem, ostavi kako je i uživaj u onom kaj imaš.