VladimirLem pet 21.2.2020 07:49
alleinichev kaže...

Trenutno imam 2 ssd diska, oba samsung po 500 GB, da li cu dobiti ista bolje ako uzmem m2 970 evo plus od 500GB?

 

Jedan samsungov ssd disk cu prodati za 50€, a m2 sam planirao uzeti nov za 100€. 

 Neisplativo. Meni osobno M2 ima smisla samo ako konkurira cijenom SATA SSDu ili ako želim što čišći setup jer kod M2 nema kablova.

Čitatelj pet 21.2.2020 16:06

M.2 je samo vrsta konektora, a samo sucelje moze biti SATA i NVMe (PCI-e).

Imas puno M.2 SSD modula koji su SATA i cjenovno su cak nekad i povoljniji od klasicnog SATA SSD-a (logicno, manje materijala, jeftinija proizvodnja).

 

Ali da, M.2 je super za male konfe u kojima nemas mjesta i mogucnost za SATA disk. Primjerice, ITX konfiguracije ili jos manji <10l box PC-i.

matrix777 pet 21.2.2020 16:58

Što nisu M.2 diskovi višestruko brži od SATA ssd-a? M.2 ide 3000/2000, a sata 3 max 600/580? To je osjetna razlika kod npr prebacivanja  većih fileova, instaliranje većih datoteka i sl. Naravno da ne podiže fps u igrama niti podiže gaming performanse, no može itekako iskoristiti svoj potencijal. Imam laptop star 3god pa nemam taj M.2 slot, no da imam uzeo bi bez razmišljanja.

ihush pet 21.2.2020 18:45
matrix777 kaže...

Što nisu M.2 diskovi višestruko brži od SATA ssd-a? M.2 ide 3000/2000, a sata 3 max 600/580? To je osjetna razlika kod npr prebacivanja  većih fileova, instaliranje većih datoteka i sl. Naravno da ne podiže fps u igrama niti podiže gaming performanse, no može itekako iskoristiti svoj potencijal. Imam laptop star 3god pa nemam taj M.2 slot, no da imam uzeo bi bez razmišljanja.

 -mogu biti brži, mogu biti isti.. to ovisi o kontroleru-sučelju pa i klasi-cijeni .. m2 je format, kontroler može biti sata ili pciex, m2-sata je jednak ssd dok je m2-nvme obično brži tj može biti brži ali ne mora (cijena). Brzine R/W sata-3 su do 600/600 pciex do 2-3 tisuće.. (i ide dalje), može biti jednako ili par puta brže no sve je na kraju teoretski transfer sučelja, dok su stvarne brzine stvar cipseta-kontroera, cpu+ram koji to radi, internog kontrolera + keša koji ubrzavaju itd.

Dardevil pet 21.2.2020 22:53

S obzirom da je moja matična ploča starija i nema m.2, malo sam istraživao i našao custom bios sa podrškom boot-a sa NVME diskova preko PCI-E sučelja. Kupio sam Adata SX8200 a sa ebaya naručio PCI-E adapter za disk, sve skupa 400kn. Performanse su osjetno bolje, testovi kažu 1600 MB/s, pa sad mogu koristiti stari SSD za igre. 

 

Zadovoljan sam upgradeom.

Friday sub 22.2.2020 11:43
Dardevil kaže...

 Performanse su osjetno bolje, testovi kažu 1600 MB/s

 

 

 

To je otprilike jedino gdje ces vidjeti razliku. Sve ostalo - vrlo tesko. Razlika je osjetna vjerojatno samo onima koji non-stop prebacuju neke enormno velike fajlove. Za ostale korisnike sata je jednako dobar

Dardevil sub 22.2.2020 12:13

Gle, osjeti se pri podizanju windowsa i još nekih programa koje koristim. A s obzirom da sam svakako htio staviti drugi SSD radi igrica, cijenom mi se sigurno ovo itekako isplatilo. m.2 je koštao nekih 340kn, a adapter 52kn.

hummer0 sub 22.2.2020 13:18
Dardevil kaže...

Gle, osjeti se pri podizanju windowsa i još nekih programa koje koristim. A s obzirom da sam svakako htio staviti drugi SSD radi igrica, cijenom mi se sigurno ovo itekako isplatilo. m.2 je koštao nekih 340kn, a adapter 52kn.

 Dardevil

Osjeti se jer si stavio friške windowse nakon nekog vremena opet će biti kao i stari SSD.