Tvrdi i optički diskovi

Intel SRT - crtice o Smart Response Technology

overhaul sri 21.9.2011 17:18

Evo dakle kako nisam našao rubriku o ovome, a polako u slobodno vrijeme slažem

stroj sa kombinacijom SSD-a za cache   i HDD za podatke u svojevrsnom raidu,

odlučih podijeliti što sam naučio dosad i updateati kako mi napreduje gradnja.

Sistem na stolu bitan za ovo mi je

1. Intel SSD X25-V 40GB

2. HDD Velociraptor 150GB

3. MB Gigabyte Z68X-UD3P-B3

4. Win7

Što sam dosad naučio od teorije:

-Hard disk i SSD bit će u nekoj vrsti Raida, dakle zajedno će tvoriti jedan volumen.

Također da bi se srt aktivirao, zato moraju u biosu biti definirani kao raid. IDE/AHCI neće moći(teoretski) aktivirati SRT.

Sam Intel uvjetuje da se prvo u BIOSu definira raid, i tek onda instalira OS. U suprotnom, potrebna je reinstalacija sistema.

U gigabyteovim uputama doduše stoji da je i to naknadno izvedivo, mnogi daju i opciju editiranja registryja.

-SSD performanse u početku neće dolaziti do izražaja, dok SRT ne nauči što se često otvara i to cacheira na SSD

-maksimalni SRT na SSD-u je 64GB. Dakle SSD veći od toga je besmislen.

- trebat ću Intel RST softver/driver.

-možda ništa od toga, jer se Gigabyte hvali da sve može riješiti sa EZ Smart Response Utilityjem za par minuta i par klikova mišem.

video: http://www.youtube.com/user/MoboTV2010#p/a/u/0/yHhCIv8GdRg

-u Intel Rapid Storage Technology opcijama postoje dva moda za akceleraciju:

Enhanced mode (default) • U tom modu podaci se simultano pišu i na hard i ssd. U slučaju da rikne ssd ili se makne, nema opasnosti od gubitaka podataka i sistema.
Maximized mode • U ovom modu se podaci koje se često čita pišu samo na ssd.
...

Pa eto, ako tko ima još koju mudru na ove preliminarne informacije, dodajte.

overhaul pet 23.9.2011 14:36

Evo samo mali update - instalirao sam WIn7 pješice preko RAID opcije u biosu,

nakon toga uključio akceleraciju i stavio Maximized mode opciju. Nisam još upogonio

nikakvih programa vrijednih spomena, pa ću vidjeti kako diše nakon drivera, programa

i malo rada.

bik sub 24.12.2011 12:08

Kakva su zapažanja, rezultati ?

jer si mislim uskoro nabavit jedan manji SSD i složit navedeno,

 

pitanje; Može li se SRT iskoristit u kombinaciji sa 2xHDD u Raidu0 + taj 1xSSD za cache ?

Magnum1654 uto 10.2.2015 20:52

Pozdrav,

da ne otvaram novu temu bezveze, napisao bih tu svoj problem/pitanje.

 

Znači kupio sam laptop s HDD-om i odvojenim SSD-om (24GB), te je već na prospektu pisalo da se taj SSD ne može koristiti za samu instalaciju Windowsa nego kao Cache za HDD. Čitao sam nešto o ovoj Intelovoj tehnologiji ali nedovoljno da se sam upustim u postavljanje toga.

Situacija je ovakva: trenutno je na laptopu windows 8.1. te je SSD formatiran i u funkciji kao storage samo (također mi nije jasno kako sam ga uspio formatirati a na prospektu je pisalo da služi samo kao CACHE, jer kakvo je sad stanje, čini mi se da komotno mogu i windowse stavit gore, makar to ne želim). Ono što me zanima je na koji način mogu postaviti da se SSD ponaša kao Cache i je li će to ubrzati ovaj HDD (kao trebalo bi), je li trebam u BIOSu postavljati RAID ili nešto drugo, te sve ostale stvari koje vi znate a ja ne

http://superuser.com/questions/568674/why-is-my-hybrid-disk-not-active Ovdje sam čitao o tome ali ne želim sam ulaziti u to sve. Molio bih pomoć da što prije to postavim te vidim rezultate pošto je laptop još ''svjež'' i nema puno stvari gore instalirano.

HVALA unaprijed.