Spacecraft ned 3.5.2020 15:55

Moze savjet u vezi HDD-a?

Prekjucer nestala struja i ocitava mi gresku kao iz SS. Probao sam repair opciju HD sentinelom i jos se uvijek ista pojavljuje.

Kako ukloniti ovu gresku ako nije fizicke prirode?

 

Ako treba jos koji SS samo recite.

MrBlc ned 3.5.2020 21:33

Postoji mala šansa da disk te sektore uspije očitati i označi ih kao ispravne, ali je pitanje ima li to uopće smisla raditi. 

 

U osnovi, najtočniji odgovor je: ako su ti podaci bitni, kupit novi disk. Ovaj je dobar isključivo za neke temp stvari (radni materijali koje imaš backupirane, torrenti koje skidaš i unzipaš na drugi disk i slično).

mbaksa ned 3.5.2020 21:42

Ne bi to nužno morao zvati greškom.

 

Current pending sector count označava broj sektora koje u nekom trenutku disk nije uspio očitati. U tvom slučaju, s obzirom na nestanak struje, to se možebitno dogodilo upravo zbog toga, dakle lako je moguće da je disk i dalje u posve ispravnom stanju. E sad, nakon nekog vremena ili bi se ta vrijednost trebala poništiti (barem pretpostavljam), ako će se ti sektori moći pročitati, ili će prijeći u bad sektore. Ako prijeđe u bad sektore, onda znaš da bi disk bilo dobro zamijeniti drugim, a ovaj da ti služi samo za nešto posve nebitno.

mbaksa uto 5.5.2020 00:15
Spacecraft kaže...
Zasad sam uspio smanjit na 2. Izgleda da su na system particiji. Kad izadje win svibanj build format c:. Pa cemo vidit.

Ako ćeš formatirati disk (tj. tu particiju), obavi "obično" (dakle, ne brzo, ne Quick Format) formatiranje, jer od brzog formatiranja vjerojatno nećeš imati koristi, jer je vjerojatno mala šansa da će brzo formatiranje potrefiti baš te nestabilne sektore.

ihush uto 5.5.2020 09:58
mbaksa kaže...
Spacecraft kaže...
Zasad sam uspio smanjit na 2. Izgleda da su na system particiji. Kad izadje win svibanj build format c:. Pa cemo vidit.

Ako ćeš formatirati disk (tj. tu particiju), obavi "obično" (dakle, ne brzo, ne Quick Format) formatiranje, jer od brzog formatiranja vjerojatno nećeš imati koristi, jer je vjerojatno mala šansa da će brzo formatiranje potrefiti baš te nestabilne sektore.

-računala igraju 'pikado'? .. ili se potrefiti može random..?

-ne postoje dva formata, nego jedan-isti, neovisno o osu.. win-lin-mac-dos.. na fotoaparatu, tv, sd, .. pa i računalima. Razlika je samo tko plaća koju licencu pa podržava samo fat32 ili ntfs..

-odavno ne postoji lowlevel.. nesto u doba CHSa fm na perpendicularno.. (FM-MFM..itd) i jedini način 'testiranja' je r-w, prebrisati sektor i pročitati-verify.. ili dod-anje (sigurnosno prebrisavanje, višestruko, kako bi se osiguralo nečitanje..).

 

-postoji format, postoje switchevi.. kao quick /q, dok je nasuprot tom switchu /p, sve ostalo radi chkdsk i sl.. 

 

-format, ne radi ništa s diskom-medijem-storage-clusterima tj podacima, nego pobriše tablicu-adresar .. i time se disk proglasi praznim mada su svi byteovi i dalje na istom mjestu nepromjenjeni (i to app za spašavanje lako čitaju, restore itd..).

-ne postoji fullformat jer što bi radio? tj to nije sigurnosno prebrisavanje dok switch npr verify postoji i s copy i možeš tako testirati medij. Tj to su sve prastare definicije iz doba disketa, kad se FS određivao npr fat12, fat16.. tj kapacitet medija se tako prilagođavao računalu-osu npr amiga i ibm-pc .. ista disketa 1.8 ili 1.4mb.. ovisno o fs-u i količini kontrolnih bitova po zapisu (9-vs-11..crc-ecc time i rizik za greške u čitanju ali veći kapacitet-iskoristivost..).

 

format.. Q i P su dvije suprotne-isključive opcije.. ili-ili dok o tome ovisi hoće li formatiranje biti brzo ili će trajati duže pa i satima ovisno o kapacitetu i (ne)ispravnosti i tad se to logično ne može nazvati quick koji ne radi ništa osim brisanja sadržaja iz popisa..

-ne postoji switch za fullformat, tj što bi to značilo, što bi radilo? bez switcha je normalni format koji koristi defaulte ali to nije nikakav fullformat ili low.. niti služi popravcima.

 

pogotovo ''potrefiti'' u stvarima gdje pogađanju ne smije biti mjesta, nula-jedan, sve ostalo crc mora ispraviti ili smeće :)

 

u cmd je dovoljno utipkati format /? ili /help i dobije se kratki opis-dovoljno.. ne postoji full. Kao i za chkdsk i sve što se koristi za disk, test, format kao i diskpart.

itd. :)

 

edit: kao pravilo koje je lakše za zapamtiti.. :)

-ne posotji fullformat, postoji samo quick koji preskače sve i samo obriše sadržaj iz popisa, dok ostali switchevi ovisno rade nešto dodatno ali osim p ništa ni nalik onim što se misli pod nekim full terminom tj ništa korisnog s medijem, nikakav test-popravak itd. Kao quickboot-fastboot bios opcija koja preskače detekciju-izumjenu hwa i može se krosititi samo kad je računalo ispravno-složeno ne kad se slaže ili popravlja jer tad ne smije biti preskakanja detekcije hw-a.. dok je tumačenje brzo-sporo kao quick stvar količine posla koji se obavi ili prekoči tj to znači da se tad NIŠTA ne obavi, osim uštede vremena.

-nasljedno iz povijesti, quick opcija nije dostupna na neformatiranom mediju tj quick podrazumijeva da nema promjene u FSu, opet jer ne radi baš ništa, tj ni sam format ne radi ništa s ostatkom medija osim s tablicom dok u raw kreira FS što bi quick preskočio i ne bi napravo ništa tj tad je besmislen i zato overidan-onemogućen.

ihush uto 5.5.2020 11:18
mbaksa kaže...
Puno formatiranje prepiše disk nulama - to je poanta, da zakači svaki sektor particije pa da time natjera disk da provjeri stabilnost nestabilnih sektora.

 -ne. Ne postoji, postoji switch /p ili postoji samo formatiranje, osim ako referiraš na dod-alate shredere i sl. no tad se možda pogrešno koristi termin fullformat jer ne postoji u formatiranju donosno disk/partition manager može kreirati particije i sl dok format radi samo level iznad particije pa ne određuje kapacitet i sl. tj sve što je u provijesti radio format koji je čak bio i dio biosa tj lowformat kao preteča diskpart managera koji to radi s diskom.

 

probaj, foramtiraj disk i vidi jesu li nule ili su podaci isti koji su bili i prije, ako ideš dodati tad će biti neki izbrani chr$ ili RND.. + upravo zato alati za spašavanje mogu spasiti npr undelete.. jer format ne radi baš ništa od onog što juzer misli da radi.. :) ne postoji brisanje.

 

+ kao sigurnosna mjera, postoji 'brzo' dodanje, gdje se samo prvih nekoliko Mb prebriše nulama ili rnd.. i time se smatra da je dovoljno otežana reskonsturkcija (traženje) clustera koji sadrže neki podatak koji su inače razbacani po mediju, odnosno kad nađeš niz koji je po redu (kao cd-gramofon..) tad dalje čitaš podatak neovisno što je toc prazan i upravo tako radi spašavanje kad se npr zbrljavi particija ili slučajno formatira disk i sl ... imaš undelete, imaš unformat.. što misliš kako rade? Čarobnim grhom vrate sadržaj ili je taj sadžaj i dalje tu samo nema toca pa juzer ne vidi.. :))

 

ili, format /p nije istoznačnica lowlevel formatiranju.. pokušaj to razlikovati. Upravo taj switch popunjava medij nulama, dok ga /q preskače, ili-ili ali ne postoji low.

 

+ .. upravo zato je problem spašavanje SSDa, tj zbog TRIM funkcije gdje interno kontroler (ne sata-mbo) diska razbaca clustere kako bi ih ravnomjerno trošio-trajnost.. i tad je traženje narednog clustera uzaludan posao tj kao slaganje puzzla pa dok izvrtiš miliarde kombinacija vidiš jel par clustera niz a sadržaj tek kad sve clustere nekog filea spojiš pravilno i otvoriš konkretan file u konkretnoj app za taj fileformat kao word-doc, mp3, text itd.. dok je s hdda to stvar jednog klika i nakon par sekundi si vratio particiju-podatke u stanje prije formatiranja..

Filox uto 5.5.2020 11:25
ihush kaže...
mbaksa kaže...
Puno formatiranje prepiše disk nulama - to je poanta, da zakači svaki sektor particije pa da time natjera disk da provjeri stabilnost nestabilnih sektora.

 -ne. Ne postoji, postoji switch /p ili postoji samo formatiranje, osim ako referiraš na dod-alate shredere i sl. no tad se možda pogrešno koristi termin fullformat jer ne postoji u formatiranju donosno disk/partition manager može kreirati particije i sl dok format radi samo level iznad particije pa ne određuje kapacitet i sl. tj sve što je u provijesti radio format koji je čak bio i dio biosa tj lowformat kao preteča diskpart managera koji to radi s diskom.

 

probaj, foramtiraj disk i vidi jesu li nule ili su podaci isti koji su bili i prije, ako ideš dodati tad će biti neki izbrani chr$ ili RND.. + upravo zato alati za spašavanje mogu spasiti npr undelete.. jer format ne radi baš ništa od onog što juzer misli da radi.. :) ne postoji brisanje.

 

+ kao sigurnosna mjera, postoji 'brzo' dodanje, gdje se samo prvih nekoliko Mb prebriše nulama ili rnd.. i time se smatra da je dovoljno otežana reskonsturkcija (traženje) clustera koji sadrže neki podatak koji su inače razbacani po mediju, odnosno kad nađeš niz koji je po redu (kao cd-gramofon..) tad dalje čitaš podatak neovisno što je toc prazan i upravo tako radi spašavanje kad se npr zbrljavi particija ili slučajno formatira disk i sl ... imaš undelete, imaš unformat.. što misliš kako rade? Čarobnim grhom vrate sadržaj ili je taj sadžaj i dalje tu samo nema toca pa juzer ne vidi.. :))

 

Dobro, OK, ja sam isto mislio da kad ugasim opciju "quick", pa onda formatiranje traje satima, da se nešto događa s diskom i d se nešto briše. Koja je onda razlika između Quick formata i kad se ugasi ta opcija, šta radi format bez quick opcije i čemu opće postojanje istoga?

ihush uto 5.5.2020 11:45

-quick postoji smo zbog ubrzavanja, štednje vremena.. preskače sve ali tad implicitno mora biti ispravno ili problem.. slično je s npr prebrojavanem rama koje je nekad bilo noramalno u paljenju no danas je to uzaludno gubljenje vremena koje traje, traje... i zato je isključeno a kad treba radiš memtest.

 

format ne briše, samo recalculira-provjerava status, ne fizički sektor diska tj ne postoji brisanje, postoji samo snimanje ili ponovo snimanje drugim podatkom preko postojećeg.. tj dod koji zato i postoji kao metoda.

 

-formatiranje ne služi popravcima diska, nego pripremi medija za rad s odgovarajućim osom, za korištenje.. chkdsk je za test-popravak dijela grešaka.

-disk mora biti ispravan. sve ostalo nema veze s formatom.. :) odnosno logičke greške se eliminiraju ponovnim formatom a tad je sporedno s ili bez quicka tj ako nema particije tad ne može quick ako ima ostaje već definiran FS dok format može pormjeniti npr cluster size a quick ga ostavlja kakv je bio..

-cluster size je važan, kao broj bitova u registru tj za pravilno čitanje podatka se mora znati njegova duljina i to vrijedi za sve medije-prijenos-komunikaciju.. start-stop.. početak-kraj podatka a osnovna cigla kojom se sve gradi je cluster-blok. Pogrešan cluster i sve je nečitko, ne boota jer traži 512 itd ... mada je sve ispravno, medij, podatak itd itd.

 

-prvo moraš provjeriti jel kvar hw ili sw.. ako je hw tad je disk za smeće .. ili može raditi još desetljeće, stvar sreće.

-ako je sw, logička greška, tad je dovoljno (ovisi što je zbrljavljeno) obrisati disk-particije i kreirati novo.. npr često na usb stikiću ako se vadi bez safe-izbacivanja/gašenja..

-tako gubiš podatke.. ali može se i to spasiti, undelete-unformat.. i tad paradoxalno prvo ubiješ particiju i kreiraš novu jer tek tad undelete može prisupiti mediju no tad ne čita TOC nego traži rekonsturkciju na FS-mediju i vrati ga nazad kao novi TOC tj ovisi o mediju, FSu.. alatima, znanju i sreći npr hdd-ssd.. itd.

- za sad ne govoriš o potrebi spašavanja, disk radi.. ali je rizičan. Što prije backup podataka ako su važni pa tek tad dalje + u međuvremenu što manje koristiti disk.. tj ovisi o sreći, važnosti podataka i greški-uzroku.. (previše kombinacija pa zato i nisam od početka davao 'saponosna' rješenja..)

 

-disk i podaci, kad je ispravno može crknuti.. kad imaš neki problem tad je to veći rizik.. ne postoji neki odgovor za sve tj koji je konkretno problem? Što ti je važnije, podaci ili pokušaj popravka diska?

mbaksa uto 5.5.2020 13:11
ihush kaže...

format ne briše, samo recalculira-provjerava status, ne fizički sektor diska tj ne postoji brisanje, postoji samo snimanje ili ponovo snimanje drugim podatkom preko postojećeg.. tj dod koji zato i postoji kao metoda.

Sličnu raspravu sam imao s kolegom 191x7 pred skoro četiri godine na ovom forumu, a i sam si se javio u tu temu! Obični format (koji je puni format na razini operacijskog sustava) doista prepiše particiju nulama - od Windowsa Viste nadalje. Tako Microsoft kaže, a tko sam ja da sumnjam u to.

 

Dakle, obavljanje punog (tj. ne-brzog) formatiranja obavit će upravo ono što sam rekao kolegi - prepisat će particiju nulama te time natjerati disk da reevaluira nestabilne sektore.

 

MrBlc uto 5.5.2020 22:57

Prvo provjeti da ti se nije povećao Reallocated Sector Count - ako nije nula. znači da je jedan od ta tri disk još koji put pokuaš pročitati zaključio da je stvarno bad sector i dodijelio mu novu lokaciju na rezervnom dijelu diska. Takvom disku više nije za vjerovati za išta bitno.

 

Također, baci pogled na Reallocation Event Count - to je broj pokušaja vađenja podataka s ta tri sektora. Ako ovaj parametar raste, ni to nije dobro.

 

Ako su ovi parametri nula, a jedan sektor više nije Pending, onda znači da je bio na slobodnom dijelu diska, pa ga je uspjelo očitati. Ostale nije ni pokušao, što znači da su na podacima. Ako su ti podaci bitni, možeš pokušati pokrenuti scan disk (uključena opcija da skenira za bed sektore) ili full format ako radiš reinstal. Međutim, u rijetkim slučajevima, kad stvarno postoji oštećenje površine, scan disk može napraviti daljnju štetu, tako da je svakako bolje backupirati.

Spacecraft sri 6.5.2020 02:30

Malo mi je nezgodno backupirat. Ima glazbe igara filmova oko 600gb. Ugl nista bitno. Ali dosta starih stvari za koje nisam siguran ocu li uspit nac sto se tice glazbe. Igre i filmovi manje bitni. Same glazbe imam oko300gb oko 70ak dana trajanja kaze aimp.. Dosuse iman sam torent file backupiran tako da nebi trebalo bit problema za daljni download ako ima seederajos.... Taman mislio uzet ssd ali nista. Cini mi se sve da cu uzet opet hdd od terabajt. Bacit cu pogled na navedene opcije.
Mozda bi bilo najbolje nekoristi pc do may builda kad ionako planiram formatirat systemsku samo i instalirati na novo.

MrBlc sri 6.5.2020 07:57

Inače, imam isti disk i već je par godina izvan upotrebe. Baš sam ga nedavno vratio u računalo za dodatno testirati. Moj ima G-sense errora (21), Read errora (9), Write errora (22) i UltraDMA CRC errora (11). DiskInfo samo za zadnje upozorava da je alarmantno i da treba pripaziti, ali to su stari errori zapamćeni od neispravnog SATA kabela. Niti jedan od tih errora se ne povećava, ali disk ionako nisam ni izbacio iz upotrebe zbog tih errora (točnije, podatke sam prebacio na drugi disk, a ovaj sam koristio za torrente i privremene stvari), već zbog simptoma koje je pokazivao - doslovno zbog toga što bi mi film s tog diska štekao (ono, tipa, svakih 10-15 sekundi zastane na pola sekunde). Na slici možeš vidjeti speedtest tog diska. Kad napravim error scan u HD Tune, ne javi ništa, ne povećavaju se errori, ali speed map (kojeg ti može pokazati kad odskenira čitav disk) izgleda ko šahovnica. Osobno disku koji može imati toliko poteškoća pri čitanju podataka da mu brzina pada, a da pritom ne prijavljuje SMART errori ne počnu divljati, ne vjerujem.

Filox sri 6.5.2020 08:12
Spacecraft kaže...
Malo mi je nezgodno backupirat. Ima glazbe igara filmova oko 600gb. Ugl nista bitno. Ali dosta starih stvari za koje nisam siguran ocu li uspit nac sto se tice glazbe. Igre i filmovi manje bitni. Same glazbe imam oko300gb oko 70ak dana trajanja kaze aimp.. Dosuse iman sam torent file backupiran tako da nebi trebalo bit problema za daljni download ako ima seederajos.... Taman mislio uzet ssd ali nista. Cini mi se sve da cu uzet opet hdd od terabajt. Bacit cu pogled na navedene opcije.
Mozda bi bilo najbolje nekoristi pc do may builda kad ionako planiram formatirat systemsku samo i instalirati na novo.

 Bas sam gledao nekidan neki disk za podatke i po meni je najisplativije uzet WD Red od 3 TB za oko 800 kuna, ima u Linksa. 

MrBlc sri 6.5.2020 09:07

WD Red serija je namijenjena RAID-u, pa ne bih preporučio korištenje u računalu bez RAID-a. U čemu je razlika: običan disk, kad naiđe na error, pokuša ga ispraviti (pročitati podatke). To često zna usporiti disk, ali je kod običnog diska, gdje ne postoji redudancija, bitnije da se podatak uspješno pročita od brzine diska. Kod RAID polje, gdje postoji redudancija, bitnije je da kontroler ne čeka predugo disk, a ako disk javi da nije uspio pročitati podatak, na kontroleru je da odluči što dalje - u pravilu je to rekonstrukcija iz redudantnih podataka.

 

Također, WD se u zadnje vrijeme našao na udaru kritika zbog korištenja SMR tehnologije kod Red diskova - ta tehnologija omogućava povećanje gustoće podataka, ali javlja se problem kod random write operacija, što kod nekih RAID polja uzrokuje ispadanje diska iz polja.

Filox sri 6.5.2020 09:14
MrBlc kaže...

WD Red serija je namijenjena RAID-u, pa ne bih preporučio korištenje u računalu bez RAID-a. U čemu je razlika: običan disk, kad naiđe na error, pokuša ga ispraviti (pročitati podatke). To često zna usporiti disk, ali je kod običnog diska, gdje ne postoji redudancija, bitnije da se podatak uspješno pročita od brzine diska. Kod RAID polje, gdje postoji redudancija, bitnije je da kontroler ne čeka predugo disk, a ako disk javi da nije uspio pročitati podatak, na kontroleru je da odluči što dalje - u pravilu je to rekonstrukcija iz redudantnih podataka.

 

Također, WD se u zadnje vrijeme našao na udaru kritika zbog korištenja SMR tehnologije kod Red diskova - ta tehnologija omogućava povećanje gustoće podataka, ali javlja se problem kod random write operacija, što kod nekih RAID polja uzrokuje ispadanje diska iz polja.

 Nemoj me zezat. Ja cijelo vrijeme uvjeren da su Red serija kvalitetniji i dugotrajniji diskovi za storage, jer su kao predviđeni za servere i 24 satni rad, pa će valjda duže izdržat u normalnom PC-u. Čista logika.

Filox sri 6.5.2020 11:16
MrBlc kaže...

Oni jesu optimizirani za rad 0-24, ali su i dodatno optimizirani za rad u RAID poljima.

 OK, znači li to da bi prije preporučio WD Blue ili Seagate za storage? U mom slučaju se ti podaci neće koristit svaki dan, a volio bi imati disk koji će bit pouzdan? Pa isti savjet može i OP iskoristit...

MrBlc sri 6.5.2020 12:14

Iskreno, nemam pojma. Proučavao sam većinom s aspekta NAS diskova, jer mi je za tu namjeru trebao. Pročitao sam masu komentara, rasprava i recenzija. WD fanovi pljuvaju po Seagateu da je imao veliki postotak crkavanja, Seagetovi fanovi odgovaraju da je to bila jedna serija, ali da su noviji diskovi pouzdaniji i zamjeraju WD-u korištenje SMR-a u NAS diskovima, te posebno netransparentnost u vezi istog. Na kraju sam uzeo Toshibu kojoj jedni i drugi zamjeraju da je glasna...

Filox sri 6.5.2020 12:21
MrBlc kaže...

Iskreno, nemam pojma. Proučavao sam većinom s aspekta NAS diskova, jer mi je za tu namjeru trebao. Pročitao sam masu komentara, rasprava i recenzija. WD fanovi pljuvaju po Seagateu da je imao veliki postotak crkavanja, Seagetovi fanovi odgovaraju da je to bila jedna serija, ali da su noviji diskovi pouzdaniji i zamjeraju WD-u korištenje SMR-a u NAS diskovima, te posebno netransparentnost u vezi istog. Na kraju sam uzeo Toshibu kojoj jedni i drugi zamjeraju da je glasna...

 Ma ja idem onom logikom da "neće valjda baš meni". WD Red sam bratu uzeo za istu namjenu, radi normalno. Uzet ću ja to i sebi, pa ćemo vidit ima li problema. Kažeš da radi SMR-a zna ispadat iz RAID polja, a ja neću imat RAID polje, pa me to ne brine.   

 

Svakako, hvala na info, malo ću pročešljat detaljnije o tome svemu.

Mladen sri 6.5.2020 16:47
Filox kaže...
MrBlc kaže...

Iskreno, nemam pojma. Proučavao sam većinom s aspekta NAS diskova, jer mi je za tu namjeru trebao. Pročitao sam masu komentara, rasprava i recenzija. WD fanovi pljuvaju po Seagateu da je imao veliki postotak crkavanja, Seagetovi fanovi odgovaraju da je to bila jedna serija, ali da su noviji diskovi pouzdaniji i zamjeraju WD-u korištenje SMR-a u NAS diskovima, te posebno netransparentnost u vezi istog. Na kraju sam uzeo Toshibu kojoj jedni i drugi zamjeraju da je glasna...

 Ma ja idem onom logikom da "neće valjda baš meni". WD Red sam bratu uzeo za istu namjenu, radi normalno. Uzet ću ja to i sebi, pa ćemo vidit ima li problema. Kažeš da radi SMR-a zna ispadat iz RAID polja, a ja neću imat RAID polje, pa me to ne brine.   

 

Svakako, hvala na info, malo ću pročešljat detaljnije o tome svemu.

Takvu logiku jedva čeka i g.Murphy pa da ti se obrati :)

 

Trenutno nema neke izrazito loše serije a razne statistike su samo to, statistike. Da izdvojim jedno od zadnjih razdoblja najgori bi mi ispali 4TB WD Red (i to baš EFRX) ali mi ne pada napamet dizati paniku da su to loši diskovi jer generalno nisu. Previše je tu kombinacija hardvera i okoline a često ni proizvođači nisu dosljedni sa proizvodnim serijama, kao što sad WD petlja sa (ne)označavanjem modela ili Seagate koji je jedno vrijeme imao 2TB modele sa 2 i 3 ploče pod istom oznakom. Ovisi i koliko je netko zlopamtilo pa se sjeća i Seagateovog debakla sa firmwareom (2009.), starih WD-ovih Caviara ili IBM-ovog "Deathstara" čiji je HDD odjel u međuvremenu kupio Hitachi, pa onda WD a nestalo je ili asimilirano puno proizvođača (Samsung, Maxtor, Conner, Quantum ...) pa smo sad skoro na duopolu WD i Seagatea.

 

Da ne davim sa poviješću, bitno ih je imati više i potruditi se oko backupa. Kome se ne sviđa aktualno WD-ovo mudrijašenje ima i Seagateovu IronWolf seriju (kao što je i SkyHawk pandan WD-ovoj Purple seriji za video-nadzor). Više kao anegdotu, mogu spomenuti i par refurbished Ultrastar diskova (enterprise diskovi u pola cijene) koji mi za sad rade odlično i možda opravdaju onu "Fata je Fata, ali dvaput je dvaput".