Svenos sri 4.6.2014 19:41

Pozz,

Evo čuo sam da u slučaju da mi netko drpi kompjuter, najviše sreće bih imao sa enkripcijom na hard disku. Ima li netko iskustava s istom, koliko je lopovu teško dekriptirati hard disk ako on ima recimo kombinaciju od 32 slova (velikih i malih), brojeva i znakova? Hoće li mi to znatno usporiti hard disk i je li preporučljivo staviti enkripciju na primarni hard disk (kupujem SSD za tjedan dva pa pitam)?

I za kraj, koji softver je najbolji za enkripciju?

Nadam se da se netko razumije u to i da se nisam previše prosrao sa temom, ali to ću vidjet po broju TDova koje dobijem (nadam se da neću dobiti niti jedan {#}) {#}

 

EDIT:
I da, ispričavam se ako sam fulao forum...

gljinoliga sub 21.6.2014 16:43
Svenos kaže...

A jeste od pomoci majko mila... Dok netko odgovori ja vec doktoriram u enkripciji...

 

Hehe, a da ti onda podijelis s nama svoju dizertaciju {#}

 

Od enkripcije bi te mogla zaboljet glava, no valjda ti najbolje znas cemu bi ti sluzila. Stvarno ima rpetimna programa po netu koji se hvale i prdaju enkripcijske sposobnosti. Nije bas jako bitno da imas 365 znakova u passu puno je neprobavljiviji zbrlj koji bi sama enkripcija trebala izvoditi.

ihush sub 21.6.2014 17:03
Svenos kaže...

Pozz,

Evo čuo sam da u slučaju da mi netko drpi kompjuter, najviše sreće bih imao sa enkripcijom na hard disku. Ima li netko iskustava s istom, koliko je lopovu teško dekriptirati hard disk ako on ima recimo kombinaciju od 32 slova (velikih i malih), brojeva i znakova? Hoće li mi to znatno usporiti hard disk i je li preporučljivo staviti enkripciju na primarni hard disk (kupujem SSD za tjedan dva pa pitam)?

I za kraj, koji softver je najbolji za enkripciju?

Nadam se da se netko razumije u to i da se nisam previše prosrao sa temom, ali to ću vidjet po broju TDova koje dobijem (nadam se da neću dobiti niti jedan {#}) {#}

 

EDIT:
I da, ispričavam se ako sam fulao forum...

 možda je trebalo pod soft temu, ali više 'fulaš' u samoj ideji.

-32 slova i sl. nemaju baš neke veze s ovom temom (osim kategorija 'mlađi brat').

-alati za enkripciju diska, postoje, npr truecrypt (prije 2mj naprasno ugašen, nešto neobičnog u tom travnju.. ali bi spadalo pod teorije zavjere) kao i (jer 99,9% koristiš win) spomenuti bitlocker. Ali to nije preporučljivo za isprobavanje.

-krećeš od hipotetske predpostavke krađe kompjutera, ok. -dali je to desktop ili notebook? Misliš da je to jednako?

-notebookovi odavno imaju dovoljno zaštite (BIOS, HDD) što je sasvim dovoljno da postanu 'neukradivi', bar što se tiće diska. Kod desktopa je problem (ili nema problema) CLR_CMOS da bi bilo efikasno.

-kad se postavlja 'paranoično' pitanje, tad je obično sadržaj diska bitan. TopSecret? Pa dodatak, novi zakoni (ako već nisu, bit će i kod nas) su takvi da moarš otključati u suprotnom je kazna npr 5g. .. tako da to nije zaštita od zakona. Dok je za 'mlađeg brata' dovoljna fizička sila, sladoled, ili neki utilsić za skrivanje foldera-pass.. do banalnih stvari, kao podešavanje multi usera koji je običan user, folder s hidden att, permisioni itd.

-krađa 'domestikus' PCa je najmanje moguć scenarij kao razloga za korištenje enkripcije. Na notebooku pak moraš biti 100% (ja uvjek kažem i više) siguran što radiš, jer u suprotnom ga možeš baciti (hdd, ponekad i cijeli notebook).

 

gorkix sri 10.6.2020 21:36

za externi disk da li je bolja (ili jednostavnija) hardverska ili softverska enkripcija


planiram kupiti vanjski disk koji treba biti zaštićen (osobne stvari) pa da li je bolje odmah uzeti disk sa hardverskom enc. npr tipa Western Digital My Passport  ili "običan pa instalirati neki dodatni softver ili bitlockerom to napraviti..
poželjno je da se taj disk može otključati i na drugim računalima unosom lozinke.

 

i da li uopće postoji mogućnost za neko rješenje da osim otključavanja lozinkom na računalu (windowsima) radi i npr na androidu (media player)

 

 

Posmatrač čet 11.6.2020 07:20
gorkix kaže...

za externi disk da li je bolja (ili jednostavnija) hardverska ili softverska enkripcija


planiram kupiti vanjski disk koji treba biti zaštićen (osobne stvari) pa da li je bolje odmah uzeti disk sa hardverskom enc. npr tipa Western Digital My Passport  ili "običan pa instalirati neki dodatni softver ili bitlockerom to napraviti..
poželjno je da se taj disk može otključati i na drugim računalima unosom lozinke.

 

i da li uopće postoji mogućnost za neko rješenje da osim otključavanja lozinkom na računalu (windowsima) radi i npr na androidu (media player)

 

 

 Post je star samo 6 godina ;) Ako do sad nije rijesio....

MrBlc čet 11.6.2020 08:15
gorkix kaže...

za externi disk da li je bolja (ili jednostavnija) hardverska ili softverska enkripcija

planiram kupiti vanjski disk koji treba biti zaštićen (osobne stvari) pa da li je bolje odmah uzeti disk sa hardverskom enc. npr tipa Western Digital My Passport  ili "običan pa instalirati neki dodatni softver ili bitlockerom to napraviti..
poželjno je da se taj disk može otključati i na drugim računalima unosom lozinke.

 

i da li uopće postoji mogućnost za neko rješenje da osim otključavanja lozinkom na računalu (windowsima) radi i npr na androidu (media player)

SW enkripcija radi isključivo tamo gdje program postoji, odnosno, gdje je podržan, ako se radi o portable verziji koja je na neekriptiranom dijelu diska. Pitanje je i kolike privilegije mora taj program imati, što može biti škakljivo na ograničenim računalima, gdje user nema velike privilegije. HW enkripcija je po tom pitanju bolja opcija, ali opet može biti problem ako auth ide preko programa. Za koristiti na bilo kojem podržanom uređaju, trebala bi ti transparentna HW enkripcija s HW otključavanjem (tipke na disku i/ili čitač otisaka koji radi direktno sa firmwareom, a ne preko vanjskog programa).

 

Posmatrač kaže...

 Post je star samo 6 godina ;) Ako do sad nije rijesio....

Pa ne daje odgovor na staro pitanje, već postavlja novo pitanje. Bolje od otvaranja 100 sličnih tema.

Posmatrač čet 11.6.2020 08:26
MrBlc kaže...
gorkix kaže...

za externi disk da li je bolja (ili jednostavnija) hardverska ili softverska enkripcija

planiram kupiti vanjski disk koji treba biti zaštićen (osobne stvari) pa da li je bolje odmah uzeti disk sa hardverskom enc. npr tipa Western Digital My Passport  ili "običan pa instalirati neki dodatni softver ili bitlockerom to napraviti..
poželjno je da se taj disk može otključati i na drugim računalima unosom lozinke.

 

i da li uopće postoji mogućnost za neko rješenje da osim otključavanja lozinkom na računalu (windowsima) radi i npr na androidu (media player)

SW enkripcija radi isključivo tamo gdje program postoji, odnosno, gdje je podržan, ako se radi o portable verziji koja je na neekriptiranom dijelu diska. Pitanje je i kolike privilegije mora taj program imati, što može biti škakljivo na ograničenim računalima, gdje user nema velike privilegije. HW enkripcija je po tom pitanju bolja opcija, ali opet može biti problem ako auth ide preko programa. Za koristiti na bilo kojem podržanom uređaju, trebala bi ti transparentna HW enkripcija s HW otključavanjem (tipke na disku i/ili čitač otisaka koji radi direktno sa firmwareom, a ne preko vanjskog programa).

 

Posmatrač kaže...

 Post je star samo 6 godina ;) Ako do sad nije rijesio....

Pa ne daje odgovor na staro pitanje, već postavlja novo pitanje. Bolje od otvaranja 100 sličnih tema.

 Naravno. Moja greska. A sta bude sa HW enkripcijom ako crkne elektronika? Podaci su nepovratno izgubljeni?

 

MrBlc čet 11.6.2020 09:07

Onome tko treba prijenosni disk s enkripcijom, to je feature. Koja bi bila svrha te enkripcije ako bi svaka šuša mogla promijeniti elektroniku ili ladicu i izvući podatke.

 

Naravno, ako je cilj očuvati podatke s naglaskom na sigurnost podataka, a ne na prenosivost, onda je običan disk u sefu + SW enkriptirani remote backup bolje rješenje.

gorkix čet 11.6.2020 15:20

i dosad sam imao dva diska softverski kripirani (osobne su to stvari,računi,slike itd),dva iz razloga jer uvijek jedan može riknuti..što se i dogodilo...i sad kupujem drugi ,da mogu opet imati duplikate....većinom je to rad na jednom laptopu,ali je poželjno da ima i prenosivost jer u krajnom slučaju i laptop može riknuti..ovo oko androida je sporedna stvar/potreba.

s obzirom da kupujem ,onda sam pitao jel prednost i u čemu kod diska s hw enkripcijom (osim što onda ne moram kriptirati softverom disk par sati)

 

-malo sam čitao i oko veracrypt programom gdje se spominje kompatibilnost sa eds programom za android...da li to znači da kad se dio diska kripira sa veracryptom na windowsima ,taj dio može pročitati na androidu pomoću eds programa

MrBlc čet 11.6.2020 16:46

Veracrpt podržava tri vrste enkripcije:

- sistemski disk (bootabilni disk - veracrypt se boota prije windowsa)

- disk ili particija (primjerice čitav USB disk)

- file (imaš file koji mountaš kroz veracrypt i onda ti se pojavi kao novi disk)

 

Što se tiče kompatibilnosti EDS-om, nisam siguran koji od tih načina su podržani (ok, prvi nema smisla), moguće da na mobitelu bez root pristupa ne može pristupiti particiji.

ihush čet 11.6.2020 18:12
Posmatrač kaže...
..A sta bude sa HW enkripcijom ako crkne elektronika? Podaci su nepovratno izgubljeni?

 

-podaci su uvjek izgubljeni, zato postoji backup! :)

(to je recimo smisao zaštite, tj osim kvara kad hw ne radi, disk je lako spasiti-koristiti dok zaštita kao enkripcija ili banalni pass na zipu služe samoj nepristupačnosti podatku ali je disk i dalje normalan, tj lako je formatirati i koistiti ga. Enkripcija onemogućava pristup podacima, to je svrha.

-svaka enkripcija (ekšli sve što radi računalo) je software, dok se sam kod-app-soft može nalaziti u hw-u kao firmware-bios-soft npr eeprom-rom itd i to je tad hw.. mada je i dalje soft. Naravno kad je to interna stvar uređaja-kontrolera, tad ne treba neki externi soft-os nego je recimo platfomski neovisan ako je kompatibilan.

 

-ovakve juzerske želje su zapravo loše, nepotrebne tj juzer misli da time ima neku sigurnost dok realno samo dobije problem ako mu se neki problem desi.. odnosno, samo u slučaju krađe diska postoji opravdanje za korištenje enkripcije, no tad je sigurnosni problem zašto bi krađa diska bila (lako) moguća.. tj ili klasa jamesbont tajnog agenta ili kućni user.. nema nešto posebno između.. tj ima, juzer koji npr od žene skriva nepoćudne sadržaje (drugih žena) ili pirat koji se boji.. no to nije rješenje tj nije ni uzrok problema a znamo da je svaki problem najbolje riješiti eliminacijom-uzrokom.. za sve ostalo backup.

gorkix čet 11.6.2020 21:13

@ihush

"odnosno, samo u slučaju krađe diska postoji opravdanje za korištenje enkripcije, no tad je sigurnosni problem zašto bi krađa diska bila (lako) moguća"

 

recimo ima i razloga da se disk možda često nosi sa sobom,pa postoji mogućnost i gubljenja diska...o tome sam poćeo razmišljati da nije pametno nosati nezaštićen disk kad sam ga ostavio prije par godina pri boravku u bolnici...nije to smak svijeta,ali zašto bi netko mogao vidjeti (a možda i zloupotrebiti) npr moje lozinke,e-poštu ,obiteljske slike itd...

 

p.s a što se tiče opaske o ženama...to je jedan od opravdanijih razloga zašto ljudi koriste kriptirane diskove :)

 

 

Posmatrač pet 12.6.2020 07:23
gorkix kaže...

@ihush

"odnosno, samo u slučaju krađe diska postoji opravdanje za korištenje enkripcije, no tad je sigurnosni problem zašto bi krađa diska bila (lako) moguća"

 

recimo ima i razloga da se disk možda često nosi sa sobom,pa postoji mogućnost i gubljenja diska...o tome sam poćeo razmišljati da nije pametno nosati nezaštićen disk kad sam ga ostavio prije par godina pri boravku u bolnici...nije to smak svijeta,ali zašto bi netko mogao vidjeti (a možda i zloupotrebiti) npr moje lozinke,e-poštu ,obiteljske slike itd...

 

p.s a što se tiče opaske o ženama...to je jedan od opravdanijih razloga zašto ljudi koriste kriptirane diskove :)

 

 

 Sve ove stvari mozes drzati on line bez zamaranja sa enkripcijom i eventualnim gubitkom podataka....

gorkix sub 13.6.2020 15:17
Posmatrač kaže...
A to je nacin da se zahvalis sto ti neko daje savjet. U pravu si zamaram se bezveze sa likom koji ne zna ni reci hvala. Kucna kultura....

 sorry,a šta da ti kažem.....prvi ti je post što pišem nakon 6 godina,na što nisam ni reagirao...a zadnji ti je da spremam stvari u "oblake" i da se ne zamaram sa enkripcijom...pa sam tako i odgovorio u tvom stilu....ako ćemo spremati u "oblake" diskove ne trebamo ni kupovati uopče...kao što vidiš iznad znak zahvale sam dao osobi koja mi je pomogla savjetom u svezi onoga što sam i tražio...