Gadgeti ned 29.3.2020 18:12

Posto cesto radim na svojoj igri na poslu a projekt mi ima preko 100GB pa mi se neda stalno satim prebacivati na USB hdd zanima me savjet za neko dobro M2 USB kuciste i koji HDD M2 da ubacim u nj? U Irskoj sam pa mogu naruciti odakle god treba. Te dali ce uopce utjecati M2 u kucistu na brzinu prebacivanja u odnosu na obican SSD u USB kucistu? Znaci treba mi nesto da je "povjerljivo" a ne da rikne za 3 dana te nekih 512GB ja mislim da ce mi biti dosta. Hvala unaprijed.

dax-lax ned 29.3.2020 18:20

Silverstone ti ima m.2 kućište u 2280 i 2242 verziji. Unutra ubaciš neki od samsungovih 970 evo plus željenog prostora i imaš brz i izdržljiv drive. Ima i orico ladicu usb 3.1 gen 2, što je teoretski oko 1GB per sec prijenos. Sve brže mora ići preko thunderbolta.

MrBlc ned 29.3.2020 19:05

Kakav je projekt i koliko izmjena trebaš prebaciti. Umjesto bitno skupljeg rješenja, ako imaš puno malih fileova od kojih se mijenja tek nekolicina, dok se drugima ne mijenja timestamp, rsync (odnosno windows port cwRsync) bi ti značajno ubrzao prijenos.

Gadgeti ned 29.3.2020 21:14

Znaci bit ce puno malih izmjena svakodnevno na Unreal Engine projektu, tako da bi stavio projek na prijenosni HDD i onda svaki dan nakon izmjene bih update fileove na prijenosnom preko FileSync tako da nije svakodnevno prebacivanje projekta nego samo izmjenjenih fileova, ali to nekad moze biti 500MB a nekad 50GB :S Na prijenosni bih to stavljao jer kad sam u uredu radim tamo a onda navecer i vikendom radim kuci na kompu, nazalost laptop je ispao iz opcije jer i najbolji Alienware mi se previse grijao na projektu :S 

 

Hvala svima na prijedlozima, moze mozda link sa Amazon.co.uk da sam siguran da sam uzeo dobro? Hvala.

dax-lax ned 29.3.2020 21:37
Gadgeti kaže...

Znaci bit ce puno malih izmjena svakodnevno na Unreal Engine projektu, tako da bi stavio projek na prijenosni HDD i onda svaki dan nakon izmjene bih update fileove na prijenosnom preko FileSync tako da nije svakodnevno prebacivanje projekta nego samo izmjenjenih fileova, ali to nekad moze biti 500MB a nekad 50GB :S Na prijenosni bih to stavljao jer kad sam u uredu radim tamo a onda navecer i vikendom radim kuci na kompu, nazalost laptop je ispao iz opcije jer i najbolji Alienware mi se previse grijao na projektu :S 

 

Hvala svima na prijedlozima, moze mozda link sa Amazon.co.uk da sam siguran da sam uzeo dobro? Hvala.

 Možda ti se ipak više sviđa neka od gotovih opcija. Samsung T5 , T7 touch / Sandisk Extreme ako je usb. Samsung X5 pomete brzinom sva tri skupa, ali samo ako imaš thunderbolt na poslu i doma. 

Ako te zanimaju neka diy rješenja, onda  jedno od ovakvih kućišta + ssd

 

Većina ovih iz prvog reda je sad na akciji, tako da ti složenac ni ne isplati gledati

Gadgeti pon 30.3.2020 09:36
dax-lax kaže...
Gadgeti kaže...

Znaci bit ce puno malih izmjena svakodnevno na Unreal Engine projektu, tako da bi stavio projek na prijenosni HDD i onda svaki dan nakon izmjene bih update fileove na prijenosnom preko FileSync tako da nije svakodnevno prebacivanje projekta nego samo izmjenjenih fileova, ali to nekad moze biti 500MB a nekad 50GB :S Na prijenosni bih to stavljao jer kad sam u uredu radim tamo a onda navecer i vikendom radim kuci na kompu, nazalost laptop je ispao iz opcije jer i najbolji Alienware mi se previse grijao na projektu :S 

 

Hvala svima na prijedlozima, moze mozda link sa Amazon.co.uk da sam siguran da sam uzeo dobro? Hvala.

 Možda ti se ipak više sviđa neka od gotovih opcija. Samsung T5 , T7 touch / Sandisk Extreme ako je usb. Samsung X5 pomete brzinom sva tri skupa, ali samo ako imaš thunderbolt na poslu i doma. 

Ako te zanimaju neka diy rješenja, onda  jedno od ovakvih kućišta + ssd

 

Većina ovih iz prvog reda je sad na akciji, tako da ti složenac ni ne isplati gledati

 Ovi prvi su samo obicni 2.5 SSD nije li bolje onda sastaviti M2 od dolje kucista i SSD sto bi trebalo biti puno brze?

dax-lax pon 30.3.2020 12:07

Ma ne, nisu ti to 2.5" ssd-ovi. Minijaturni su svi. Napisao sam ti sve što se tiče brzine. Ne ovisi toliko o samom disku, nego o interfejsu. Ako je usb 3.1 gen 1, onda ti max sekvencijalna brzina ide do 5Gbps, a ako je 3.1 gen 2, onda do 10Gbps. T5 i Sandisk ti idu do 5Gbps, T7 touch do 10Gbps. Nisam naišao ni na jedan sa usb 3.2, što bi značilo 20Gbps. Brže od toga jedino Thunderbolt. Ali kažem, sve ti ovisi o host opremi koju trenutno imaš. Ako ukopčaš brži disk u klasičan usb 3.0, brže od koji 450-500MBps ne očekuj. I to u savršenim uvjetima s velikim fajlovima. S hrpom malih fajlova ni jedan neće moći zapisivati ni blizu takvim brzinama. Znači, ako i uzmeš ovaj složenac, ako i taj samsung može zapisivati oko 2500-3000MB, maks brzina ovisit će ti o brzini usb-a na kompovima. Nadam se da me razumiješ.

ihush pon 30.3.2020 17:31
CyberDemonVZ kaže...

Ovo će ti biti jako korisno i nadam se interesantno :)

https://www.anandtech.com/show/13510/mydigitalssd-m2x-usb-to-nvme-storage-bridge-review/2

 

EDIT: nadam se da cijeli projekt imaš na SSDu, da ne bi bilo "zašto tako sporo" :D

- iskoristit ću ovaj post kao ''uvod u pametovanje''

.. i disklejmer na početku, nije za nečitače koje tema ne zanima kao što mene na zanimaju njihove duševne boli i/ili ozljede očnog kapka uz napor koji je potreban i uloženo znanje u želi za razumijevanjem problema i/ili mojeg texta.. :)

 

+ nije direktan odgovor na postavljeno pitanje, tj to 'nextam' jer nema jednostavnog odgovora, što će čitatelji koji dođu do kraja (možda) otkriti/naučiti tj ''znati što/kako/zašto'' birati-izabrati-tražiti.. kao što je samo postavljeno pitanje/tema.

 

pa krenimo (ili goto end).

 

prvo: tko/što treba/traži/želi ili misli da treba vs zna što treba itd.

želje su jedno, stvarnos drugo a mogućnosti (resursi) treće i nekim optimumom trebamo 'izabrati' ono pravo ''za sebe'' a to već implicira da je za nekog drugog drugačiji odgovor.

 

npr u temi pitanje postavlja profesionalac (profesija=zanimanje/posao.. amater=hobist/kućni tj onaj tko ne živi od tog, novac/plaća/zarada/isplativost vs same brzine ili gušta..) uz to je nešto kao programer pa mu je terminologija-tema ipak poznatija nego kućnom/uredskom juzeru odnosno resursi od kojeg su najvažniji znanje i novac (ili obrnuto).

 

zašto nisam pametovao-predlagao neku kupnju? pa zato jer poslovno/profesionalce ne doživljavam za istač u temama, tj pomažem običnim juzerima, jer je ovo meni hobi.. kad je posao, tad je posao. Tj njima taj posao treba obaviti njihov admin/systemac tj 'firma' (ili sam dev). Najjednostavnije 'pravilo', odeš u trgovinu i s vrata vikneš, ''daj najskuplje/najbrže''.. nakon nekog iznosa novčanica to imaš uz neku statističku šansu da je upravo to ono što trebaš ili da je trgovac uvalio što mu je bilo pri ruci (na polici).. u narodu kao izreka 'oženio ga'. :) no tao je s većinom ''brzih'' stvari, cpu-auto.. slično, tj cijena je pokoju nulu iznad 'vrijednosti' kao što je to u slučaju rolexa ili domperignona ali kupac ima top-excluzivu koju običan juzer (za poneku nulu manje) nema.

.. digresija, neki već scrollaju, odustaju i misle kako ni korona nije tako strašna.. :)) no nismo ni započeli. :)))

 

u ovom primjeru mi je pitanje-post autora teme ''pogrešno'' .... tj 'moja filozofija' (kako ja vidim tko/što treba raditi, preofessionalci-posao..) .. i već to mi je dovoljno da uopće nisam odgovarao tj nextao (kao što čitatelj koji je do tu došao još ima šanse..).

-jer, mislim (a to ima težinu), da to tad juzer radi na pogrešan način, tj da je to u takvoj firmi već moralo biti riješeno na nivou firme, systemski, pametno, kao i backup+versioning.. a tad postoji pravi/pametni soft za npr sync/copy koji će ''istu'' stvar napraviti dalek o brže/kvalitetnije nego što će to obaviti običan copy-paste.. tj već i sam filemanager kojeg se tad koristi stvara razliku (dok svi obični juzeri vide samo ssd-m2-nvme-usb.31.. i teh.spec tj fali im ostatak znanja i iskustva kad su koje brzine moguće, kao što je i post koji me potaknuo na pisanje, tj bezvezni benč-crytal .. ali i brzina kopiranja malih/vlelikih fileova, pa i specifikacije testa kao filmovi u toliko i toliko foldera.. jer to sve utječe na rezultat (ili brzinu/razočarenje..).

Tako se test klasično za iopse razlikuje po npr 4k brzini i ostalima... a sad za isto pitanje npr 'mali perica' (kućni gamer-juzer) koji želi frendu iskpirati skinutu igru od recimo 50gb ili kućna-uredska 'štefica' koja kopira dva word.doca i neovisno koliko spor medij gotova je za sekundu dok perica kopira u minutama ili satima. Jasno je da autor ima sasvim drugačije potrebe tj ''projekte'' .. i sad je već valjda i čitatelju jasno našto ciljam.. neće biti isti rezultati, ovisi što/kako ovisi o samom tasku pa i osu-appsima, ne samo teh.spec uređaja.

 

situacija za firmu:

-firma mora imati backup.

-ovo je dev-soft frima, projekti.. dakle naravno da imaju (kvalitetan) backup + 99% da imaju i neki verzioning soft (tko treba zna što je..).

-svaki pametan backup/sync i verz se bazira na rsyncu ispod haube, os-win/lin sporedno. Sam način rada, duljine pathova, veličine/količine fileova to se može brojati od primjera iz testa za kućne juzere gdje kažu npr 200 komada filmova vs desetci tisuća config-script-intrepeter-dll-lib-fileova.. koji već kad želimo propertiese vidjeti zadaju problem klasičnim filemanagerima npr nije isto imate li u nekom folderu 10-100-100000000 fileova.. a file može biti neki veliki avi ili baza ili paket-zip interne strukture podataka kao npr texture za igru ili banalno ikone-configi koji mogu zauimati dio clustera ali su file (koji ubije transfer, kao mravci kad pojedu slona..).

-ako firma ima odgovarajući soft, npr za pametni sync tad time 'ubrzava' neusporedivo tj to je optimizacija tj kopira se samo razlika ne sve i to je tad neusporedivo brže nakon prvog-inicijalnog kopiranja (slično kao i backup/increment..). Dev firma jednostavno to mora imati (ostali naravno da moraju imati backup..). Korištenjem pametnog synca može dobiti efektivno 'brže' npr na 'sporom' usb.20 nego banalnom kupnjom najbržeg dostupnog uređaja .. tj ovisi o količini/tipu podatka koji se kopria ako 'glupi' copy kopria stotine gb tad će u normalnom radu biti daleko sporiji nego smart koji kopira samo izmjenu koja je recimo 1% te količine..

-sad je već malo jasnije? Naravno, to nije za malog pericu i šteficu, jer perica ne synca dok štefica može (dokumenti, pa ima smisla) ali 99% da to prelazi njeno znanje a time i potrebe + kopiranje jednog/manjeg broja fileova je besmisleno povezivati syncanem osim ako su u folderu drugi-bezbrojni fileovi.. i sl.

-koji soft? koji backup, koji verzioning.. možda svn, možda neki 'bolji' filemanager, možda linux/server, no firma tad to ima složeno i tad se koristi onaj soft/rješenje koje koristi firma (licence), odnosno, 'za osobno' može npr beyondcompare, opensvn, dok ja backup radim 'na žganjce' (skripta-7z-lovteč) tj ovisi o tome što trebam na nekom konkretnom poslu, nema odgovora za sve nego specifično pa to može biti ms-server-ad itd.

 

-kućni? ovisi, o samom računalu, koja mbo-chipset pa npr ima li usb3, 30-31-32.. ili nema? Želi li brzinu mora imati i resurse, računalo-hw + cijena a tad su trgovci i teh.spec nešto što sam kupac mora razlikovati i tu ne ulazim u predlaganje nego je to 'rizik' koji svatko za sebe nek preuzme, tj ne predlažem jer bi se tad osjećao odgovornim.. :)

 

-tko ima usb 3.1/3.2 može pribaviti takav disk, nvme.. no većina juzera nema nvme u računalu pa mi je blentavo sugerirati kupnju takvog diska (cijena). Uz pametno korištenje, uz razumijevanje što-kako, npr držati li u jednom folderu tisuće fileova ili ih podijeliti na nešto manje/optimalno jer time se olakšava baratanje, sve pa i copy... + u slučaju kvara spašavanje i sl. Dobra organizacija istog posla može dati bolji rezultat a da pri tome nemamo nešto jače-brže, samo pametnije organizirano kao i alate-soft koji je primjeren pojedinom tasku, univerzalni švicarski nožić koji može svašta ali nije ni za što konkretno nasuprot specijaliziranog ključa koji služi samo za jednu stvar. Problem malog perice je što često pomisli da je taj specijalizirani alat ono što koristi neki profič pa da je najbolji i tad ga nabavi .. no alat je samo alat, znanje je ono što razlikuje masjtora od perice. Kad se nešto zna-razumije tad je lakše barem znati što tražimo, neki drugi alat, način, tad isti posao obavimo brže-bolje, no tko želi može i kupiti 'najbrži' disk. Može se jednako razočarati ili poslje vikati kako je prevaren od trgovca/reklame tj da disk nije brz kako se reklamira a to npr crystalmark-benč prikazuje i to mali kućni juzer treba znati prije nego se zaleti i potroši novac na pogrešnu stvar iz pogrešnog razloga tj neznanja/nerazumijevanja.

 

kao odgovor autoru, kad sam već u temi, koristi neki sync.. beyond i sl. daleko brže nego razlika koju da prosječan disk vs brži ili 3.1-3.2 .. ali naravno, ako možeš uzmi jer za posao je sve 'isplativo'.

.. no ne vidim baš smisao, tj radiš na poslu? računalo (desktop/laptop..) ako je desktop, što je cilj.. prenjeti projekt doma i raditi? .. možda pogrešan cilj?

-ako pak svakodnevno kopiraš, ako je to nešto kao backup.. ako to svatko u firmi radi za sebe.. tad imate katastrofalnu firmu tj system, tj nemate sistem nego kaos :) no ne čudi me takvo stanje previše, tj 'tamo-vani' čujem da šljakeri imaju svoju opremu (alat-šljem-rukavice-cipele..) pa možda i devovi rade po tom pravilu, za sebe.. no tad već imaš dovoljno podataka-znanja i već si izabrao uređaj. Ipak, ako do sad nisi koristio neki sync, probaj.. daleko brže-kvalitetnije nego teh.spec i benčevi tj ovisi o tasku a ja možda na ćoravo predpostavljam pogrešno.. no veća šansa je da imaš tisuće config-logova/text-source-fileova nego test usporediv u citiranom postu s video fileovima.. :) i tad ćeš se čuditi zašto nemaš reklamirane rezultate ... zato.