Tvrdi i optički diskovi

Windows 11 - ext. disk se ne vidi nakon boota

passmaslom pon 5.12.2022 20:52

Na komp imam spojeno nekoliko 3.5" eksternih diskova.

Na starom kompu na kojem su bili Win10 sve je uredno radilo.

Na novom kompu s Win11 jedan od diskova svaki put nakon pokretanja Windowsa nije na listi diskova u Windows Exploreru. Nakon gašenja i paljenja istog diska Windowsi ga uredno prepoznaju i disk radi bez problema sve do idućeg restarta Windowsa kad moram ponoviti proceduru. Radi se o 3TB Western Digital disku.

Ponekad, u stvari prilično rijetko se desi i da jedan od preostalih eksternih diskova otkaže poslušnost ali problem se riješi na isti način.

 

Probao sam mijenjati portove na koje spajam disk ali nije bilo nikakve promjene.

Matična je Gigabyte Z690 GAMING X, najnoviji BIOS s weba (isto je bilo i sa starijim BIOSom).

 

Kabel nije problem jer na poslovnom laptopu (Windows 10) disk radi bez problema.

 

Ima li netko neku ideju kako riješiti ovaj problem jer me već lagano izluđuje stalno spuštanje ispod stola ne bih li isčupao trafo od diska iz struje i ponovo ga spojio svaki put nakon pokretanja Windowsa?

 

 

 

Valentin17 pon 5.12.2022 21:00

Vjerovatno neki bug u Win 11. Tako je to kad se instalira program koji nije ispoliran kako treba.

ps. ne vidim smisao eksternoga diska koji je stalno priključen na računalo, fino šerafciger u ruke i rastavi to te ga ugradi kao interni pa bude radio svaki put.

Stric_Jura pon 5.12.2022 21:21

za sve probleme s USBom:

 

odspoji sve problematične USB uređaje

 

skini https://www.uwe-sieber.de/files/DeviceCleanup.zip

 

raspagiraj ga, imaš dvije mape, 32 i 64 bitni - i zapamti, trebat će ti

 

Pokreni ga kao administrator (desni klik - Pokreni kao administrator)...

 

prepoznat će sve nepostojeće uređaje (kao da si pokrenuo Device Manager s  devmgr_show_nonpresent_devices=1, pa bi vidio zasivljene uređaje ali bi ih jedan po jedan morao micati), označi sve i ukloni...

 

nakon toga spoji uređaje u USB, jedan po jedan, i nastoj ih UVIJEK spajati u isti USB utor...

 

 

syncmaster245b pon 5.12.2022 21:32
passmaslom kaže...

Na komp imam spojeno nekoliko 3.5" eksternih diskova.

Na starom kompu na kojem su bili Win10 sve je uredno radilo.

Na novom kompu s Win11 jedan od diskova svaki put nakon pokretanja Windowsa nije na listi diskova u Windows Exploreru. Nakon gašenja i paljenja istog diska Windowsi ga uredno prepoznaju i disk radi bez problema sve do idućeg restarta Windowsa kad moram ponoviti proceduru. Radi se o 3TB Western Digital disku.

Ponekad, u stvari prilično rijetko se desi i da jedan od preostalih eksternih diskova otkaže poslušnost ali problem se riješi na isti način.

 

Probao sam mijenjati portove na koje spajam disk ali nije bilo nikakve promjene.

Matična je Gigabyte Z690 GAMING X, najnoviji BIOS s weba (isto je bilo i sa starijim BIOSom).

 

Kabel nije problem jer na poslovnom laptopu (Windows 10) disk radi bez problema.

 

Ima li netko neku ideju kako riješiti ovaj problem jer me već lagano izluđuje stalno spuštanje ispod stola ne bih li isčupao trafo od diska iz struje i ponovo ga spojio svaki put nakon pokretanja Windowsa?

 

 

 

 Ako se dobro sjecam, Windowsi su znali ponekada imati problem sa dodjeljivanjem slova eksternom disku (nikada nisam skuzio sto je triggalo takvo ponasanje).

 

Kad ti se iduci put disk ne pojavi, klikni na Start> otipkaj "compmgmt.msc" (bez navodnika)>Disk manager.

 

Ukoliko vidis svoj disk u listi, a nije vidljiv u Windows Exploreru, kao privremeno rjesenje, desni klik na disk>change drive letter (ili tako nesto)> odaberi neko slovo.

 

Kao pripomoc pogledaj ovu stranicu

 

dinos3 sri 7.12.2022 13:11
passmaslom kaže...

Na komp imam spojeno nekoliko 3.5" eksternih diskova.

Na starom kompu na kojem su bili Win10 sve je uredno radilo.

Na novom kompu s Win11 jedan od diskova svaki put nakon pokretanja Windowsa nije na listi diskova u Windows Exploreru. Nakon gašenja i paljenja istog diska Windowsi ga uredno prepoznaju i disk radi bez problema sve do idućeg restarta Windowsa kad moram ponoviti proceduru. Radi se o 3TB Western Digital disku.

Ponekad, u stvari prilično rijetko se desi i da jedan od preostalih eksternih diskova otkaže poslušnost ali problem se riješi na isti način.

 

Probao sam mijenjati portove na koje spajam disk ali nije bilo nikakve promjene.

Matična je Gigabyte Z690 GAMING X, najnoviji BIOS s weba (isto je bilo i sa starijim BIOSom).

 

Kabel nije problem jer na poslovnom laptopu (Windows 10) disk radi bez problema.

 

Ima li netko neku ideju kako riješiti ovaj problem jer me već lagano izluđuje stalno spuštanje ispod stola ne bih li isčupao trafo od diska iz struje i ponovo ga spojio svaki put nakon pokretanja Windowsa?

 

 

 

  Jesi riješio problem?