KAVAhr čet 11.3.2021 12:20

Pozdrav, da ne otvorim novu temu, pitanje koji novi eksterni HDD uzeti? Na što pripaziti?

Htio bih na njemu prebacivati sve razno, ali vjerojatno na početku samo 4K filmovi/serije (sa iMac na njemu, pa spojiti na tv koji ima 3.0 USB).

Barem da ima 2TB, a može i 4 TB, sve ovisi naravno o cijeni, nadam se oko 500-800 kn se može dobiti nešto što ima dobru brzinu?

mbaksa čet 11.3.2021 17:57
KAVAhr kaže...

Barem da ima 2TB, a može i 4 TB, sve ovisi naravno o cijeni, nadam se oko 500-800 kn se može dobiti nešto što ima dobru brzinu?

Ako tražiš dobru brzinu, onda kupiš SSD.

 

Ako inzistiraš na HDD-u, onda bi ti valjda bilo bolje kupiti 3,5" disk. Koji? Onaj koji se vrti na 7200 o/min, ima najdulju garanciju i košta najmanje.

KAVAhr pet 12.3.2021 14:10

Pa mislim da mi nije potrebno SSD, a možda niti 7200 ?

Jer to je nekada kada si skinem neki film ili seriju pa da prebacim, nije često, pa onda je onako sve na HDD pa nije bitna brzina za tv kada čita datoteke, je li tako?

 

Ond anije ni Cache bitan za to, ili?

mbaksa uto 16.3.2021 07:30
KAVAhr kaže...

Pa mislim da mi nije potrebno SSD, a možda niti 7200 ?

Jer to je nekada kada si skinem neki film ili seriju pa da prebacim, nije često, pa onda je onako sve na HDD pa nije bitna brzina za tv kada čita datoteke, je li tako?

 

Ond anije ni Cache bitan za to, ili?

Najvažniji faktor je promjer magnetskih ploča. Manje važan faktor od toga je brzina vrtnje magnetskih ploča. A najmanje važni faktor je količina cachea.

 

Znači ako želiš brži disk, onda ćeš u prvom redu ciljati na 3,5-inčni model. Ako inzistiraš na 2,5-inčnom disku, onda ćeš uzeti onaj čije se ploče vrte na 7.200 o/min. Ako nećeš, ili recimo ako eventualno nećeš u obzir uzeti SSHD, onda to u osnovi znači da ti brzina nije bitna. A ako i dalje, među sporim diskovima, inzistiraš na megabajtu/s tamo-vamo, onda ćeš morati zasukati rukave i tražiti benchmarkove diskova koji su dostupni i koji ti odgovaraju cijenom. Ako ne nađeš benchmarke za te diskove (a lako je moguće da ih nećeš naći, jer se malo tko danas opterećuje brzinom vanjskih 2,5-inčnih HDD-ova), onda si u osnovi došao pred zid.

mbaksa uto 16.3.2021 07:38

U drugim dućanima nema neke značajne razlike u cijeni, ako su u pitanju baš točno isti modeli.

 

Ono gdje ima razlike je što Seagate dolazi s 2 godine garancije, a WD s 3 (ili bi barem trebao - s te stranice se ne zna).

enjoyordie čet 29.4.2021 09:55

Pozdrav svima,

 

u jednom projektu sam dobio novac za eksterni hard disk po cieni od 1750kn (može biti u rangu 1700 - 1900kn). Inicijalno je u projektu ovaj uređaj: https://www.instar-informatika.hr/eksterni-disk-seagate-backup-plus-hub-3510tbusb-30/STEL10000400/product/

 

E sad, meni prvenstveno treba kao backup (bio bi spojen na PC i preko nekog programa radio backuo stalno) te bi povremeno na njega spojio laptop da i tamo odvrti backup.

 

Molim Vas Vaša mišljenja, čitam da eksterni diskovi traju 3-5 god pa me to buni jer ja imam jedan stari već 15 god.

 

Dakle, da sumiram trebam preporuku za eksterni hard u rangu 1700 - 1900kn.

MUĆAK sub 2.10.2021 18:22

Preporuka za USB 3,0 portable disk min.1TB nisam baš u tijeku ima li ih sa type C ili klasika Usb B .
2,5" ili 3,5 " ???? , brzina vrtnje ????
Cijena do 400,00 čuna .

Upotreba uglavnom uz tablet i mobitel za prijenos fotki i vide