Blackcastle pon 29.5.2023 22:59

To nabrijavanje gustoće pixela nema smissla nakon 4K jer komercijalno će možda zaživjeti jedino na Netflix-u ili Amazonu na komercijalnim kanalima teško ....a nabrijavanje svjetline i ostale tehnikalije su po meni "stvar" koju treba dalje peglati.....

Posmatrač pon 29.5.2023 23:07
Blackcastle kaže...

To nabrijavanje gustoće pixela nema smissla nakon 4K jer komercijalno će možda zaživjeti jedino na Netflix-u ili Amazonu na komercijalnim kanalima teško ....a nabrijavanje svjetline i ostale tehnikalije su po meni "stvar" koju treba dalje peglati.....

 Pa i 4k ces rijetko naci osim na netflixu i sl. 

Tehnologija ide naprijed a i treba prodati jos televizora i to je ok. Samo je pitanje kad ces primijetiti razliku u gustoci pixela. Za to ti treba puno veca dijagonala a sobe ne rastu proporcionalno.....

Blackcastle uto 30.5.2023 20:00

U globalu se slažem s tobom , ali čemu prodavanje u toj rezoluciji kad češ je tražiti s povečalom da bi nešto vidio....možda jedino što vidim kao potencijalno je PS 5 pro koji će stići ili PS6 koji bi mogli ponuditi tu rezoluciju....

MEGATAMA uto 30.5.2023 20:13

To je koncept,necemo tako brzo imat 16k panele jer ljude ne zanimaju previse niti 8K.

 

Iako....bilo bi zanimljiivo vidjet nativni snimak prirode u 16k na recimo micro oledu u 55/65inch....ljudsko oko moze vidjet daleko vise od 4k,iako je direktna usporedba nemoguca ali postoje nekakvi testovi ako se dobro sjecam.

Posmatrač sri 31.5.2023 07:07
Blackcastle kaže...

U globalu se slažem s tobom , ali čemu prodavanje u toj rezoluciji kad češ je tražiti s povečalom da bi nešto vidio....možda jedino što vidim kao potencijalno je PS 5 pro koji će stići ili PS6 koji bi mogli ponuditi tu rezoluciju....

 Ne ocekujes valjda da ce proizvodjaci tv-a reci eto vam 4k i javite se za 5 ili 10 godina pa cemo vidjeti sta cemo vam tada prodati a dotle cemo mi na kolektivni godisnji....

Moraju vrtiti pare i stalno nesto novo izmisljati.... Tako ekonomija funkcionise.....

Posmatrač sri 31.5.2023 07:08
MEGATAMA kaže...

To je koncept,necemo tako brzo imat 16k panele jer ljude ne zanimaju previse niti 8K.

 

Iako....bilo bi zanimljiivo vidjet nativni snimak prirode u 16k na recimo micro oledu u 55/65inch....ljudsko oko moze vidjet daleko vise od 4k,iako je direktna usporedba nemoguca ali postoje nekakvi testovi ako se dobro sjecam.

 Moze vidjeti ali sa koje udaljenosti? Sa 3 ili 4 metra na 65" nema sanse da primijetis razliku u rezoluciji.....

MEGATAMA sri 31.5.2023 07:52
Posmatrač kaže...
MEGATAMA kaže...

To je koncept,necemo tako brzo imat 16k panele jer ljude ne zanimaju previse niti 8K.

 

Iako....bilo bi zanimljiivo vidjet nativni snimak prirode u 16k na recimo micro oledu u 55/65inch....ljudsko oko moze vidjet daleko vise od 4k,iako je direktna usporedba nemoguca ali postoje nekakvi testovi ako se dobro sjecam.

 Moze vidjeti ali sa koje udaljenosti? Sa 3 ili 4 metra na 65" nema sanse da primijetis razliku u rezoluciji.....

Izuzetno visoka rezolucija na manjim dijagonalama bi trebala donjet izgled/kvalitetu printanog foto materijala,naprimjer korice casopisa printane u visokoj kvaliteti.Sad koja je rezolucija potrebna da se postigne takav dojam na vecem monitoru ili TVu,nemam pojma,naravno tu su apsolutno bitni i kontrast,boje itd.

 

 

Nedavno sam citao da bi za VR headset idealno bilo 16k po oku tojest 32k zajedno,trenutno je najvisa reza 4k po oku tojest 8k.

Tih 32k je vjerovatno dovoljno za prikaz fotorealizma unutar VRa.

Posmatrač sri 31.5.2023 10:17
MEGATAMA kaže...
Posmatrač kaže...
MEGATAMA kaže...

To je koncept,necemo tako brzo imat 16k panele jer ljude ne zanimaju previse niti 8K.

 

Iako....bilo bi zanimljiivo vidjet nativni snimak prirode u 16k na recimo micro oledu u 55/65inch....ljudsko oko moze vidjet daleko vise od 4k,iako je direktna usporedba nemoguca ali postoje nekakvi testovi ako se dobro sjecam.

 Moze vidjeti ali sa koje udaljenosti? Sa 3 ili 4 metra na 65" nema sanse da primijetis razliku u rezoluciji.....

Izuzetno visoka rezolucija na manjim dijagonalama bi trebala donjet izgled/kvalitetu printanog foto materijala,naprimjer korice casopisa printane u visokoj kvaliteti.Sad koja je rezolucija potrebna da se postigne takav dojam na vecem monitoru ili TVu,nemam pojma,naravno tu su apsolutno bitni i kontrast,boje itd.

 

 

Nedavno sam citao da bi za VR headset idealno bilo 16k po oku tojest 32k zajedno,trenutno je najvisa reza 4k po oku tojest 8k.

Tih 32k je vjerovatno dovoljno za prikaz fotorealizma unutar VRa.

 Teoretski ali nema sanse da to oko primijeti. 16K tv ti je 132 MPx a najbolji tj dslr sa najvecom rezolucijom ti je Hasselblad H6D-400C Multi-Shot sa 100 MPx. 

Uostalom to uopste nije bitno na tvu jer tv je predvidjen za konzumaciju videa i to je potpuno drugacije on prikazivanja staticne slike ako nista drugo zbog tromosti oka....

Nemoj to stavljati u istu recenicu. A VR je opet neka treca prica jer je tu oko jako blizu ekrana i to je poptuno druga percepcija slike. 1 pixel na par cm od oka je ogroman dok taj isti pixel na par metara od oka je zanemarivih dimenzija.... 

Boris grozni sri 31.5.2023 16:16

16k@55" je na granici gdje covjek vise manje nevidi piksele, tako da za vece dijagonale ce trebati i više ako zelimo real time sliku. Dakle poanta da je rezolucije nikad dosta
O Vr gdje su ti naocale nabijene na 1cm od oka vjerovarno treba 160K Vjerovatno to nikad necemo imati vec nesto slicno dlss-u i takve fore za peglanje i fejkanje rezolucije.

MEGATAMA sri 31.5.2023 20:34

Bilo je nekakvih "testova" ili usporedbi i zakljucak je da ljudsko oko "vidi" u rezoluciji od 576 megapiksela.....koliko je to tocno ili priblizno nemam pojma.

To bi bilo 576 milijuna piksela zar ne?

16k je 132,7 milijuna piksela sto bi znacilo da mi mozemo vidjet poprilicno iznad 16k reze.

 

Naravno ovo je sve teorija i cisto sumnjam da se moze ovako direktno izracunat kako nase oko vidi u paraleli sa pikselima.

 

Edit

32k je 530,8 milijuna piksela 

Boris grozni sri 31.5.2023 20:42
Posmatrač kaže...

@Boris grozni Hoces reci da ti vidis piksele na 65" tvu sa 3 metra? Ti si u rangu onih audiofila sto cuju ispod 20 Hz i preko 20kHz i po zvuku znaju iz kojeg je rudnika bakar u zicama 😁

 Ne nego se bavim fotografijom a i opcenito velikim rezolucijama, patim na to Na 55"@4k se itekako vide s 3m kamoli na 65", "nazubljeno" sve! Kaj se tice zvuka tocno se zna koliko covjek cuje sve ostalo su bajke

Boris grozni sri 31.5.2023 20:48
MEGATAMA kaže...

Bilo je nekakvih "testova" ili usporedbi i zakljucak je da ljudsko oko "vidi" u rezoluciji od 576 megapiksela.....koliko je to tocno ili priblizno nemam pojma.

To bi bilo 576 milijuna piksela zar ne?

16k je 132,7 milijuna piksela sto bi znacilo da mi mozemo vidjet poprilicno iznad 16k reze.

 

Naravno ovo je sve teorija i cisto sumnjam da se moze ovako direktno izracunat kako nase oko vidi u paraleli sa pikselima.

 

Edit

32k je 530,8 milijuna piksela 

 Nekad sam znao zavrtiti isforsiranih 16k s dsr-om na 27" i mogu ti reci distance koji vidis u nekim igrama je nevjerovatan, doslovno vidis oko od ptice na nekoj banderi na cca 20km, neznam kak drugacije da ti to prezentiram! Mozes i sam probati u nekoj igri samo kolicina rama koje guta ta rezolucija je enormna pa je potrebno imati min 12gb

zuper sri 31.5.2023 21:55

Mene čudi što 8K nije jače zastupljen. Nije da je jako potreban, ali 4K TV su bili prilično zastupljeni mnogo prije nego su došli sadržaji u punoj rezoluciji i kada grafičke nisu bile ni približno snažne.
Danas čak mobiteli bez problema snimaju 8K, top grafičke jedu 4K i mogu određene igre na 8K 30-60fps.
Filmovi se snimaju sa 8K kamerama pa je u budućnosti moguće.

Samsung jedini zadnjih nekoliko godina gura 8K, ali još uvijek ne u mainstream segment.

Boris grozni sri 31.5.2023 22:01
zuper kaže...
Mene čudi što 8K nije jače zastupljen. Nije da je jako potreban, ali 4K TV su bili prilično zastupljeni mnogo prije nego su došli sadržaji u punoj rezoluciji i kada grafičke nisu bile ni približno snažne.
Danas čak mobiteli bez problema snimaju 8K, top grafičke jedu 4K i mogu određene igre na 8K 30-60fps.
Filmovi se snimaju sa 8K kamerama pa je u budućnosti moguće.

Samsung jedini zadnjih nekoliko godina gura 8K, ali još uvijek ne u mainstream segment.

 Kamere koje snimaju u 8k su minimalno 5000€ gdje si ogranicen na minutaze u jednoznamenkastim brojkama zbog pregrijavanja, kolicina podataka je sumanuta a gdje je jos ostalo postobrada itd itd

MEGATAMA čet 1.6.2023 07:58
zuper kaže...
Mene čudi što 8K nije jače zastupljen. Nije da je jako potreban, ali 4K TV su bili prilično zastupljeni mnogo prije nego su došli sadržaji u punoj rezoluciji i kada grafičke nisu bile ni približno snažne.
Danas čak mobiteli bez problema snimaju 8K, top grafičke jedu 4K i mogu određene igre na 8K 30-60fps.
Filmovi se snimaju sa 8K kamerama pa je u budućnosti moguće.

Samsung jedini zadnjih nekoliko godina gura 8K, ali još uvijek ne u mainstream segment.

Bili su zestoko krenuli sa 8K modelima(pogotovo Samsung) prije nekih 2 godine ali je odaziv trzista bio toliko slab da su stavili na stranu 8K modele.

Velik problem je bio sto su performansama ti 8K modeli ispadali losiji od 4k modela jer dimming algoritmi i FALD sistemi nisu bili dovoljno dobri da upogone toliki broj piksela.

Sa 8k oledima je potpuno druga prica i tu su samo plusevi jer backlight sistem ne postoji ali su naravno bili abnormalno skupi prije godinu dvije a mislim da su i danas.

Posmatrač čet 1.6.2023 11:47
MEGATAMA kaže...
zuper kaže...
Mene čudi što 8K nije jače zastupljen. Nije da je jako potreban, ali 4K TV su bili prilično zastupljeni mnogo prije nego su došli sadržaji u punoj rezoluciji i kada grafičke nisu bile ni približno snažne.
Danas čak mobiteli bez problema snimaju 8K, top grafičke jedu 4K i mogu određene igre na 8K 30-60fps.
Filmovi se snimaju sa 8K kamerama pa je u budućnosti moguće.

Samsung jedini zadnjih nekoliko godina gura 8K, ali još uvijek ne u mainstream segment.

Bili su zestoko krenuli sa 8K modelima(pogotovo Samsung) prije nekih 2 godine ali je odaziv trzista bio toliko slab da su stavili na stranu 8K modele.

Velik problem je bio sto su performansama ti 8K modeli ispadali losiji od 4k modela jer dimming algoritmi i FALD sistemi nisu bili dovoljno dobri da upogone toliki broj piksela.

Sa 8k oledima je potpuno druga prica i tu su samo plusevi jer backlight sistem ne postoji ali su naravno bili abnormalno skupi prije godinu dvije a mislim da su i danas.

 I trenutno neiskoristivi jer nemas sta gledati na njima....

Mad Ant čet 1.6.2023 12:14
MEGATAMA kaže...
Posmatrač kaže...
MEGATAMA kaže...

To je koncept,necemo tako brzo imat 16k panele jer ljude ne zanimaju previse niti 8K.

 

Iako....bilo bi zanimljiivo vidjet nativni snimak prirode u 16k na recimo micro oledu u 55/65inch....ljudsko oko moze vidjet daleko vise od 4k,iako je direktna usporedba nemoguca ali postoje nekakvi testovi ako se dobro sjecam.

 Moze vidjeti ali sa koje udaljenosti? Sa 3 ili 4 metra na 65" nema sanse da primijetis razliku u rezoluciji.....

Izuzetno visoka rezolucija na manjim dijagonalama bi trebala donjet izgled/kvalitetu printanog foto materijala,naprimjer korice casopisa printane u visokoj kvaliteti.Sad koja je rezolucija potrebna da se postigne takav dojam na vecem monitoru ili TVu,nemam pojma,naravno tu su apsolutno bitni i kontrast,boje itd.

 

 

Nedavno sam citao da bi za VR headset idealno bilo 16k po oku tojest 32k zajedno,trenutno je najvisa reza 4k po oku tojest 8k.

Tih 32k je vjerovatno dovoljno za prikaz fotorealizma unutar VRa.

 Tisak je potpuno druga dubina. Pojednostavljeno, inace je rezolucija 300dpi, ali posto neke stvari nisu fotografije, vec pathirani/generirani vektorski objekti, oni ce ispasti "detaljniji". Npr. naslovnica gdje fotografija izgleda manje reze od naslovnih slova...

 

Drugim rijecima, tisak mijesa razlicite tehnike, dok TV to ne moze vec samo pixelima koje ima.

 

Ali i dalje, ne treba ti 8K kod pomicnog materijala, osim na velike dijagonale. Mozda je i Moire efekt zeznutiji i cesci, gledas staticnu scenu, a neki dijelovi/rubovi titraju...

MEGATAMA čet 8.6.2023 16:58

Malo vise detalja o panelima u Vision Pro.

 

Apple has confirmed that the two micro-OLED displays in Vision Pro feature 90/96Hz refresh rate and 23 million pixels in total. Analyst firm DSCC believes that each has 3800x3000 pixels.

Iznenadjuje me dio da je ovo proizvedeno na starim procesima i da novije verzije micro oleda mogu imat daleko vecu gustocu piksela tojest rezoluciju.

Nagadja se da ce i Valve Deckard imat micro oled.

 

https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1686220022