MEGATAMA sri 29.6.2022 10:48
greysaint0 kaže...
MEGATAMA kaže...

Nekako opet razocaranje od mini led tehnologije.....

 

https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x95k

 

Ako se ovi noviji OLED paneli pokažu dovoljno izdrživim, recimo da traju barem 5-6 godina, ne vidim zašto bi itko kupovao bilo kakav LED više ikada. Gledam slike na recenziji, blooming je očajan. Nema tog LD algoritma koji to može riješiti. Tu bi trebalo biti deseci tisuća zona da se blooming minimizira. Nitko neće ići u tom smjeru jer OLED ima ogroman uzlet a MicroLED je vjerojatno pred vratima (za koju godinu).

Moj G1 je sada na mozda nekih 4500h i uniformiranost ekrana je mogu rec savrsena,nema traga burn inu ili image retentionu.

I sad kad uzmes u obzir da nema heat sink nego samo evo panel...mislim da je to to,da su skuzili kako napravit otporan oled panel.

Takodjer qdoled pa iduce godine rgboledi....tesko ce tu lcd moc prosperirat u high end modelima.

greysaint0 sri 29.6.2022 13:48
MEGATAMA kaže...

Moj G1 je sada na mozda nekih 4500h i uniformiranost ekrana je mogu rec savrsena,nema traga burn inu ili image retentionu.

I sad kad uzmes u obzir da nema heat sink nego samo evo panel...mislim da je to to,da su skuzili kako napravit otporan oled panel.

Takodjer qdoled pa iduce godine rgboledi....tesko ce tu lcd moc prosperirat u high end modelima.

 

Kak si uspio vidjeti koliko radnih sati imaš? Ima neki trik sa običnim daljinskim ili imaš service remote? Rado bi to pogledao na svom C1.

MEGATAMA sri 29.6.2022 13:52
greysaint0 kaže...
MEGATAMA kaže...

Moj G1 je sada na mozda nekih 4500h i uniformiranost ekrana je mogu rec savrsena,nema traga burn inu ili image retentionu.

I sad kad uzmes u obzir da nema heat sink nego samo evo panel...mislim da je to to,da su skuzili kako napravit otporan oled panel.

Takodjer qdoled pa iduce godine rgboledi....tesko ce tu lcd moc prosperirat u high end modelima.

 

Kak si uspio vidjeti koliko radnih sati imaš? Ima neki trik sa običnim daljinskim ili imaš service remote? Rado bi to pogledao na svom C1.

Odvrtio mi se drugi veliki pixel refresh koji se pali na 4000h a od tada sam napravio jos 500+ sati vjerujem.

Na US modelima LG oleda pisu radni sati unutar menia ali kod nas u EU moras u service menu da bi mogao vidjet sate...cirkus.

MEGATAMA čet 30.6.2022 10:30

Bas me zanima kako izgleda i radi 4k 144hz/hdr/vrr na S95B.

Nevjerovatno je do cega su televizori dogurali,prije petnajstak godina takvo nesto je bilo nezamislivo...da TVi presisaju monitore po rezoluciji i featursima.

Doduse i monitori dozivljavaju renesansu sa oled modelima pa ce se to uskoro poravnat 🥂

MEGATAMA pet 1.7.2022 13:17
volegradele kaže...
Znaci realno crna ne moze bit kao na C2 nikako..

Po svemu sudeci ne moze ali kada su boje na ekranu onda to izgleda fantasticno.

Morao bih vidjet naprimjer Metro Exodus na Ps5 u HDRu na S95B nocne nivoe da vidim kako crna izgleda u takvim uvjetima,na G1 je to potpuno crno da bih imao dobru ideju kolika je to razlika u pitanju tojest dali se uopce kuzi.

volegradele pet 1.7.2022 13:25

Ali isto bih ja ovu QD tehnologiju pustio da malo sazrije..bit ce to sigurno bolje s vremenom!

BTW ima ko kakve postavke za C1..jucer mi napokon dosao..koji preporod nakon 2 mjeseca 41” SAMSUNG LCD starog 7-8 godina

MEGATAMA pet 1.7.2022 13:28
volegradele kaže...
Ali isto bih ja ovu QD tehnologiju pustio da malo sazrije..bit ce to sigurno bolje s vremenom!

BTW ima ko kakve postavke za C1..jucer mi napokon dosao..koji preporod nakon 2 mjeseca 41” SAMSUNG LCD starog 7-8 godina

Iskljuci eco mode,ja osobno koristim filmmaker mode za filmove i serije jer su u njemu pogasena sva procesiranja i meni pase takva slika.

Koju velicinu si uzeo?

Treba oko 100 sati otprilike da se oled panel "slegne"

Mad Ant pet 1.7.2022 15:05
volegradele kaže...
Ali isto bih ja ovu QD tehnologiju pustio da malo sazrije..bit ce to sigurno bolje s vremenom!

BTW ima ko kakve postavke za C1..jucer mi napokon dosao..koji preporod nakon 2 mjeseca 41” SAMSUNG LCD starog 7-8 godina

 

Evo ti za pomoć

 

Three LG C1 Settings You Should Turn Off after Unboxing + Bonus Tip

https://www.youtube.com/watch?v=hZ88uTF-9Vg

 

Kraće - LG C1 OLED TV (2021) Unboxing, Setup & Picture Settings (od 12:20)

https://www.youtube.com/watch?v=tMoevdh4fhg

 

Duže - LG 2021 OLED TV (C1, G1) Picture Settings Explained - Big Changes!

https://www.youtube.com/watch?v=beLpj1a0o5A&t=11s

volegradele pet 1.7.2022 21:21

@megatama
55” isto kao i prije..ovo sam dobio na reklamaciji ..B8 je 3ipo godine radio dok nije zapekao na titlovima!
Priko 2 miseca sam cekao TV..izjebali su me kao nikad..PARTUM usluge..mamicu ima bezobraznu..mjesec dana mi se nisu ni na mail ni na tel javljali..a kad im je Sancta Domenica uputil upit..drugi dan mi TV dosa na adresu..

MEGATAMA ned 3.7.2022 09:37
Mad Ant kaže...

Danas stavio novi 3.33.11 firmware na C1, Home screen je malo brži i ima novi veliki banner umjesto ona 3 widgeta za suport, search i vrijeme.

Da promjenili su malo sucelje,C1 i G1 dobivaju jednake fw...nisam siguran za A1,B1 te onaj 8K Z1.

 

 

greysaint0 uto 5.7.2022 10:31
MEGATAMA kaže...

Moguce najbolji video koji prikazuje razliku FALD vs Edge Lit.

Potpuno identicno je i u slucaju televizora.

 

https://youtu.be/nWTFF_Uoldo

 

Imao sam FALD sa 768 dimming zona (Samsung QN90A). Radio je jednako loše kao i Q80T (možda čak i lošije) sa 10x manje zona. To je jednostavno loša tehnologija u koju mi se čini više nitko ne ulaže. Gledam cijene i Samsung S95B je jeftiniji od QN95B. Ne znam zašto bi itko (tko se imalo razumije u tematiku) kupio QLED preko QDOLED-a. Možda jedino ako gleda puno zemaljskih programa ali za HRT, Novu i slične programe ti stvarno ne treba tako skup TV.

 

Mislim da će OLED početi dominirati tržištem, pogotovo kad Kinezi počnu printati jeftine panele. Očekujem da će se LED tehnologiju moći naći isključivo u low end segmentu dok će mid i high biti samo OLED.

Mad Ant uto 5.7.2022 12:51
greysaint0 kaže...
MEGATAMA kaže...

Moguce najbolji video koji prikazuje razliku FALD vs Edge Lit.

Potpuno identicno je i u slucaju televizora.

 

https://youtu.be/nWTFF_Uoldo

 

Imao sam FALD sa 768 dimming zona (Samsung QN90A). Radio je jednako loše kao i Q80T (možda čak i lošije) sa 10x manje zona. To je jednostavno loša tehnologija u koju mi se čini više nitko ne ulaže. Gledam cijene i Samsung S95B je jeftiniji od QN95B. Ne znam zašto bi itko (tko se imalo razumije u tematiku) kupio QLED preko QDOLED-a. Možda jedino ako gleda puno zemaljskih programa ali za HRT, Novu i slične programe ti stvarno ne treba tako skup TV.

 

Mislim da će OLED početi dominirati tržištem, pogotovo kad Kinezi počnu printati jeftine panele. Očekujem da će se LED tehnologiju moći naći isključivo u low end segmentu dok će mid i high biti samo OLED.

 

Zanimljivo, QN90A je IPS (ako nije 50" sa VA) FALD MiniLED, a Q80T je VA FALD DirectLED.

MEGATAMA uto 5.7.2022 12:52
MEGATAMA kaže...
Mad Ant kaže...
MEGATAMA kaže...

 Mislis recenzije nove serije Samsunga?...imas ih na sve strane

 

https://www.flatpanelshd.com/review.php?subaction=showfull&id=1654162781

 Sorry, mislio sam na nove LG QNED MiniLED-ove.

Od njih ne ocekujem apsolutno nista,da se LG nije primio OLEDa prije 10 godina danas ne bi ni imali tv diviziju vise.

 

Ali u globalu ne znam kome ce se vise uopce isplatit ulagat u napredne mini led backlight sisteme...

Pogledaj koliko ovaj Sony trosi i koliko je tv debel i tezak....to ako zelis stavit na zid moras dobro pazit kakav je zid.

 

Iduce godine ce TV trziste preplavit wrgb,qdoled i rgboled modeli koji ne trose puno,izuzetno su tanki i lagani i proizvodjac se ne mora zajebavat sa dimming algoritmima itd.

 

Mini led je djelovao kao dobra evolucija FALDa ali je nazalost dosao prekasno i u doba kad su ljudi svijesni sto oled nudi i kad su cijene oleda krenule zestoko prema srednjem segmentu tv trzista.

 

 

Greysaint0 djelimo misljenje sto se tice oled buducnosti.

Sto se tice mini led backlighta nemam osobnog iskustva sa modelima koji ga imaju,imao sam Q90R koji je klasican FALD i tv je spektakl i dan danas.Po svemu sto sam citao problem kod mini leda je sto ima visok peak brightness i puno zona a dimming algoritmi su kroz godine bili optimizirani za manji broj zona tojest klasicni FALD.

Samsungov S95B se ovdje u De moze naci vec za otprilike 1600eu u 55inch varijanti,cijena mu ide dolje na doslovno dnevnoj bazi...apsolutno nevjerovatno i neocekivano.

MEGATAMA uto 5.7.2022 13:00
Mad Ant kaže...
greysaint0 kaže...
MEGATAMA kaže...

Moguce najbolji video koji prikazuje razliku FALD vs Edge Lit.

Potpuno identicno je i u slucaju televizora.

 

https://youtu.be/nWTFF_Uoldo

 

Imao sam FALD sa 768 dimming zona (Samsung QN90A). Radio je jednako loše kao i Q80T (možda čak i lošije) sa 10x manje zona. To je jednostavno loša tehnologija u koju mi se čini više nitko ne ulaže. Gledam cijene i Samsung S95B je jeftiniji od QN95B. Ne znam zašto bi itko (tko se imalo razumije u tematiku) kupio QLED preko QDOLED-a. Možda jedino ako gleda puno zemaljskih programa ali za HRT, Novu i slične programe ti stvarno ne treba tako skup TV.

 

Mislim da će OLED početi dominirati tržištem, pogotovo kad Kinezi počnu printati jeftine panele. Očekujem da će se LED tehnologiju moći naći isključivo u low end segmentu dok će mid i high biti samo OLED.

 

Zanimljivo, QN90A je IPS (ako nije 50" sa VA) FALD MiniLED, a Q80T je VA FALD DirectLED.

IPS paneli jednostavno previse uniste nativni kontrast i tu na kraju ne moze pomoc niti tisuce zona.

Ja osobno se nemam namjeru vracat na LED,oled,qdoled,.....micro led u nekoj daljoj buducnosti.

Mad Ant uto 5.7.2022 13:10
MEGATAMA kaže...
Mad Ant kaže...
greysaint0 kaže...
MEGATAMA kaže...

Moguce najbolji video koji prikazuje razliku FALD vs Edge Lit.

Potpuno identicno je i u slucaju televizora.

 

https://youtu.be/nWTFF_Uoldo

 

Imao sam FALD sa 768 dimming zona (Samsung QN90A). Radio je jednako loše kao i Q80T (možda čak i lošije) sa 10x manje zona. To je jednostavno loša tehnologija u koju mi se čini više nitko ne ulaže. Gledam cijene i Samsung S95B je jeftiniji od QN95B. Ne znam zašto bi itko (tko se imalo razumije u tematiku) kupio QLED preko QDOLED-a. Možda jedino ako gleda puno zemaljskih programa ali za HRT, Novu i slične programe ti stvarno ne treba tako skup TV.

 

Mislim da će OLED početi dominirati tržištem, pogotovo kad Kinezi počnu printati jeftine panele. Očekujem da će se LED tehnologiju moći naći isključivo u low end segmentu dok će mid i high biti samo OLED.

 

Zanimljivo, QN90A je IPS (ako nije 50" sa VA) FALD MiniLED, a Q80T je VA FALD DirectLED.

IPS paneli jednostavno previse uniste nativni kontrast i tu na kraju ne moze pomoc niti tisuce zona.

Ja osobno se nemam namjeru vracat na LED,oled,qdoled,.....micro led u nekoj daljoj buducnosti.

 

Istina, ali ekipa zabrijala da su ti isti IPS MiniLED super i kupovali kao i prije sa VA... jer kupuju k'o bezglave kokosi i Samsung pa super...

MEGATAMA uto 5.7.2022 14:07
Mad Ant kaže...
MEGATAMA kaže...
Mad Ant kaže...
greysaint0 kaže...
MEGATAMA kaže...

Moguce najbolji video koji prikazuje razliku FALD vs Edge Lit.

Potpuno identicno je i u slucaju televizora.

 

https://youtu.be/nWTFF_Uoldo

 

Imao sam FALD sa 768 dimming zona (Samsung QN90A). Radio je jednako loše kao i Q80T (možda čak i lošije) sa 10x manje zona. To je jednostavno loša tehnologija u koju mi se čini više nitko ne ulaže. Gledam cijene i Samsung S95B je jeftiniji od QN95B. Ne znam zašto bi itko (tko se imalo razumije u tematiku) kupio QLED preko QDOLED-a. Možda jedino ako gleda puno zemaljskih programa ali za HRT, Novu i slične programe ti stvarno ne treba tako skup TV.

 

Mislim da će OLED početi dominirati tržištem, pogotovo kad Kinezi počnu printati jeftine panele. Očekujem da će se LED tehnologiju moći naći isključivo u low end segmentu dok će mid i high biti samo OLED.

 

Zanimljivo, QN90A je IPS (ako nije 50" sa VA) FALD MiniLED, a Q80T je VA FALD DirectLED.

IPS paneli jednostavno previse uniste nativni kontrast i tu na kraju ne moze pomoc niti tisuce zona.

Ja osobno se nemam namjeru vracat na LED,oled,qdoled,.....micro led u nekoj daljoj buducnosti.

 

Istina, ali ekipa zabrijala da su ti isti IPS MiniLED super i kupovali kao i prije sa VA... jer kupuju k'o bezglave kokosi i Samsung pa super...

Uzmi u obzir da su i recenzenti bili iznenadjeini IPS panelima u top end Samsunzima prosle godine,za ocekivat je da onda kupci znaju jos manje.

Btw jesi li primjetio da je na rtings i dalje C1 najbolji tv u doslovno svim kategorijama...bez obzira na C2,G2,S95B itd....

LG je toliko natrpao u C1 da ce se to tesko presisat u nekom smislenom omjeru u neko skorije vrijeme,vjerovatno kad C1 postane nedostupan na trzistu.

greysaint0 uto 5.7.2022 15:40
Mad Ant kaže...

 

Istina, ali ekipa zabrijala da su ti isti IPS MiniLED super i kupovali kao i prije sa VA... jer kupuju k'o bezglave kokosi i Samsung pa super...

 

Ako je ovo "bezglave kokosi" bilo namjenjeno meni, onda čisto za info, ja sam jako dobro znao da je to IPS panel. Ako te zanima koliko je gadan blooming na QN95A modelu sa VA panelom, onda pogledaj ovu recenziju:

 

https://www.flatpanelshd.com/review.php?subaction=showfull&id=1623645585

 

Jednako loše kao i na IPS-u (pričam iz vlastitog iskustva). Nema tu nikakve pretjerane ralizke između IPS-a i VA. Loš algoritam je loš algoritam i promjena tehnologije neće značajno tu utjecati na činjenicu da se pali 10x više dimming zona od potrebnog. Naravno da će VA panel uvijek imati bolji kontrast i možda će blooming biti sitno manje primjetan (ovo je debelo ovisno o tome kolika je veličina panela, što je veća dijagonala, time je blooming više uočljiv) ali to nema veze sa dimming algoritmom.

 

S obzirom da od sljedeće godine kreću jeftini printani OLED paneli, kojima je jedina mana zasad nizak peak brightness (koliko sam čitao max je oko 540 nitsa ali i tome će se vjerojatno doskočiti kroz 1-2 godine), ne vjerujem da itko više misli ulagati u MiniLED tehnologiju. Ja držim fige da C1 izdrži do dolaska pristupačnih MicroLED-a jer to je ultimativna tehnologija sa svim prednostima OLED-a, uz dodatak ogromnog peak brightness-a i bez i jedne mane poput burn in-a i sl. koje još uvijek muče OLED panele (makar u mnogo manjoj mjeri).

Mad Ant uto 5.7.2022 15:44
MEGATAMA kaže...

Uzmi u obzir da su i recenzenti bili iznenadjeini IPS panelima u top end Samsunzima prosle godine,za ocekivat je da onda kupci znaju jos manje.

Btw jesi li primjetio da je na rtings i dalje C1 najbolji tv u doslovno svim kategorijama...bez obzira na C2,G2,S95B itd....

LG je toliko natrpao u C1 da ce se to tesko presisat u nekom smislenom omjeru u neko skorije vrijeme,vjerovatno kad C1 postane nedostupan na trzistu.

 

Recenzenti su morali malo i "srati" jer se radi o Samsungu... Jer je bilo "aaa, ima bloominga i ostaloga ali nema veze, super je!" spika, a ekipa pamti samo zaključak koji je kod RTINGS-a uvijek malo drugačiji od cijelog testa, zbog "lakoće" čitanja normiesa... zato skoro nikada ne čitam glavni zaključak ili onaj manji na početku testova. I onda popljuju druge IPS-ove i daju im manju ocjenu. Npr. 2021 LG QNED MiniLED ima ljeniji local dimming pa se u zvjezdanom nebu vidi kao izmaglica iza zvijezda jer lagano pulsira ali manje blooma titlove, a Samsung QN MiniLED crusha većinu zvijezda pa se ne vidi sve i blooma titlove više... ali Samsung je super i ništa mu ne fali, samo smo na početku kratko rekli da nas je iznenadio ADS panel, ostalo sve super... aha...

 

C1 je napunjen k'o top, mogu uredno lagano dalje sa malim pomacima, kao što i C2 pokazuje.

antimadridista uto 5.7.2022 17:13

Ja već oko 10 mjeseci imam C1 i jednostavno se ne vidim da ću ikad više uzimati bilo što drugo osim OLED TVa. U ovih 10 mjeseci imao sam situaciju gdje sam par puta bio prisiljen koristiti neki drugi TV u kući za filmove/igre jer je C1 bio zauzet i ne mogu opisati koliko mi je sve negledljivo i neigrivo na drugoj vrsti panela otkad konzumiram sav content na OLED TV-u. Recimo gaming, ne samo kvaliteta slike nego input lag. Jednlstavno mi je sve neigrivo na drugim ekranima u usporedbi sa C1. Potpuno me razmazio TV.