Televizori

Spajanje TVa na antenski sustav zgrade

tv je problem pon 3.2.2020 21:55

U pitanju je novi generički Phillips i stambena zgradu u Zagrebu s TV i satelitskom antenom na krovu. Nedavno sam uzeo Bnet (optika u zgradi je HTova). Modem se nalazi unutar kutije u stanu zajedno s nekakvim spliterom (vidi sliku). Gornji kabel lijevo i desno moraju biti ukopcani da bi radio wlan (?). Donji desno je ukopcan u modem (? to znaci da bnet uzima tri ulaza?). Srednji lijevo je izlaz tv signala, a donji lijevo ulaz. 

 

E sad, satelitske kanale ne mogu pronaci uopce.

 

Pretraga DBV-T kanala mi daje za digitalne kanale MUX A (HRT1, HRT2, NOVA i RTL) i 30tak šumovitih  analognih kanala -što bi to trebalo predstavljati? Jos uvijek postoji analogno emitiranje?

 

Pretraga DBV-C kanala mi daje za digitalne kanale MUX A + RTL2, + 30tak šumovitih  analognih kanala -- da li taj dio dolazi od BNETa? Ako da, kako, zasto? Uzeo sam od njih samo net?

 

Da li je moguce da taj BNET stvara problem?

 

Ima li tko kakvu ideju?

 

 

tiki uto 4.2.2020 07:54

Ovo ovdje ti je antenski spliter i nema veze sa satelitom. Na spliteru gdje je označeno In ti dolazi signal, vjerojatno bnetov.

 

Kako ti je prije radio satelit? Je li bnet bušio kanalice po stanu i stavljao novi kabel ili je iskoristio postojeći koji ide od antenskog ormarića? Što se prije nalazilo u toj kutiji?

tv je problem uto 4.2.2020 08:34

Prije nije bili nicega, novi stan, bnetovac je dosao prije dva mjeseca, prespojio nesto u ormaru u hodniku i ugradio modem u taj ormaric u stanu (mislim da je samo spliter bio unutra, ali ne bih se zakleo). Pocetno je htio samo stavit modem u dnevnu, ali sam ja inzistirao na ovome da bi imao zicni net po stanu.

dmanz uto 4.2.2020 08:39
tv je problem kaže...

U pitanju je novi generički Phillips i stambena zgradu u Zagrebu s TV i satelitskom antenom na krovu. Nedavno sam uzeo Bnet (optika u zgradi je HTova). Modem se nalazi unutar kutije u stanu zajedno s nekakvim spliterom (vidi sliku). Gornji kabel lijevo i desno moraju biti ukopcani da bi radio wlan (?). Donji desno je ukopcan u modem (? to znaci da bnet uzima tri ulaza?). Srednji lijevo je izlaz tv signala, a donji lijevo ulaz. 

 

E sad, satelitske kanale ne mogu pronaci uopce.

 

Pretraga DBV-T kanala mi daje za digitalne kanale MUX A (HRT1, HRT2, NOVA i RTL) i 30tak šumovitih  analognih kanala -što bi to trebalo predstavljati? Jos uvijek postoji analogno emitiranje?

 

Pretraga DBV-C kanala mi daje za digitalne kanale MUX A + RTL2, + 30tak šumovitih  analognih kanala -- da li taj dio dolazi od BNETa? Ako da, kako, zasto? Uzeo sam od njih samo net?

 

Da li je moguce da taj BNET stvara problem?

 

Ima li tko kakvu ideju?

 

 

 Ovo su programi koji se emitiraju kroz koaksijalni kabel (znam jer i ja imam tako u stanu). 4 digitalna i ostali analogija. Preko kabela imam i internet.

 

A utor za digitalne programe mi se nalazi u spavaćoj sobi, gdje ide standardni RF kabel (ili neki slični nisam siguran točno naziv) koji lovi sve digitalne programe.

 

Razlika u utoru nije velika, ali je ima. Ne možeš loviti sve MUXove preko coax kabela, što je u tvojem slučaju.

dmanz uto 4.2.2020 12:41
tv je problem kaže...
Da li tu pricas o kablovima privucenim kroz zidove ili kablu kojim povezujem tv s uticnicom?

 Ja govorim o kablu koji povezuje TV s utičnicom. Ne znam što se dešava unutra, ne razumijem se toliko u to, ali znam da nije isti priključak u dnevnoj sobi (gdje su kanali analogni većinom) i u spavaćoj sobi (gdje je sve digitalno). Pa možda i ti imaš negdje drugdje utor od antene

tiki uto 4.2.2020 12:57
tv je problem kaže...
Prije nije bili nicega, novi stan, bnetovac je dosao prije dva mjeseca, prespojio nesto u ormaru u hodniku i ugradio modem u taj ormaric u stanu (mislim da je samo spliter bio unutra, ali ne bih se zakleo). Pocetno je htio samo stavit modem u dnevnu, ali sam ja inzistirao na ovome da bi imao zicni net po stanu.

 Vjerojatno te iskopčao sa antenskog sustava u zgradi i spojio te na bnet. Ako je tako, nećeš moći gledati satelit i antenu od zgrade. Ovo što primaš su bnetovi programi koje oni puštaju svim korisnicima, uzeo ti tv ili ne.

tv je problem uto 4.2.2020 21:45

Pokupio sam jos jedan kabel u Pevecu pazeci specificno da bude RF (na samom kablu pise 72 oma, dok je stari HAMA 70 db sto god to znacilo) i situacija je jos gora... isti digitalni i negledljivi analogni kanali, samo sto i digitalni trzaju i oni su postali negledljivi

tiki sri 5.2.2020 07:47

Ne znam zašto si išao kupovati novi kabel...

 

Na bnetu imaš to što imaš - u DVB-C bi trebao imati 9 nacionalnih programa, i tih 40ak analognih. Na analognima je naravno loša kvaliteta. 

ihush sri 5.2.2020 12:45
tv je problem kaže...
Pokupio sam jos jedan kabel u Pevecu pazeci specificno da bude RF (na samom kablu pise 72 oma, dok je stari HAMA 70 db sto god to znacilo) i situacija je jos gora... isti digitalni i negledljivi analogni kanali, samo sto i digitalni trzaju i oni su postali negledljivi

Ovo nije odgovor na citirani post, samo kao napomena-podsjetnik...

 

-antenski coax kabel je 75 ohma (ili 75R), stari mrežni bnc-coax-kabel je 50ohma (+terminator).. dok su db blentav buzzword-reklama tj nešto što bi u hifi svijetu bilo preslušavanje-gušenje signala

-kabel nema veze s analognim ili digitalnim signalom, tj svaki signal u stvarnom-fizičkom svijetu je analogni, nosioc, dok je podatak u njemu digitaliziran (a time recimo i otporan na grešku i sl. ali potreban je s jedne strane koder s druge dekoder kao za svaku komunikaciju, tj ujvek su dva uređaja-strane, odašiljač-prijemnik koji moraju biti kompatibilni da bi komunikacija bila komunikacija.

-kvaliteta kabla, kao debljina, količina bakra u žici (cijena) kao i način pletenja žice x debljina niti, izolacija i sl. utječu na mogućnost, kapacitivnost kabla, mogućnost prenosa određene količine podataka odnosno nakon tog zagušenje ili preslušavanje tj raspad signala koji s druge strane nije pravilno primljen. Dodatno na kvalitetu/gubitke utječu spojevi, oksidacija, pa i samo 'trošenje' žice, starenje, tj. i putovanje elektrona haba žicu, žica nije vječna, karikirano, nakon par tisuća godina je 'dezintegrirana' (raspad svakog materijala ovisno o tijeku vremena) a daleko prije toga više nije upotrebljiva tj kabel koji tad nema osnovnu funkciju.

 

-kako kabel (vodić) prenosi sturju, tj signal? -elektroni putuju površinom. Žica ima površinu (presjek-kružnca-opseg x duljina). Debela žica prenosi manje nego dvije tanje istog volumena tj količine materijala-bakra, jer je to fizikalni zakon, opseg-površina. Dodatno, način pletenja kao i elektromagnetske smetnje, otpor i sl utječu na prenos signala i ovisno što je cilj tako se prilagođava izvedba kabla, ovisno o udaljenosti, tipu signala tj snaga stuje.. pa tanke žice služe za npr telefon/slušalice (signal male snage) dok su u antenskom kablu kao pletena mreža tj maximalna površina u odnosu na masu-materijal koji je uložen u proizvodnju kabla, kao i smanjen otpor-gubitak dok je preslušavanje držanje nepomiješanog signala koji paralelno putuje (više podataka paralelno-istovremeno) npr obično kao podatak za stereo-audio dok se za antene govori i pojačalu-dobitku signala ne o kablu tj može u slučaju kapacitivnosti. Drugačije će biti napravljena žia za subwoofer i visokotonac, jer signal koji prenose nije isti, različit je tj tad se kabel maksimalno prilagodi potrebi signala, mada svaka žica pa i običan drot može prenjeti zvuk i vjerojatno samo audiofili čuju razliku, no mjerljivo je uređajima a time i 'dokazano', jedino je pitanje koliko tko želi platiti, donosno, može jednako spojiti najjeftinim strujnim kablom i radit će.. no u slučaju npr antene ili mreže (PC-LAN..) ne može tako lako, smetnje-problem i može raditi-prekidati..

 

-npr banalno, što ako kupimo 'škart' kabel? Koji je recimo tvornički loš-prekinut i sl.? Nov je, nije ispucan tj nema vanjskih vidljivih problema, no ono ispod ne vidimo, samo struja-signal ne prolazi kako treba, tj lako je vidjeti sa strujom na žarulji ali s kvalitetom signala kao tv-mreža to vidimo tek kad ne radi ili smetnje. Dešava se npr da konektor nije spojen.. jedan od više tisuća a možda čitava serija škarta i teoretski bi trebali biti eliminirani u proizvodnji ali se to više ne testira zbog troškova tj testira se jedan od tisuće.. i može se desiti da je nov-kupljen kabel neispravan, da isti takav drugi radi itd. Čisto kao podsjetnik, ako nam je nešto nejasno-čudno.. jer nije sve na svijetu baš jednako-identično, tj sve je ljudski rad a time i moguće razlike-greške kao što je moguće dobiti jackpot na lotu, nije često ali je moguće (i tad često trgovci pokupuju takve serije, poluškart, jer su dobra zarada.. a rizik praktički ne postoji tj nije neka roba koja se reklamira i sl i lako se zamjeni-baci ako do tog dođe, no to ne zna trgovac na pultu možda direktor koji o tome šuti.. disklejmer, pevec nije kriv ili sumnjiv, nevin je u ovoj priči koja je samo moguća-hipotetska..). Možete tako kupiti mrežni rj45-lan kabel, 99% uštekaš-radi.. no desi se da neki ne radi, dovoljno da jedna žica nema spoj.. i ne treba se tome čuditi jer je to masovna proizvidnja i ponekad kao i jackpot naleti. Može biti i druga roba, jaje-pegla.. ali jaja imaju datum-trajanje, pegla se ipak kontrolira i može se reklamirati, kablovi i sl. robe se ne provjeravaju, nemaju datum trajanja i sl.. (auto gume imaju!) .. pa ako nešto ne radi, sjetiti se da može i to biti uzrok ili objašnjenje kad zamjenom kabla sve proradi (pogotovo antenski koji je često duži od 10-20m.. pa sve do krova kuće i sl.

-starenje kabla, tj plastika postane krhka, gubi elastičnost (pogotovo na suncu), to može biti problem jer izolacija ćuva žicu + signal, bez izolacije imamo problem slično kao i bez žice-bakra.. oboje je funkcionalna žica, bez jednog je nepotpun proizvod = problem.

-konektor, mora biti čvrst, kvalitetan spoj, nekad se lemilo, mrežni/tel kabel se krimpa, antenski je obično samo zategnut.. ako to nije dobro, ponoviti, za svaku žicu-konketor postoje upute-specifikacije točno koliko se skida izolacije i shema .. tad je u pravilu ok, različito od ok može biti loše. Moguć uzrok (kojeg često možemo provjeriti-popraviti barem pokušati svijati i sl..). Tj kao što je žica + izolacija, jednako je važan i konektor-spoj, utičnica, tj sve od točke A do točke B. Ponekad obično stiskanje pomogne i to laik može tesitrati-probati (osim lupanja TVa..) :)

 

-kad se nešto traži 'kvalitetno' tad je manje važno što na kojoj deklaraciji piše, jer često nema veze ni sa čime, izmišljeno-lažno, tj tad se ne kupuje u pevcu i sl jeftikaner centrima jer oni ne nude izbor takve robe-kvalitetu, tj nabavna cijena na veliko je kriterij i tad će naručitelj kupiti najjeftiniju žicu od proizvođača, koji može proizvesti i kvalitetno ako je takva narudžba. Najbanalnije može se izvagati kabel, količina bakra će pokazati koji je 'bolji', jer bakar je skup a uopavo on je taj koji provodi signal, ostalo je marketing i profit. Svaka žica se može nabaviti u raznim klasama-kategoriji kvalitete ali i cijene, naravno u trgovini koja to nudi, audiofilski za audio, elektromaterijal za žice-struju-telefoniju-mrežu.. + u takvoj trgovini koja za razliku od pevca (primjer trgovine koja prodaje 'sve' tj osobe-trgovci nisu stručni za pojedinu branšu kao PC-IT..) će često biti besmislene deklaracije, jer oni ni ne vide razliku ili netočnost deklariranog, njima je ok ako piše 72ohma ili 700ohma.. njima je važna samo cijena na metar, marža-zarada na količinu a sporedno što je roba, cigla-jaja-pegla.. ili ovako, majstora za auto pitam za stvari koje su povezane s autom, doktzora za zdravlje, filozofa za mišljenje :) .. jednako je za svaku robu-stvar pa i žicu, tj to treba pitati osobu koja o tome nešto zna. Istina, nekad trebamo 'običnu' žicu, dok nam audiofil pokušava uvaliti kabel za 100€ .. a doktor malu operaciju, mehaničar novu getribu, vodoinstalater kotilić i tako to.. na kraju svi moramo nešto znati i svemu da bi život bio normalan, pa tako i ovaj info o kablu-coaxu ili gdje-što tražiti dok na kraju ako platimo 100kn ili 1000kn može rezultat biti isti, loš, tj ako ne znamo zašto je neki kabel namjenjen npr zvučnicima, neki telefoniji, neki anteni, neki mreži, neki struji 220...

 

- a to je samo obična ''ista'' žica (samo ispletena na razne načine, debljine, izolacije, a time i specifikacijama-mogućnostima-namjeni). :)

- kao i neki podsjetnk što sve može biti uzrok problema, loš kabel.

 

eko1980 čet 9.4.2020 07:47

U potkrovlju imam 7 antena (ribljih kostiju) koje se koriste za 7 televizora u kući. Prije 10tak godina, kada sam to montirao, signal mi nije bio dobar ukoliko je na jednu antenu bilo spojeno više tva. Bio sam pokušao i s nekim pojačalom ali također nije bilo pomoglo. Sada mi te antene smetaju i trebao bi im reducirati broj. Svaki savjet je dobrodošao kako to izvesti.

Kuća je na 3 etaže+potkrovlje, dakle najudaljeniji tv od antene se nalazi na 20tak metara duljine koaksijalca.

MrBlc čet 9.4.2020 08:50

Možeš to pokušati ovako na pamet, ali to se u pravilu radi planski prema konkretnoj situaciji na terenu, u protivnom riskiraš bacanje para na nepotrebnu ili neodgovarajuću opremu.

 

Želiš li imati mogućnost satelita na svim priključcima?

 

Imaš li mogućnost provući vertikale s prolaznim utičnicama?

 

Da li svi kabeli u potkrovlju mogu doseći istu točku?

 

 

Najbanalnije rješenje je da staviš pojačalo što bliže anteni i u potkrovlju pospajaš splittere na način da signal do najudaljenijih televizora prolazi kroz što manje splittera, dok do onih bliže anteni vodiš kroz veći broj splittera. Time bi u teoriji mogao dobiti relativno male razlike u jačini signala među televizorima, ali nitko ne može garantirati da će biti ok.

 

Ako ideš u kombinaciju sa satelitskom, onda ti treba multiswitch s 8 izlaza (jednog terminiraš s antenskim terminatorom) i antenskim ulazom.

 

Ako ideš na vertikale, onda treba proračunati gušenja na utičnicama...

eko1980 čet 9.4.2020 09:15

Ne trebam satelitsku jer to imam rješeno preko total tva na par televizora i to je na zasebnim koaksijalcima i receiverima.

Također, prolazne utičnice su mi teško izvedive.

Imam jedno pojačalo na lageru, jedan ulaz i tri izlaza. Pa ću pokušati s jednom antenom na tri televizora. Iako, to sam pokušao nekad davno i nije dobro funkcioniralo. Nadam se da se u međuvremenu nešto promjenilo tj da su pojačali signal.

MrBlc čet 9.4.2020 09:55

Kvaliteta je dobra, ali je signal dosta slab. To je dobra situacija jer znači da bi pojačalo trebalo pomoći.

 

Naravno, pitanje je kakvo pojačalo imaš, koliko je kvalitetno, kakvo mu je napajanje i slično.

 

Pojačalo je idealno staviti na sam stup od antene, znači, kabel antena - pojačalo da je što kraći.

 

Kabel unosi gušenje, splitter unosi gušenje, a pojačalo je tu da pojača signal prije nego dođe do gušenja. Ako staviš pojačalo bliže TV-u, onda je singal koji ulazi u pojačalo slabiji u odnosu na šum, a pojačalo pojačava i jedno i drugo, pa na izlazu opet imaš loš omjer signala i šuma iako su oboje pojačani.

 

Kakve su udaljenosti TV-a? Po udaljnostima ih rasporedi tako da manji broj udaljenijih dijeli isti izlaz, a veći broj bližih. Cilj ti je postići da je snaga na TV-u gdje je najslabiji signal barem tu negdje oko 25% ili više (uz kvalitetu od 100%), a tamo gdje je najjači da nije prejak (ako imaš regulaciju na pojačalu, ne bi trebao ići puno preko one razine na kojoj je snaga na TV-u na 100%). Naravno, preciznije bi bilo izmjeriti instrumentom, nego vjerovati pokazivaču na TV-u, ali pretpostavljam da instrument nemaš, pa ti ovo daje okvirno vrijednosti da ne radiš naslijepo. Ako to ne možeš postići, jedna od opcija je preraspodjela splittera ili dodavanje attenuatora koji guši signal tamo gdje je prejak (bolje bliže TV-u).

MrBlc čet 9.4.2020 23:10

U teoriji bi moglo biti. 20 dB pojačanja bi trebalo biti dovoljno, običan splitter s dva izlaza oduzima cca 4 dB, a s tri izlaza oko 6-7 dB.

 

Međutim, nitko ti ovako na temelju šturih podataka s foruma ne može točno reći. Također, ne piše ništa o tome kakvo napajanje ide za pojačalo, pa i o tome treba voditi računa (ako je 220V, treba ti struja u potkrovlju, a ako je fantomsko, trebaš uzeti splittere koji imaju DC pass na onom izlazu s kojeg dolazi napajanje).

 

Jedna stvar je isprobati ono što imaš, a druga je napamet kupovati i trošiti pare.

 

P.S. Ne radi ti link, jer si stavio na košaricu, a ne na proizvod: https://www.ronis.hr/product/3856001014761/product/

AF139 pet 10.4.2020 10:32

..evo gledam da nađem orginal specifikacije (gain,NB,freq.) jer "CATV" (kabelska TV) nije na UHF frekvencijama pa mi sumnjivo , ali nigdje po trgovinama tog pojačala nema van bivše juge ??

Ni na stranici od FALCOM firme , a na Amazonu negdje piše 25 dB ....

..jedino da nije nekakva jeftina kineska kopija

tv je problem sub 9.5.2020 15:27

Prekopcao sam se na antenski sustav zgrade, 8 programa, maknuo razdjelnik u svome ormaricu, svih 16 ili koliko zemaljskih programa (i to po dva puta, obicno i valjda HD...)

TV je Phillips koji ima ugradjen u sebi SAT utor, ali automatsko postavljanje nije uspjelo i nemam blage kako da ga sam postavim.

Da li je itko tako nesto uopce izveo i kako ta stvar sljaka? Ili cu trebati kupiti poseban receiver kada signal vucem preko ovoga?

AF139 sub 9.5.2020 15:49

Kako misliš maknio razdjelnik (slikaj) , možda si se isključio sa statelitske...

TV straga ima uz priključak zemaljskih programa i "F" konektor za koaks od satelitske koji se može spojiti na utičnicu ako postoji satelitska za zgradu.

Ako nema može se nabaviti svoja vanjska parabolična ( SAT ) antena sa LNB kojeg spojiš koaksom na SAT priključak svog TV .

 

tv je problem sub 9.5.2020 16:35

U stanu imam ormaric gdje se in splitao na tri dijela uz pomoc 1 u 4 5 -1218 Mhz razdjelnika, uzeo sam in i spojio ga na kabel za svoj dnevni

Ne znam tocno di se kanal dijeli na TV / SAT / radio, ali pretpostavljam da ne tu?

AF139 sub 9.5.2020 18:46

Ako je ugrađeni spliter za Vaše tri  TV zidne utičnice tada nema zajedničkog satelitskog od zgrade.

Taj spliter je samo do 1218 MHz  a satelitska je na većoj frekvenciji.

Tim prespajanjem ste samo dobili bolji signal za cca +5 dB pa sad imate sve zemaljske kanale.

Znači da bi za satelitsku morali nabaviti "tanjur" sa LNB te spojiti koaksom na TV ( "F" priključak)

... ili ići na satelitski receiver jer mnogima sat-prijemnik ugrađen u TV je loš.

tiki ned 10.5.2020 12:09

Treba vidjeti je li taj satelit uopće spojen u glavnom razvodnom ormaru u hodniku. Ako je vjerojatno su koristili combiner kako bi "progurali" satelitski i dvb-t signal preko jednog kabela, pa bi u tom slučaju trebao staviti opet jedan combiner nakon utičnice iza tv-a.

ja-on sri 23.9.2020 10:07

Logaritamska antena na tavanu, odašiljač sljeme vidljiv, nema prepreka na zračnoj liniji cca30km. Kabel dovučen u prizemlje, ukopčan u spliter sa dva izvoda i provučena 2 kabla jedan iz iste sobe na tv, drugi samo preko zida u drugi tv. Problem: uključim reciever sa dvb-t2 Hd na oba TV-a, uvijek onaj koji prvi uključim ima HD programe, drugi ne. Možda mi treba neki kvalitetniji razdjelnik ili je nešto drugo problem, SD programi su ok.