Televizori

Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Pixel sub 4.7.2020 22:07
MEGATAMA kaže...
Pixel kaže...
Cojonero kaže...

Pitanje jedno u vezi bloominga. Dali se on javlja dok je samo uključen HDR mod na televizorima ili općenito tako stalno bude kada se gleda film sa titlovima? 

 Na lcdovima stalno, ali mije uvjek jednako izrazeno, tj ne vidi se stalno. Sto panel mora prikazati svijetliji dio slike, oko toga se javlja veci blooming. Zato se u hdru vise vidi, najvise kad imas svijetli dio slike oko kojeg je tamna pozadina

Tv koji ima bolji kontradt ima manji blooming.

 Krivo, kontrast je razlika u osvijetljenju izmedju crne i bjele i primarna stavka u PQ, zato oledi imaju takvu fantasticnu sliku.

Blooming je sveprisutan na LCDovima,negdje vise negdje manje. 

Recimo na edge lit modelima je izrazeniji nego na FALD modelima ali oni su i skuplji i vecinom dolaze u visem segmentu tv ponude.

Takodjer je vrlo bitan i dimming algoritam, tu su Sony i Samsung najvise napredovali te broj zona ali Samsung je sa 2020 serijom QLEDa tu dodao "caku" pa sa 4 puta manjim brojem zona dolaze izuzetno blizu performansama 2019 serije koja ide do 480 zona dok na 2020 seriji idu do nekih 120 zona na 4k modelima. 

 Nije nista krivo, kontrast je razlog bloominga.

Oled ima beskonacni kontrast u zato nema blooming, jedan pixel moze biti potpuno crn/ugasen, a vec pixel do njega svjetliti na maksimumu.

Kod lcda je kontrast konacan , tj pixeli nisu neovisni. Tj dva susjedna pixela su povezana na nacin ako jedan stavis na max svjetlinu onaj do njega ne moze biti potpuno crn nego ti vrijednost kontrasta govori koliko taman moze biti. I to je glavni razlog bloominga, radi ogranicenog kontrasta ne mozes postici ciljani intenzitet nego je on veci.

Tu u pomoc priskacu dimming algoritmi kako bi popravili kontrast, ali to opet nije pravi kontrast, nego samo kontrast izmedju dvije zone. Unutar zone je i dalje nativni kontrast panela.

Ne moze dimming algoritam radit cuda, i ne mozes nadoknadit manji broj zona, uvjek  je negdje kompromis, pitanje je na koji si osjetljiviji.

 

virtuozo ned 5.7.2020 07:37

Niste odgovorili na osnovno. Da, ukljucen hdr pogorsava efekt bluminga iz razloga sto hdr punpa ukupnu svjetlinu prikaza a paralelno s tim kod lcd-a podize se odnosno pogorsava najtamnija vrijednost crne boje koju tv moze prikazati. Zato je hdr na lcd-ima bez  falda obicna gluparija

Pixel ned 5.7.2020 09:41
virtuozo kaže...

Niste odgovorili na osnovno. Da, ukljucen hdr pogorsava efekt bluminga iz razloga sto hdr punpa ukupnu svjetlinu prikaza a paralelno s tim kod lcd-a podize se odnosno pogorsava najtamnija vrijednost crne boje koju tv moze prikazati. Zato je hdr na lcd-ima bez  falda obicna gluparija

 Jesmo i to vise puta

Leon4rdo ned 5.7.2020 11:12
Pixel kaže...

Nije nista krivo, kontrast je razlog bloominga.

Oled ima beskonacni kontrast u zato nema blooming, jedan pixel moze biti potpuno crn/ugasen, a vec pixel do njega svjetliti na maksimumu.

Kod lcda je kontrast konacan , tj pixeli nisu neovisni. Tj dva susjedna pixela su povezana na nacin ako jedan stavis na max svjetlinu onaj do njega ne moze biti potpuno crn nego ti vrijednost kontrasta govori koliko taman moze biti. I to je glavni razlog bloominga, radi ogranicenog kontrasta ne mozes postici ciljani intenzitet nego je on veci.

Tu u pomoc priskacu dimming algoritmi kako bi popravili kontrast, ali to opet nije pravi kontrast, nego samo kontrast izmedju dvije zone. Unutar zone je i dalje nativni kontrast panela.

Ne moze dimming algoritam radit cuda, i ne mozes nadoknadit manji broj zona, uvjek  je negdje kompromis, pitanje je na koji si osjetljiviji.

 

 

Vidim da elektrotehnika nije nešto u čemu rasturaš. Prije nego što netko počne citirati bilo što iz alternativne teorije fizike koju si napisao u svom postu, evo ipak nešto jednostavnijeg objašnjenja.

 

Nativni kontrast je samo brojka koja ti npr. kaže da kada imaš kutiju sa 600 kg spajalica za papir i uz pretpostavku da svaka od njih teži otprilike 0,0015 kg (1,5g), znači da bi u kutiji trebao imati otprilike 400.000 komada spajalica. Ali za te spajalice možeš koristiti neki drugi materijal ili dimenzije, te kraju svega možeš uzeti veću ili manju kutiju.

 

Neke stvari si krivo povezao. Kontrast nije razlog bloominga, OLED nema beskonačni kontrast, na OLEDu je 'moguć' blooming, pikseli kod LCDa su poprilično neovisni jedan od drugog, kontrast kao matematički omjer nam nikako ne može reći ništa o tome koliko pojedini piksel može biti taman, glavni razlog bloominga si u potpunosti promašio jednako kao što si promašio i ovaj dio sa ciljanim intenzitetom koji sam zapravo morao pročitati dva puta da bih shvatio što si mislio, dimming algoritam nema veze sa kvalitetom, a broj zona nema nikakve veze sa ni sa kvalitetom kao ni sa kontrastom općenito. Ali sve ostalo si dobro napisao.

 

  • Blooming se pojavljuje iz dva razloga. Prvi je skaliranje niže na višu rezoluciju kada nekakav algoritam treba odlučiti kako će popuniti to područje. Algoritam nikada ne kreira oštre rubove onako kako bi mi to htjeli budući se kod skaliranja u obzir uzimaju i okolni pikseli koji itekako imaju utjecaja na konačni rezultat posebno kada je riječ o visoko kontrastnim djelovima pri čemu su titlovi idealan primjer. Kod njih neovisno govorimo li o srt/txt vektorskom ili sub-idx rasterskom fontu uvijek ide nekakvo skaliranje. Drugi razlog bloominga je razlika u osvjetljenju svake pojedine zone ukoliko one postoje, odnosno dinamički kontrast, ali do njega ću doći nešto kasnije. Ono što je važno reći je da ove dvije stvari iako slično rezultiraju nisu direktno vezane jedna za drugu.
  • OLED sliku kreira iz digitalnih podataka za svaku komponentu boje (npr. 15/100 red, 35/100 green, 55/100 blue), ne koriste analogne već digitalne elektroničke komponente koje ipak imaju finite uzorkovanje, tako da konačni omjer najtamnije i najsvjetlije točke, odnosno ukupan broj nijansi ni u teoriji ne može biti beskonačan, ne ulazeći u to koliko ta brojka može biti velika. Svjetliti na maksimumu kod OLEDa kao uostalom i kod LCDa je potpuno relativan pojam.
  • OLED radi per-pixel osvjetljenja i ukoliko govorimo o nativnoj rezoluciji ne može imati klasičan blooming. Teško za vidjeti, ali OLED realno može imati problema sa onim što sam napisao iznad i mislim da je sreća da Samsung sa svojom implementacijom skaliranja nije uletio u OLED vode. No svaki OLED će radi ABL-a imati under-blooming što je isto tako teže za vidjeti.
  • Probijanje pixel-to-pixel, tehnički zapravo malo i nešto vidljivije kod VA nego kod IPS panela, sigurno neće probiti na treći ili peti pixel u nizu. Sa kontrastom, statičkim ili dinamičkim, da jednostavno kažem - veze naprosto nema.
  • Ne postoji razlog zašto bi ciljani intenzitet slike na televizoru bio na primjer 300, 900 ili 2.000 cd/m2. Slika na televizoru ni sa 10.000 nita neće biti umjetna, već baš suprotno, ali pitanje je koliko je to potrebno televizoru u zatvorenom prostoru, koliko bi ga bilo skupo za proizvesti gledajući komponente, koliko bi taj televizor bio eco-friendly, i posebno u slučaju OLEDa da li bi mogao staviti garanciju na ekran dužu od tjedan dana.
  • Dimming 'algoritam' kod LCD panela zbroji osvjetljenje svih piksela i ukoliko ono prelazi pred-definirane brojke samo podesi jačinu pozadinskog osvjetljenje tako što mu doda mali kick tako da scena izgleda svjetlije, što u tom trenutku naravno da ima negativan utjecaj na razinu crne nebitno radi li se o VA ili IPS verziji, i to na području cijelog panele ili pak pojedine zone. Tako se dobije dinamički kontrast. U suprotnom smjeru se ne ide zato jer bi smanjenjem svjetla kod tamne scene samo dobio mrak a ne detalje. Posve suprotno LCDu i upravo ono što OLED dimming ili kako to proizvođači nazivaju ABL radi je to da se kod svjetlijih scena smanji svjetlina svih piksela na razini cijelog televizora i to iz nekoliko razloga, a sve pod pretpostavkom da dobar dio kupaca jednako kao što je to bilo i sa plazmama uopće ne bi zanimala potrošnja. Prvo da televizor ne bi imao E ili F na energetskoj naljepnici u odnosu na LCD koji bi imali A+ ili A na što bi proizvođač, odnosno u konačnici kupac plaćao veći porez pa bi televizor bio manje konkurentan. Tu bi razinu snage trebalo održavati komponentama koje bi dodatno tražile i bolje hlađenje u odnosu na LCD koji bi bio u povoljnijoj poziciji sa jeftinijim komponentama pa bi televizor bio konkurentan još i manje. I ono što je najvažnije da bi trajnost tog televizora kada bi se guralo isto osvjetljenje kao i kod LCDa bila nekoliko, ako ne i desetke puta kraća u odnosu na LCD. I to je ono s čime se LG ne želi igrati, a ne da se netko brine o korisnicima i što bi njima trebalo. Za napomenuti je i to da osim FALD LCD televizora tako i svi televizori koji nemaju zona, odnosno imaju samo zonu na razini cijelog panela uz statički kontrast mogu imati i dinamički koji će im malo uljepšati CV. Kada smo već kod tih zona, tj. da nema zona, to me je podsjetilo na Marinkovićevog Kiklopa:

Slušaj amo, vidi… Čut! U šumi gdje ne vidiš ni sunca ni mjeseca ni zvijezda… a vidi onoga, on bi busolu da mu dam, evo ti busola! orijentirat ćeš se… slšaj amo, vidi ga!č prema mahovini. Šta je tu smiješno, vidi ga! (Jasno je da se nitko nije smijao). A zašto prema mahovini, zna li tko?
- Ja — javio se Krele.
- Govori.
- Mahovina raste u sjeni stabala, gdje ima vlage…
- Vrlo dobro— oduševljava se major.
- Starat ću se!— izdire se Krele.
- Ne staraj se , već govori!
- … a sjena je, jasno, na sjevernoj strani…
- Tako je, na sjevernoj strani! Odlično!
- Starat ću se! — ~e zaboravlja Krele ni "pravila službe".
E, pa sada odredi orijentaciju. Vidi, a onaj bi pitao neprijateljskog seljaka. Zajahao ježa.
- Kad znadem sjever, okrenem se njemu, to jest gdje raste mahovina: za leđima mi je jug, na desnoj ruci istok, a na lijevoj zapad.
- Tako je, odlično!
- Starat ću se!
- Tko li te nazva "idiotom", majku mu blesavu?
- "Kreletom", gospodine majore-popravlja Krele stidljivo i skromno. —Ali to je bilo onako od šale…
- Nema tu šale Nije ovo cirkus, bogamu? A onaj će mi Čičak dopasti šaka!— Ja nisam rekao gospodine majore…
- Ćut! Znam ja, to su njegovi marifetluci! Najbolje mi momke zeza. A ti si znao tu orijentaciju po mahovini, šta nisi odmah kazao?
- Nisam se sjetio, gospodine majore, dok vi niste spomenuli.
- Dobro, sjedni!
- Starat ću se! — ne propušta Krele, sjeda i ističe svoje zadovoljstvo.

Pixel ned 5.7.2020 12:30

Leon4rdo 

prvo, ovo nije mjesto za pisati romane koje si napisao jer to niti vecinu ljudi zanima niti ce itko citati, a jos manje razumjeti.

drugo, slabo vidis jer s elektrotehnikom se sadvim dobro snalazim, ako ocekujes da neko svaki put svaku sitnicu iznova objadnjava do detalja, meni to ne pada na pamet.

trece, sorry, ali napisao si hrpu gluposti i besmislica, od svog tog teksta ima par korisnih recenica, ostalo necu niti komentirati.

cetvrto, ne razlikujes kontrast id rezolucije, brkas pojmove i njihovo znacenje, povezujes stvari koje veze s vezim nemaju.

peto, opce nisi razumio niti pogodio bit onoga sto sam rekao. Nigdje nisam niti spominjao probjanje osvjetljenja na suprotni pixel

 

I na kraju, razumio ti to ili ne, ali pojednostavljeno blooming se javlja radi loseg kontrasta panela.

I da oled ima beskonacni kontrast , iako je to zapravo matematicki neispravno s obzirom da je minimalna svjetlina 0, a s nulom se ne moze dijelit, ali limes ide prema beskonacno i zato se ustalio takav naziv

Tvoja definicija nativnog kontrasta veze s vezom nema

Tvoj opis bloominga, omg :) 

Da nisi skuzio ciljani intenzitet, nisam mislio na gornju vrijednost nego na donju, ako zelis prikazati,  da pojednostavimo, skroz crnu, ciljani intenzitet je 0 nits , a kraj nje dio ekrana svijetli na 1000 nits, radi ogranicenog kontrasta ne mozes dobit 0 nits, kontrast govori koliko je puta bijela svijetlija od crne. Znaci ili ces ostaviti bijelu na 1000 nits, a crna kolika vec bude ovisno o kontrastu, ili ces smanjit bijelu da spustis crnu na prihvatljivu razinu, ali ako se radi unutar iste zone nikad nece biti 0, dok god ista svijetli unutar zone.

I ovo je pojednostavljeno objasnjenje jer ima tu drugih oarametara, ali ovo je glavni problem

 

evo malo o kontrastu

https://www.rtings.com/tv/tests/picture-quality/contrast-ratio

Leon4rdo ned 5.7.2020 12:53

 Da nisam mislio da ćeš razumjeti ono što sam napisao ne bih ni odgovarao na tvoj post. Što se tiče kontrasta, tehnički - da, OLED dijeli maksimalnu osvjetljenost sa 0 i to bi u idealnim uvjetima bilo beskonačno. Međutim OLED zbog digitalne naravi svih komponenti uključenih u lanac ne može skočiti sa 0 na 0,0001 već on sa 0 skače na recimo 0,0005 i to je realna jedinica kontrasta prema maksimalnoj osvjetljenosti i taj je dio poprilično konačan. Samsung ima dosta problema sa bloomingom a koristi VA panel koji ima nekoliko puta veći kontrast gledano statički ili dinamički u odnosu na IPS panele. Trebalo bi biti suprotno, zar ne? Usput me baš zanima kako si zamisljaš rasijavanje svjetla koje vidiš da postoji a nigdje ništa ne probija i sve je to vezano isključivo za panel, i usput ostaviš softver na stranu. Ali u pravu si, ovo je više rasprava za uz pivu ili privatne poruke.

 

Pozdrav.

Pixel ned 5.7.2020 13:40
Leon4rdo kaže...

 Da nisam mislio da ćeš razumjeti ono što sam napisao ne bih ni odgovarao na tvoj post. Što se tiče kontrasta, tehnički - da, OLED dijeli maksimalnu osvjetljenost sa 0 i to bi u idealnim uvjetima bilo beskonačno. Međutim OLED zbog digitalne naravi svih komponenti uključenih u lanac ne može skočiti sa 0 na 0,0001 već on sa 0 skače na recimo 0,0005 i to je realna jedinica kontrasta prema maksimalnoj osvjetljenosti i taj je dio poprilično konačan. Samsung ima dosta problema sa bloomingom a koristi VA panel koji ima nekoliko puta veći kontrast gledano statički ili dinamički u odnosu na IPS panele. Trebalo bi biti suprotno, zar ne? Usput me baš zanima kako si zamisljaš rasijavanje svjetla koje vidiš da postoji a nigdje ništa ne probija i sve je to vezano isključivo za panel, i usput ostaviš softver na stranu. A u pravu si, ovo je više rasprava za uz pivu ili privatne poruke.

 

Pozdrav.

 Malo smo naglo krenuli, a nije mi zapravo bila namjera, pricamo o slicnim stvarima iz drugog kuta.

Znam tocno sto si pokusao reci, ali mislim da je to nebitno za ovaj blooming problem.

Svi problemi i sve gluposti koje se pokusavaju rijesiti tim algoritmima su radi ogranicenog kontrasta.

Vezano za oled, da problem je taj skok s nule na malo iznad nule, ali to nema veze s kontrastom, a uz to taj problem je dobro rijesen unutar zadnjih par generacija panela.

oled kad treba prokazati crni pixel, prikazuje ga kako treba (0 nits), a ne nikakvu vrijednost iznad nule, zato ne znam cemu to spominjes.

Ako stavis test uzorak do prvih 5% , vidi se da je gradijent ok i da normalno izlazi iz crne.

Nisam primjetio da ips ima manje problema s bloomingom od samsung va. Rekao bih da se manje primjeti kad ionako cijeli panel ima glow radi loseg kontrasta, pa se onda blooming toliko niti ne istice.

 

Na koje rasijavanje svjetla mislus tocno ? Mislis na samorefleksije po panelu ili nesto drugo ?

Leon4rdo ned 5.7.2020 18:11

Kada sam napisao 0,0005 (što je imaginarna brojka budući mi je trenutnih 33° koliko je izmjereno na visini od 1m u hladovini prevruće za bilo što konkretno računati) uopće nisam mislio na taj 5% gradijent, već na to da 24, 30 ili u najboljem slučaju 36-bitnu boju kada kombiniramo sa elektronikom koja opet ima svoje posebnosti sve će to u konačnici rezultirati konkretnim a ne beskonačnim brojem - dakle nizom 0-0,0005-0,0010-0,0015-... pa sve do 979 cd/m2 kod C8 kojeg imam, 855 cd/m2 kod C9 ili 799 cd/m2 kod CX na 2% bijele boje. Problem sa 5% sive isključivo je stvar 'pogrešnog' softverskog mapiranja logaritamske ili po drugim teorijama približno logaritamske skale onog kako čovjek percipira svjetlo na linearnu domenu elektroničkih komponenti a ne samo stvar panela. Uvjeren sam da bi i LCD na istom mjestu imao isti problem da ne počinje sa 0,025-0,033 cd/m2 (otprilike nekakav Sony serije 9) već sa 0 kao i OLED. 1.000-1.500:1 kod IPS ili 4.000-6.000:1 kod VA ipak je daleko niža dimenzija u odnosu na 100.000:1 kod OLEDa koliko je LG znao navoditi u nekim prospektima. Koliko je dinamički kontrast dobra stvar ili ne jednostavno se može zaključiti po tome da je kod svih televizora uvijek preporuka držati postavke na najmanje ili možda srednje a ne na najjače, neovisno o bilo kojem proizvođaču da govorimo. Za ovo pred kraj neznam da li govoriš o IPS glow ili razini crne koja je npr. kod IPS monitora već negdje na 0,055 cd/m2 ili još i manje (0,033 cd/m/ kod djedice UP3214Q IGZO IPS) i glow je obrnuto proporcionalan cijeni uređaja, dok je kada govorimo o televizorima sve to nekoliko puta manje vidljivo, pa do toga da ga na nekoj srednjoj ili nešto višoj klasi televizora nema ni u naznakama. Za ovo posljednje ti si mislio na blooming a ja na kontrast modulaciju o čemu sam već ranije pisao. Samorefleksiju panela možeš imati i na TN i VA i IPS i OLEDu.

pipinoki uto 7.7.2020 22:16

Pozdrav ljudi,

ima tko iskustva ili znanje, mišljenje o hisense u8b da nabaci koju rečenicu. Mislio bih uzeti 65 ali nikako da odlučim dal u8b ili lg sm8500 ili samsung ru8000. Odabrao sam te modele jer su mi prihvatljivi po cijeni i nije bitno dal je IPS ili VA...U8b trenutno ima dobru cijenu al ne mogu naći neko iskustvo gledanja običnog smrtnika niti neku kvalitetnu recenziju.

HCMAA uto 7.7.2020 23:21

između većeg ekrana i HDR-a...rađe veći ekran...1000 nitts-a ipak nije dovoljno da te baci na guzicu što se tiče HDR-a...s tim da većina stare produkcije bude imala probleme upravo s visokom rezolucijom...vide se nedostaci kvalitete analognog filma i objektiva... sinoć malo gledao Apocalypse Now...ima situcija kad je 4K overkill.

S druge strane 1080 s visokom bitrate je milina za gledati...s obzirom da smo više manje svi gledali 1920*1080 na 32" tako s obzirom na udaljenost gledanja detalji bi bili izgubljeni

65" bi bila neka početna veličina za 4K...A s druge strane idealna veličina za kvalitetni 2K

Damir01 sri 8.7.2020 06:26

Molio bi pomoć u preporuci televizora veličine 43 inca do cca 3000kn. Koristio bi ga za gledanje televizije i filmova sa sticka. Udaljenost je cca 2,5 m, tv bi se gledao točno ispred. Preferiram LG zbog magic remota ali nije obavezno. Bilo bi poželjna garancija 5g. Hvala unaprijed.

Haremzg sri 8.7.2020 09:58

Pozdrav, koji Tv mi možete preporučiti u rangu od 5500 do 6500 kn, a da je 55 incha (140cm)

Zadnjih valjda 20 godina sam imao bijele Sony-e, zadnja je bila Bravia koja je trajala preko 10 godina no lagano je vrijeme za promjenu.

 

Prvi logičan izbor je https://www.mall.hr/tv-prijemnici/sony-televizijski-prijemnik-kd-55xf9005

No do jučer je bio popust u Santa Domenici na 5900kn što je mislim dobra cijena, a sada se vratila na staro... Dali se isplati dati 6400 za ovaj Tv ili da čekam opet slične popuste ili da gledam neke druge modele? (može biti i Samsung). Hvala vam!

Kregol sri 8.7.2020 10:14
HCMAA kaže...
Veće je bolje...čak za cijenu lošije slike veće je bolje...inače sad tek 1920*1080 dolazi do izražaja...32" je ipak malo za 1080...na 65" je to taman

 Ne znam da li se ovo odnosi na moj post.... 43" je max. znaci najbolja opcija u toj velicini

Trle96 sri 8.7.2020 11:07
Haremzg kaže...

Pozdrav, koji Tv mi možete preporučiti u rangu od 5500 do 6500 kn, a da je 55 incha (140cm)

Zadnjih valjda 20 godina sam imao bijele Sony-e, zadnja je bila Bravia koja je trajala preko 10 godina no lagano je vrijeme za promjenu.

 

Prvi logičan izbor je https://www.mall.hr/tv-prijemnici/sony-televizijski-prijemnik-kd-55xf9005

No do jučer je bio popust u Santa Domenici na 5900kn što je mislim dobra cijena, a sada se vratila na staro... Dali se isplati dati 6400 za ovaj Tv ili da čekam opet slične popuste ili da gledam neke druge modele? (može biti i Samsung). Hvala vam!

 Ili taj Sony ili https://www.elipso.hr/audio__video/televizori/SAMSUNG-QE55Q70RATXXH/?utm_source=nabava.net&utm_medium=cpd&utm_campaign=nabava.net_cjenik

tex21 čet 9.7.2020 12:25

Pozdrav svima. Prije svega hvala svima koji su komentirali preporuke koji tv kupiti. Čitajući ovaj forum odlučio sam se za kupnju 50" LG UM7450PLA, i dobio ga za stvarno super cijenu od 2800kn. E sad me zanima s obzirom da gledam dosta android box, zna mi slika dosta "zapinjati", kao da ima neki lag, dok kada gledam tv to se ne dešava. Tv je stvarno super i preporučio bih ga svakome, samo na koji način bih otklonio ovo "zapinjanje radnje" na boxu. Imam iskon net 20mbs.

 

Pozdrav

Čitatelj čet 9.7.2020 12:38

Problem je ocito u tom boxu - sta ce ti, imas webOS i 99% stvari mozes s njim,

od streama, DLNA itd.

 

Ako Youtube, LAN i Netflix ne "stekaju" preko WebOS-a, znaci da ti je problem

u tim android box aplikacijama i tim source strimovima.