Televizori

JVC LT-32VH52K, Pozadinsko osvjetljenje

blenDead pet 16.9.2022 16:14

Pozdrav svima,
ovo će biti moj prvi post na ovom forumu pa vas sve skupa molim za strpljenje sa budalom. 

 

Prije nego objasnim problem, volio bih naglasiti da je ovo pitanje više za one ljude koji imaju volje i želje pomoći nekome naučiti nešto vezano uz popravke elektroničkih uređaja. Želim popraviti u naslovu navedeni televizor ne iz potrebe, već kako bih se nekako uspio vratiti "korijenima" i struci koju sam završio, a nisam se imao vremena ni prilike baviti njome od srednje škole. Sada kada je to rečeno, želio bih se unaprijed zahvaliti svima koji budu pridonijeli ovoj temi i ukazali mi pomoć! Hvala! 

 

Dakle, stari TV: JVC LT-32VH52K, sam od sebe i jednostrano otkazao je suradnju na način: Prilikom uključivanja u strujnu mrežu pojavi se "inicijalizacija" odnosno frame u kojem je logo JVC-a u svim bojama i tonovima i onda se nakon 1-2 sekunde ugasi pozadinsko osvjetljenje. Uperio sam svijetlo od bljeskalice na mobitelu u ekran i uvjerio se da je TV u funkciji te da se radi samo o pozadinskim led trakicama. Nakon toga, naravno, rastavio sam ga nebi li testirao napajanje. Mjerio sam multimetrom sve živo i mrtvo i uz pomoć jednog youtube videa, a daškom svojeg već otprije navedenog neiskustva, pogrešno sam zaključio da se radi o jednom mosfetu koji je u kvaru. Zaključio sam potom da bih prije uništio pločicu nego ga izlemio pa sam na njuškalu potražio drugo napajanje kako bi bio slobodan uništiti ovo, opet iz gore navedene želje da naučim. Ovdje ulazimo u zaplet priče: 

 

Netom prije nego je poštar pozvonio i uručio mi paket sa napajanjem, zaključio sam da mosfet radi i da sam glup i da sam trebao više truda uložiti u to da ga testiram prije nego sam bacio 200 kn na nešto što ni nije orginalno za taj tv ali paše jer je ista marka tva i ista dijagonala, bar mi je tako rekao čovjek preko telefona koji mi je prodao napajanje. Spojio sam ga na tv, uključio ga u strujnu mrežu, ledice su par puta bljesnule i efekt je ostao isti; One su se ugasile, tv radi, a ja sjedim u kutu i plačem. 

Poučen tim iskustvom i rupom u džepu odlučio sam izaći pred ljude i reći istinu: Glup sam čovjek! Ako postoji netko tko je voljan uzeti me za ruku i reći mi, upikni multimetar tamo i izmjeri to, usporedi s ovim, ako je tako zaključak je to. Napravi ovo i ako se desi ono to znači da trebaš napraviti to i evo problem je riješen. 

Za sve dodatne informacije stojim na raspolaganju i sa nestrpljenjem očekujem odgovore vas nepoznatih heroja iz sjene koji će me izvesti na pravi put. 

 

fer-de-lance pet 16.9.2022 20:54

Nedavno sam imao isti kvar na mom TV-u.

Problem.je bio u elektrolitskom kondenzatoru na napajanju ledica.

Tak da njega prvog provjeri.

I nadaj se da je kvar baš u napajanju ledica, jer ako je do jedne od ledica onda moraš rastavit cijeli ekran da dođeš do njih.

 

tiki pet 16.9.2022 21:26

Najčešće su ledice kad tako bljesne, moj savjet ti je da otvoriš ekran (naći ćeš upute na Youtubeu, vjerojatno ne baš za taj model ali princip je sličan) i da testiraš led trake, odnosno jednu po jednu diodu...

blenDead pet 16.9.2022 22:41
fer-de-lance kaže...

Problem.je bio u elektrolitskom kondenzatoru na napajanju ledica.

Tak da njega prvog provjeri.

 
Pozdrav! 
Pogledat ću još jednom kondiće i javiti rezultat. Na oko su mi se svi činili u redu (ne vidim da je neki od njih ekplodirao). Zanima me, di bi mogao naći naponske vrijednosti na izlazima? Našao sam jedan manual za ovaj tv, ali iskreno nisam nigdje pronašao ništa o tome koliko volti treba biti na kojem izlazu, niti išta piše na ploči. Za sad, hvala na savijetu i odgovoru! 

blenDead pet 16.9.2022 22:43
tiki kaže...

Najčešće su ledice kad tako bljesne, moj savjet ti je da otvoriš ekran (naći ćeš upute na Youtubeu, vjerojatno ne baš za taj model ali princip je sličan) i da testiraš led trake, odnosno jednu po jednu diodu...

 

Je, već sam se naoružao jednim takvim videom i spremam se na taj pothvat svakako, ali bi htio prvo se uvjeriti da problem nije negdje prije... U svakom slučaju hvala na odgovoru! 

fer-de-lance sub 17.9.2022 05:10
blenDead kaže...

Pozdrav! 
Pogledat ću još jednom kondiće i javiti rezultat. Na oko su mi se svi činili u redu (ne vidim da je neki od njih ekplodirao). Zanima me, di bi mogao naći naponske vrijednosti na izlazima? Našao sam jedan manual za ovaj tv, ali iskreno nisam nigdje pronašao ništa o tome koliko volti treba biti na kojem izlazu, niti išta piše na ploči. Za sad, hvala na savijetu i odgovoru! 

Ne mora nužno biti da je vidljivo uništen.

Moj je izgledao kao novi, a imao je 20% nazivnog kapaciteta.

Nađi dio pločice gdje je napajanje za ledice i prati po ploči gdje traceovi vode i vidio budeš koji je kondenzator za ledice.

Njega onda izmjeri, a ako nemaš čime onda samo zamijeni za neki drugi.

Ako je npr. 1000uF, 25 V, staviš drugi od 1000 uF, 25V ili više volti ako nemaš baš takav, bitno je da je kapacitet isti.

A za naponske vrijednosti ovisi, nisam gledao manual za tvoj TV, ali izgleda stariji, pa vjerovatno ima 24V napon koji ide dalje na driver za ledice (koji je obično sakriven ili na rubu ekrana ili taman uz ledice pa moraš raskapat sve) ili imaš driver za ledice integriran na pločici napajanja.

A same ledice rade na 100 V ili više, jer su sve spojene serijski, tak da je napon na izlazu njihova driver poprilično visok.