daniel2809 pon 21.1.2019 20:31

Cura i ja smo se preselili nekidan u stan u Prečko i ovdje imamo ovu sobnu antenu i nekakav mali Audiosonic televizor kojeg ne mogu naći na netu.

 

Signal je strašno slab bez obzira kako postavimo antenu, to jest hvatamo HRT1, HRT2, RTL, NOVU i ako "pogodimo" antenu ulovimo RTL2 sa smetnjama. Kanali du digitalni, to jest, kada smo ih pretraživali su bili svrstani pod DTV. Kad imamo RTL2 antena stoji tako da smeta u sobi (na vrhu ormara s razvučenim kablovima). Inače se TV i antena nalaze koja 3-4 metra od prozora na 4. katu.

 

Jel nam loša antena ili može TV biti kriv ili je moguće da jednostavno nemamo signala?

Memphis pon 21.1.2019 21:54

Ma te antesne su drek ... ova dole mala riblkja kost ja sam je imao i bolja je od ove kaj imaš ali ne znam dal je toliko bolja da reši tvoj problem.

 

Trebaš podesit frekvenciju na STBu pa onda antenom lovit signal ... druge nema.

daniel2809 pon 21.1.2019 22:56
protest431 kaže...

A nisu neka sreća sobne antene. Doduše za ovu sam čuo da je dobra,ali je nemam osobno;

 

 

http://engelaxil.hr/proizvodi/antenska-oprema/sobne-antene/sobna-logperiodic-antena-521/

 

 

Probaj je eventualno horizontalno okrenugi, meni pomogne s nekim kanalima.. 

 Ići ću po nju, hvala puno :)

 

Memphis kaže...

Ma te antesne su drek ... ova dole mala riblkja kost ja sam je imao i bolja je od ove kaj imaš ali ne znam dal je toliko bolja da reši tvoj problem.

 

Trebaš podesit frekvenciju na STBu pa onda antenom lovit signal ... druge nema.

 Hmm, što je točno STB? Gledam na internetu, ali nije mi najjasnije, ja nemam takvu kutiju.

Marko :D pon 21.1.2019 23:30

Problem može biti i u samom televizoru, odnosno u digitalnom prijemniku ugrađenom u televizor. Isti može biti slabo osjetljiv, pa je možda u tome problem.

 

Imao sam doma nekoliko Strong DVB-T prijemnika i dva neka od nekog nepoznatog brenda. Strong je uredno prikazivao jačinu i kvalitetu signala iznad 95% dok su mi na oba prijemnika od nepoznatog brenda, jačina i kvaliteta signala bile na oko 50% ili 60%.

 

Dakle, ne mora nužno biti problem u anteni već i u digitalnom prijemniku.

daniel2809 uto 22.1.2019 00:55
Memphis kaže...

digitalni prijamnik ... ako ga nemaš onda je integriran u TV

 Kužim, hvala. Kako ga onda treba podesit i kako lovit signal točno?

 

Marko :D kaže...

Problem može biti i u samom televizoru, odnosno u digitalnom prijemniku ugrađenom u televizor. Isti može biti slabo osjetljiv, pa je možda u tome problem.

 

Imao sam doma nekoliko Strong DVB-T prijemnika i dva neka od nekog nepoznatog brenda. Strong je uredno prikazivao jačinu i kvalitetu signala iznad 95% dok su mi na oba prijemnika od nepoznatog brenda, jačina i kvaliteta signala bile na oko 50% ili 60%.

 

Dakle, ne mora nužno biti problem u anteni već i u digitalnom prijemniku.

 A pošto je televizor AudioSonic, moguće i da je to. Prvi put čuo za marku kad sam ga vidio. Imamo ionako namjeru kupiti novi tv, pa ću prvo kupiti gore navedenu antenu da vidimo ako će se problem riješiti, a ako ne onda ne znam dalje... nebi baš htio kupit novi tv uz novu antenu i onda da imamo istu stvar i dalje :D

 

Hvala svima zasad, ako ima još netko kakav prijedlog slobodno neka ga iznese, a ja ću ovih dana ići po antenu da vidimo dalje.

Marko :D uto 22.1.2019 12:57

Ne moraš kupiti novi televizor. Možeš kupiti samo digitalni prijemnik, na njega spojiti antenu i isti spojiti na televizor.

 

Ako se odlučiš na kupovinu digitalnog prijemnika, kupi neki koji podržava DVB-T2 HEVC (H.265) kodiranje budući da je planiran prelazak na taj noviji standard.

Bez obzira što se radi od DVB-T2 prijemniku, preko istog se mogu gledati i normalni DVB-T MPEG-2/MPEG-4 kanali.

SamoPitam3 uto 22.1.2019 14:40

Tako sam ja jednom kupio sobnu antenu. Mucio se danima i slabo lovila signal. No, uveo sam kabelsku za nekoliko dana pa sam je stavio sa strane i kasnije poklonio.

Ispostavilo se da niti kod prijatelja ne lovi bas narocito. Rastavio ju je i ispostavilo se da je pokvarena.  Izgleda da je kupljena takva, a garancija davno istekla.

Diablo86 uto 22.1.2019 14:41
Marko :D kaže...
Strong je uredno prikazivao jačinu i kvalitetu signala iznad 95% dok su mi na oba prijemnika od nepoznatog brenda, jačina i kvaliteta signala bile na oko 50% ili 60%.

 

Dakle, ne mora nužno biti problem u anteni već i u digitalnom prijemniku.

  Ti postotci ništa ne znače. Mogli su isto tako napisati milijun posto.

 

Prestanite ljudi trošiti pare na gluposti, platite majstora da vam to sredi.

Kod hrpe ljudi sam vidio da su se nakupovali svakakvih antena i prijamnika, a škrti su platiti majstora.

Marko :D uto 22.1.2019 15:13
Diablo86 kaže...

  Ti postotci ništa ne znače. Mogli su isto tako napisati milijun posto.

U krivu si.

 

Jačina signala i nije toliko važna kao i kvaliteta signala. Ako ti kvaliteta signala padne ispod 35%, slika se počinje kockati. Jačina signala može biti niže vrijednosti, no najbitnija je kvaliteta.

Diablo86 kaže...

Prestanite ljudi trošiti pare na gluposti, platite majstora da vam to sredi.

Kod hrpe ljudi sam vidio da su se nakupovali svakakvih antena i prijamnika, a škrti su platiti majstora.

Doma imam dvije sobne antene Quardo, obje odlično rade svoj posao već valjda nekih 5 godina. Iako je jedna od njih pri kraju, zamijeniti ću je opet s nekom sobnom antenom, jer zašto ne. Čak uredno hvataju TV signal iz Slovenije i BiH. 😊

daniel2809 kaže...

Hvala na savjetu. Kupnju tv-a sam čisto spomenuo jer je ovaj mali, ima čudan zvuk i slika nije sama po sebi nešto. Ali ako to funkcionira tako, posudit ću nečiji prijemnik da isprobam jel bolje radi :)

Ako planiraš kupiti novi televizor, onda ne moraš kupiti zaseban digitalni prijemnik - još bolje.

U svakom slučaju, ponavljam, obrati pozornost na specifikacije; mora pisati da televizor podržava i DVB-T2 i HEVC (H.265) kodiranje.

Diablo86 uto 22.1.2019 15:28
Marko :D kaže...
Diablo86 kaže...

  Ti postotci ništa ne znače. Mogli su isto tako napisati milijun posto.

U krivu si.

 

Jačina signala i nije toliko važna kao i kvaliteta signala. Ako ti kvaliteta signala padne ispod 35%, slika se počinje kockati. Jačina signala može biti niže vrijednosti, no najbitnija je kvaliteta.

 Nisam spominjao ni jačinu ni kvalitetu. Signal se ne mjeri u postotcima. Čega je 35%? Krumpira? Si gledao spinal tap i pojačavanje na 11? Ista stvar sa tim postotcima. Ja imam prijamik koji pokazuje 120 krušaka. Taj je najkvalitetniji.

 

Super što imaš antenu koja ti radi, ali to ne znači da bi drugi trebali napamet kupovati stvari, dok ne dobiju sliku.

Memphis uto 22.1.2019 15:56
Diablo86 kaže...
Marko :D kaže...
Strong je uredno prikazivao jačinu i kvalitetu signala iznad 95% dok su mi na oba prijemnika od nepoznatog brenda, jačina i kvaliteta signala bile na oko 50% ili 60%.

 

Dakle, ne mora nužno biti problem u anteni već i u digitalnom prijemniku.

  Ti postotci ništa ne znače. Mogli su isto tako napisati milijun posto.

 

Prestanite ljudi trošiti pare na gluposti, platite majstora da vam to sredi.

Kod hrpe ljudi sam vidio da su se nakupovali svakakvih antena i prijamnika, a škrti su platiti majstora.

 Ajde ne laprdaj ... ako ti nemaš pojma o tome to ne znači da si mi ostali ne znamo složit antenski sustav kako spada ... šta se uopće pišeš o nečemu o čem nemaš pojma.

 

Tebi ne znače kad ne znaš kaj bi sa njima

Memphis sri 23.1.2019 16:19
Marko :D kaže...

Problem može biti i u samom televizoru, odnosno u digitalnom prijemniku ugrađenom u televizor. Isti može biti slabo osjetljiv, pa je možda u tome problem.

 

Imao sam doma nekoliko Strong DVB-T prijemnika i dva neka od nekog nepoznatog brenda. Strong je uredno prikazivao jačinu i kvalitetu signala iznad 95% dok su mi na oba prijemnika od nepoznatog brenda, jačina i kvaliteta signala bile na oko 50% ili 60%.

 

Dakle, ne mora nužno biti problem u anteni već i u digitalnom prijemniku.

 Istina. Ali najbitnije je antena jer ako je signal dobar onda će i slabiji prijmanik odradit svoj posao. Ja imam Amiko COMBO extra i kad ga spojim na antenu zgrade daje mi 99/90% dok integrirani tuner u Panasonic TV-u daje signal 100/100%

Marko :D sri 23.1.2019 17:07

Slažem se.

 

Ja sam ZAS koristio davno, ali otkada imamo digitalnu televiziju više ne. Glavni razlog je broj kanala; ZAS je doslovno namješten da pronalazi MUX A, MUX B i možda MUX D (zadnji puta kada sam testirao, pronašao sam samo MUX A i MUX B). Sa sobnom antenom pronalazim sve hrvatske MUX-ove, sve slovenske i još TV kanale iz BiH. 

 

Vezano za antenu, tu si upravu. Imao sam neku plastičnu sobnu antenu koja se mogla postaviti i van, ali bila je toliko loša da sam jedva pronalazio MUX A, a MUX B samo kada je bilo lijepo vrijeme. Kada kupujem sobnu antenu, kupujem najjaču koju pronađem. Sada imam dvije, jedna je 39 dB, a druga je 35 dB, ako se dobro sjećam. Ova od 39 dB je pri kraju, pa kada se pokvari, kupiti ću neku koja ima jačinu veću od 40 dB. Iako mi je s ovom signal na većini kanala signal 100%/100%, vjerujem da od viška glava ne boli; osim toga, gotovo sve imaju onaj kružić, pa ako signal bude i prejak, lako ga smanjim. 😉

AF139 sri 23.1.2019 17:23

...e tu se ne slažemo , uvjek pa i kod sobne antene gledam da sama antena ima više dBi , a njeno pojačalo mi je bolje što je manje dB pa i ne više od 20dB.

Npr. ova gore sa kružnim zatvorenim dipolom ima daleko manju dobit (dBi) od stare Gorenjeve koja ima dvostruki kvad ispred mrežastog reflektora (one štapove na razvlačenje za VHF možeš i baciti sa nje).

AF139 sri 23.1.2019 17:49

Problem je što danas proizvođači ( prodajni menađeri) lažu za decibele jer kod 30 dB pojačanja (  x 1000) je teško spriječiti samoosciliranje pa makar djelovi bili u metalnom kućištu (oklopljeni u sekcijama). Gledam neki dan na nekim stranicama trgovina Philips sobnu od preko 50dB ( x10000)

Kad na ulazu pojačala postoji dobar signal sa antene tada je i kvaliteta izlaznog signala bolja, a i smetnje drugih uređaja dosta manje.

ps: još po kutijama sa djelovima imam raznih starih malošumnih tranzistora i mosfetova za VF predpojačala (BFR91 , BFT66 , BF800 itd.).

daniel2809 sub 26.1.2019 21:16
Diablo86 kaže...
Marko :D kaže...
Strong je uredno prikazivao jačinu i kvalitetu signala iznad 95% dok su mi na oba prijemnika od nepoznatog brenda, jačina i kvaliteta signala bile na oko 50% ili 60%.

 

Dakle, ne mora nužno biti problem u anteni već i u digitalnom prijemniku.

  Ti postotci ništa ne znače. Mogli su isto tako napisati milijun posto.

 

Prestanite ljudi trošiti pare na gluposti, platite majstora da vam to sredi.

Kod hrpe ljudi sam vidio da su se nakupovali svakakvih antena i prijamnika, a škrti su platiti majstora.

 Kako mi majstor moze pomoci? Mislim, signala ili ima ili nema valjda...

 

Marko :D kaže...
Diablo86 kaže...

  Ti postotci ništa ne znače. Mogli su isto tako napisati milijun posto.

U krivu si.

 

Jačina signala i nije toliko važna kao i kvaliteta signala. Ako ti kvaliteta signala padne ispod 35%, slika se počinje kockati. Jačina signala može biti niže vrijednosti, no najbitnija je kvaliteta.

Diablo86 kaže...

Prestanite ljudi trošiti pare na gluposti, platite majstora da vam to sredi.

Kod hrpe ljudi sam vidio da su se nakupovali svakakvih antena i prijamnika, a škrti su platiti majstora.

Doma imam dvije sobne antene Quardo, obje odlično rade svoj posao već valjda nekih 5 godina. Iako je jedna od njih pri kraju, zamijeniti ću je opet s nekom sobnom antenom, jer zašto ne. Čak uredno hvataju TV signal iz Slovenije i BiH. 😊

daniel2809 kaže...

Hvala na savjetu. Kupnju tv-a sam čisto spomenuo jer je ovaj mali, ima čudan zvuk i slika nije sama po sebi nešto. Ali ako to funkcionira tako, posudit ću nečiji prijemnik da isprobam jel bolje radi :)

Ako planiraš kupiti novi televizor, onda ne moraš kupiti zaseban digitalni prijemnik - još bolje.

U svakom slučaju, ponavljam, obrati pozornost na specifikacije; mora pisati da televizor podržava i DVB-T2 i HEVC (H.265) kodiranje.

 Ma da, al bi prije kupnje drugog tv-a htio vidjet jel cemo moci ista gledat na njemu :D Hvala na savjetu :)

Marko :D sub 26.1.2019 21:33

Rekao si da si u Prečkom; Zagreb je odlično pokriven signalom, pogotovo zbog visine odašiljača na Sljemenu. Na stranicama OiV-a imaš i provjeru dostupnosti signala. Jednostavno upiši svoju adresu i pokazati će ti na kojim kanalima moraš tražiti programe. MUX A, MUX B, MUX D i MUX L (dostupan na području Zaprešića) su FTA dok su MUX C i E PayTV. DAB.MUX1 je digitalni radio i to ne moraš gledati osim ako nemaš digitalni radijski prijamnik. Popis TV kanala po muxevima, nalazi se ovdje.

AirLive sub 9.2.2019 18:05

Da ne otvaram novu temu nastavit ću na ovu.

Imam sobnu antenu quadro sa-201 (slika ispod)koja se već raspada i trebao bi je zamijenit sa novom. Pa sad kad već mislim kupit da pitam ima li neka bolja (jača) od ove jer mi zna nekad pucat signal (zato i pišem u temi slab signal). Trebam gledat samo pojačanje u dB ili šta?

 

Marko :D sub 9.2.2019 19:10

Imam doslovno istu antenu; i moja je pri kraju nakon 5 ili 6 godina, te isto tako tražim zamjenu. Gledao sam po internetu i ima dosta onih One for All antena; pola njih ima neko automatsko pojačalo, pa ne znam koliko su one dobre. Inače, na njihovoj stranici, one se dijele po udaljenosti od odašiljača, a pojačanje im ide od 40-50 dB, koliko sam vidio. Imaju čak i neku tražilicu na stranici koja preporučuje koju antenu uzeti. 

 

Recimo ova je kod nas oko 280 kn, ima ručno pojačanje i piše da je 45 dB, no ne znam koliko su te One for All dobre.

AF139 sub 9.2.2019 21:06
AirLive kaže...

Da ne otvaram novu temu nastavit ću na ovu.

Imam sobnu antenu quadro sa-201 (slika ispod)koja se već raspada i trebao bi je zamijenit sa novom. Pa sad kad već mislim kupit da pitam ima li neka bolja (jača) od ove jer mi zna nekad pucat signal (zato i pišem u temi slab signal). Trebam gledat samo pojačanje u dB ili šta?

 

 Probaj najprije zaokrenuti polarizaciju na horizontalno okretanjem tog "leptira" za 90° .

One dvije teleskopske su za nepotrebni VHF band pa ih i ne razvlači .

 

Kod antena sa pojačalom bolje je kad sama antena ima više dBi pa signal bude iznad šuma i tada ga pojačati za 20-tak dB , nego kad je signal u razini šuma .

 

ps : Antena na linku od Marka ima samo jedan "kvad" a ona tvoja ima dva kvada i još reflektor čime je sama antena bolja za 5-7 dBi.

AirLive sub 9.2.2019 21:16

Konkretno meni je najveći problem što sam na 1. katu kuće, a oko mene sve 3 kata kuće tako da je to najveći problem. Ko da sam u bunkeru :) Inače odašiljač je samo par km zračne udaljenosti od mene.

Inače ja niti ne koristim to, to mi je za moje jer se žale da se već raspala i da nabavim nešto novo i jače™ po mogučnosti. Par puta sam se zajebavao sa tim kotačićem sa kojim se regulira pojačanje, računao sam ako naprdim do kraja da će biti bolje, ali ne ispada mi baš tako. Sad stoji stalno na isto i moji kad se gubi signal okreću cijelo ovo tijelo sa rešetkom ili ovu žicu što sliči na mašnu, a ove dvije antenice su rastegnute do kraja.

Kroz nekih tjedan dana imam za naručivat par stvari sa ekupi pa bi ubo neku antenu od tamo, vidim da je i ta koju si spomenuo na listi za 229kn.

 

https://www.ekupi.hr/Sobne-antene-g22251.aspx#filters();sort(asc);SubPage(1)

Marko :D sub 9.2.2019 21:17
AF139 kaže...

 Probaj najprije zaokrenuti polarizaciju na horizontalno okretanjem tog "leptira" za 90° .

One dvije teleskopske su za nepotrebni VHF band pa ih i ne razvlači  .

 

Kod antena sa pojačalom bolje je kad sama antena ima više dBi pa signal bude iznad šuma i tada ga pojačati za 20-tak dB , nego kad je signal u razini šuma .

 

ps : Antena na linku od Marka ima samo jedan "kvad" a ona tvoja ima dva kvada i još reflektor čime je sama antena bolja za 5-7 dBi.

Čudno, meni je na 48. kanalu (MUX B) signal dosta jači kada te teleskopske antene imam razvučene.

 

I što znači "kvad"? Misliš li na ovo što se okreće horizontalno/vertikalno? Kod mene je to uvijek okrenuto na horizontalno jer kad je na vertikalnom (kako je na slici) signal je jako slab i prekida. 

AirLive kaže...

Konkretno meni je najveći problem što sam na 1. katu kuće, a oko mene sve 3 kata kuće tako da je to najveći problem. Ko da sam u bunkeru :) Inače odašiljač je samo par km zračne udaljenosti od mene.

Inače ja niti ne koristim to, to mi je za moje jer se žale da se već raspala i da nabavim nešto novo i jače™ po mogučnosti. Par puta sam se zajebavao sa tim kotačićem sa kojim se regulira pojačanje, računao sam ako naprdim do kraja da će biti bolje, ali ne ispada mi baš tako. Sad stoji stalno na isto i moji kad se gubi signal okreću cijelo ovo tijelo sa rešetkom ili ovu žicu što sliči na mašnu, a ove dvije antenice su rastegnute do kraja.

Kroz nekih tjedan dana imam za naručivat par stvari sa ekupi pa bi ubo neku antenu od tamo, vidim da je i ta koju si spomenuo na listi za 229kn.

 

https://www.ekupi.hr/Sobne-antene-g22251.aspx#filters();sort(asc);SubPage(1)

Ta je slabija koliko sam skužio, ova ima 42 dB, a ova koju sam linkao ima 45 dB. Sad da li to ima neke razlike, ne znam. Ako se odlučiš za kupovinu te antene, javi iskustva. Ja nemam nikakvih prepreka, pa ako kod tebe u "bunkeru" radi dobro, onda radi i kod mene na visini. 

AirLive sub 9.2.2019 21:39

Te polarizacije moji stalno okreću sad vert. sad hor., ovisi kako im paše i vrte cijelo tijelo ko što sam reko. Ovisi mi do tih kanala MUX A i B jer nekad radi na oba bez da se išta dira, nekad treba čačkat za svaki posebno, a nekad samo jedan MUX radi, a drugi neće nikako, to valjda ovisi o vremenu.

 

Trebao bi naručit kroz 10ak dana, ali prvo bi malo ispitao situaciju tu na forumu da se ne zeznem. Inače iz ove liste na ekupi 2 modela mi upadaju u oko, jedina 2 koji imaju ocjene i komentare pozitivne.

Jedna je ova koju sam gore na početku teme vidio, a druga je ova koja mi je napeta radi dobrog pojačanja i male zapremine. Obe su dosta jeftine.