kabelko pet 25.6.2021 21:03

Pozdrav!

 

Presao sam sa DVB-T na A1 kabelsku televiziju, koristim CAM modul. Znaci direkt na TV, bez STB.

 

Vidim da vecina programa je u 1080i/mpeg, a znam da preko DVB-T se emitiraju nasi programi u 1080p/HEVC.

 

Ne vidim neku razliku u kvaliteti slike, pretpostavljam da A1 ima visok bitrate, al me zanima dal oni rade downscaling ili od operatera dobivaju direkt 1080i/mpeg stream?

 

Sto bi onda znacilo da DVB-T signal 1080p/HEVC je zapravo upscalean?

 

Takodjer primjetio sam nedavno gledajuci tekmu da DVB-T signal mi je kasnio 3-4 sekunde u odnosu na navijanje iz okolnih kafica. Moguce da su oni na kabelskoj TV tj. da zaista DVB-T i 1080p/HEVC je upscale originalnog signala pa sam zbog toga imao taj delay na DVB-T?

 

Fala :)

Vavoom pon 12.7.2021 22:10
kabelko kaže...

 al me zanima dal oni rade downscaling ili od operatera dobivaju direkt 1080i/mpeg stream?

 

A1 naše HD kanale ne dobiva directno u 1080i25 niti ih downscaluje na 1080i25, već ih skida sa satelita, te ih onda re-emituje kablovskim putem. To ti je i razlog zašto ti je DVB-T2 signal kasnio u odnosu na navijanje iz obližnjih birtija, jer se često u birtijama koristi kablovska/satelitska, a ne zemaljsko emitovanje, zbog sportova.

David87 čet 15.7.2021 18:31

Kupili nanovo stan u zgradi na moru i tamo imamo mogućnost spajanja za TV (plaća se mjesečna pretplata, kao za održavanje svega u zgradi, pa je to uključeno u cijenu). E sad konektor, tj. utičnica je u zidu, samo je pitanje el to kabelska ili ne. Pretpostavio bih da je kabelska, al ne znam inače kak to ide. Inače kupio sam TV koji ima DVB-T2 ali H264. Nisam stigao testirati, pa da ne kupujem zabezveze resiver ako mi ne treba, ima ko kakvih iskustava ko živi u zgradi i da li mi ipak treba resiver ako nemam H265 na TV-u??

 

Tnx!

AF139 čet 15.7.2021 19:32

Nema to ništa sa "kablovskom TV" jer je to ZAS ( zajednički antenski sustav ) za sve stanare da se ne stavljaju po balkonima antene već su antene za sve stanare na krovu sa odgovarajućim distribucijskim pojačalom a svi stanovi imaju utičnicu u dnevnom boravku za radio/TV  . Za gledanje sa tim tv prijemnikom će ti trebati box receiver sa HEVC (h.265).

AF139 čet 15.7.2021 19:53

Ove antene na slici nemaju ništa sa TV jer su to 3G/4G antene bazne stanice , dakle zgrada zarađuje od iznajmljivanja krovnog prostora .

Vidi sa nekim od susjeda da li ZAS uopće radi i koje sve programe mogu gledati .

David87 čet 15.7.2021 19:58

Da provjerit ću to kad stignem tamo. Ne znam onda na koji način to šljaka, al valjda su nekamo okinuli antenu, samo da li može biti npr. za 80 stanova 1 antena i neki switch ili mora svaki imat svoju antenu?

David87 pet 23.7.2021 22:38

Ovakva je utičnica, a TV je Sony Bravia KDL-40R555C.

Pokrenuo skeniranje kanala digitalne zemaljske i pronašlo je 80 kanala, s tim da su gotovo svi EvoTV, a samo HRTint HD i SLO1 HD mogi gledat. HRT1,2,3,4, Nova, RTL itd. nije uopće izlistao i pronašao. Vjerojatno treba ipak reciever za H265?

Marko :D pet 23.7.2021 23:08

U slučaju da ti televizor ne podržava HEVC (H.265) kodiranje, televizor bi opet morao pronaći sve kanale. Promijeni državu na televizoru na Njemačku, Austriju, Češku i Poljsku; mijenjaj tim redosljedom pa napravi ponovno skeniranje. Možda se pojave naši kanali.

Marko :D sub 24.7.2021 11:23

Prije nego što kupiš prijemnik, posudi ga od nekoga samo da isprobaš hoće li išta pronaći. Ako ni prijemnik ne pronalazi kanale, problem je u zajedničkom antenskom sustavu koji nije namješten za novu podijelu kanala.

Vavoom ned 25.7.2021 11:19
David87 kaže...
Hmm nažalost ništa, od 6 država uvijek 77 kanala, jedino HRT Int. od naših. 😒 kupit ću hevc reciever pa ćemo vidjet

 Taj ti TV ima DVB-T2 u sebi, ali ne i podršku za H.265 kodek. I sa nekom drugom državom (npr. Belgijom ili Nzozemskom) nećeš ih vidjet jer i na tim državama nema supporta za H.265. Jedino samo uz pomoć dodatnog DVB-T2 prijemnika možeš pronaći naše kanale, ali ne i na DVB-T2 prijemniku ugrađenom u televizor. Evo ti popis svih Sony televizora koji podržavaju i DVB-T2 i H.265 kodek: https://www.sony.co.uk/electronics/support/articles/00243412 (inače website je britanski, ali ja mislim da možeš naći i na našem siteu taj popis).

 

I u popisu možeš vidjet da tvoj model nema podršku za H.265 kodek. Kada je tvoj televizor izašao samo su 4K modeli imali podršku za HEVC, ne i FHD modeli. Prvi FHD modeli sa HEVC podrškom su izašli 2015, ali opet samo oni koji su bazirani na Androidu.

Marko :D ned 25.7.2021 11:29
Vavoom kaže...
David87 kaže...
Hmm nažalost ništa, od 6 država uvijek 77 kanala, jedino HRT Int. od naših. 😒 kupit ću hevc reciever pa ćemo vidjet

 Taj ti TV ima DVB-T2 u sebi, ali ne i podršku za H.265 kodek. I sa nekom drugom državom (npr. Belgijom ili Nzozemskom) nećeš ih vidjet jer i na tim državama nema supporta za H.265. Jedino samo uz pomoć dodatnog DVB-T2 prijemnika možeš pronaći naše kanale, ali ne i na DVB-T2 prijemniku ugrađenom u televizor. Evo ti popis svih Sony televizora koji podržavaju i DVB-T2 i H.265 kodek: https://www.sony.co.uk/electronics/support/articles/00243412 (inače website je britanski, ali ja mislim da možeš naći i na našem siteu taj popis).

 

I u popisu možeš vidjet da tvoj model nema podršku za H.265 kodek. Kada je tvoj televizor izašao samo su 4K modeli imali podršku za HEVC, ne i FHD modeli. Prvi FHD modeli sa HEVC podrškom su izašli 2015, ali opet samo oni koji su bazirani na Androidu.

Bez obzira na to što televizor ne podržava HEVC i dalje podržava DVB-T2 što znači da bi kanale s HEVC kodiranjem trebao pronaći. Da, neće se moći gledati, ali trebali bi se pojaviti na listi. Kolegi se uopće ne pojavljuju, pa to može značiti i da antenski sustav nije namješten.

David87 pon 26.7.2021 08:29

Evo pitao susjede i glavnu voditeljicu za zgradu, sustav je nanovo složen i oni imaju kanale.

Ne znam, uzet ću si resiver za H265 pa ću probat preko njega skenirat, mada mi je čudno kak ne pronalazi kanale, bez obzira što ne bi bilo slike.

Ima malo glupo složeno u postavkama kada se ručno podešava frekvencija ili kanal. Piše da ima signala npr na 36 kanalu, ali ga preskoči i ne prihvati, tak da je moguće da zbog tog što nema HEVC.

Isto pronalazi njemačke, austrijske i slovenske kanale bez greške, al ove naše jok