191x7 pon 15.8.2011 15:21

Pozdrav,

 

Imamo problema s prijamom digitalnog signala multiplexa A (HRT1, HRT2, RTL, NOVA), čim padne noć odmah kvaliteta signala padne ispod 50% (pa se miješa slika, ledi, ...) ili signal čak u potpunosti nestane. Mux B i C hvatamo bez problema. Zbog toga razmišljam o nabavci antenskog pojačala. Objekat je obiteljska kuća, a antena je krovna (ali ne riblja kost), prijamnici su Strong SRT 5202 i Infinity DVB-t neki te Asus MY Cinema U3100 Mini Plus TV kartica.

Treba li stvarno pojačalo (ako je problem u tome) i ako da, koje preporučate a da nije neko preskupo? Ili bi možda pomoglo spajanje dviju antena (dvije antene na 1 koaksijalni kabel putem T spojnice)?

 

Edit:

Sinoć smo umjesto HRT1, HRT2, RTL i NOVE hvatali ORF1, ORF2, ARF (mislim) i ORF2 b koji su Austrijski kanali. Kako je to moguće kad smo u Virovitičko-podravskoj županiji ovdje u Hrvatskoj, daleko od Austrije? Mogli bi jedino mađari smetati, ali ne...

smirnoff uto 16.8.2011 18:34

prvo: vidi s kojeg odašiljača bi trebao promati signal - ne znam spada li tvoja županija za Sljeme (25kanal)

drugo: kaakv antena je sad na krovu (mora bitit van krova za najbolje rezultate). "riblja kost" je vrlo isplativa antena ima dobit 7-8dB

treće: pojačala se dijele na široko pojasna i uskopojasna. u većini slučajeva širokopojasno je dosta za 2 antene (ima 2 ulaza i skretnicu u sebi) okrenute svaka na svoju stranu.

AF139 čet 28.8.2014 21:33

Pogrešan naslov teme

 

Ne postoje DVBT antene niti DVBT ( digitalna ) antenska pojačala.

Svaka antena prima i analogni i digitalni signal jednako  i isto tako antenska pojačala pojačavaju i analogni i digitalni signal.

Antene i pojačala djelimo samo po frekvenscijskom pojasu na kojem rade a pošto je u Hrv. DVB-T emitiran samo na UHF kanalima ( IV / V band)  trebamo nabavljati antene samo za UHF ( netreba vhf/uhf) i isto tako pojačala.

Mnogi trgovci i reklamni menageri stavljaju oznake  " za DVB-T " što je pogrešno i zbunjuje kupce.

AF139 ned 6.2.2022 11:59

- Normalno je da signal sa antene ne prolazi kroz pojačalo koje nema napajanje.

- Može se koristiti i drugo napajanje za antensko pojačalo ako ima isti napon (npr. 12V).

- Dok ne nabaviš drugo napajanje može se izvaditi ugrađeno pojačalo i staviti asimetrični-član jer je moguće da

anteni i netreba pojačalo da bi imao sliku jer takve panel antene imaju dobit veću od 10 dBi...osim ako pojačalo

ne nadoknađuje gubitke koje imaš kad je koaks. kabal predugačak npr. preko 25m.

AF139 pon 7.2.2022 12:39

Asimetrični član se spaja na izvode (dva vijka) antene i ima više funkcija, transformira impedanciju sa 300 ohma na 75 ohma (dakle 4:1) i pošto su izvodi antene simerični prebacuje ih na asimetriju da bi odgovaralo koaksijalnom kablu koji je asimetričan naprema starim plosnatim (twin-lead) ant. kablovima sa dvije žice koji su se davno prije koristili a bili su simetrični.

Većinom se tvornički ugrade na antenu ( u spojnu pl. kutiju) pa antena tada ima koaksijalni asimetrični izlaz, nekad izgledaju kao mala kutijica a nekad su na štampanoj pločici (PCB) a neke antene ne trebaju nužno asim. član kao npr. LPDA (logaritamska) jer je njena impedancija već 75ohma.

Ova panel antena kao i većina Yagi antena ima impedanciju 300ohma pa bi se bez asimetričnog člana pojavili gubici signala.

AF139 pon 7.2.2022 12:48

Gledajući da odgovorim zaboravim na naslov "Digitalno antensko pojačalo"što me iritira jer sva ant. pojačala kao i sve antene potpuno jednako rade bez obzira da li je signal sa digitalnom ili analognom moulacijom.