Spajky pon 31.12.2018 17:20

Prije 8 mjeseci, prebacio sam se sa T-Comovog bakra (10/1Mbps) na Tele2 4G internet.

 

Prije toga sam pogledao na onoj njihovoj mapi pokrivenosti na webu, i 4G mi je bio nekako na rubu (plavo), al 3G je bio sasvim pokriven (zeleno) sudeći po slici.

I računam ja, okej, spustit ću ga na 3G, znam da teoretski maksimum (42Mbps HSPA) nije realno očekivati, ali kad bi dobio bar pola (21Mbps), već bi bilo duplo bolje od T-Coma.

 

I uzeo ja, potpisao ugovor, namonitirao, između 5-15Mbps (3G možda za nijansu bolji od 4G ali varira). 15 u iznimno rijetkim slučajevima. Router btw stoji na drugom katu (dakle visoko) i pored prozora (dakle bez većih prepreka).

Nakon toga sam krenuo tražit 4G antenu, ne bi li to poboljšalo situaciju. Ni jedan od operatera ih nema u prodaji. U dućanima u čitavom Splitu, postoji jedan model na Svijet Medija, 400kn.

Nema veze, otišao na eBay, uzeo neku antenu, čekao je mjesec dana.

 

Poboljšala je situaciju za 5-10dBm u postavkama rutera, ali brzina se nije pomakla.

 

Nakon priče sa Tele2 službom za korisnike, saznao sam da se mapa pokrivenosti odnosi na VANJSKU UPOTREBU?! WTF. Ako daješ mapu po "vanjskoj upotrebi" onda bi i ruter koji prodaješ trebao bit vodootporan, a naravno da nije. Na stranici im piše *rezultati prikazani na mapi su simulirani i ne moraju odgovarati stvarnim uvijetima. Kažu oni meni da oni iz svoje interne mape (zašto tu ne stavite na web?!) vide da sam i za 3G u "rubnom području". Ovo po meni dosta graniči sa varanjem ljudi.

Ustvari ni to nebi pomoglo jer sam probao ruter stavljati i van kuće, ista stvar, varira par Mbps gore-dole od speedtesta do speedtesta.

 

Nakon toga, dobio sam generički odgovor da se "kontinuirano radi na unaprijeđenju", što mi ustvari ne pomaže jer to unaprijeđenje ne mora obuhvatiti mene. Nakon dosta potrošenog vremena rečeno mi je da je u planu izrada nove bazne stanice koja bi bila bliže mojoj lokaciji. Trenutna je udaljena 12km, a planirana nova stanica bi bila 3km. Odlično. Ali bez obzira kako formulirao pitanje, nisu mi mogli dati točniji datum, već mi je rečeno da se to planira godinu-za-godinu, pa bi prema tome nadogradnja trebala biti napravljena do kraja godine. I evo, 31.12. nadogradnje nema.

 

Također, na mobitelu preko bonbon-a (HT) dobijam bolju brzinu, i Tele2 ima sklopljen roaming ugovor da se mogu koristiti T-Com bazne stanice, ali ne u svim područjima. Izgleda da je moja lokacija dovoljno blizu Splita da se ne mogu prebaciti na roaming. Krasno.

 

Što predlažete?

 

Još strpljenja s Tele2 u nadi za novu baznu stanicu?

A1?

Povratak na T-Com? (pls no)

Kupnja bolje/skuplje LTE antene?

 

Hvala na odgovoru :)

CroNk3r pon 31.12.2018 17:35

Morao si u roku od onih par dana kolko imas za besplatan raskid ugovora dobro istestirati brzine na vise mjesta u kuci.

 

Ovo da je to pokrivenost vani je za ocekivati. Kako oni mogu znati kolko su tvoji zidovi debeli, od kojeg su materijala, dal imas limeni krov na kuci(sto je za signal koma).....

 

Probaj staviti router na suprotnu stranu kuce. Meni je odasiljac negdje s juzne strane kuce i tamo mi varira izmedu 40/40-50/50 ovisno o vremenu i koje je doba dana.(na wifi-u kad je laptop do routera, zicano mi je bilo malo vise, ali kad sam etazu ispod s laptopom imam cca 25 zbog ogranicenja wifi-a)

S sjeverne strane mi je jedva 10/10.

Nadi negdje mapu di su im odasiljaci i odnesi router u kut najblizi odasiljacu.

 

EDIT:

1 dan sam imao neke problemcice kroz zadnjih god dana i to su mi odbili s racuna.

Antenu nemam.

Signal mi je na -86dBm

Jedino sam ja na 4g, a ne 3g.

Evo i 3 brzinska mjerenja s tim da su na router trenutno spojena 2 laptopa, 2 moba i tv tako da ne mogu povuci full brzinu, al nije lose.

CroNk3r pon 31.12.2018 18:07
Spajky kaže...

Imao sam u par navrata turneje po kući sa laptopom i ruterom, mislim da sam probao sve utičnice :(

 

Također upload zna ići do 18Mbps a download ostaje nikakav..

 

Evo sa cellmapper.net mapa(odabran 3G UMTS towers)

A cuj, ja sam zbog svojeg i novu razvodnu kutiju postavljal , al sad radi kak treba.

Ako ti je router s juzne strane onda ti ostaje samo seliti se...

Damir22 pon 31.12.2018 18:41

Kao i kod mene, iako sam po svim njihovim mapama na odlicnoj 4g pokrivenosti,vec mjesecima mi je 10mbps maksimum, i to jedino u gluho doba noci. Po danu, od 0-2mbps, nikad vise.

3g i 4g apsolutno identicno, gdje god ga postavio, razlike nema nikakve. Mjenjali su mi karticu,nije pomoglo. Isti genericki odgovori o unapredjenju usluge,nista konkretnog nema. Cekam da mi jave koliko bi penala morao platiti za raskid ugovora, jednostavno nije vrijedno truda.

Da, tijekom testnog perioda na istoj lokaciji i istom polozaju routera nikad nisam izmjerio manje od 20mbps.

Milka30 pon 31.12.2018 18:56

Ja sam opet u izvrsnoj situaciji,sto se tice pozicije,bilo 4 ili 3G signala,samo 4 km od bazne stanice.

No muku sam mućio sa brzinom,koja je bila kritično iznad 1 MB/s.Isto poput vas,sam dobijao genericke odgovore,sve dok nisam bio jako uporan i na Facebooku chatao sa njihovom operaterkom.

Objasnila mi je da iako sam blizu bazne stanice,iako ta stanica nije opterecena korisnicima,"leđima" sam okrenut signalu???

 

Dala mi je savjet da se manem antena,uđem u postavke routera i pratim kvalitetu signala,šetajući routerom po kući.

Našao sam "hot spot" na naslonjaću moga dvosjeda,odmah uz zid,tj. tu je signal najkvalitetniji!

Povezao komp UTP-om i to je to!

Sa 1.02 MB/s postigao sam ovo trenutno mjereno,no preko dana znam šibnuti i preko 20 MB/s.

 

 

Spajky pon 31.12.2018 19:01
Damir22 kaže...
Kao i kod mene, iako sam po svim njihovim mapama na odlicnoj 4g pokrivenosti,vec mjesecima mi je 10mbps maksimum, i to jedino u gluho doba noci. Po danu, od 0-2mbps, nikad vise.

3g i 4g apsolutno identicno, gdje god ga postavio, razlike nema nikakve. Mjenjali su mi karticu,nije pomoglo. Isti genericki odgovori o unapredjenju usluge,nista konkretnog nema. Cekam da mi jave koliko bi penala morao platiti za raskid ugovora, jednostavno nije vrijedno truda.

Da, tijekom testnog perioda na istoj lokaciji i istom polozaju routera nikad nisam izmjerio manje od 20mbps.

 

Koja ti je alternativa? Koji ti je maksimum bakra?

 

Meni jedino pada napamet A1 al nisam baš optimističan.

Prema cellmapper.net nemaju ni oni tower baš blizu, a mapa na web stranici im je naravno obojana bez problema kao i Tele2.

Damir22 pon 31.12.2018 19:04

Meni tcom nudi adsl, 30, odnosno 50mbps brzine, tako da u srijedu idem do njih jos sve debelo provjeriti i pozdravljam se s tele2, koliko kosta da kosta.

Kod mene je problem opterecenost stanice a ne jacina signala, i sa -80 i sa -115db meni je brzina downloada jednaka, odnosno nikakva.

Spajky pon 31.12.2018 19:10
Milka30 kaže...

Ja sam opet u izvrsnoj situaciji,sto se tice pozicije,bilo 4 ili 3G signala,samo 4 km od bazne stanice.

No muku sam mućio sa brzinom,koja je bila kritično iznad 1 MB/s.Isto poput vas,sam dobijao genericke odgovore,sve dok nisam bio jako uporan i na Facebooku chatao sa njihovom operaterkom.

Objasnila mi je da iako sam blizu bazne stanice,iako ta stanica nije opterecena korisnicima,"leđima" sam okrenut signalu???

 

Dala mi je savjet da se manem antena,uđem u postavke routera i pratim kvalitetu signala,šetajući routerom po kući.

Našao sam "hot spot" na naslonjaću moga dvosjeda,odmah uz zid,tj. tu je signal najkvalitetniji!

Povezao komp UTP-om i to je to!

Sa 1.02 MB/s postigao sam ovo trenutno mjereno,no preko dana znam šibnuti i preko 20 MB/s.

 

 

 

Mogu pokušati tražiti ponovo.

U slučaju da budem u istoj situaciji, produžni kabel po sred dnevnog boravka nije baš prihvatljiv jer nisam sam u kući (a ostali ipak preferiraju sporiji internet s ruterom koji im nije iznad glave) :D

 

Al opet...download ti je 10Mbps, što je identično brzini koju sam imao na bakru. Brzi upload je fino imati kad ti zatreba, ali...

Strelok pon 4.2.2019 11:24

Kad je već ova tema da ne otvaram novu.

Zašto Tele 2 web shop ne radi kako spada?

 

Prvo sada je ona promocija za postojeće korisnike

da dobivate pokućni za 149 kn mjesecno(inače je 169).

Piše popust se realizira unosom OIB-a.

Međutim ne prolazi niti meni niti kolegama.

 

Jednostavno upišemo OIB i cijena ista.

Služba za korisnike nije od koristi i nemaju pojma o tome, nakon 20 poziva.

 

Ima tu još gluposti poput krive adrese dostave itd.

Ispada da web shop nevalja uopće kad im pola funkcija ne radi.