Stolna računala

HTPC / sam svoj majstor računalo

Zokisan sub 25.4.2020 10:05

Pozdrav, razmišljam da sastavim nekakvo HTPC računalo za gledanje filmova, serija...znate već. Igranje je nebitno, bitno mi je da pokrene svaki video koji pokušam pokrenuti (preko HDMI kabla/1080p).

E sad, SSD imam, kao i 4GB DDR3 RAM; da li ići na nešto starije, tipa i3 + matična (1150 socket) i novo napajanje, ili na neku aktualniju kombinaciju (što jeftiniju)?

Savjeti, prijedlozi? Hvala.

ihush sub 25.4.2020 10:56

-navedeno će ovisiti o GPU(vga) jer to danas radi upravo gpu.. dakle isti kriterij kao za gaming samo različita snaga.

-to može svaki novi mobitel-tablet (jer ima odgovarajući gpu-chip-dekoder) kao i dvbt.. i pogotovo s prelaskom na dvb-t2-hevc/265 .. tad je najlogičnije za navedeno za šaku kuna koristiti upravo neki dvbt-prijemnik, naravno to nije praktično za internet-surfanje ili bilo što drugo osim navedenog u postu.

-može i3 .. ali ćeš imati problem klasičnog računala, tj nije isto kupiti novo ili slagati od 'otpada'.. tj stabilnost, zagrijavanje itd.. dok je to tip uređaja koji tad treba raditi satima (duljina filma..) tj upravo s 'otpadom' ćeš imati problem dok je novo skuplje za nuc-htpc nego normalan pc ili laptop te klase. Što jeftinje? =dvbt (ili neki mediaplayer), sve ostalo je za nulu skuplje + problemi ili viša cijena, no to zastarjeva, kao što je sad t-1 na t2 tj h.264 na h265-hevc i kad se to desi tad je uređaj beskoristan.. ove godine je odgođeno gašenje starog t1 signala pa može nešto što podržava do 264 itd..

Father_Dougal sub 25.4.2020 11:22

Ovako, već godinama imam ovu ploču:

http://www.asrock.com/mb/intel/q1900-itx/

Znači, gore je Celeron J1900, četverojezgreni. Nalazi se u ovom kučištu:

https://www.coolermaster.com/catalog/legacy-products/cases/elite-120-advanced-white/

Unutra su još 3 HDDa od 2 TB, SSD od 256 GB, i standardno ATX napajanje sa modificiranim ventilatorom (da se ne vrti brzo, praktički je nečujno).

 

Instaliran je Ubuntu LTS server + KODI + SAMBA (windows share) + FTP server + headless torrent server.

Taj proc je u stanju dekodirati 1080p h265 video. Nema GPU dekoder za to, pa se dekodira preko proca. Nisam isprobavao h264 4k video, no mislim da nema snage za to - h265 4k ne radi.
KODI dekodira manje-više sav AV materijal koji mu bacim, eventualno kakav egzotični codec neće raditi, no nisam do sada naišao na nešto takvog.
Cijeli stroj troši možda 50 W. Ploča (sa procesorom) pod opterećenjem troši 30W, + četiri diska i vent u napajanju...

No za ovo složiti treba nešto znanja i vremena. Stavljati Windows na taj proc je besmisleno, probao sam, sve se vuče i ima spor odziv. Ne kažem da je ovaj proc cvećka, no svoj posao, za moje potrebe, odrađuje.

EDIT: isprobao sam 4k h264 - radi bez ikakvih problema.

ihush sub 25.4.2020 14:19
Father_Dougal kaže...

..

Taj proc je u stanju dekodirati 1080p h265 video. Nema GPU dekoder za to, pa se dekodira preko proca...
EDIT: isprobao sam 4k h264 - radi bez ikakvih problema.

-to ne radi cpu nego gpu (integrirana..) upotrebljivo od intel hd-serije 4xxx i novije, starije=slabije i izbacuje se iz popisa kompatibilnog za dx-ogl tj spec.novih fičera-zahtijeva kao shaderi/teselacija.. oznake GT1-GT2 i sl.

-juzeri se žale na rad intel hd.. 60hz, 4k i sl. ali to je možda problem juzera, postavki, kabla itd.. (npr +1.4-20 hdmi..) pa čak i stanje diska (brzina-smeće-fragmentiranost i sl. + istovremeni taskovi)

Dr. Zoidberg sub 25.4.2020 18:08

Meni nedavno crkao android box pa sam prenamjenio Raspberry Pi4 2GB i stavio libreelec(Kodi s malo OS-a) i prilično sam zadovoljan. Vrti filmove i serije sa share-a bez problema (1080p) i vrti youbito preko addona (malo nezgrapno ali radi)