Stolna računala

Mini PC u 2019, koji odabrati?

Did12 čet 7.1.2021 12:30

Ovo zvuči zanimljivo.

 

Ali sad ide ključno pitanje: je li za amatersku obradu photo/video/audio kvalitetniije rješenje a) Mini PC AMD Ryzen 4xxx serija ili b) laptop HP Pavilion Gaming s Intel Quad Core i5 10300H procesorom i diskretnom grafičkom karticom nVidia GTX1650 4GB?

MGloc čet 7.1.2021 12:45

Taj laptop kosta oko 6000-7000kn za to se da sastavit pc sa i3 10100 ili ryzen 1600af i gtx 1650 do nekih 4000kn i ostaje ti jos 2k za monitor stvar je tvoga izbora.

Mislim da ti je bolje uzet nesto sa externom grafom kao Nvidia a ne IGP-u.

Did12 čet 7.1.2021 12:47

Nisam toliko mislio na monitor, nego na brzinu rada odnosno procesorsku snagu kod amaterske photo/video/audio. Je li dobar procesor i diskretna grafička kartica u laptopu, znatno brža od procesorske snage Mini PC s Ryzen 4xxx serijom.?

Mladen čet 7.1.2021 13:12
Did12 kaže...

U pravu si skroz, ali mi uređaj treba biti mali i mobilan jer radim na 2 lokacije. Zato nažalost ne gledam klasični Mid/Mini Tower PC.

Jesi gledao opcije sa nekom ITX pločom i Ryzenima 4650G/4750G ? Dosta snage za obradu slika i ok grafička, svakako najjača integrirana što možeš dobiti.

Budući da sad ima i kapacitetom većih SSD, jedan M.2 i jedan 2.5" se mogu nagurati u stvarno mala kućišta.

Imam jedno prastaro Chieftecovo ITX, ima SFX napajanje i u njega stane i jedan 3.5" disk a može se nagurati i par 2.5", posebno SSD-ova jer su lagani i ne smeta im bilo kakav položaj.

https://www.chieftec.eu/en/chassis/itx/uni-series/bt-02b-u3.html

To je prihvatljiv ukupni volumen ?

 

Mladen čet 7.1.2021 14:45
Stric_Jura kaže...

evo ja ti stržim QNAP s 2x 2 TB WD Red za 600 kn

 

em ima mjesta em je sigurno :-)

 

a imaš i Seagate Baracuda 5TB u 2.5" formatu

Ok, NAS je dodatna priča, ali koji je to prastari model za te novce ? :)

Za Raw, exr fotke ili video i nije baš neka sreća :)

Ta 2.5" Barracudica bi bila ok, ali zbog politike cijena, "goli", interni disk je puno skuplji od vanjskog gotovog.

Koliko se sjećam, ti 5TB su oni bez normalnog SATA konektora, sa USBom slemljenim direktno na ploču pa otpada jeftina transplantacija :)

 

 

 

Mitohondri čet 7.1.2021 15:15
Did12 kaže...

Podižem temu za slučaj da netko zna. Što odabrati u rangu iMac Mini M1 - a da nije Apple?

 

Znači Windows 10 Mini PC za uredski rad + amaterska photo/video/audio obrada do cca 6.000kn? Poželjno je da ima SSD+HDD diskove, max 64GB RAM, USB-C (Display Port i Power u jednom) i solidnu grafičku karticu...koliko je to moguće za Mini PC.

 

Ovaj Intel NUC se čini kao dobar izbor, ali me brine je li grafika preslaba za amatersku photo/video/audio obradu?

 

https://www.instar-informatika.hr/intel-nuc-10-kit-nuc10i5fnh-intel-core-i5-10210u-up-to-42ghz-2xddr4-sdram-slots-pcie-nvme-30-x4-m2-ieee-80211ax-wi-fi-6-bluetooth-51-intel-uhd-graphics/BXNUC10I5FNH/product/

 

 

 posto imam oboje Mac Mini M1 i Win10 PC SFF, a i veliki workstation pod MOJ PC, najiskrenije ti predlazem Mac Mini M1, ako su ti bitne performanse u Adobe programima uz prenosivost, necujan i tihi rad.

 

KLIK ovo najmanje kuciste ti je odlicno kao prijenosno, unutra je Ryzen 7 Pro 4750G, performanse vrhunske, cak mozes i odigrati koju igru na FHD rezoluciji sa low/mid postavkama, recimo na njemu igram WoW, Dotu, Apex kada sam negdje vam stana i nosim ga sa sobom, recimo za vikend kad klince furam kod bake. To ti je IN WIN B1 kucista sa 200W napajanjem. Odlicno malo kuciste.

 

inace Mac Mini M1 je zvijer, i kao sto sam napisao, brze mi enkodira/exporta video u Premier pro nego PC sa CUDA akceleracijom od 3060Ti i Ryzenom 5800X, iako ima "samo" 8GB memorije, to je sasvim drugaciji nacim koristenja i alociranja svih resursa sustava, i do sada nisam bio u situaciji da nemam dovoljno memorije, a nisu bas mali dokumenti s kojima se radi u Ilustratoru, In Desing, Photoshop a pogotovo 4k video obrada u Premier, s time sto za sada radi preko emulatora i ima do 30% manje performanse u Adobe programima, i svejedno je brzi od Ryzen PC-a.

 

Tokom 1. mjeseca se ocekuje nativna podrska od Adobe da ugleda svjetlo dana, pa ce onda biti to i jos bolje

 

Ako ides na SFF, procesor, ploca, memorija, diskovi, napajanje poprilicno sam siguran da ces cijenom doci do 6000+ kuna, bez OS-a, ne znam jel kupujes jos Windowse ili ih "posudis" :) oni su ti jos 1000kn ako kupujes u ducanu.

 

Moja preporuka bi bila svakako Mac Mini M1, cini mi se da je bio ispod 7000kn, a imas sve sto ti treba, OS je odlican i jednostavan za naviknuti se, jedini nedostatak je samo 2 USB utora, ako imas vise toga za spajati, meni su oba slobodna jer su tipkovica i mis BT, ali to se rjesi USB hubom i slicno.

 

ako te zanima jos nesto slobodno pitaj

 

 

Did12 čet 7.1.2021 22:00
Mladen kaže...
Did12 kaže...

U pravu si skroz, ali mi uređaj treba biti mali i mobilan jer radim na 2 lokacije. Zato nažalost ne gledam klasični Mid/Mini Tower PC.

Jesi gledao opcije sa nekom ITX pločom i Ryzenima 4650G/4750G ? Dosta snage za obradu slika i ok grafička, svakako najjača integrirana što možeš dobiti.

Budući da sad ima i kapacitetom većih SSD, jedan M.2 i jedan 2.5" se mogu nagurati u stvarno mala kućišta.

Imam jedno prastaro Chieftecovo ITX, ima SFX napajanje i u njega stane i jedan 3.5" disk a može se nagurati i par 2.5", posebno SSD-ova jer su lagani i ne smeta im bilo kakav položaj.

https://www.chieftec.eu/en/chassis/itx/uni-series/bt-02b-u3.html

To je prihvatljiv ukupni volumen ?

 

Razmišljao sam o tome, i hvala ti na linku jer ovako malo kučište nisam našao. Budući se prevozim motorom, nezgodno mi je Mini Tower, pa makar i manjih dimenzija, + strujni kabl vući okolo. Zato dvojim između Mini PC i laptopa - uređaj koji samo stavim u ruksak, lako prenosem i USB-C/Thunderbolt kablom spojim na monitor i bežični miš/tipkovincu.

 

Ono što me uči je koliko Mini PC, koji u nema zasebnu grafičku karticu, iskoristiv za amatersku photo/video/obradu.

tnakir čet 7.1.2021 22:25
Mladen čet 7.1.2021 22:27
Did12 kaže...

Razmišljao sam o tome, i hvala ti na linku jer ovako malo kučište nisam našao. Budući se prevozim motorom, nezgodno mi je Mini Tower, pa makar i manjih dimenzija, + strujni kabl vući okolo. Zato dvojim između Mini PC i laptopa - uređaj koji samo stavim u ruksak, lako prenosem i USB-C/Thunderbolt kablom spojim na monitor i bežični miš/tipkovincu.

 

Ono što me uči je koliko Mini PC, koji u nema zasebnu grafičku karticu, iskoristiv za amatersku photo/video/obradu.

Ne koristim toliko 2D grafičke i video alate, ali većina (i njihovi pluginovi/filteri/codeci) je krenula od procesora pa tek poslije dobila i neku GPU-accelerated varijantu (npr. nVidia CUDA), tako da ako već treba birati između jačeg procesora ili jače grafičke, procesor mi se čini univerzalnije rješenje. Za neke filtere i codece znam da znaju biti i višestruko brži ali neka dopuni netko tko to i danas koristi, kad sam ja koristio Premiere i AfterEffects, nije bilo ni GPUa u današnjem obliku :)

 

 

Did12 čet 7.1.2021 22:37
Mitohondri kaže...
Did12 kaže...

Podižem temu za slučaj da netko zna. Što odabrati u rangu iMac Mini M1 - a da nije Apple?

 

 posto imam oboje Mac Mini M1 i Win10 PC SFF, a i veliki workstation pod MOJ PC, najiskrenije ti predlazem Mac Mini M1, ako su ti bitne performanse u Adobe programima uz prenosivost, necujan i tihi rad.

 

KLIK ovo najmanje kuciste ti je odlicno kao prijenosno, unutra je Ryzen 7 Pro 4750G, performanse vrhunske, cak mozes i odigrati koju igru na FHD rezoluciji sa low/mid postavkama, recimo na njemu igram WoW, Dotu, Apex kada sam negdje vam stana i nosim ga sa sobom, recimo za vikend kad klince furam kod bake. To ti je IN WIN B1 kucista sa 200W napajanjem. Odlicno malo kuciste.

 

inace Mac Mini M1 je zvijer, i kao sto sam napisao, brze mi enkodira/exporta video u Premier pro nego PC sa CUDA akceleracijom od 3060Ti i Ryzenom 5800X, iako ima "samo" 8GB memorije, to je sasvim drugaciji nacim koristenja i alociranja svih resursa sustava, i do sada nisam bio u situaciji da nemam dovoljno memorije, a nisu bas mali dokumenti s kojima se radi u Ilustratoru, In Desing, Photoshop a pogotovo 4k video obrada u Premier, s time sto za sada radi preko emulatora i ima do 30% manje performanse u Adobe programima, i svejedno je brzi od Ryzen PC-a.

 

Tokom 1. mjeseca se ocekuje nativna podrska od Adobe da ugleda svjetlo dana, pa ce onda biti to i jos bolje

 

Ako ides na SFF, procesor, ploca, memorija, diskovi, napajanje poprilicno sam siguran da ces cijenom doci do 6000+ kuna, bez OS-a, ne znam jel kupujes jos Windowse ili ih "posudis" :) oni su ti jos 1000kn ako kupujes u ducanu.

 

Moja preporuka bi bila svakako Mac Mini M1, cini mi se da je bio ispod 7000kn, a imas sve sto ti treba, OS je odlican i jednostavan za naviknuti se, jedini nedostatak je samo 2 USB utora, ako imas vise toga za spajati, meni su oba slobodna jer su tipkovica i mis BT, ali to se rjesi USB hubom i slicno.

 

ako te zanima jos nesto slobodno pitaj

 

 

Gle, u suštini si u pravu. Mac Mini M1, sa 16GB RAM i 256GB SSD mi je savršen Mini PC u svakom pogledu za ono što mi treba - osim što je iOS. Oduvijek sam na WIN i Android platformama. Iskreno, ne znam kako bi se priviknuo na iOS. Razumijem ljude koji imaju iPad, iPhone pa onda i Mac Mini jer cijeli Apple eko-sustav odlično radi. Budem na YT pogledao iskustva ljudi koji su s WIN prešli na iOS pa možda na kraju uzmem Mac Mini M1 :-)

fer-de-lance čet 7.1.2021 23:06
Mitohondri pet 8.1.2021 09:00
Did12 kaže...

 

 

Gle, u suštini si u pravu. Mac Mini M1, sa 16GB RAM i 256GB SSD mi je savršen Mini PC u svakom pogledu za ono što mi treba - osim što je iOS. Oduvijek sam na WIN i Android platformama. Iskreno, ne znam kako bi se priviknuo na iOS. Razumijem ljude koji imaju iPad, iPhone pa onda i Mac Mini jer cijeli Apple eko-sustav odlično radi. Budem na YT pogledao iskustva ljudi koji su s WIN prešli na iOS pa možda na kraju uzmem Mac Mini M1 :-)

Mac Mini koristi MacOS, ne iOS , iako slican iPad i iPhone OS-u, ipak je ovo punokrvni Unixioidni operativni sustam. nemas tu kaj se puno prilagodavati, OS kao OS, upalis i klikas na ikone i to je to

 

ako si ikada koristio Linux, macOS ti je isti vrag prakticki

mzopg pet 22.10.2021 21:03

Chuwi je izbacio novi jako zanimljivi mini PC vrlo dobrih karakteristika.

 

 

 

Chuwi RZBOX

AMD Ryzen 9 4900H

16GB DDR4 RAM dual-channel (moguća nadogradnja do 64GB - 2 slota)

512GB NVMe SSD (moguća nadogradnja do 5TB, 2 x M.2 slot)

Metalno tijelo malih dimenzija: 177 x 60 x 187mm

Portovi: 2xLAN (RJ45), 1x HDMI, 1x Display port, 1x VGA, 2x USB3.0, 3x USB2.0, USB-C 2.0, ulaz za mikrofon i izlaz za slušalice 

Bluetooth 5.2

WiFi 6 802.11ax1 Intel AX210

Windows 10

 

Verzija bez memorije i SSD-a: $499

Verzija sa memorijom i SSD-om: $649

 

https://store.chuwi.com/products/chuwi-rzbox

mzopg uto 26.10.2021 19:04
Did12 kaže...
Nije loš Chuwi. Šteta što nema Thunderbolt.

 Morali su nešto zabrljati. 

 

Što je najbolje starije verzije HiGame i prethodnik RZBOXa CoreBox Pro imaju Thunderbolt 3 i onda slože svoj najbolji mini PC do sada i ubace USB-C 2.0, da je barem on novije generacije.

ihush ned 11.12.2022 12:13
Did12 kaže...
Čini se odličan. Šteta što ima samo max.16GB RAMa.

 čuvi nije intel-partner, tj to znači da nema posebnu seriju cpu-a s nekim fičerom o(ne)mogućenim.. tj to znači da na tržištu dobavljaju normalne cpu-čipove a to znači da cpu može kao svaki drugi, adresirati koliko mu je odredio intel.. odnosno, tad je usko grlo mbo tj u slučaju mini računala je to broj utora dimm-sodimm koji se svede na 1kom.. tj to je limit za sad po modulu pa ni nema koristi da piše da podržava više, odnosno, ovisi ima li dimm-sodimm utor ili je zalemljeno na mbo bez utora.

-16gb je dovoljno, za tu klasu-namjenu.. tj tko treba workstation taj ima više-veće, čisto fizika na djelu, no to povlači i ostatak, hlađenje, napajanje, dimenzije.. sve, dok je ova količina dovoljna za sve-većinu taskova, tj malo tog postoji a da ne bi radilo na toj konfiguraciji, možda tek najzahtijevniji gaming-requirements ili neki zahtijevan video-soft.. tj ako postoji par namjena za koje nije dovoljno, no tad 90% računala na tržištu to jednako ne može, tj nije mana ovog modela i ne treba tako shvatiti nego normalno-realno i radi 99%..

 

-jedino bi cijena trebala biti osjetno niža, ispod 2000kn-300€.. ovako je za 100€ viša, no tržište ga podnosi i neće pasti dok se dobro pordaje u odnosu na ostatak ponude-konkurenciju.

-zgodno malo računalo, no najviše zbog dimenzija-izgled, a to je tad i ograničenje kao za ram-ostalo, tj za isti novac može se sklepati običan pc ali će biti ružan-kutija, no bez tih fizičkih ograničenja + jeftinije..