Stolna računala

HDD iz jednog računala u drugo

BlueMax pon 25.1.2021 12:00
Eric Prydz kaže...

Pozdrav, trebam hitno pomoć;

 

Imam jedno računalo koje se pokvarilo, ali HDD radi uredno.

Ako prebacim u ispravno računalo bez HDDa taj hdd iz neispravnog, hoće li trebati rušiti sistem?

 

Zahvaljujem. 

 Šta znači "ispravno računalo bez HDD-a"?

 

Ajar pon 25.1.2021 12:08
Eric Prydz kaže...

Pozdrav, trebam hitno pomoć;

 

Imam jedno računalo koje se pokvarilo, ali HDD radi uredno.

Ako prebacim u ispravno računalo bez HDDa taj hdd iz neispravnog, hoće li trebati rušiti sistem?

 

Zahvaljujem. 

 ovisi: ako je to hdd samo s podacima, sve OK (eventualno ćeš mu morati dodijeliti trajnu slovnu oznaku, koja još nije u uporabi, u control panel > administrative tools > computer management > storage > disk management. ako je na hdd-u sustav, nema ti druge nego sve iznova. ako si8 na njemu čuvao i dokumente, ne zaboravi prvo načiniti backup na nešto treće (vjerojatno ćeš disk očitati linuxom bez instaliranja i tako prebaciti podatke na usb ili štoveć).  

MrBlc pon 25.1.2021 12:40

U teoriji to na novijim sustavima može raditi, ali u praksi je obično poželjno da je isti chipset ili barem isti proizvođač i slična generacija.

 

U većini slučajeva bi računalo radilo dovoljno stabilno da se sve backupira, ali obično je bolje rješenje ako se može dignuti kakav live linux.

 

Također, ako je plan neispravno računalo popraviti i vratiti disk u njega, onda je bolje ne podizati sustav na drugom računalu, već isključivo po potrebi pristupiti podacima.

BlueMax pon 25.1.2021 13:57
Eric Prydz kaže...

Hvala momci na odg., onda ide novi OS i formatiranje diska. Na sreću nije bilo važnih podataka niti na jednom računalu, samo sam želio  preskočiti podizanje novih W10, ali dobro...

 nisi mi odgovorio na pitanje što znači "ispravan računar bez HDD-a"? Ako imaš računalo koje radi znači da u njemu postoji nekakav storage (SSD?) pa ubacivanje drugog HDD-a ne predstavlja nikakav problem niti moraš ponovo instalirati Windowse.

Ako je drugo računalo bez operativnog sistema tj "ispravan računar" znači da su komponente ispravne ali računalo ne radi jer nema storage a samim tim ni OS, onda ti najvjerovatnije samim ubacivanjem HDD-a iz drugog računala neće moći podignuti Windowse, a ako ih i podigne imat ćeš posla za dovesti to u red pa je reinsalacija najbolja opcija.

Eric Prydz pon 25.1.2021 14:22

Ispravno je imalo HDD, samo ga vadim da u njega stavim HDD iz neispravnog...da ne kompliciram razloge zbog čega...iz neispravnog sam mislio izvaditi HDD s OSom i prebaciti u ispravno računalo da ne moram inst W10.

BlueMax pon 25.1.2021 14:56
Eric Prydz kaže...

Ispravno je imalo HDD, samo ga vadim da u njega stavim HDD iz neispravnog...da ne kompliciram razloge zbog čega...iz neispravnog sam mislio izvaditi HDD s OSom i prebaciti u ispravno računalo da ne moram inst W10.

 Možeš pokušati, ništa te ne košta. Windows 10 dosta dobro automatski odrađuje zamjenu i update drivera. Pomoglo bi ako su i jedno i drugo računalo s procesorom istog proizvođača (Intel - Intel ili AMD - AMD).

Alkaline pon 25.1.2021 17:30

Na starijim Windowsima (era XP-a) to nisi mogao napraviti jer bi dobio BSOD.

Na Win 10 iz mojeg iskustva se može prebacivati. Nedavno prebacio disk sa Phenom konfiguracije na i5 2500K konfiguraciju bez beda, samo su se digli driveri i vozi.

 

Ništa te ne košta probati, ak nejde formatiraj i kreni od nule.

Samo pazi da ako je GPT disk matična ima podršku (UEFI) i da staviš SATA config u BIOSu kako je bio na starom kompu (IDE emulacija, AHCI, RAID)...

nixass pon 25.1.2021 17:37
Eric Prydz kaže...

Ispravno je imalo HDD, samo ga vadim da u njega stavim HDD iz neispravnog...da ne kompliciram razloge zbog čega...iz neispravnog sam mislio izvaditi HDD s OSom i prebaciti u ispravno računalo da ne moram inst W10.

 najprije probaj dal ide bez formatiranja.

jos od vremena windowsa 7 se to ne treba nuzno raditi, stovise, u mom slucaju, ista instalacija je prosla windows 7, sa intel > amd > intel, i onda upgrade windows 7 > 10, bez trunke problema

ihush pon 25.1.2021 20:09
Eric Prydz kaže...

Hvala momci na odg., onda ide novi OS i formatiranje diska. Na sreću nije bilo važnih podataka niti na jednom računalu, samo sam želio  preskočiti podizanje novih W10, ali dobro...

 -može, tj ovisi o verziji-licenci koju imaš, 50% šanse, ubodeš-upališ-radi.. ali licenca-key je povezana s mbo-chipsestom i tad nemaš licencu ili kod starijih (win8 generacija) je key u biosu kojeg ne drugom računalu nema..

-sam win nije problem skinuti-iso, instalirati.. i bez keya radi 'normalno' (ne dozvoljava customizaciju) + ovisi u kakvom je stanu računalo može biti poželjno ipak napraviti clean-svježi install itd.

Eric Prydz pon 25.1.2021 21:58

Prošlo je, ali me naravno bilo strah tako ostaviti pa sam se išao praviti pametan i rušiti sistem.

 

Epilog: nmg bootati USB, pokušao sam preko DVD boot diska pa mi izbacio plavi ekran...pokušam napraviti 32 bitni boot DVD i kako sam kasnije skontao, ISO file je veći od kapaciteta DVDa pa ni to ne prolazi..pokušavam napraviti još jednom  BOOT USB i kako očekujem da ni to neće proći, kontempliram suicid.

Eric Prydz uto 26.1.2021 07:38

MBO - ASUS F2A55

CPU - Athlon II X4 740

GPU - RX 470 4gb DDR5

8 gb RAM 1866mhz

PSU - 450 W XFX

1 tb HDD

 

U normalnim okolnostima se ne bi ni živcirao ni žurio to namjestiti, ali svoje sekundarno računalo, monitor i kameru planiram pokloniti jednom siromašnom dečkiću kojem je otišao stari laptop, a preko kojega je pohađao online nastavu i igrao starije igre i ovo me izluđuje.

 

Pokušat ću s ovim kada se vratim s posla, valjda će upaliti da to mogu napokon završiti.

steve90 uto 26.1.2021 09:12

Problem je možda bootabilni usb ili postavke biosa (nije omogućeno bootanje sa usb-a). Možeš raditi bootabilni USB koristeći rufus kao što je kolega predložio, ali moj savjet je koristiti Microsoftov alat. Googlaj "Windows media creation tool", on ti skine iso i napravi bootabilni usb.

ihush uto 26.1.2021 10:27
Eric Prydz kaže...

Prošlo je, ali me naravno bilo strah tako ostaviti pa sam se išao praviti pametan i rušiti sistem.

 

Epilog: nmg bootati USB, pokušao sam preko DVD boot diska pa mi izbacio plavi ekran...pokušam napraviti 32 bitni boot DVD i kako sam kasnije skontao, ISO file je veći od kapaciteta DVDa pa ni to ne prolazi..pokušavam napraviti još jednom  BOOT USB i kako očekujem da ni to neće proći, kontempliram suicid.

 -cd-dvd medij je vrlo osjetljiv (ispravno snimljen, kvalitetan medj + snimač/player) tj boot je osjetljiv i ako nije 100% čitljiv preskoči itd.. usb je daleko pouzdanije-brže-bolje.. treba se malo pomučiti, radi.

-ako moraš dvd, posljednji 2020-10-h2 je veći, ne stane (+4,3gb) tj tad trebaš starije buildove + ne obje verzije nego pojedina 32-ili-64.. + uefi-ahci traži x64 jedan od uvjeta, mada može i 32bit.. tj ovisi o mogućnostima-postavkama biosa i želji-znanju ...

 

-rufusom snimaš konkretno kad znaš što trebaš (opcije koje imaju svoje značenje).. mctool ne nudi ništa, ali je univerzalan.. no tad može biti drugi problem, 'moraš' bootati CMS-QBM (boot meni, ne order diskova po biosu nego baš meni i tad vidiš medij u oba moguća moda, gpt-uefi ili legacy-mbr, to mora biti jednako postavkama biosa + stanju/modu diska.) Može se izmijeniti (diskpart-clean, tad se inicijalizira željeni mod diska). Ako nije jednako-kompatibilno bios-boot-disk tad ne možeš instalirati.

+ sve ostale postavke biosa, + ispravan stikić, + ispravan usb port, ispravno snimljeno.. tad radi (na svakom računalu koje može bootati s tog medija, što su sva u posljednjem desetljeću..).

 

rufus je alat, nudi opcije-mogućnosti, mctoo (ili dvd2usb) ne nudi, svi rade isto, isti file, isti rezultat-cilj. Razlika je samo što s opcijama možeš nešto kemijati po potrebi (kad postoji razlog, npr specifično računalo koje npr ne podržava usb-boot i sl. tad koristiš durge emulacije..).

-rufus snima svaki iso, ms-alati samo 'original' (čist-nemodificiran) dok mct sve obavi od skidanja do snimanja (ili samo skineš iso..) .. kod izbora downloada može 32-ili-64 ili obje verzije + jezik, obje verzije u novom buildu traže stikić veći od 8gb (7-nešto..) tj isti problem kao dvd.. i tad se bira konkretna verzija da može stati ili veći stikić.

 

-možeš skinuti-snimiti stariji build-verziju, ali poželjno je kad se već instalira koristiti najnoviji tj update-upgrade bi te uskoro pogurao na novo.

-svaka verzija ima svoj mctool tj verzija mctoola skida svoju verziju win pa možeš ako je još dostupno skinuti 2004 ili 1909.. koji stane na dvd-usb bez modifikacija.

-ako baš nikako drugačije ne možeš, tad se može i ručno.. ili izvućeš install.wim iz esd-a dism-om.. no to prelazi potrebno znanje početnika tj tad je lakše-brže obaviti ručni install + to znači da imaš drugo računalo na kojem možeš sve napraviti.. tj to je možda 'najbolji' način ako imaš problema s bootom iz bilo kojeg razloga a imaš računalo na kojem to možeš napraviti npr spojiti hdd (može i ext-usb adapter..). Ručni install je način kako rade oemi (samo što ga oni tad umnažaju dok je ovakav ručni-jednokratno tj 'neisplativo' ako se baš ne mora. Pripremjen disk se tad vrati u računalo i kod prvog paljenja se dovrši install jednako kao da kupiš pc s win.. unos user itd.).

 

-tj pošto uvjek moraš imati neko računalo.. npr za napraviti stikić ili dvd, tad uz nešto znanja, možeš i ručno. Prvi korak je inicijalizacija moda za što disk mora biti prazan (neformatiran, bez particija jer to je particijska shema.. kao tvornički-nov, diskpart-clean). Takav disk se inicijalizira u željenom modu, gpt ili mbr. Postavke biosa, medija.. sve troje mora biti jednako-sukladno-kompatibilno, tj u slučaju ms-superfloppya (mctoola) medij nema mod tj u bootu se bira gpt-ili-mbr i zato 'moraš' koristiti boot meni da bi to izabrao ili na ćoravo-sreću 50% da je mod upravo onaj koji trebaš. Ručnim instalom to eliminiraš tj nema boota nego je gotovo win-disk-installiran.. ali moraš znati kako podesiti bios tj na kojem računalu ćeš bootati (pošto sva u poslejdnjih 10 god podržavaju uefi nije problem.. tj može biti i to jer je sad potrebna uefi-2.3-nešto kompatibilnost tj možda treba novi bios itd. itd.. jer se standardi-uvjeti mijenjaju kao i sve ostalo.

 

-zapravo, napraviti boot medij (bilo koji medij, hdd-fdd-usb..) je banalno lako, to može svaki os, ne treba neki alat tj to ne radi alat nego os, dok alat samo olakšava klikanje.

-na ručno kreiranom bootu dovoljno je npr raspakirati iso i taj medij je tad install-bootabilan. tj to isto radi rufus i ostali alati nakon što pripreme (formatiraju boot) medij, obično kopiranje fileova.. no svaki dio ima svoje razloge, moguće probleme npr banalno da sam copy nije ispravan i da ako ponoviš isti postupak možda iz drugog pokušaja radi, no vjerojatnije da početnik pogriješi u izboru neke od opcija koje alati nude npr ntfs-fat32, boot sektor (80..) itd.

Eric Prydz uto 26.1.2021 10:27

Pokušao sam s 2 različita USBa napravljena pomoću tog Microsoft alata.

 

Detektira UEFI bootable device u BIOSu, ali kada pokrenem računalo preskoči i pokuša ga bootati s HDDa (koji je sada prazan).

 

Uglavnom sam imao problema namjestiti BOOT redosljed na nekim računalima jer ih BIOS nije zapamtio nakon reseta, ali ovo nije ta vrsta problema. Na nekim računalima nike želio iz određenog USB utora bootati ali jest iz drugog...

 

Pokušat ću za svaki slučaj kupiti dual layer DVD-R disk, s diska je barem pokušao BOOTati.

 

 

ihush uto 26.1.2021 10:35
Eric Prydz kaže...

Pokušao sam s 2 različita USBa napravljena pomoću tog Microsoft alata.

 

Detektira UEFI bootable device u BIOSu, ali kada pokrenem računalo preskoči i pokuša ga bootati s HDDa (koji je sada prazan).

 

Uglavnom sam imao problema namjestiti BOOT redosljed na nekim računalima jer ih BIOS nije zapamtio nakon reseta, ali ovo nije ta vrsta problema. Na nekim računalima nike želio iz određenog USB utora bootati ali jest iz drugog...

 

Pokušat ću za svaki slučaj kupiti dual layer DVD-R disk, s diska je barem pokušao BOOTati.

 

 

 -zaboravi na redosljed-order u biosu.. treba krostiti cms (obično F-8-12..) tj ako bios ne vidi boot medij tad medij nije bootabilan, nešto pogrešno..

-u slučaju mctoola moraš birati ili ovisiš o sreći 50% da je boot mod onaj koji trebaš, gpt-ili-mbr .. tj ovisi o postavkama biosa, medija i disk-moda kad je disk već korišten tj već ima zadan mod. Tad sve troje mora biti isto ili moraš brisati-reinicijalizirati disk.

-problem može biti sam stikić, usb-port, smetnje-greške.. izvadiš-ubodeš u drugi port i sl. ponoviš par puta.. + moraš u pravom trenutku tipkati f-tipku za izbor, ne držati nego tad pogoditi-stisnuti-tipkati.. a za svaku mbo-bios je slično-drugačije npr esc ili f12 ili f2 .. + ovisi o postavkama biosa + fastboot i kašnjenje post-poruka npr dok vga prikaže sliku na ekranu. Ako zakasniš bios jednostavno ide dalje.. moraš ponoviti dok 'uhvatiš' boot.

 

edit: za duallayer dvd ti je šansa 5% da će biti ispravan.. tj ovisiš o kvaliteti medija + snimača + čitljivost u playeru gdje bootaš.. greška i nema boota. Tu nema CRC-ispravka i jako je osjetljivo tj neusporedivo lakše je ponoviti i napraviti usb jedino što s dvdom ne moraš loviti boot meni.

-čisto zbog osjetljivosti-ispravnosti snimljenog, čitljivosti.. DL je problem (original medij nije sniman nego štancan-prešom.. srebreni ima daleko veću reflektivnost-čitljivost), nije problem za npr filmove i sl. jer sve kasnije može uz crc-korekciju biti ispravno pročitano, no u bootu nema popravka, radi ili ne.. tj tad ako se mora radi se stariji medij-win.. neki koji stane na dvd-4gb.. kasnije se napravi upgrade.

Eric Prydz uto 26.1.2021 11:16

Na mojoj ploči je F8 i učitava stik na ekrančiću s opcijama kao bootable uređaj, ali ne znam zašto nije bootao s njega kao što je bootao s DVD-R diska, ali je na jednom od koraka samo reset računalo...disk je malo izgreban pa je možda zbog toga ili je problem jer je x86 ver. WIN10 pa je izbacio plavi ekran.

ihush uto 26.1.2021 13:41
Eric Prydz kaže...

Na mojoj ploči je F8 i učitava stik na ekrančiću s opcijama kao bootable uređaj, ali ne znam zašto nije bootao s njega kao što je bootao s DVD-R diska, ali je na jednom od koraka samo reset računalo...disk je malo izgreban pa je možda zbog toga ili je problem jer je x86 ver. WIN10 pa je izbacio plavi ekran.

 -sve je x86 (to je platforma..) dok uefi za win i ostale sitnice traži 64bit mada može raditi i 32bitni (stvar je u driverima-osu-installeru-requirementsima, manje standardima, situacija da sad ima par linux distri x32, sve ostalo je isključivo x64 i to postane uvjet mada formalno nije..)

-to znači da ti je bios+disk u drugom modu u odnosu na boot-medij ili da je medij neispravan (greška..) pa i to da postoji tisuće razloga kao kvar nečeg trećeg... tj već imaš jedan problem-kvar ali to ne znači da je ostalo ispravno npr ram-mbo-vga.. čak i da je novo može biti neispravno.

-ovisi što je uzrok problema u bootanju s medija, možda je rješenje samo ponovo snimiti disk (ispravan, npr uvjek najniža brzina itd.. + ponovo, cd-dvd je nepouzdan-jeftin + snimanje + čitač.. sve ostalo može raditi uz CRC ali boot ne..).

-kad ne znaš kakve su postavke, npr trenutno podešen bios, kreneš od reseta, podesiš sve, tad znaš.. uefi-gpt ili legacy-mbr.. + sve ostalo povezano kao isključiti fastboot+sec.boot.. itd. s biosom ili medijem se ne nagađa nego se sve podesi i tad znaš jednako kao izrada medija ili razlika rufus-mct jer ponovo to su samo alati, sve može-radi os dok alati samo olakšavaju klikanjem dok korisnik ovisno što se nudi od opcija tad to mora znati-razumjeti + različita računala = različita pravila tj upravo ovisi o opcijama biosa dok je sve to ista-kompatibilna platforma na kojoj radi ne samo dos-xp-win10 ili 32-64bit nego i linux-macos.. tj svi osevi pa tako radi i novi win10 osim ako je nešto neispravno ili pogrešno (različito-nekompatibilno podešeno..).

 

edit: win10 uefi requirements..

-bios mora zadovoljiti specifikaciju kao +2.3.1 dok praktički svi proizvođači već neko vrijeme imaju isključivo support za x64bit os/w10.. npr chipset-driveri. Pošto za uefi-gpt hw-cpu-bios moraju podržavati x64bit instrukcije (zbog načina adresiranja diska) tad je i logično izbaciti x32bitni os, mada ekšli može raditi-podržava.. no od proljeća neće ni biti dostupan juzerima dok je većina popularnih distri linuxa već odbacila x32bit tj ima samo light distri koje ciljaju na manje resursa-rama.. (ispod 4GB..).

 

-za većinu, za starija računala pogotovo (zbog revizije biosa) je stari legacy-mbr 'bolji' izbor, tj kompatibilnost, radi, tj gpt je zanimljiv-potreban samo onima koji za boot disk imaju +2tb do tog kapaciteta nema razlike MBR.. (storage nema veze).

-ostali fičeri koji nisu GPT su nevažni ali defaultno uključeni u postavku uefija kao fastboot i sec.boot .. u pravilu (preporuka) isključiti ih dok se radi install. Sve ostale opcije u biosu su stvar juzera-potrebe npr ahci mod za kontroler je potreban za ssd .. i svaki put kad se nešto promijeni ili resetira treba provjeriti sve-ostale postavke jer mogu biti lančano povezane.

+ kao i to da poneki juzer ne zna da nije dovoljno ući u bios i podesiti (..) nego da to treba i snimiti, save&exit (uobičajeno F10), tj tek tad je promjena napravljena i ide reboot u novom modu a tad neke druge opcije mogu biti o(ne)mogućene i ponekad treba opet ući u bios i podesiti.. to ovisi o biosu-mbo-.. automatika ili sreća, radije znanje i tad mora raditi ili je kvar.

 

edit: .. tema izrade boot medija, ako neće rufus-mct.. možeš ručno, radi, mora raditi ili kvar. Tim načinom jednostavno znaš, nema nagađanja gpt-mbr i 50% šanse..

Alkaline uto 26.1.2021 17:02

Zašto x86 kad imaš 8GB RAMa? Bezveze ćeš limitirati iskoristivost na 4GB...

Očito imaš problema sa butanjem UEFI sticka koje MSov tool radi, napravi MBR (legacy) stick u rufusu sa x64 Windowsima i bok.

 

Ne razumijem ako je sve radilo kad si prebacio disk i svi su ti rekli da će raditi i još ti je hitno ti odeš "popraviti"...

Eric Prydz uto 26.1.2021 17:38

Nisam mislio inst x86 nego me zanimalo hoće li proći boot s DVD kada nije s USBa...

 

Uglavnom, otkrio sam u čemu je problem...

 

Ko za vraga, jedan RAM stik iz mog računala je u međuvremenu očito otišao u klinac...ubacio sam jedan stik memorije 8gb i sada uspjesno inst W10.

 

Za 2h nosim računalo, doktor opravio. 😁