Seven-T1 pon 3.1.2022 19:57

Lijep pozdrav, naime ove godine krećem u obnovu cijele kuće pa imam nekoliko pitanja vezano uz isplativost grijanja. 

Na kući postoji fasada bez izolacije tako da to na red dolazi tek za koju godinu. Vjerojatno će se sad prilikom obnove na tavan postaviti dva reda stiropora za bolju izolaciju. Grijanje na drva ne dolaze u obzir jer je to po meni previše posla i ulaganje u motorizaciju a vjerujem da će i cijena drva ići stalno gore (i ostale stvari će ići tako da ovo nije ni plus ni minus). 

Čuo sam od par ljudi da je grijanje na struju najjeftinije, ali ne znam nikoga tko to ima pa mi to ništa ne znači bez pravih dokaza. Isto tako ne znam jel se to mislilo na bojler na struju ili neke grijalice ili nešto treće. Stvar je što ću kroz godinu-dvije najvjerojatnije stavljati i kućnu elektranu pa bi možda radi toga bilo isplativo. Trenutno se u kući grijem na plin i prema svim pričama mi je to i dalje nekako najisplativije, ali to su sve lokalne priče pa me interesira više globalno razmišljanje.

P.S. najisplativije ne mora nužna značiti najjeftinije jer ako se moram mučiti mjesec dana u godini za nabavku/piljenje/pospremanje/čišćenje drva/peleta da bih uštedio nešto malo, onda to nikako nije najisplativije.

Hvala svima na odgovorima.

vsabljic pon 3.1.2022 20:04

Grijanje na struju je najskuplje. Iznimno jednostavno i malo početno ulaganje.

Grijanje strujom na dizalice toplice (najjednostavniji primjeri su obične split klime) je među povoljnijima ali zahtjeva veliko početno ulaganje.

markez_cro pon 3.1.2022 20:22

Ja sam naručio elektranu 4,4 kWp i neće mi sigurno biti dosta da se grijem ekvivalentno plinu. Prema toplinskoj bilanci kuće (pojednostavljeni model je da gledam koliko sam kWh plina spalio i računam nešto bolju iskoristivost split sustava), trebao bih instalirati cca 9 kWp elektranu. Imam izolirano krovište i stropove prema negrijanom tavanu, 12 cm stiropor fasadu ispod koje je stara "mort" fasada debljine 5 cm, prozori 3 stakla + low e premaz, 7 komora profili.

Zasad je plin meni najbolja opcija, a prijelazna razdoblja planiram pokriti strujom da si brže isplatim elektranu. Pa ću vidjeti kako će energenti ići i potencijalno nadograditi elektranu da imam energetsku neovisnost potpunu.

Grijem cca. 90 kvadrata, ukupno sam u 2021. godini potrošio 4200 kn plina.

Kondenzacijski Buderus bojler i predimenzionirana grijaća tijela tako da mogu izmijeniti dovoljno topline na temp. vode 55 stupnjeva, što je najbolja radna točka bojlera za iskoristivost.

ivan dragi pon 3.1.2022 20:44
Seven-T1 kaže...

Lijep pozdrav, naime ove godine krećem u obnovu cijele kuće pa imam nekoliko pitanja vezano uz isplativost grijanja. 

Na kući postoji fasada bez izolacije tako da to na red dolazi tek za koju godinu. Vjerojatno će se sad prilikom obnove na tavan postaviti dva reda stiropora za bolju izolaciju. Grijanje na drva ne dolaze u obzir jer je to po meni previše posla i ulaganje u motorizaciju a vjerujem da će i cijena drva ići stalno gore (i ostale stvari će ići tako da ovo nije ni plus ni minus). 

Čuo sam od par ljudi da je grijanje na struju najjeftinije, ali ne znam nikoga tko to ima pa mi to ništa ne znači bez pravih dokaza. Isto tako ne znam jel se to mislilo na bojler na struju ili neke grijalice ili nešto treće. Stvar je što ću kroz godinu-dvije najvjerojatnije stavljati i kućnu elektranu pa bi možda radi toga bilo isplativo. Trenutno se u kući grijem na plin i prema svim pričama mi je to i dalje nekako najisplativije, ali to su sve lokalne priče pa me interesira više globalno razmišljanje.

P.S. najisplativije ne mora nužna značiti najjeftinije jer ako se moram mučiti mjesec dana u godini za nabavku/piljenje/pospremanje/čišćenje drva/peleta da bih uštedio nešto malo, onda to nikako nije najisplativije.

Hvala svima na odgovorima.

 Najjeftinija ti je opcija ostaviti to što je dok ne krepa. 

 

Ako već imaš bojler, postavljene cijevi i radijatore po kući i nisu stari 150 godina onda ih je vjerojatno šteta bacat. Ako griješ i vodu na isti bojler onda nemaš što mislit jer i novi bojleri na struju koštaju. Imaš gradski plin ili tank? Kondenzacijski kotao? Koliko mjeseci griješ?

 

Sa novom izolacijom očekuj znatne uštede ali vodi računa o luftanju kuće jer ljudi zaborave da kuća prestane disat kad se stave nova pvc stolarija i stiropor fasada pa im se nakupi vlage po stropovima (od kuhanja, disanja, vešmašine itd). Također, kat kuće obično treba manje grijati pa ugradi koji radijator više u prizemlje. Ako imaš malu djecu koja se igraju po podu, razmisli o podnom grijanju u toj prostoriji u kojoj se igraju, ne košta puno. I neka ti netko iskusan presloži radijatore kako treba i ugradi termostate itd. Tu ćeš isto uštedjeti.

 

Peleti su dugoročno minimalno jeftiniji od plina (ako plin sad ne poskupi u nebo) ali treba u startu dosta uložiti (peći budu od 15.000kn pa nadalje, za cijeli sustav treba preko 5.000€ ovisno o gabaritima kuće itd.), treba skladištiti pelete, automatsko doziranje... Struja je komotnija ali bolje dizalice topline isto nisu jeftine i pitanje koliko imaš zakupljene snage. Za vikendice i kuće u toplim krajevima je to isplativo, za kuće u kojima se grije pola godine - očekuj velike račune za struju. Loža je jeftinija od struje, a skuplja od plina. Drvo je najjeftinije ali najviše posla.

 

Da imam plin ne bi se razmišljao ni malo. Uložio bi u preslagivanje i/ili premještanje radijatora i ugradnju termostata po sekcijama kuće, za malu djecu bi ugradio podno grijanje na struju (mreže, dođu oko 50€/m2 ispod keramike idu) na sredinu prostorije (dnevni ili di već budu) u prizemlju i stavio termostat (350kn) na 18-20 čisto da nije hladan pod.

formula1live uto 4.1.2022 10:05

Za grijanje na struju si uračunaj i da ćeš najvjerojatnije morati dokupiti struju jer ti sam boljer za centralno troši cca. 3kw po fazi. Uz to dodaj što sve misliš još imati na struju i proračunaj koliko si moraš struje dokupiti jer sigurno imaš limitatore

Clockwork uto 4.1.2022 12:02
ivan dragi kaže...

 

 

Da imam plin ne bi se razmišljao ni malo. Uložio bi u preslagivanje i/ili premještanje radijatora i ugradnju termostata po sekcijama kuće, za malu djecu bi ugradio podno grijanje na struju (mreže, dođu oko 50€/m2 ispod keramike idu) na sredinu prostorije (dnevni ili di već budu) u prizemlju i stavio termostat (350kn) na 18-20 čisto da nije hladan pod.

 

Sto ti znaci ovo preslagivanje radijatora po sekcijama kuce? Zasto bi netko preslagivao radijatore? Moze se staviti termostatski ventil na radijatore pa se svaki gasi i pali zasebno.

 

A inace, u sklopu teme, grijanje na struju je najskuplje grijanje. Osim ako se grije na toplinske pumpe gdje se odvija magija da se na ulozenu elektricnu energiju dobije do 4 puta više toplinske energije.

I sam sam bio dosta zagrijan za toplinsku pumpu jer idem uskoro u uredenje potkrovlja kuce. Mislim da cu na kraju na plin jer bi me doslo dosta jeftinije, a s toplinskom pumpom imam dojam da cu uloziti puno para a na kraju rezulrat ovisi o kvaliteti podesavanja, tj majstorima.

 

Ali ako planiras ugraditi solarno na krov onda je TP bolji izbor ali cijela ta prica je povelika investicija.

ivan dragi uto 4.1.2022 13:21
Clockwork kaže...
ivan dragi kaže...

 

 

Da imam plin ne bi se razmišljao ni malo. Uložio bi u preslagivanje i/ili premještanje radijatora i ugradnju termostata po sekcijama kuće, za malu djecu bi ugradio podno grijanje na struju (mreže, dođu oko 50€/m2 ispod keramike idu) na sredinu prostorije (dnevni ili di već budu) u prizemlju i stavio termostat (350kn) na 18-20 čisto da nije hladan pod.

 

Sto ti znaci ovo preslagivanje radijatora po sekcijama kuce? Zasto bi netko preslagivao radijatore? Moze se staviti termostatski ventil na radijatore pa se svaki gasi i pali zasebno.

 

A inace, u sklopu teme, grijanje na struju je najskuplje grijanje. Osim ako se grije na toplinske pumpe gdje se odvija magija da se na ulozenu elektricnu energiju dobije do 4 puta više toplinske energije.

I sam sam bio dosta zagrijan za toplinsku pumpu jer idem uskoro u uredenje potkrovlja kuce. Mislim da cu na kraju na plin jer bi me doslo dosta jeftinije, a s toplinskom pumpom imam dojam da cu uloziti puno para a na kraju rezulrat ovisi o kvaliteti podesavanja, tj majstorima.

 

Ali ako planiras ugraditi solarno na krov onda je TP bolji izbor ali cijela ta prica je povelika investicija.

 Budući da renovira cijelu kuću, ljudi znaju srušit neki zid, pretvorit sobu u dnevni boravak i tako. U tom smislu razmjestiti.

 

A preslagati - svako rebro ima svoju snagu. Ako ima ovakve radijatore: Aluminijski Radijatori - Centralno Grijanje | Exterim - Radijatori Ovisno o veličini prostorije, strani svijeta itd, negdje je potrebno staviti više rebara, negdje manje. Ja sam nakon renoviranja povećao u blagovaoni, dnevnom i hodniku jer je netko prije stavljao napamet. Imao sam negdje te tablice ali prošlo je već 5 godina pa ako nađem ću staviti.

 

 

Rocki uto 4.1.2022 14:00

Ja imam c grijanje na kući i grijem samo gornji kat gdje stanujem. Imam grijanje na plin propan-butan preko one boce 900 kg i potrošim 4 rezervoara na godinu. Grijem od cca 01.11-15.04. 4 rezervoara su sada 10 kn kg x 700 x 4 =28.000 kn što je za mene nepodnošljivo. Zadnjih 3-4 godine ne koristim ga osim za gr tople vode /rezervoar 120 lit/. Imam centralno na kamin koji je u dnevnom boravku i potrošim oko 15 m2 drva na godinu. Znači 15 x 350 = 5.250 kn mene košta grijanje kata kuće od 120 m2. Drva su po toj cijeni do praga znači kamion dođe i iskrca. Na metar su dužine ja raspilim na 3 kom i složim. Nekad je ovaj plin bio 4 kn ali ovu cijenu od 10 kn kg je nemoguće podnesti. Sa drvom ima puno posla ali isplati se. Ako hoću prebacim 2 ventila imam plin ako hoću drva vratim na kamin (Nordika) koji radi punom parom. Kamin Nordika ima rezervoar od 40 lit koji grije do određ temperature pali pumpe i zagrijava kuću, kada se spusti temp vode u rezerv Nordike pumpa se iskopča i tako redom.

hrka11 uto 4.1.2022 16:29

Kad se vec spominje grijanje,zanima me dali ima netko tko koristi eloBlock ?

Zovim u stanu,nova gradnja izolacija je odlicna,preko noci kad je sve ugaseno temp u stanu padne za 1 stupanj do jutra.

Imam i klimu ali mislio sam sada kad dijete dodje koristit ovaj nacin grijanja.Znam da je klima jeftinija dosta ali probao sam 2-3 dana ovaj nacin i velika je razlika u osjecaju topline.

 

Sad me zanima kako je najidealnije koristit ovo,temp vode ostavit kako je tvornicki,kwh itd...sve postavke ostavit tvornicki pa samo razvit radijatore i na termostatu podesavat ili smanjit temp vode da ne grije preko odredjne temp i ogranicit koliko kwh da vuce?

 

rodjak mi ovo koristi i kaze da mu racun za struju u stanu dodje oko 700kn,a meni s klimom 500,ako je samo toliko razlika necu ni palit klimu....a ova 2-3 dana kad sam to grijanje palio i stavim temp na termostatu 23c u stanu kad dodje do te temp i grijanje se ugasi koliko sam skuzio temp ne spada tako da se grijanje ni ne pali uopce tek mozda uvecer opet kad spane na 22.

mzopg uto 4.1.2022 19:55

Koristim manje više sve energente (drva, plin, struja) i ovo je moje mišljenje.

 

Struja - najpraktičnije i najjednostavnije, ali i najskuplje. Uz to klima je ok za južna područja gdje temperature rijetko idu ispod -5. Centralno je ok ako imaš stabilnu energetsku mrežu, nije zgodno kad u najvećoj hladnoći dođe do nestanka struje. Centralno omogućuje najbolju regulaciju i podešavanje topline. Konvektori su isto dosta fleksibilni za podešavanje.

 

Plin - praktičan, jednostavan za korištenje i do sada najpovoljnija opcija. U slučaju centralnog iste mogućnosti i prednosti kao i kod centralnog na struju. Minus je održavanje, treba pregledati bojler, dimnjak, poželjno je imati i detektore u slučaju curenja plina. Treba uzeti u obzir i da je plin u odnosu na prosinac 2020. poskupio gotovo 10 puta, pa je pitanje vremena kad će se to preliti na male potrošaće.

 

Drva - nepraktično, dodatni posao, prostor za skladištenje drva, ok cijena, odličan ugođaj ako imate otvoreni kamin, minus rasprostranjenost grijanja, često će u nekim prostorijama biti hladno, a u drugima pretoplo. U slučaju centralnog opet isto vrijedi kao i kod struje i plina, samo je cijena energenta različita uz napomenu da je struja najpraktičnija i najjednostavnija za održavanje jer nemate peć već kotao (bojler) i grijače.

 

Peleti mi se čine praktičniji i povoljniji od drva, a moderne peći su jednostavne za korištenje, ali je početno ulaganje veće.

Nafta zahtijeva dodatni prostor za rezervar.

ivan dragi uto 4.1.2022 20:16
Rocki kaže...
Ja imam c grijanje na kući i grijem samo gornji kat gdje stanujem. Imam grijanje na plin propan-butan preko one boce 900 kg i potrošim 4 rezervoara na godinu. Grijem od cca 01.11-15.04. 4 rezervoara su sada 10 kn kg x 700 x 4 =28.000 kn što je za mene nepodnošljivo. Zadnjih 3-4 godine ne koristim ga osim za gr tople vode /rezervoar 120 lit/. Imam centralno na kamin koji je u dnevnom boravku i potrošim oko 15 m2 drva na godinu. Znači 15 x 350 = 5.250 kn mene košta grijanje kata kuće od 120 m2. Drva su po toj cijeni do praga znači kamion dođe i iskrca. Na metar su dužine ja raspilim na 3 kom i složim. Nekad je ovaj plin bio 4 kn ali ovu cijenu od 10 kn kg je nemoguće podnesti. Sa drvom ima puno posla ali isplati se.

 Ovo zvuči brutalno preskupo. Ja na naftu grijem 2 kata od 120m², cca 800-1000l godišnje (od 4000-5000kn). Peć stara 25 godina, redovit servis itd.. jos radi.

 

Znamo imat i minise i buru (Krk) i snijeg, a i zbog male grijemo od oktobra do maja skoro. Kat se manje grije jer u prizemlju grijemo cijelo vrijeme pa se digne toplina.

 

Se grije ovaj kat ispod tebe? Ili si u regiji s velikim minusima? Al svejedno mi zvuci preskupo. Toliko na struju ne bi trebalo kostati. 

Rocki sri 5.1.2022 07:41

Ja sam u Istri Poreč (2 km prema unutrašnjosti), ne grije se donji kat (prizemlje). Uglavnom na plin je preeeskupo i prisiljen sam na drva. To je ok dok još mogu piliti, kalati a poslije klima ostaje, ali ona mi se baš i ne sviđa. Kod mene bude 2 x godišnje -10 ako da ovo drugo 0 i plus. Gledam od jučer plin (prop.butan) išo na 10.40 kn kg, hvala ali nebi. Imam novu vailant peć na plin grije ko vrag ali i pije.
Ivan dragi - malo lažeš kada kažeš da griješ 2 x 120 m2 cijelu zimu sa 1000 lit nafte, sa 3000 lit ajde, niste realni. Da se razumijemo temp je dovoljna 21-22 C, bez obzira na vanjsku izolaciju.

guls sri 5.1.2022 08:26

Inverter klime su se pokazale po meni najpovoljnije. Za potrošenih 2kw struje inverter motor daje 5-6kw topline.

Nije osjećaj kao da se griješ na centralno, ali je toplo.

 

Trenutno koristim pelet, isto nije loš sustav, ali dok ga čovjek podesi - prolaze godine i pare se bacaju u vjetar.

Veliki je manjak stručnjaka i majstora koji znaju u tančine podesiti taj sustav da daje optimalnu količinu topline uz prikladnu uštedu.

dax-lax sri 5.1.2022 10:44

@rocki, tebi negdje curi računica ili su ti otvoreni prozori. U okolici sam Zagreba, cijela se kuća grije na plin. 3 etaže i na svakoj je jedan vailant. U prizemlju se grije oko 60 kvadrata, na katu svih 120 kao i u potkrovlju. Kuća ima termofasadu iz 80ih, što je bez stiropora i nije neka sreća. Prozori su nekakav splet drvo/pvc za prizemlju i katu, te pvc u potkrovlju. Treba ove prve sve zamijeniti jer su dotrajali. Novi krov i potkrovlje potpuno izolirano vunom 15cm i navedenom pvc stolarijom s potpuno otvorenim prostorom.
Ne znam što bi se trebalo desiti da se dođe do tvoje brojke potrošnje. Na isti plin se tušira i kuha. Mislim da je najviše do sada za mjesec dana i minus 15 zime bilo oko 2000-2500kn.

Jedino što planiram je na krov ubaciti elektranu 7-8kW i kupiti split sistem s 3 5kW klime. Dvije na kat, jedna na tavan. Prizemlje će ostati odvojeno. Tako bi zagrijao centralnim, a održavao strujom. Ulog je veći, ali poslje imam puno manji trošak. U prijelaznom razdoblju bi potpuno grijao na klime. Možda i neki hibrid ili ful elektrik auto u budućnosti

Rocki sri 5.1.2022 10:55

Dax lax - ja reko da se grijem na smjesu propan butan a ne na gradski plin.
Cijena grad plina je puno manja a veća mu je kalorična vrijednost. Ja imam bocu plina iza kuće.
Imao sam prije talijansku peć SIME i mislio da ona puno troši, ma jok Vailant isto potroši. Kuća je ožbukana (špric, gruba i fina) i pofarbana, građena ciglama 90 tih. Iz plina i drvi neda mi se ni razmišljati preći na bilo koji treći energent. Možda kada bi gradski plin došao pa samo prebaciti, to da.
Ti se griješ na grad. plin?
Treba uzeti u obzir i godišnje zajebancije oko atesta, kontrole inspektora itd, itd. Ako preskočiš neprodaju ti plin, jebada sa svih strana.

dax-lax sri 5.1.2022 10:57
Rocki kaže...
Dax lax - ja reko da se grijem na smjesu propan butan a ne na gradski plin.
Cijena grad plina je puno manja a veća mu je kalorična vrijednost.

 Moje isprike. Omašio ceo fudbal

mzopg sri 5.1.2022 13:15
guls kaže...

Inverter klime su se pokazale po meni najpovoljnije. Za potrošenih 2kw struje inverter motor daje 5-6kw topline.

Nije osjećaj kao da se griješ na centralno, ali je toplo.

 To je ok ako si južnije i kuća ti ima dobru izolaciju. Kolega nema izolaciju na kući, i još ako je u hladnijim krajevima neće se usrećiti sa klimom. Onog trena kad krene defrost automatski će mu biti hladno jer kuća neće držati toplinu. Po pitanju potrošnje današnje klime su super efikasne, ali toplina koju daju nije usporediva sa centralnim.

ivan dragi sri 5.1.2022 14:17
Rocki kaže...
Ja sam u Istri Poreč (2 km prema unutrašnjosti), ne grije se donji kat (prizemlje). Uglavnom na plin je preeeskupo i prisiljen sam na drva. To je ok dok još mogu piliti, kalati a poslije klima ostaje, ali ona mi se baš i ne sviđa. Kod mene bude 2 x godišnje -10 ako da ovo drugo 0 i plus. Gledam od jučer plin (prop.butan) išo na 10.40 kn kg, hvala ali nebi. Imam novu vailant peć na plin grije ko vrag ali i pije.
Ivan dragi - malo lažeš kada kažeš da griješ 2 x 120 m2 cijelu zimu sa 1000 lit nafte, sa 3000 lit ajde, niste realni. Da se razumijemo temp je dovoljna 21-22 C, bez obzira na vanjsku izolaciju.

Dođi kod mene doma, ako želiš javi se u PM. Potrošimo možda i manje, oko 800-900L. Tanka se oko 1000L svake godine sve kasnijeg datuma. Termostat nam je bio do lani na 21, sad zbog male na 22 i možeš bit u kratkim rukavima u kući.

 

Imali smo prije ovog tanka koji je ispod stepenica jedan od 2000L pa smo ga maknuli jer je previše mjesta zauzimao u kotlovnici, a nije nam trebao tako veliki tank.

 

dax-lax sri 5.1.2022 14:21
mzopg kaže...
guls kaže...

Inverter klime su se pokazale po meni najpovoljnije. Za potrošenih 2kw struje inverter motor daje 5-6kw topline.

Nije osjećaj kao da se griješ na centralno, ali je toplo.

 To je ok ako si južnije i kuća ti ima dobru izolaciju. Kolega nema izolaciju na kući, i još ako je u hladnijim krajevima neće se usrećiti sa klimom. Onog trena kad krene defrost automatski će mu biti hladno jer kuća neće držati toplinu. Po pitanju potrošnje današnje klime su super efikasne, ali toplina koju daju nije usporediva sa centralnim.

 Da, baš je drugačiji osjećaj. Drugačiji je i kod centralnog na drva, drugačiji kod centralnog na plin. Za sad je još uvijek najugodniji kamin na drva. Centralno samo grije zrak, a klima i filtrira. Najbolje invertere kombinirat s još nečim što nije na struju za bolju efikasnost.

Tko može, solare ili vjetro, kombinirati sa toplinskom pumpom na vodu. Naravno, uz što bolju fasadu i stolariju, te možda i najbitnije, adekvatnu ventilaciju sa izmjenjivačem. 

guls sri 5.1.2022 15:13
mzopg kaže...

 To je ok ako si južnije i kuća ti ima dobru izolaciju. Kolega nema izolaciju na kući, i još ako je u hladnijim krajevima neće se usrećiti sa klimom. Onog trena kad krene defrost automatski će mu biti hladno jer kuća neće držati toplinu. Po pitanju potrošnje današnje klime su super efikasne, ali toplina koju daju nije usporediva sa centralnim.

U pravu si.

Imam jeftinog Grundiga da mi grije kat (prizemlje je pokriveno peletima) i mogu ti reći da je ove sezone par puta upalio defrost i to na 10ak min, a živim u Svetoj Nedelji i tu se zima dobro osjeti. No ova zima je smijeh.

Ali svakako mislim da se jako isplati kombinirati klimu i centralno s nekim gorivom (pelet npr).

Centralno grije i zidove što daje trajniji osjećaj topline, a klima pomaže da održi temp tijekom noći ili dok smo na poslu (a centralno je ugašeno radi potrošnje).