Sport

MMA (Mixed Martial Arts)

Ranko Kukumar uto 19.5.2020 22:16
BlueMax kaže...

 Glavno da si ti pametan. Trenirao sam tajlandski boks (Tigar Split) i natjecao se 5 godina dok nisam odselio iz Splita. Nakon toga u vojsci držao obuku iz borilačkih vještina nekoliko generacija specijalnih jedinica. U biti sam skoro cijeli život bio u ringu ili uz ring. Sad si se ti meni, s mojih 46 godina, našao soliti pamet? I onda za kraj napišeš "Borba bi se trebala prekidati kada se borac ne može inteligentno obraniti". A čovjek koji ne može hodati ravno se može inteligentno braniti?

Hoćeš sad da ja prozovem tebe tko si što si i koji su tvoji uspjesi u borilačkim sportovima? Hoćemo li imenom i prezimenom?

 

 Da, ja jesam pametan, jer lupetaš gluposti. Pojma nemaš. Možda si se natjecao u Aikidu pa otuda tvoje borilačko znanje, jer to što si napisao znači da nikad nisi treninga odradio. 

BlueMax uto 19.5.2020 22:19
mzopg kaže...

 

 Ne mora zvati doktora. Može i sam prekinuti ako vidi tešku ozljedu ali puknuta usna to nije. Bar ne za suca, doktor bi prekinuo. Ali nije prekinuo zbog toga nego zbog gubitka ravnoteže kad je ustao. Sasvim opravdano.

Maloprije si pisao kako je bio predaleko a sad je problem što je bio preblizu? Jairo je nakon nokdauna krenuo slaviti. Sudac je došao do Overeema provjeriti kako je (sudac je najbrža prva pomoć ako hitno treba reagirati, jezik, bočni položaj...) vidio da ovaj nije out i onda htio Jaira vratiti u borbu. U međuvremenu se Overeem diže, posrće pet koraka na stranu i sudac sudi prekid.

Opet na Silvu. Silva je slavio, Dean nije prekinuo nego je Bisping odustao. Ista stvar i ovdje, Rozenstruik slavi ali sudac ne prekida. Overeem se pokušava vratiti ali ne može - kraj. Da je Overeem ostao sjediti onda ne bi opravdavao prekid. Čak bi u tom slučaju Rozenstruik trebao dobiti opomenu zbog okretanja leđa.

 

Jebote, zvučim kao jeka. Odustajem.

 

BlueMax uto 19.5.2020 22:32
ZGamer kaže...

Rozenstruik se ponio gospodski,okrenuo je leđa a mogao je birati dali da mu načme drugu stranu glave ili opali istu...po kojoj to logici misliš da bi se Remm uopće imao prilike osloviti na noge da ga je htio dovršiti a pao je na guzicu sa rukama na leđima?!

 Postoji određeni broj boraca koji znaju kad je gotovo. Okrenu se i odu, a protivnik se nikad ne vrati. Iako mi prije ove borbe nije bio nimalo simpatičan (zbog loše tehnike, ne volim takve borce) ovime je kupio moje simpatije.

Zato sam i Hunta obožavao. Taj kad udari zna koliko je štete nanio.

https://www.youtube.com/watch?v=nPhwf0TFfU0

 

i ovdje ima puno preranih prekida? Sudac Nelsonu ne dozvoljava da se digne. Pogrešno? Svaki sudac zna da će mu uvijek netko zamjeriti prerani prekid. Bolje nego da mu zamjeraju prekasni.

mzopg uto 19.5.2020 22:38
BlueMax kaže...

 Ne mora zvati doktora. Može i sam prekinuti ako vidi tešku ozljedu ali puknuta usna to nije. Bar ne za suca, doktor bi prekinuo. Ali nije prekinuo zbog toga nego zbog gubitka ravnoteže kad je ustao. Sasvim opravdano.

Maloprije si pisao kako je bio predaleko a sad je problem što je bio preblizu? Jairo je nakon nokdauna krenuo slaviti. Sudac je došao do Overeema provjeriti kako je (sudac je najbrža prva pomoć ako hitno treba reagirati, jezik, bočni položaj...) vidio da ovaj nije out i onda htio Jaira vratiti u borbu. U međuvremenu se Overeem diže, posrće pet koraka na stranu i sudac sudi prekid.

Opet na Silvu. Silva je slavio, Dean nije prekinuo nego je Bisping odustao. Ista stvar i ovdje, Rozenstruik slavi ali sudac ne prekida. Overeem se pokušava vratiti ali ne može - kraj. Da je Overeem ostao sjediti onda ne bi opravdavao prekid. Čak bi u tom slučaju Rozenstruik trebao dobiti opomenu zbog okretanja leđa.

 

Jebote, zvučim kao jeka. Odustajem.

 

Ukratko da je Overeem ostao na leđima sudac ne bi svirao kraj. Overeem se ustao isključivo jer je sudac gotovo stao između njega i Jaira. Čija je to greška?

 

Uz to nema što sudac potezati Jaira kako bi ga vratio u borbu, on tu mora biti neutralan bez fizičkog utjecaja na odluku borca. Mogao mu je reći usmeno borba nije gotova, ali nema ga što potezati. Kad se već našao u toj poziciji gotovo između boraca gdje blokira nastavak borbe onda je jedino ispravno bilo označiti prekid borbe, bilo radi medicinskog pregleda bilo radi nokauta.

 

Ne kužim kako ne vidiš sučevu grešku, odnosno greške jer ih je bilo više. On je svojim krivim potezima utjecao na borbu i onda još sa samim krajem runde svira prekid.

BlueMax uto 19.5.2020 22:56
mzopg kaže...

 

Ukratko da je Overeem ostao na leđima sudac ne bi svirao kraj. Overeem se ustao isključivo jer je sudac gotovo stao između njega i Jaira. Čija je to greška?

 

Uz to nema što sudac potezati Jaira kako bi ga vratio u borbu, on tu mora biti neutralan bez fizičkog utjecaja na odluku borca. Mogao mu je reći usmeno borba nije gotova, ali nema ga što potezati. Kad se već našao u toj poziciji gotovo između boraca gdje blokira nastavak borbe onda je jedino ispravno bilo označiti prekid borbe, bilo radi medicinskog pregleda bilo radi nokauta.

 

Ne kužim kako ne vidiš sučevu grešku, odnosno greške jer ih je bilo više. On je svojim krivim potezima utjecao na borbu i onda još sa samim krajem runde svira prekid.

 Sudac između boraca, o tome bi se dalo diskutirati (a kako drugačije da vidi što je s Overeemom kad je ovaj naslonjen na kavez) ali o neopravdanom prekidu više neću. Rekao sam svoje mišljenje i zadnje što želim je svađati se tu.

U videu koji sam linkao poviše je borba Hunt vs Mir (pogledaj). I nakon tog prekida je bilo diskusije je li preuranjen a mnogi su tvrdili da je Mir samo čekao Hunta tamo gdje je on najjači a Hunt najslabiji. Istina je da je sucu bilo dovoljno pogledati Mira u oči. Game over. U biti nakon svakog Huntovog walk off-a je bilo takvih priča a protivnici su završavali na intenzivnoj. Struveu je u ovom nokautu pukla vilica i to gadno iako se i on nakon pada nastavio braniti.

Položaj suca? Apsolutno je nemoguće da sudac bude u idealnom položaju tijekom meča. Vidi odakle Herb trči prema Struveu. Previše je tu izmjena smjera, napada i obrane i uz to još lete šake i noge. Kad razgovaramo o prekidima treba se staviti u ulogu suca a ne ulogu borca. I ja bi se bunio da mi ovako sude prekid, Reem se čak i gospodski ponio. Ali, jebiga...

mzopg uto 19.5.2020 23:12
BlueMax kaže...

 Sudac između boraca, o tome bi se dalo diskutirati (a kako drugačije da vidi što je s Overeemom kad je ovaj naslonjen na kavez) ali o neopravdanom prekidu više neću. Rekao sam svoje mišljenje i zadnje što želim je svađati se tu.

U videu koji sam linkao poviše je borba Hunt vs Mir (pogledaj). I nakon tog prekida je bilo diskusije je li preuranjen a mnogi su tvrdili da je Mir samo čekao Hunta tamo gdje je on najjači a Hunt najslabiji. Istina je da je sucu bilo dovoljno pogledati Mira u oči. Game over. U biti nakon svakog Huntovog walk off-a je bilo takvih priča a protivnici su završavali na intenzivnoj. Struveu je u ovom nokautu pukla vilica i to gadno iako se i on nakon pada nastavio braniti.

Položaj suca? Apsolutno je nemoguće da sudac bude u idealnom položaju tijekom meča. Vidi odakle Herb trči prema Struveu. Previše je tu izmjena smjera, napada i obrane i uz to još lete šake i noge. Kad razgovaramo o prekidima treba se staviti u ulogu suca a ne ulogu borca. I ja bi se bunio da mi ovako sude prekid, Reem se čak i gospodski ponio. Ali, jebiga...

Kolega nema nikakve svađe, samo razmijenjujemo mišljenja. Puno je upitnih odluka i suci su samo ljudi koji griješe, nekad prekinu prerano, nekad prekasno, nekad bodovanje nema veze s mozgom, to je tako. Ovdje je specifična situacija jer je u pitanju bila sekunda dvije koju bi mnogi iskusni borci uspješno iskoristili pa makar se samo pokrili po glavi i primali udarce ili bježali po ringu ukoliko su u stanju. Bilo je i takvih situacija gdje borac bježi i pada jer je još uvijek u knockdownu, ali borba i dalje ide. To je takav sport.

 

Pogledaj malo Miragliottu zadnjih 10 sekundi, vidi se da nije tu, uspavala ga je borba, borci već jedva stoje, blizu je kraj i vidi mu se na licu da je on mislima tko zna gdje. Sudac se uvijek zadnjih 10 sekundi treba približiti borcima kako bi mogao pravovremeno označiti kraj i po potrebi uskočiti između kako bi spriječio nepotrebne udarce van zvona.

 

Gledao sam ranije Hunt vs Mir, ali se sad više ne sjećam, previše sam toga pogledao, ali pogledam opet samo da uhvatim malo vremena. Ali ne kažem da nema grešaka, ima ih. Meni osobno je bilo draže ranije suđenje kad se ipak puštalo malo više.

 

Reem je bio korektan, ipak je to iskusan borac koji je već dugo u igri, ne znam kako bi reagirao mlađi borac pun adrenalina.

BlueMax uto 19.5.2020 23:18
mzopg kaže...

 

Gledao sam ranije Hunt vs Mir, ali se sad više ne sjećam, previše sam toga pogledao, ali pogledam opet samo da uhvatim malo vremena. Ali ne kažem da nema grešaka, ima ih. Meni osobno je bilo draže ranije suđenje kad se ipak puštalo malo više.

 

 Imaš nokaut u ovom videu koji sam stavio par postova iznad, odmah na početku.

mzopg sri 20.5.2020 19:37

Eto kao da su čitali ovu našu raspravu. 

 

https://fightsite.hr/ufc/overeem-si-je-vec-izabrao-iduceg-protivnika-zaustavit-cu-ga-ako-dode-do-tog-revansa/10323937/

 

"Nisam nezadovoljan svojom izvedbom protiv Rozenstruika. Školovao sam tog lika i vodio tijekom svih pet rundi, a onda je on pogodio jedan ili dva udarca. Po mom je mišljenju sudac pogriješio kad je zaustavio meč. Nije trebao uskočiti, a kad je to napravio vrijeme je već isteklo. Ja sam zapravo pomislio da je to kraj borbe jer se sjećam da sam prije nokdauna čuo znak za posljednjih 10 sekundi. Vratio sam se na noge i sve je bilo gotovo. Mislio sam da sam pobijedio, a onda sam shvatio da su zaustavili meč, da je TKO."

ZGamer uto 2.6.2020 22:48
mzopg kaže...

Eto kao da su čitali ovu našu raspravu. 

 

https://fightsite.hr/ufc/overeem-si-je-vec-izabrao-iduceg-protivnika-zaustavit-cu-ga-ako-dode-do-tog-revansa/10323937/

 

"Nisam nezadovoljan svojom izvedbom protiv Rozenstruika. Školovao sam tog lika i vodio tijekom svih pet rundi, a onda je on pogodio jedan ili dva udarca. Po mom je mišljenju sudac pogriješio kad je zaustavio meč. Nije trebao uskočiti, a kad je to napravio vrijeme je već isteklo. Ja sam zapravo pomislio da je to kraj borbe jer se sjećam da sam prije nokdauna čuo znak za posljednjih 10 sekundi. Vratio sam se na noge i sve je bilo gotovo. Mislio sam da sam pobijedio, a onda sam shvatio da su zaustavili meč, da je TKO."

 ...uzmi to sa zrnom soli,protiv Stipea je vidio ili čuo tapkanje, i to nako gašenja svijetla ofc ...bdw Jons napustio titulu,Dana neda paru i sa druge strane gura Cormiera u 1 plan 

mzopg pet 26.6.2020 20:53

Nema komentara na zadnji UFC? 

 

Bilo je dobrih mečeva, ali nemam vremena pa evo samo glavna dva, brzinski.

 

Emett - Burgos borba koju morate pogledati. Prava bitka. Meni i danas nije jasno kako je Burgos izdržao sve one bombe i čini mi se da niti u jednom trenu nije bio ozbiljno uzdrman, čudo. Emett s druge strane pravi ratnik. Odlična borba.

 

Blaydes - Volkov zato prava katastrofa. Nisam previše oduševljen Volkovom još od prije, prebrzo se probio u elitu, a nema mi baš kvalitetu za TOP 5, pa ni TOP 10. Ima taj stil koji mi se ne sviđa, uvijek djeluje kao da je nezainteresiran i umoran. Ali ono što me iznenadilo je Blaydes, pa kako si jedan borac koji puca na titulu može dozvoliti da ne može stajati na nogama nakon tri runde. Da je nasuprot njega bio Stipe pojeo bi ga u četvrtoj i petoj. Čovjek nije znao za sebe nakon borbe, intervju je davao teturajući i zatvorenih očiju. Može biti sretan da je Volkov uvijek "low energy" pa ga nije razbio u četvrtoj ili petoj rundi, mada je bio blizu. Loša borba.

 

U subotu/nedjelju Poirier - Hooker to će biti dobro, Perry - Gall bi isto moglo biti zanimljivo oboje su malo "čvrknuti" :), Villante - Green. Pena - Worthy.

 

I baš me zanima kako bi sudac danas ovo sudio, mislim da bi prekid bio nakon prvog udarca. Isti sudac koji je prekinuo Ovreem - Rozenstruik. Nije baš dosljedan, ali pretpostavljam da je to posljedica uputa koje imaju u zadnje vrijeme.

 

LINK

Hexfire pet 26.6.2020 22:25

HW se i dalje svodi na 3-4 stvarno prava borca. Baš me zanima hoće li Gustafsson imati uspjeha.

Porier vs Hooker bi lako mogao biti fight godine ako sve bude prema planu :).

BlueMax pet 26.6.2020 23:30

Koja 3-4?
Ja od Velasqezova primea nisam vidio ni jednog. Stipe je dobar borac, Cormier je neloš poluteškaš a Nganou je ko da je iz prvih dana UFC-a, bully bez ikakve tehnike. Ostali su ocvali veterani ili teški mediokriteti, ko da gledam dodjelu Porina. Imam osjećaj da bi ja bez problema upao u top 10. Čak mi se čini nevjerojatno da imaju ovako loš hw rooster. Ko neka teorija zavjere. Ne sjećam se dobre borbe u hw.

mzopg pon 29.6.2020 19:21
Avensac kaže...

Nitko ne komentira jucerasnje borbe..

Poirier i Hooker jedna od boljih borbi ove godine

Odgledao preko noći, opet ostao budan do zore. 

 

Villante - Green ok borba, ništa posebno. Villante je nabio fini drobić kako bi prošao vagu za višu kategoriju. 

U startu Green bolji, pa onda Villante preuzima i bolji je sve do tog ludog i čudnog submissiona arm triangle choke koji je green odradio iz donjeg half guarda. Nisam to još vidio, barem se ne sjećam. I sve to minutu i nešto sitno prije kraja zadnje runde.

Na kraju mi je bilo drago, čovjek se upravo seli s obitelji u Albuquerque i trebala mu je ta pobjeda tako da je sve to bila eksplozija emocija za njega. Šteta što nije dobio i još koji bonus za ludi submission.

 

Perry - Gall, totalna dominacija Perrya. Gall je podbacio u svim segmentima, čak je i u parteru koji mu je najjača strana bio lošiji. S druge strane pokazao je napredak u boksačkim tehnikama, ali sve je to malo i nedovoljno za napredak na ljestvici. Luda situacija kod Perry i kuta u kojem mu je bila djevojka, pomalo komična situacija vidjelo se da jadna ne zna što reći i što napraviti u pauzi. Perrya su očito stisli financijski problemi, nakon borbe se žalio da mu je država sve odnijela na račun poreza...

 

Poirier - Hooker, odlična borba, prava bitka. Nije najbolja borba koju sam vidio, ali je borba koju se treba pogledati. Hooker jako čvrst, a nije ni Poirier daleko. Falilo mi je malo raznolikosti za borbu godine, sve se odvijalo na nogama, osim ako nisam nešto prespavao. 

Treba pogledati na što Hooker liči dan nakon borbe.

Dosta me podsjetilo na borbu Zhang - Jedrzejczyk, slična dinamika, tehnike i ishod.

mzopg pet 3.7.2020 18:32
m77 kaže...
Preminuo Khabibov otac Abdulmanap.
Počivao u miru.

Baš sam vidio, tužna vijest. Borio se mjesecima, ali navodno mu je korona napravila preveliku štetu u organizmu. 

mzopg pet 3.7.2020 18:42

Što kažete na odluku UFC-a i termin borbi na Fight Islandu u Abu Dhabiju?

 

Borbe će se odvijati preko noći po lokalnom vremenu, znači od 1-2h ujutro do 7-8h ujutro. Samo da bi Amerikanci mogli gledati prijenos u prime timeu.

Meni ovo nema previše smisla, ne vidim kako će borci prilagoditi svoj bioritam da su u špici snage u 4-5h ujutro. 

Ranko Kukumar pet 3.7.2020 19:14
mzopg kaže...

Što kažete na odluku UFC-a i termin borbi na Fight Islandu u Abu Dhabiju?

 

Borbe će se odvijati preko noći po lokalnom vremenu, znači od 1-2h ujutro do 7-8h ujutro. Samo da bi Amerikanci mogli gledati prijenos u prime timeu.

Meni ovo nema previše smisla, ne vidim kako će borci prilagoditi svoj bioritam da su u špici snage u 4-5h ujutro. 

 Pa i u Europi se PPV odvijao uvijek po američkom vremenu. 

 

UFC 204, London, Bisping/Henderson 2, u 5 ujutro je po našem bila, u 4 po britanskom vremenu. Toga se sjećam 100%. 

mzopg ned 5.7.2020 21:29
Hexfire kaže...
Šuška se da bi Masvidal mogao uskočiti, ali ne vjerujem. Šteta jer je to bio jedini title fight koji me stvarno interesirao.

Evo potvrđeno. 

mzopg ned 5.7.2020 21:41
Ranko Kukumar kaže...
mzopg kaže...

Što kažete na odluku UFC-a i termin borbi na Fight Islandu u Abu Dhabiju?

 

Borbe će se odvijati preko noći po lokalnom vremenu, znači od 1-2h ujutro do 7-8h ujutro. Samo da bi Amerikanci mogli gledati prijenos u prime timeu.

Meni ovo nema previše smisla, ne vidim kako će borci prilagoditi svoj bioritam da su u špici snage u 4-5h ujutro. 

 Pa i u Europi se PPV odvijao uvijek po američkom vremenu. 

 

UFC 204, London, Bisping/Henderson 2, u 5 ujutro je po našem bila, u 4 po britanskom vremenu. Toga se sjećam 100%. 

Nisam siguran, mislim da je većina bila u normalno EU vrijeme.

Računao sam da će ovi eventi biti po njihovom vremenu, mislim da su oni +2h od nas.

Isto tako je bilo sa zadnjim eventom na istoj toj lokaciji UFC 242: Khabib vs. Poirier, bio je u 20h navečer po našem vremenu.

 

m77 kaže...
Nemam ništa protiv, oni najviše i plaćaju ppv, onda i nek bude po njihovom.

Više sam mislio na borce i njihovu izvedbu usred noći, nego na gledatelje. Ne znam kako im se organizam prilagodi borbi u vrijeme kada bi trebali spavati. Znači jedino da obrnu dan-noć tjedan dana prije i prilagođavaju se.

toxic pon 6.7.2020 13:23
mzopg kaže...
Hexfire kaže...
Šuška se da bi Masvidal mogao uskočiti, ali ne vjerujem. Šteta jer je to bio jedini title fight koji me stvarno interesirao.

Evo potvrđeno. 

 E sad, jel to dosta vremena za pripremu ili je Masvidal vec bio u treningu? 

Hexfire pon 6.7.2020 13:28

Sigurno nije sjedio doma pred tv-om s kantom čipsa, ali nije ni trenirao 100%. Ali on tu stvarno nema šta izgubiti, a nije baš ni za Usmana idealna situacija jer je Masvidal puno drugačiji borac od Burnsa za kojeg se pripremao.

mzopg pon 6.7.2020 22:10

Po meni je Usman za klasu bolji i kompletniji borac i mislim da neće imati previše problema protiv Masvidala, ali nikoga ne treba otpisati pa tako ni Masvidala koji je itekako iskusan i pametan borac.

 

Masvidal je dobro iskoristio prethodne 3 pobjede, posebno drugu u nizu protiv Askrena i to ga je lansiralo u elitu. Iskreno zaslužio je svoju priliku za titulu, lik je prošao sve i svašta i tu je već gotovo 20 godina. Da i dobije bilo bi mi drago. Ali ako ćemo malo analizirati dobio je Tilla koji je prebrzo završio u TOP 10, nije da nema predispozicije, ogroman je za svoju kategoriju, ali je upitan njegov pristup borbama. Zatim je dobio Askrena kojeg je Lawler razbijao i imao je više sreće nego pameti, a zatim ga je i Maia sredio. I za kraj Diaz koji je veliki brbljavac i to mu stvara popularnost i drži ga na vrhu, ali odavno je on odradio svoje, pa score mu je 20-12.

 

Kako god biti će to dobra borba.