Sport

Kutak za ljubitelje Formule 1

Widowmaker sri 21.7.2021 08:24
GranDaddo kaže...

Jedno pitanje. Uspoređivao sam vremena na Silverstoneu. 2020 vs 2021.

 

Qualifying:

2020 - Lewis - 1:24.303s

2021 - Lewis - 1:26.134s

 

Race (52 laps):

2020 - Lewis - 1:28:01.283

2021 - Lewis - 1:58:23.284

 

Kakav je pad? Nije da je u 2021. padala kiša ili nešto. Ovo je ozbiljna razlika vremena. Zar su modificirana pravila toliko srezala krug?

 U ovo vrijeme utrke iz 2021. je uračunata i pauza zbog crvene zastave tako da razlika u usporedbi sa 2020. nije ni blizu tolika.

ivanoile sri 21.7.2021 09:55
Chico12 kaže...
@Dead
Verstappen još nije iskusan vozač i još nema vozačku etiku već konstantno presijeca kutove ispred bilo kojeg vozača koji ga pokuša preticati. Ovo nije prvi slučaj, masu ih je bilo prije ovoga i u ovoj a naročito u proteklim sezonama.

Hamilton je oduvijek poznat po svojim postavljanjima s unutarnje strane. Nije uopce do Maxa ovo, ovo je radio i Massi od 2010 do 2011. (Silverstone, Indija, Monaco, Singapur, Suzuka...)

 

Samo tada jos nije jaukao na "boju" i nejednakost.

ivanoile sri 21.7.2021 14:55
Dead kaže...

Tebi uopće nije jasno kada zavoj postaje "tvoj". Onaj tko je s unutarnje strane, a prednjom osovinom je u razini polovine vanjskog bolida ima prednost. Vanjski ga mora pustit. End of story.

 Dakle Hamilton je kaznjen radi "naroda"? 

 

Hamilton je kaznjen = kriv je za ovaj sudar. Nije bio njegov zavoj jer onda ne bi bio kaznjen, vec bi Max bio. EOD.

 

I Masi nije sudac, Masi je samo spuzva izmedu sudaca i ekipa, Masijevo misljenje je ne samo nebitno kod kazne, vec potpuno nebitno.

 

ivanoile sri 21.7.2021 18:00
Dead kaže...

Zašto spominješ Masija? Ne spominjem ga ni ja. Ono što sam napisao o tome čiji je zavoj nije Masijevo mišljenje već su pravila. S obzirom da su suci odlučili kako su odlučili, da je Verstappen nastavio s vožnjom bio bi i on kažnjen vjerojatno s 5 sekundi jer se iz presude iščitava i njegova krivnja.

 "A direktor utrke Michael Masi je rekao u svojoj objavi da Hamiltonu ne pripada puna krivnja za incident što oće reć da je dio krivnje i na Verstappenu.".

 

Tu vrtis vodu na svoj mlin, nema potrebe uopce spominjat sto je on rekao. Nije sudac, nema veze sa kaznom niti je ikako utjecao na odluku. Njegovo misljenje je u istom rangu kao Tota i Hornera.

 

 

gkelekov ned 25.7.2021 19:42
ATJLučko kaže...

Naznam oli je tko stavio prije ovi videjo, zanimljiva ekspertiza i objašnjenje što se je i kako zgodilo! 

https://youtu.be/4ikWhv-1w5E

I ovdje se isto vidi da Lewis prekasno kočio i da uopće nije krenuo pripremati bolid za zavoj, jer bi sa ulaznom putanjom izletio van, bez dodatnog smanjenja brzine (da nije Max-a bilo na stazi).

Znači Lewis nije nikad došao do optimalnog apexa zavoja i time bi ovo bilo fizičko guranje, ne racing incidnet. (poput Schumacher-Hill-Villneuve)

Lewis je poznat za postavljanje bolida sa unutarnje strane i guranja i čak i izbacivanja protivnika (Massa, ili novije Albonu, zbog čega je vrlo vjerovatno izgubio mjesto u RedBull-u), i kada mu ne ide onda uvijek radi neke spačke.


No to nije ništa čudno jer ne postaješ sedmerostruki prvak F1 vozeči uvijek čisto i časno. (znamo iz povijesti o Schumacheru ili Senni...)

Nije Max ništa bolji, prgav i često gura protivnike, i reže zavoje, no ovaj puta ne bi reko da je kriv (jer mogao je još mjesta ostaviti Hamiltonu i izletit sam van, ali do razine da ode u pijesak i možda pogine)



P.S: Nisam ljubitelj niti jednog niti drugog, Ferrari fan iako navijam i za Russela i Norrisa.

AFARON ned 25.7.2021 22:35
gkelekov kaže...
ATJLučko kaže...

Naznam oli je tko stavio prije ovi videjo, zanimljiva ekspertiza i objašnjenje što se je i kako zgodilo! 

https://youtu.be/4ikWhv-1w5E

I ovdje se isto vidi da Lewis prekasno kočio i da uopće nije krenuo pripremati bolid za zavoj, jer bi sa ulaznom putanjom izletio van, bez dodatnog smanjenja brzine (da nije Max-a bilo na stazi).

 

Pa bili su jedan do drugoga prije samog zavoja i Lewis je jedini od dvojice koji je uopće kočio odnosno pustio gas, iako nije morao jer je zavoj "njegov" s obzirom da je bio na unutarnjoj strani. Takođe kako misliš da se priprema za zavoj kada ga je Max stisnuo uz zid? Obojica su krivi po ovom videu, odnosno čisti racing incident.

 

A Max je trebao biti pametniji pa popustiti, prije svega zbog sebe jer ima vodstvo u prvenstvu i ima nešto brži bolid, bar na ovoj stazi (kao i u većini staza ove sezone), te je opet mogao pobjediti čak i da je tu izgubio mjesto. Hamilton je tako u prošlosti popuštao Maxu u nebrojbenim situacijama kada je ovaj bio preagresivan (a uvijek je preagresivan) upravo zbog tog razloga. E sada je sitacija obratna i Max mora shvatiti da nemože srljati tako stalno..

gkelekov ned 25.7.2021 23:30
AFARON kaže...

 

Pa bili su jedan do drugoga prije samog zavoja i Lewis je jedini od dvojice koji je uopće kočio odnosno pustio gas, iako nije morao jer je zavoj "njegov" s obzirom da je bio na unutarnjoj strani. Takođe kako misliš da se priprema za zavoj kada ga je Max stisnuo uz zid? Obojica su krivi po ovom videu, odnosno čisti racing incident.

 

A Max je trebao biti pametniji pa popustiti, prije svega zbog sebe jer ima vodstvo u prvenstvu i ima nešto brži bolid, bar na ovoj stazi (kao i u većini staza ove sezone), te je opet mogao pobjediti čak i da je tu izgubio mjesto. Hamilton je tako u prošlosti popuštao Maxu u nebrojbenim situacijama kada je ovaj bio preagresivan (a uvijek je preagresivan) upravo zbog tog razloga. E sada je sitacija obratna i Max mora shvatiti da nemože srljati tako stalno..


Pa ne znam baš da je Lewis toliko pustio gas, jer da jest Max bi bio i više od cijele dužine bolida ispred (sa 330, usporavaju na 310 u idealnoj poziciji, dok je Lewis za svoju putanju trebao i ispod 280 usporiti).
I kada se pogleda putanja Lewisa i Max-a jedan je na standardnoj trkačoj liniji, drugi je kompletno fulao zavoj, i čak nakon što udari u Max-a, odlazi lijevo van staze (s time da zadnji dio auta nije izgubio stabilnost niti zaplesao) - englezi to zovu "dive bombing". Dakle na temelju čega bi Lewis bio u pravu ako, po nikakvoj logici, pri svojoj putanji i brzini nije mogao proći zavoj unutar granica trkaće staze?


Drugo neka mi netko objasni kako je Max mogao odustati od zavoja. Dakle idemo 310 u zavoj koji se ide u punoj brzini, i moram skrenuti jaaaako desno, izletnog asfalta ima nekih 4-5 metara a onda pjesak i zid. Kočenje ne dolazi u obzir jer bi zablokirao kotače i izvrtio se i opet odletio u zid, puštanje gasa isto ništa ne bi riješilo jer bi opet zavriš u pjesku i zidu jer Lewis ga dostiže u svojoj krivoj putanji i gura sa staze, te on opet kao vanjski auto završava u zidu.

Jedinio za što mogu Max-a okriviti jest da je preagresivno i prejako stisnuo Lewisa na staroj startno-ciljnoj ravnini (ispod 4 metra ili koliko su izmjerili), a to se ne radi pri takvim brzinama, ali s druge strane je to isto Lewis napravio njemu u zavoju gdje se to ne radi.

Uostalom nije Lewis kažnjen bezveze, samo je trebao dobiti 10 sec stop and go, ili nešto slično. Plus vidjeli smo svi da je to isto pokušao i Charles-u napravit (kada po nikakvim osnovama nije zavoj bio njegov)i, ali on je srećom (ili mu je iz pita javljeno) skužio pa sam kočio ravno i sam izašao van staze.

Promster uto 27.7.2021 08:19

Od muhe se radi slona...Uvijek se vode rasprave kada dođe do kontakta između dva direktna kandidata za naslov, ali ovo je previše...A sve zahvaljujući Red Bullu, toliko pretjerivanja, drame i općenito iskrivljavanja istine nisam vidio u F1.

 

Kazna je po meni bila nepotrebna , radilo se o trkačem incidentu. Do sad je Hamilton uvijek vozio jako konzervativno u borbi sa Maxom jer nije imao razloga išta riskirati,  do ove sezone (i ove utrke) vjerovao je da ima brži bolid. I jako mi je drago da pokazuje agresivnost jer ju dugo vremena nije imao razloga pokazivati, isto tako mi je drago da je dao Maxu do znanja da se više neće micati s puta. Možda Max malo promisli o svom načinu 'borbe',  gdje je on apsolutni gazda staze... 

 

E sad ono što je zapravo bit ovog posta, a to je ponašanje Red Bulla. Fascinantno da to još nitko nije spomenuo. 

 

1. Odmah nakon nesreće, napad na FIA-u, i to kafanskim pristupom i riječnikom. Vjerojatno i ostale momčadi nešto slično izvode, ne znam zašto im FIA to dopušta. Prijavi ono što hoćeš, ljepo profesionalno, a ono što je Horner govorio je komedija. 

 

2. Još za vrijeme utrke Helmut Marko je izjavio da Hamiltona treba diskvalificirati (isto je izjavio da je Hamilton uništio Albonovu karijeru) 

Ja ne znam da se ikad vozača diskvalificiralo, a da se taj vozač nije namjerno zabio u nekog. 

 

3. Hornerove izjave da su u Copesu ne može prolaziti, te da se Hamilton pogurnuo, iako je bio više nego sa pola bolida kraj Maxa. 

 

4. Izjave da je Hamiltonova pobjeda 'prazna' i da je njegovo slavlje neukusno, jer je Max 'u bolnici' (više o tome niže) 

 

5. Apsolutno pretjerivanje oko nesreće, Max je išao na standardan pregled u bolnicu nakon nesreće, nije bio hospitaliziran, nego je išao na pregled i to nije ništa novo. Izašao je sam iz bolida, hodao i mahao, a Hamilton je pitao dal je Max OK. Ostale bombastične izjave iz RBR su komične. 

 

6. Sad iz RBR-a traže reviziju kazne, žale se, ovo ono...Iako realno nemaju nikakve dokaze koji bi išta promijenili. Drame. 

 

Dosta smiješno ponašanje RBR-a, a objektivno imaju najveći ego u svom bolidu, koji nikad nije priznao grešku. Taj isti ego ima dosta sudara i upitnih (nesportskih) poteza u svojoj kratkoj karijeri, ali oni su ga uvijek branili do zadnjeg. 

 

Samo da napomenem, da ovakve stvari radi Mercedes, ja mislim da bi svijet implodirao, a ovako niti se ne primjećuje. 

 

 

 

 

 

itomic009 uto 27.7.2021 13:04

@Promster

 

"Samo da napomenem, da ovakve stvari radi Mercedes, ja mislim da bi svijet implodirao, a ovako niti se ne primjećuje." 

 

Hahah, nemoj molim te samo sada još braniti Mercedes kao neku vertikalu jer su potvrđeno teški jadoši i i još teži gubitnici. Nevezano za ovo pretjerivanje od strane Red Bulla-a, nemoj mi tu sada trkeljat da se Mercedes kao časno drži inače.  

Promster uto 27.7.2021 13:24
itomic009 kaže...

@Promster

 

"Samo da napomenem, da ovakve stvari radi Mercedes, ja mislim da bi svijet implodirao, a ovako niti se ne primjećuje." 

 

Hahah, nemoj molim te samo sada još braniti Mercedes kao neku vertikalu jer su potvrđeno teški jadoši i i još teži gubitnici. Nevezano za ovo pretjerivanje od strane Red Bulla-a, nemoj mi tu sada trkeljat da se Mercedes kao časno drži inače.  

Gdje sam ja to točno branio Mercedes?

 

Ajde molim te, navedi mi...Čekam. 

itomic009 uto 27.7.2021 13:27

Pa citirao sam te: "Samo da napomenem, da ovakve stvari radi Mercedes, ja mislim da bi svijet implodirao, a ovako niti se ne primjećuje." Možda sam te krivo shvatio , ali ako nisam onda hoćeš reći da se Mercedes ponaša kao sada Red Bull, da bi se svi digli na zadnje noge ili? 

 

Promster uto 27.7.2021 13:39
itomic009 kaže...

Pa citirao sam te: "Samo da napomenem, da ovakve stvari radi Mercedes, ja mislim da bi svijet implodirao, a ovako niti se ne primjećuje." Možda sam te krivo shvatio , ali ako nisam onda hoćeš reći da se Mercedes ponaša kao sada Red Bull, da bi se svi digli na zadnje noge ili? 

Gdje u toj rečenici branim Mercedes? Gdje navodim da su oni moralna vertikala?

 

Da je Toto izjavio gluposti koje su izjavljivali Horner i Marko, većina F1 fanova bi pišala od smijeha i na takve poteze bi se gledalo kao na očajničke...Dok u ovom slučaju, nitko ništa, što je meni zanimljivo. 

x18x05x uto 27.7.2021 22:08
Dead kaže...

Kakav bezvezni komentar. Najgore je što ti vjeruješ u to što si napisao.

 Hoho.. Opet ti. Ovo je sarkazam, ne moraš odmah se pjeniti. Drago mi je da su tvoji svi komentari jako bitni i smisleni. Pravi si Jack. Sjedi 5.

Envy čet 29.7.2021 21:26
volegradele kaže...
Bravo kolega sve si rekao!!👏👏👏

Ma nije ništa rekao osim budalaština. Ima vas na prste jedne ruke kontrirate od same prve utrke kada su se gazile linije.

Pa cijeli svijet ga osuđuje i čak i na Indexu piše "Kontraverzna pobjeda Hamiltona". Ma kakvom Indexu na nekom loklanom žnj portalu prenosila se vijest pa do stručnih portala koji to objašnajvaju do u detalje.

Ne treba HAM-u ovo ako ove godine nije konkurent. Nek porade na bolidu i može on još godina voziti.
Ali moje iskustvo na razgovoru sa za jedan posao sa nekim od Direktora (Jer mi na Viberu piše Damir Maranello). Znači lik voli F1 više nego mater svoju, Vozi Mercedes, obožava Mercedes... 2h umjesto posla mi pričamo o F1 i kaže ovako: "samo ove godine nek pobijedi MAX HAM-a zbog njegovog ponašanja".

#ReciNeRasizmu pa sada hoće kao da ide u novu kampanju koja ono bi #NeDruštvenimMrežama.

I u pravu su oni koji nisu kleknuli kada je mislim jedan od Ferrarija vozača prošle sezone rekao "ja nisam nacionalista niti rasista i to ne moram nikakvom gestom dokazivati".

A i ja sam isti takav.. volim sve dobre ljude žute ili crvene, crnce ili bijelce, istočnjake ili zapadnjake, južnjake ili sjevernjake.... ali kada mi je otac neraspoložen ne volim ni njega.
Sinoć se most spojio Kinezi grle Hrvate, Hrvati grle Kineze, ja rasizam nisam vidio a pratio sam 2 sata preko N1 televizije.

Kriv je i točka. Ali idemo dalje.

volegradele pet 30.7.2021 15:39

Sta si se uspuva..novine zele samo senzacionalizam,sto ste tolkio sljepi da pusite te gluposti..obicni trkaci incident i to je to..ja ne mogu vjerovat da jos uopce o tome pricas i razmisljas.Idemo novi vikend pred nama,trebao sam ic u Mađarsku ali odustao u zadnji tren zbog nekih drugih obaveza koje su se na kraju sam odgodile!

x18x05x pet 30.7.2021 16:47
Dead kaže...
x18x05x kaže...

I šta sad spriječava Verstapena da izbaci Hamiltona iz utrke? Dobije 10 sekundi i opet pobjedi. 

 Pa spriječava ga to što ne može biti siguran da će izići neokrznut iz kontakta i nastaviti utrku, spriječava ga to što ne može biti siguran da će biti proglašen djelomično kriv za incident kao što je to bio Hamilton.

 E to, kaznit će ga jako i nebu onda trkaći incident. Ovaj to može opet napravit vjv ga i nebudu kaznili.