Sport

Kako do pločica na trbuhu?

zombie čet 9.2.2017 23:01

Vjerovatno se mnogo muškaraca, ali i žena, zapitalo kako bi bilo da na trbuhu imaju pločice. Naime, već neko vrijeme vježbam trbušnjake, utrenirao sam se do velikog broja ponavljanja i serija, ali i dalje ih nemam. Naravno, moje razmišljanje da se vježbanjem trbušnjaka mogu dobiti pločice je bilo pogrešno. Od onoga što sam prelistao po internetu, shvatio sam da se trbušnjaci dobijaju pravilnom prehranom i kardio treningom. Eh, sad, meni bi trebala pomoć od nekog ko se u to razumije. Šta trebam jesti, šta ne? Nije mi problem izbaciti iz prehrane grickalice, slatko, masno (već jesam), ali bi mi trebao jedan dnevni meni po kojem bi se vodio. Što se tiče kardio treninga, trčanje se preporučuje za vidljive trbušnjake. Pošto je zima, a po zimi mi se ne trči, ne zbog toga što sam lijen nego zbog toga da ne navučem bolest, da li mogu kardio trening raditi na eliptičnom trenažeru, sobnom biciklu, ili steperu? Zanima me da li bi pravilnom ishranom i vježbom na ove tri sprave mogao dobiti izražene trbušne mišiće? Koliko bih vremenski trebao vježbati na spravama? Mršav sam, gornji trbušnjaci kao da su se počeli isticati, ali donji, zbog više masti i imam malo donjeg stomaka, nisu.

overhaul pet 10.2.2017 00:38
zombie kaže...

Vjerovatno se mnogo muškaraca, ali i žena, zapitalo kako bi bilo da na trbuhu imaju pločice. Naime, već neko vrijeme vježbam trbušnjake, utrenirao sam se do velikog broja ponavljanja i serija, ali i dalje ih nemam. Naravno, moje razmišljanje da se vježbanjem trbušnjaka mogu dobiti pločice je bilo pogrešno. Od onoga što sam prelistao po internetu, shvatio sam da se trbušnjaci dobijaju pravilnom prehranom i kardio treningom. Eh, sad, meni bi trebala pomoć od nekog ko se u to razumije. Šta trebam jesti, šta ne? Nije mi problem izbaciti iz prehrane grickalice, slatko, masno (već jesam), ali bi mi trebao jedan dnevni meni po kojem bi se vodio. Što se tiče kardio treninga, trčanje se preporučuje za vidljive trbušnjake. Pošto je zima, a po zimi mi se ne trči, ne zbog toga što sam lijen nego zbog toga da ne navučem bolest, da li mogu kardio trening raditi na eliptičnom trenažeru, sobnom biciklu, ili steperu? Zanima me da li bi pravilnom ishranom i vježbom na ove tri sprave mogao dobiti izražene trbušne mišiće? Koliko bih vremenski trebao vježbati na spravama? Mršav sam, gornji trbušnjaci kao da su se počeli isticati, ali donji, zbog više masti i imam malo donjeg stomaka, nisu.

 fer-de-lance ti je pokrio bauštelu, a za ostalo imaš temu ovdje.
E
dit; vidim da ti je i on linkao. Pa ajd da onda ukratko nabacim par natuknica: 
1. Trčanje po hladnom ti neće  uzrokovati nikakvu prehladu ni navući ikakvu bolest (osim ako ju već nemaš i nisi bez imuniteta).
2. Da, eliptični trenažer i sobni bicikl i steper isto služe za kardio - imaš čak na njima i mjerače potrošenih kalorija. Nisu realne vrijednsti, ali pomaže.
3. trajanje kardia ovisi o intenzitetu. No oni koji se na to odluča, rade ga od 40 minuta do dva sata. Ja nisam pobornik kardia, radije vježbam HIIT. Evo ti neki primjer. http://dailyburn.com/life/db/hiit-workouts-for-beginners/ Imaš i dosta provjerene tečajeve. https://www.beachbody.com/product/fitness_programs/p90x.do Te materijale možeš naći na uobičajenim lokacijama pa samo pratiš program.
4. Ojačaj mišićnu masu na najvećim mišićima. Noge, skupina leđnih mišića, core... veća mišićna masa dobija se opterećenjem većim kilažama. Veći mišići trošit će ti to salo na trbuhu - tj. povećat će ti se bazalni metabolizam.
5. Nemoraš izbacivati (sve) masti. zdrave masti (recimo mliječne, u orašastim plodovima, maslinama, bučinim košticama) su korisne - povećat će ti lučenje testosterona. Testosteron je bitan. Guglaj.
6. Pojačaj bjelančevine (proteine). Imaš na grupi opise koje kako kad... Uglavnom, uobičajeni izvori su svježi sir, meso, jaja, riba, ... ali ima i u nekom povrću (cjelovite žitarice, mahunarke/grah, kelj, raštika, blitva na primjer). Naravno nisu svi proteini isti, ali zasad ti nije bitno. Ima i za kupiti dehidriranu sirutku od sira - tzv. Whey. On je visokoproteinski - obično preko 80%
7. zaboravi trbušne mišiće. Vježbaj cijelo tijelo. Oni će se sami pojaviti skladno sa ostalim mišićima.

sseennoonn čet 31.12.2020 11:48

Kako ? skini špek.. I eto pločica bez trbušnjaka ..Simple as that.. Ja dobio six pack sa  0 trbušnjaka.. Radio full body workout (DL squat itd)  i ofc ...pao ispod 14% BF i voila ..six pack je tu ..Mos radit 500 trbusnjaka dnevno ak imas 25% body fata "djabe"