Sport

Bodybuilding - od početnika do naprednih

mbaksa ned 4.10.2020 20:55
Mr.Volver kaže...

Zanima me da li vrijedi ista za mene da uzimam whey protein ako treniram samo jednom tjedno?

Ako unosiš nedovoljno proteina - da. Ako unosiš - ne. Simple as that. A ono što nije jednostavno je znati unosiš li dovoljno proteina ili ne.

 

Ha gle - možeš probati mjesec dana uzimati proteine pa ćeš onda vidjeti ima li kakve koristi. Meni je super recimo ako mi se na večer ništa posebno ne jede pa recimo pojedem nešto slatko i zalijem proteinskim šejkom - i taj obrok iz totalnog smeća zbog proteinskog šejka postane OK obrok (doduše bez mikronutrijenata, ali već i ovo je veliki napredak u odnosu na samo slatko).

dmanz uto 6.10.2020 09:26
Mr.Volver kaže...

Pozz, 

 

Zanima me da li vrijedi ista za mene da uzimam whey protein ako treniram samo jednom tjedno?

Radim na bausteli sto i nije bas lagano pa ne stignem vise trenirati a i nemam bas volje nakon posla..

Prehrana mi nije bas nesto jer imam jednu pauzu dnevno tako da u danu jedem 3 puta ili 4 i to nisu bas neki obroci bogati proteinima.

 Ovisi o dnevnim macrosima, ako ti je cilj 160g proteina dnevno, a kroz hranu unosiš 140, možeš uzeti 1 mjericu wheya za tih 20 još

 

Ja osobno whey uzimam samo dok moram, proteine unosim kroz meso, proteinske pudinge, zbregov shakeove, purecu sunku, sir i sl.

Mr.Volver uto 6.10.2020 18:23

Problem je sto ja ne jedem svaki dan hranu bogatu proteinima jedem sta ima danas i to nije uvijek meso.. tako da znam da nekad ne unosim dovoljno proteina

Ali me zanima da li da uzimam ako treniram jednom tjedno nekad mozda dvaput? Imal kakve razlike uzimao ili ne?

I da jos kazem da radim na bausteli oko 9-10 sati na dan tako da je i to neki trening :P

Endymon uto 6.10.2020 18:47

Ako Nijemci jedu govna, moramo i mi skupa sa njima. Brnjice i na otvorenom. A najjaci mi je ovaj intervju sa Capakom. Niti novinar niti on masku nema.Logike nigdje. Neznam samo do kada ce ovaj narod šutiti. Ili moramo cekat sezonu, da bi magicno korona oslabila i popustile se mjere. Koje debilane...

Endymon uto 6.10.2020 22:41

Pozdrav ljudi. Kupio sam protein me:f1rst the onr:one MASS Gainer. Pa me zanima koji je omjer najbolji? Nekako mi se cini 160g praha i 500ml vode ili mlijeka je dosta rijetko. Jel se varam ili je to ok mjera? Hvala

dmanz sri 7.10.2020 08:41
Endymon kaže...
Pozdrav ljudi. Kupio sam protein me:f1rst the onr:one MASS Gainer. Pa me zanima koji je omjer najbolji? Nekako mi se cini 160g praha i 500ml vode ili mlijeka je dosta rijetko. Jel se varam ili je to ok mjera? Hvala

 Koliko vidim, tak piše preporučeno na pakiranju. 

 

Ako je tebi rijetko, ti uvijek možeš staviti manje vode, eksperimentiraj, nema nikakve veze kolko vode staviš.

sseennoonn pet 9.10.2020 14:27

Jel se kome  desio ovaj  fenomen. Naime npr danas  radim ledja... odradim  deadlift i dok je na šipci bilo još oko 47kg (htio sam pripremit za BBR)  sam iz "zajebancije"  dignuo iznad glave OHP  sa tom kilažom.. A onda kada dođe dan  kada radim ramena....pokušao sam dić tih istih 47kg i imao sam osjecaj kao  da  je  60kg ...

mbaksa pet 9.10.2020 14:34

Brijem da je riječ o tome da su ti danas bili bolje zagrijani mišići koji sudjeluju u OHP-u, a možda ii važnije to da su ti bolje bili zagrijani stabilizatorski mišići.

Berbo123 sub 10.10.2020 22:42

Pozdrav,

 

odlucio sam krenuti u teretanu, pocetnik..

Cuo sam da je full body idealan za pocetnike pa ako biste mi mogli sloziti neki program i koje sve vjezbe da radim,a ne da gledam okolo izgubljen u vremenu i prostoru haha.

Timo sri 14.10.2020 11:54

da li netko mozda zna da li ima ovakva neka varijacija za kettlebell 5x5?

 

nemam nista protiv teretana, ali bi ih izbjegavao ako bas ne moram ici tamo, ove koje sam prije posjecivao, je guzva u terminima u kojima mogu ici, i stalo se predugo ceka na utege, a i s obzirom da malo rade pa ne rade, jednostavno mi to nije opcija.

 

radije vjezbam od doma, a isto tako ne bih sad slagao neku kucnu teretanu, pa mi je kettlebell prakticniji i jednostavniji za vjezbanje

Veliki Brat sri 14.10.2020 12:46

Ne možeš raditi kettlebell vježbe po stronglift 5x5 programu, jer je skroz drugačiji način vježbanja. Niti je to taj pokret, niti je to ta masa, niti je to takva vježba.

Ako su ti girje (kettlebell) interesantne, moj savjet ti je da odeš par mjeseci u neki fitness centar gdje će te naučiti raditi s njima, najgluplje bi bilo da se ozljediš radeći vježbe s girjama na krivi način.

IMHO, kalistenika i bodyweight trening su ti više nego dovoljni za ozbiljnu fizičku spremu - niti girje ti ne trebaju, samo prostirka, šipka za zgibove, eventualno vijača.

Kada ćeš moći napraviti pistol squat ili 10 pravilnih pull-upova, onda pitaj za girje.

Timo sri 14.10.2020 13:06
Veliki Brat kaže...

Ne možeš raditi kettlebell vježbe po stronglift 5x5 programu, jer je skroz drugačiji način vježbanja. Niti je to taj pokret, niti je to ta masa, niti je to takva vježba.

Ako su ti girje (kettlebell) interesantne, moj savjet ti je da odeš par mjeseci u neki fitness centar gdje će te naučiti raditi s njima, najgluplje bi bilo da se ozljediš radeći vježbe s girjama na krivi način.

IMHO, kalistenika i bodyweight trening su ti više nego dovoljni za ozbiljnu fizičku spremu - niti girje ti ne trebaju, samo prostirka, šipka za zgibove, eventualno vijača.

Kada ćeš moći napraviti pistol squat ili 10 pravilnih pull-upova, onda pitaj za girje.

 vjezbam vec sa kettlebellom oko 8 mjeseci.

 

cisto sam pitao malo radi promjene principa vjezbanja da li je moguce to i sa kettlbellom raditi, ali sada vidim kako je u 5x5 konstantno ikrementalno povecanje tezina kroz svaki tjedan, i manja su ponavljanja a veca tezina

 

vjezbe su manje vise iste koje mozes i sa kettlebellom radit, to jest vec ih i radim, uz ove ostalke balisticke koje su specificne za kettlebell, kao sto su deadlift, squat, overhead press, pull up, bench press i to

 

 

Veliki Brat sri 14.10.2020 13:52

Vježbat "standardne" vježbe s girjom nema pretjerano smisla.

Oblik i ekscentrična izvedba girje prilagođeni su za određene tipove vježbi (zamah, turkish get up,...), a dizat 24 ili 48 kg u deadliftu ili čučnju je praktično gubljenje vremena.

Mrtvo dizanje, čučanj i ostalo nikako nisu vježbe specifične za girju. 

Ako vježbaš s girjama već osam mjeseci koristeći ih kao zamjenu za bučice, onda zapravo i ne vježbaš s girjama. Al' okej, bar se nećeš ozljedit od toga (osim ako...).

Timo sri 14.10.2020 15:09
Veliki Brat kaže...

Vježbat "standardne" vježbe s girjom nema pretjerano smisla.

Oblik i ekscentrična izvedba girje prilagođeni su za određene tipove vježbi (zamah, turkish get up,...), a dizat 24 ili 48 kg u deadliftu ili čučnju je praktično gubljenje vremena.

Mrtvo dizanje, čučanj i ostalo nikako nisu vježbe specifične za girju. 

Ako vježbaš s girjama već osam mjeseci koristeći ih kao zamjenu za bučice, onda zapravo i ne vježbaš s girjama. Al' okej, bar se nećeš ozljedit od toga (osim ako...).

nisam rekao da vjezbam samo standardne vjezbe sa kettlebellom, vec da i njih ukoponiram u vjezbanje, uz specificne kettlebell vjezbe

 

takoder nisam rekao da su dizanje i cucanj, vjezbe specificne za kettlebell

 

i naravo da ne vjezbam sa njima kao zamjenu za utege

 

fakat ono vise na forumu ne smije nista pitat, a da nemas komentare s visoka koji nemaj veze sa postavljenim pitanjem, vec ti objasnjavaju kako si nesto napisao sto nisi i kako je to glupo i kako sam fail 

 

vrlo jednostano si mogao napisat na moje originalno pitanje, NE i ja bih se zahvalio i to je to

 

inace vjezbam po programima za kettlebell sa strongfirst weba, i naravno da se koristi deadlif i squat i nisu gubljenje vremena

 

svejedno zahvaljujem se na ulozenom trudi i vremenu, iako mi nije od pomoci

 

 

Veliki Brat sri 14.10.2020 19:19

Ne mogu ti samo napisati ne, jer bi tek to bilo glupo i bezobrazno.

Osim što mogu biti u krivu (pa bi rado da me netko ispravi i da svi zajedno nešto i naučimo; tome forumi i služe - razmjeni informacija i znanja), nemaš nikakve koristi od običnog ne jer ne znaš razlog pa ti to ne govori ništa.

 

Nije grijeh vježbati s girjama kao običnim utezima, samo nema puno smisla... A što se deadlifta i čučnja tiče, ljudi dižu preko sto kila u tim vježbama, ja sam samo u testu ovo ljeto dizao 60 i 55 u 5x5 programu.

To s girjama ne možeš iz nekoliko razloga (čak i da uspiješ bez neke prevelike muke nabaviti girje teže od 48 kg) i zato kažem da nema smisla.

 

Zapravo sam ti dao sasvim normalan odgovor i savjet i nigdje nisam pisao s visoka... Ono što je danas specifično za forume je da su svi neki cvjetići, ništa ne možeš napisat a da se netko ne uvrijedi.

Zašto uopće pitaš išta ako ne možeš podnijeti odgovor?

guls pet 16.10.2020 14:11

Tražim donji sportski kratki dio za teretanu - dres, trenirku, votever.

Dućani kod nas prodaju takve stvari za 150kn+ što mi je debelo previše.

Ima li toga negdje jeftinije, možda Aliexpress (nije mi teško pričekati mj dva)?

Što vi preporučate?

encoding pet 16.10.2020 16:26

Pogledaj u sportskim outletima (kraj Ikee, Roses), obicno imaju te sportske hlacice za 100injak kn i manje. 

 

Ili pogledaj po regularnim ducanima u shopping centrima za vrijeme snizenja (obicno pocnu krajem 12. mj - rekao si da ti nije problem cekati mj-dva). 

Prte pet 16.10.2020 21:46

Mozes pogledati tamo i u adidasovom outletu, ako se dobro sjecam on je tamo negdi oko sesveta.

Prije par godina sam se u adidas outletu u dugopolju nakupovao tih hlačica po 60-70kn. Mislim da ne bi trebala biti puno drugacija situacija ni u tom u sesvetama

R4zOR229 pet 16.10.2020 23:17
guls kaže...

Tražim donji sportski kratki dio za teretanu - dres, trenirku, votever.

Dućani kod nas prodaju takve stvari za 150kn+ što mi je debelo previše.

Ima li toga negdje jeftinije, možda Aliexpress (nije mi teško pričekati mj dva)?

Što vi preporučate?

 Ja kupim u lidlu, a nekad i u gacama sam treniram.

MrNoo sub 17.10.2020 12:43

Jučer radim veslanje sa bućicama i pred kraj zadnje serije ostanem bez snage. Reko mogu još dva,tri ponavljanja, trznem malo leđima i naravno da me štrecnulo u donjem dijelu leđa ko da me netko lopatom pogodio. Klecnem na koljena i prvo mi kroz glavu proleti, je.eš budalu. Tako da kad ostanete bez snage, radije bacite utege i krenite na drugu vježbu nego ko ja kreten forsirati pa napraviti sranje. Od forsiranja ništa dobro.

Dr. Vicko sub 17.10.2020 15:05
MrNoo kaže...
Jučer radim veslanje sa bućicama i pred kraj zadnje serije ostanem bez snage. Reko mogu još dva,tri ponavljanja, trznem malo leđima i naravno da me štrecnulo u donjem dijelu leđa ko da me netko lopatom pogodio. Klecnem na koljena i prvo mi kroz glavu proleti, je.eš budalu. Tako da kad ostanete bez snage, radije bacite utege i krenite na drugu vježbu nego ko ja kreten forsirati pa napraviti sranje. Od forsiranja ništa dobro.

Kad ostanes bez snage a zelis dodatno da jos uradis koju seriju onda ostavis te bucice, uzmes nesto 30% lakse i nastavis, pa ako hoces jos opet smanjis tezinu i tako dok se bas ono ne poderes i napumpas do kraja 

mbaksa sub 17.10.2020 16:45
MrNoo kaže...
Jučer radim veslanje sa bućicama i pred kraj zadnje serije ostanem bez snage. Reko mogu još dva,tri ponavljanja, trznem malo leđima i naravno da me štrecnulo u donjem dijelu leđa ko da me netko lopatom pogodio.

Nekako mi se čini da nije problem u ostajanju bez snage, nego u formi (koja doduše nije valjda bila ispravna jednim ili većim dijelom zbog ostajanja bez snage). S ispravnim izvođenjem vježbi to ti se nije trebalo moći dogoditi. Ovo što si napisao "trznem malo leđima" sugerira da vježbu nisi pravilno izvodio.

 

Poanta je da vježbu izvodiš do granice pravilne forme. Ako ne možeš vježbu izvesti s pravilnom formom, onda znači da si već tu ostao bez snage, a ne da imaš još dva-tri ponavljanja.

fila2208 pet 23.10.2020 00:14
Dr. Vicko kaže...
MrNoo kaže...
Jučer radim veslanje sa bućicama i pred kraj zadnje serije ostanem bez snage. Reko mogu još dva,tri ponavljanja, trznem malo leđima i naravno da me štrecnulo u donjem dijelu leđa ko da me netko lopatom pogodio. Klecnem na koljena i prvo mi kroz glavu proleti, je.eš budalu. Tako da kad ostanete bez snage, radije bacite utege i krenite na drugu vježbu nego ko ja kreten forsirati pa napraviti sranje. Od forsiranja ništa dobro.

Kad ostanes bez snage a zelis dodatno da jos uradis koju seriju onda ostavis te bucice, uzmes nesto 30% lakse i nastavis, pa ako hoces jos opet smanjis tezinu i tako dok se bas ono ne poderes i napumpas do kraja 

 tkz dropovi ili rasturanje cns-a. I sam tako radim, ali ne treba to često i ne sve skupine.

 

bicke to vole, može i prsa...veslanje i tak, ne sve vježbe i ne sve skupine.

 

exer1234 ned 25.10.2020 15:42
MrNoo kaže...
Jučer radim veslanje sa bućicama i pred kraj zadnje serije ostanem bez snage. Reko mogu još dva,tri ponavljanja, trznem malo leđima i naravno da me štrecnulo u donjem dijelu leđa ko da me netko lopatom pogodio. Klecnem na koljena i prvo mi kroz glavu proleti, je.eš budalu. Tako da kad ostanete bez snage, radije bacite utege i krenite na drugu vježbu nego ko ja kreten forsirati pa napraviti sranje. Od forsiranja ništa dobro.

 cuj to. Prvo ti sam moras nauciti vjezbati, pa tek onda davati savjete..  

Ovo je totalno glup, neoptimalan (i opasan) nacin treniranja... 

guls pon 2.11.2020 08:32
Berbo123 kaže...

Koje bi preporucili dodatne izolacisjke vjezbe uz program 5x5, npr da malo vise biceps, triceps dolaze do izražaja ? Lp

 

Za biceps preferiram reverse pull up, a za triceps dipsevi.

Obje vježbe 4 serije do otkaza jer ih se radi na kraju treninga, i poželjno s dodatnim opterećenjem.

 

Ovo nisu baš izolacijske vježbe, jer smatram da je život prekratak da bi gubio vrijeme na izolacije :)