Sport

Bodybuilding - od početnika do naprednih

Et_Tu_Brute? čet 6.8.2020 22:37
picajzla0707 kaže...
Ne govorim da se ne radi o tome, nego da nemamo svi jednako niti unos niti potrošnju. Nije to ništa anegdotalno, znam kako sam jeo i ponašao se prije 15-20 godina i kako sad.
Prije sam jeo više, pogotovo kalorične hrane, kretao se od kompa u uredu do kompa ili kauča doma, dakle nikakva fizička aktivnost i nikad preko 85 kila. Sad pazim na prehranu, jedem manje, povećao sam udio povrća, vježbam i nastojim se što više kretati, a kilaža mi se kreće od 105-110 kila.
Pa jebiga, može meni netko govoriti da se krivo sjećam ili da sam se zabunio, ali nisam baš toliko star i zaboravljiv. I jedino objašnjenje je da mi se s godinama usporio metabolitam, da sam sad skloniji debljanju i dijelom tome što sam ranijim žderanjima uskorištavao manji udio hrsnjivih tvari iz hrane. Kombinacijs toga dovela je do razlike od cca 20 kila u zadnjih pet godina

 To što ti govoriš o probavi i da nismo isto građeni, to ima utjecaja 1%.

Brži sporiji metabolizam postoji, ali to je ko afterburn efekt u HIT cardio, 20-30 kcal.

Kad se spominje fizika i kalorije, doslovno misli na zakon fizike, zakon termodinamike. Znaš li ti kako oni mjeru kcal? O unosu kalorija moš gledat kao na gravitaciju, to jednostavno tako funkcionira kao zakon prirode. Sad što je gravitacija malo jača ili malo slabije ovisno di se na planeti nalaziš ne znači da ne funkcionira. Margine postoji, ali metabolizam, probava i sve to vezano ne utječe ni približno koliko misliš.

 

Uzmi vagu i mjeri unos sve u gram ili ml(ulje na tavi, salati,etc), doslovno sve, izmiri svoju potrošnju, unosi više od potrošnje debljaš se unosi manje mršavit ćeš, to vridi sada za tebe i to je vrijedilo prije 20 godina za tebe i to pravilo vrijedi za 99.9999% populacije na planeti.

EDIT: Jos nešto, netko je komentirao znoj, 90% kalorija koje izgoriš, potrošiš izađu kroz usta, na dah. Znači izdišeš kalorije te koje trošiš, onih preostalih 10% koji nisu ošli kroz disanje se pretvoru u vodu, pa ih se tijelo riješi kroz znoj, mokraču i slično .

picajzla0707 čet 6.8.2020 23:23

Otkud tebi podatak o 1% - izvlačiš ga iz dupeta, naravno. Kad pogledaš tekstove o važnosti žvakanja, kažu da bez dobrog žvakanja veliki dio hrane ostane neprobavljen - ali eto, ti znalac to preciziraš na 1%. Isto tako ti znaš da se i svi ostali biokemijski procesi u tijelu svode na 1%, jer - fizika.
Ma gle, nemam podatke i točne informacije kolike mogu biti razlike, ali znam da ima ekstrema poput mene jer sam cijeli život jeo kao 2-3 normalna čovjeka i bio mršav (85 kila na 2 metra visine). Cijeli jebeni život slušam komentare tipa gdje ti toliko stane, imaš trakavicu a ona ima gliste, to je ručak za cijelu obitelj i sad ti mene uvjeravaš da je to nemoguće. Sorry, ali ide mi to već na kurac, pogotovo ovo mutavo ponavljanje fizike i termodinamike u temi gdje im od svih znanosti ima najmanje mjesta.
Jel ćeš procese u zvijezdama ili geološko oblikovanje planeta objašnjavat biologijom - naravno da nećeš. E pa koji kurac više po stoti put nutricionizam objašnjavate fizikom?! Nisam rekao da energija 'magično' nestane, već da postoje ekstremi koji troše više energije od ostalih i ne kužim da vam je to toliko nevjerojatno.
Koliko imaš ljudi koji mogu podić 400 ili više kila, prije bi 99,9% ljudi popucale kosti, iščupale se tetive i rastrgali se mišići nego bi to digli. Pa jel onda oni koji to mogu krše zakone fizike?
A ovdje, gdje se radi o kumulativnim procesima kroz duže vrijeme (jer nitko se nije ukrmio za dva dana) to je odjednom nemoguće i glavni je argument ponovo i ponovo fizika, ignorirajući sve druge znanosti koje u ovom slučaju daleko više znače. Kompletnu znanost nutricionizma svodite na fiziku, iako se ona više zasniva na svim drugim znanostima, od biologije, kemije, biokemije, do anatomije i genetike koje itekako mogu objasniti ovo o čemu govorim.
Ali ne, termodinamika i van-nutra - kao da pričam s onim dolje organom, e to je glavni faktor koji sve objašnjava. Odustajem, osim vlastitog iskustva koje mogu potvrditi svi koji me poznaju, jednostavno nemam dovoljno znanja i volje za daljnju raspravu, pogotovo s likovima kojima je očito problem pročitati tri retka definicije znanosti nutricionizma

picajzla0707 pet 7.8.2020 00:07
Et_Tu_Brute? kaže...

 To što ti govoriš o probavi i da nismo isto građeni, to ima utjecaja 1%.

Brži sporiji metabolizam postoji, ali to je ko afterburn efekt u HIT cardio, 20-30 kcal.

Kad se spominje fizika i kalorije, doslovno misli na zakon fizike, zakon termodinamike. Znaš li ti kako oni mjeru kcal? O unosu kalorija moš gledat kao na gravitaciju, to jednostavno tako funkcionira kao zakon prirode. Sad što je gravitacija malo jača ili malo slabije ovisno di se na planeti nalaziš ne znači da ne funkcionira. Margine postoji, ali metabolizam, probava i sve to vezano ne utječe ni približno koliko misliš.

 evo, vrlo malo surfanja i dolazim do tekstova koji pokazuju da lupetaš gluposti, samo ne znam jesu li veće ove o 1% razlike, ove o usporedbi s gravitacijom ili stput ponovljeno pozivanje na fiziku

 

 

podaci o dnevnom sagorijevanju energije - link

Pogledajmo koliko kalorija sagorite u dnevnoj potrošnji energije:

  • bazalni metabolizam – u tom stanju svakodnevno sagorijevate 60 do 75% svih kalorija

  • termogeneza aktivnost (kretanje i vježbanje) – u tom stanju sagorite 15 – 30% kalorija

  • toplinski učinak hrane ( sagorene kalorije tijekom probave) – čini 10% ukupnih kalorija koje se sagorijevaju svaki dan [5] [11]  

 

dakle bazalni metabolizam je odgovoran za debelo najveći udio potrošnje energije

izračuni bazalnog metabolizma koji pokazuju da je tvoja 'procjena' od 1% teška smijurija - link

 

samo razlika u spolu može značiti 50% razlike u potrošnji energije, a to se opet sve svodi na neke prosjeke na koje još treba dodati individualne razlike 

Malo pouzdanija formula koja obuhvaća više parametara i kojom se koristi i ovaj kalkulator je:

  • za žene – 665,096 + 9,563 x tjelesna masa (kg) + 1,850 x visina (cm) – 4,676 x dob (godine),

  • za muškarce – 66,473 + 13,752 x tjelesna masa (kg) + 5,003 x visina (cm) – 6,755 x dob (godine).

 

za individualne razlike utjecaj ima puno faktora:

Za mjerenje bazalnog metabolizma pojedinca treba uzeti u obzir: prehranu, tjelesnu aktivnost, rad žlijezda, bolesti od kojih ispitanik pati, lijekove koje ispitanik uzima, rad srca i broj otkucaja srca u minuti, stres, menopauzu....

 

sve u 1%, jelda 

 

onda još jedan tekst o metabolizmu i koliko može varirati, gdje čovac fino kaže da se takvi izračuni tiču nekih 70% populacije, ali da "varijacije u stopi (brzini) metabolizma mogu biti i dosta velike u ekstremnim slučajevima" - link

 

ali to je sve nemoguće, svodi se na van-nutra, termodinamimiku i 1% razlike, jel 

 

 

 

 

 

Et_Tu_Brute? pet 7.8.2020 00:27
picajzla0707 kaže...
Otkud tebi podatak o 1% - izvlačiš ga iz dupeta, naravno...

 Uf, sorry sto ti ide na kurac sve to, al jbg...

Sad zašto se ti čudiš zasto se fizika i termodinamika stalno spominje, iz istog razloga zasto ne spominjes biologiju kad pričaš o watima u kućnoj žarulji

1 Watt je 1 joule po sekundi(1 joule je 0.002kcal(0.23cal)), E pa kcal ili joule odnosno energija, kako mjeru oni tu energiju? E pa jedan Kcal (4.184 j) se izmiri tako da... koliko topline(!!!) je potrebno iskoristiti da ti ugriješ 1kg vode za jedan 1 celzijev stupanj, znači ugriješ 1kg vode za 1 stupanj je 4.184 j energije što spada 1kcal. I zato se povlaci termodinamika, tijelo uzima tu energiju iz hrane i trosi je, dobro ti je nopejnnogejn rekao, čudiš se kakva fizika a pričaš o kalorijama, zato sam te i pitao jeli znas što je zapravio kalorija i kako se mjeri, metabolizam i sve to su male stvari i to je je sve skoro ubrojeno već u bmr, sorry, ne konzumiras hrane za 3 osobe a imaš 85 kila na 2 metra, osim ako ne povraćaš odmah iza svake konzumacije. Meni nije problem pročitat tri retka definicije znanosti nutricionizma, ja godinama pratim kako nutricija funkcionira, ne za profesiju, nego za svoju radoznalost i svoje zdravlje, ja sam svoj zivot radi znanja o nutriciji okreno za 180 i nutricija me stvaarno zanima, načitao i naslušao sam se svega i svacega, i znam što drži vodu i na što se uvik sve vraća. Amo se složiti da se ne slažemo i ostaviti temu tu gdje je? Jedno drugom nećemo promijenit mišljenje, ovako samo dizemo zivce ostalim sudionicima teme.

 

EDIT: Pisao sam, nastavio posao u blenderu, vratio se dovrsio i vidim da si napisao jos nesto u vezi 1% i bazalni metabolizam.

Krivo shvaca to sta citas. Ozbiljno, nisam na to mislio kad sam rekao 1%... Nemoj se uvrijediti, ali kao da mački govorim kak da programira u javi, neznaš čitati to, i to šta čitaš i proslijedis potvrduje moje, a ne tvoje

Kad se hvatas bmraa evo uzivaj, neka ti sam on računa(to je formula koji si sam zalijepio)... izvolišhttps://www.diabetes.co.uk/bmr-calculator.html

20 godina muskarac na 200cm i 85kg ima bmr od 2070 kalorija dnevno, znaci bez dodatne potrosnje kalorije kroz vjezbanje, to je taj bmr, za zenske je drugaciji (10-20% manje u svim izracunima), a pricamo o tebi sad

recimo 55 godina muskarac na 200cm i 85kg ima bmr od 200 kcal manje. samo 200kcal??? ali ti jedeš za 3 prosjecne osobe, odnosno 6000 kcal. A ovdje se priča o 200 kcal zbog samo razlike u godinama, nešto tu smrdi.

Da se vratimo, ta formula sta kačiš odnosno bmr ili tdee je generalno brojka ako jedes iznad nje debljas ako jedes ispod mrsavis. Varira koliko trosis vjezbajuci. Ja jesam brojku od 1% izvukao iz dupeta, koliko se gubi ili ne, mozda je 0.5% a mooozda je 7% koliko svee ostalo moze utjecat na potrošnju kalorija da nije unutar bmr, tko zna mozda u extreemnim slucajevima je 15, 20, 40%??? Recimo da je 40% a ne 1%, Evo ti 40% bonusa hrane van tvog BMR-a a da se ne udebljas... Dvije čokoladne krafne od 70g ili skoro pola kila pileći prsa? Ili 2 ipol kila brokule? Velika je razlika u volumenu te hrane a ista energetska vrijednost. Da tijekom dana ti i identicni pajdo cijeli dan jedete isto, al na kraju dana on pojede 2 krafne a ti se natučeš ko prase brokule i pileći prsa, tko bi rekao da ste unijeli istu kolicinu energije? Kroz pamcenje pa se usporedis rekao bi jeo sam ko 3 osobe, a ne dodatnih 800 kalorija, on za po ure gladan ti sit ko car.

picajzla0707 pet 7.8.2020 10:38
Et_Tu_Brute? kaže...

Ozbiljno, nisam na to mislio kad sam rekao 1%... Nemoj se uvrijediti, ali kao da mački govorim kak da programira u javi, neznaš čitati to

 čekaj malo, ja sam kao mačka kojoj objašnjavaš javu, a ti si svu razliku sveo na 1% - ti, ne ja, i sad se izvlačiš kako to može biti i 7% i 40% 

 

usput, uopće ne čitaš što ti pišem (neću reći da ne razumiješ, nisam baš toliki prasac, iako bi sam i ja mogao vrijeđati i reći da pokušavam objasnit osnove matematike jednoj kišnoj glisti), jer mi računaš razliku u bazalnom metabolizmu samo po onoj formuli koja uračunava razliku u godinama i težini, iako sam ti rekao da ne govorim o razlikama koje imaju prosječne osobe

 

već po spolu imaš 50% razlike u bazalnom metabolizmu, znači da ljudsko tijelo može imati i razlike više od tih 40% koje si naveo kao maksimum

onda idu razlike po individualnoj osnovi - rad žlijezda, bolesti, rad srca i broj otkucaja srca u minuti itd., i još - kako je napisao lik u zadnjem linku:

 

Tako da iako varijacije u stopi (brzini) metabolizma mogu biti i dosta velike u ekstremnim slučajevimavećina populacije ipak ima sličnu stopu bazalnog metabolizma. Ponavljam, dok god pričamo o ljudima istih antropometrijskih karakteristika. I pogotovo kada se radi o ljudima koji su provjerili razine hormona štitnjače i znaju da nemaju problema s time.

vidiš, o ovome cijelo vrijeme pričam, a ti meni računaš prosječni bmr 

otkud znam, možda sam imao poremećaj štitnjače, možda poremećaj ishrane - jer u svemu što pričamo još uvijek nismo uzeli u obzir i kolika je iskoristivost hrane koju progutaš

prema nekim tekstovima poput ovog kažu da je bitno i detaljno žvakanje i količina hrane

 

Uopće nije važno da li je Vaša prehrana vegetarijanska, makrobiotička, s niskim udjelom masti ili šećera, jer je volumen probavnih sokova dostupnih za jedan obrok ograničen. Ako premašimo svoj kapacitet, hrana se neće adekvatno probaviti.

vidiš, moje ranije prežderavanje je očito još jedan bitan faktor koji ne uzimate u obzir u pojednostavljenoj van-nutra/termodinamika stupidariji

znači ako prežderavanjem nisam dobar dio te hrane uopće probavljao (a svi takvi tekstovi tvrde da se veliki dio hrane tako ne probavi), pa još dodaš ektremnu razliku u metabolizmu i eto ti objašnjenje koje naizgled jebe vašu pojednostavljenu filozofiju i neprestano spominjanje termodinamike gdje joj nije mjesto - a zašto joj nije mjesto, pa zato jer uzimate u obzir prosječne rezultate gdje nema ekstremnih gubitaka, ne uzimate u obzir da i kod unosa može biti velikih gubitaka, i računate samo prosjek gdje onda ta pojednostavljena filozofija donekle fercera

 

i ajde se molim te ostavi mojeg pamćenja, kad kažem da sam jeo za 2-3 osobe onda to i mislim, znači ako je većina ljudi u vojsci jela 1 porciju graha i tri šnite kruha, a ja sam išao 2-3 puta po grah i jeo više od pola kruha uz to, ako sam svaki put na ručku pojeo više nego moj stari i stara zajedno, kasnije više nego žena i dvoje djece zajedno, onda je to točno kako sam rekao, ne jedan je jeo brokule, drugi krafne, ostavi se glupih usporedbi, stvarno nema potrebe za tim

 

i btw, kad smo već kod kišnih glista i mačaka, iz tvojeg pisanja je sasvim jasno tko ne razumije što čita, što je žalosno za nekog tko kaže da godinama to proučava

Et_Tu_Brute? kaže...

 

dobro ti je nopejnnogejn rekao, čudiš se kakva fizika a pričaš o kalorijama, zato sam te i pitao jeli znas što je zapravio kalorija i kako se mjeri, metabolizam i sve to su male stvari i to je je sve skoro ubrojeno već u bmr...

 dakle i dalje lupetaš o termodinamici a 'metabolizam i sve to su male stvari'... 

inače definicija metabolizma je sljedeća

Metabolizam je skup svih biokemijskih promjena (zapazi ovo biokemijskih, dakle ne termodinamičkih ) u živim organizmima i stanicama. Glavna svrha metabolizma je da pretvori hranu u energiju potrebnu za funkciju staničnih procesa. To je ujedno i transformacija hrane u građevne blokove proteina, masti, nekih ugljikohidrata i uklanjanje dušičnog otpada.

3dfx pet 7.8.2020 12:43
picajzla0707 kaže...
blablabla nesto nesto, temeljeno na osobnom misljenju i opservaciji, nema veze s vezom

probat cu jos jednom ti objasniti, u nadi da ne pripadas skupitni ravnozemljasa, anticijepitelja ili 5g anarhista, koji ne mijenjaju misljenja bez obzira na ukazane cinjenice, znanost, metanalize, medusobne provjere i revizije znanstvenika koje ih potvrduju

 

 

 

hrana je energija za ljude.

 

digestivni enzimi u ustima, trbuhu i crijevima, razgraduju kompleksne molekule hrane u jednostavnije strukture, tipa secere i aminokiseline, koje se onda krvotokom distribuiraju do tkiva po cijelom tijelu.

 

nase stanice zatim koriste tu energiju pohranjenu u tim kemijskim vezama tih jednostavnih molekula za funkcioniranje nasega tijela. 

 

raspolozivu energiju u hrani obiljezavamo nazivom kalorija ili kilokalorija, a to je kolicina energije potrebna da bi se zagrijalo 1kg vode po 1stupnju celzijusa

 

masti daju oko 9 kalorija po gramu
ugljikohidrati daju oko 4 kalorije po gramu

proteini daju oko 4 kalorije po gramu

vlakna daju 2 kalorije po gramu, jer enzimi u nasem tijelu jos uvijek nisu u mogucnosti razgraditi vlakna na jednostavne strukture efikasnije od ovoga

 

kolicina kalorija na proizvodima koje konzumiramo je aproksimacija ovoga gornjeg modela razgradnje energije

 

apsolutno egzaktan iznos kalorija koje enzimi uspiju izvuci iz hrane koju konzumiras se ne moze dobiti, jer ovisi o jako puno faktora, tipa kuhanje, pecenje, flambiranje, priprema u mikrovalnoj, sirova hrana itd itd, sve to mijenja strukturu hrane i njen kemijski sastav

 

nakon toga onda dolazi i razlika u enzimima, metabolizmu, bakterijma u nasem tijelu, koje takoder uzimaju za sebe dio kalorija itd itd

 

vjerovatno nikada niti necemo imati egzaktnu formulu za tocan izracun, medutim to nam ni ne treba jer su razlike u tocnosti zanemarive  +/- 100 kalorija

 

da jos pojednostavnim, proteini trebaju 5 PUTA vise energije od masti, da se razgrade na jednostavne strukture, ta energetska razlika nije ukalkulirana na etiketi

 

takoder se ne uzima u obzir trosenje energije na razlicite mikrobe, patogene koje konzumiramo sa hranom, na sto se takoder trosi energija da ih se unisti prije nego infektiraju sustav

 

to su te razlike i razlozi zasto ne mozemo reci da je vrijednost kalorija u potpunsti tocna, ali je vrlo dobra aproksimacija onoga sto pise na etiketi, koristenjem gore navedenih parametara

 

 

 

idemo dalje

 

unos kalorija (hrane) = energija

 

potrosnja te energije se dijeli na sljedece faktore:

 

BMR - basic metabolic rate = potrebna kolicina energije (kalorija) za covjeka da mu tijelo radi - pojednostavljeno, koliko kalorija trebas u 24 sata, lezeci na podu bespomicno, samo dises

NEAT - non excercise activity termogenesis = pojednostavljeno, svi oni pokreti koje radis nesvjesno, recimo kada pricas i koristis se rukama nesvjesno 

TEF - termic efect of food = trosis energiju, da bi dobio energiju iz hrane koju konzumiras, gore navedena ragradnja enzimima, kao sto smo rekli vise energije ces potrositi na ragradnju proteina, nego na masti i ugljikohidrate

EA - excercise activity = energija koju potrosis tijekom fizicke aktivnosti 

 

suma sumarum: 

 

unos energije = potrosnja energije = ista kilaza

 

unos energije < potrosnja energije = gubljenje kilaze

 

unos energije > potrosnje energije = dobivanje kilaze

 

ako ne gubis kile, po definiciji nisi u kalorijskom deficitu, ako ne dobivas kile po definiciji nisi u kalorijskom suficitu, to nije misljenje to je fakt, netko moze misliti drugacije, ali taj netko pripada gore navedenoj grupi ravnozemljasa i s njime se ne moze voditi suvisli, civilizirani i argumentirani ragovor o nicemu, a kamoli o faktima.

 

 

 

evo za primjer, ova dva lika imaju potpuno istu prehranu

 

 

Muskarac A nikakva fizicka aktivnost:

 

45 godina 185cm 90 kilograma

 

oko 2300 kalorija odrzavanje

 

oko 1800 kalorija da gubi pola kile tjedno

 

oko 2800 kalorija da dobije pola kile tjedno

 

 

 

Muskarac A 5x5 bro split 3 puta tjedno:

 

45 godina 185cm 90 kilograma

 

oko 2750 kalorija odrzavanje

 

oko 2200 kalorija da gubi pola kile tjedno

 

oko 3200 kalorija da dobije pola kile tjedno

 

njihov metabolizam, hormoni, genetika, bacanje graha, baba vanga i ostale pizdarije imaju potpuno zanemariv utjecaj na potrosnju kalorija, u slucaju debljanja i mrsavljenja

 

ono na sto im genetika, hormoni i metabolizam ima utjecaja je fizicki izgled, lakse, brze dobivanje misicne mase i slicno

 

dobivanje ili gubljenje kilaze je iskljucivo unos/potrosnja energije i nista vise

 

 

 

 

i da zavrsimo sa termodinamikom

 

unos kalorija / potrosnja kalorija ili kako ih je gore netko nazvao CICO uzimaju u obzir i 1. i 2. zakon termodinamike

 

2. zakon je uracunat unutar NEAT, TEF i EA dijela potrosnje energije

 

 

ajmo dalje vjezbat 

Dr. Vicko pet 7.8.2020 13:09

Ono sto nitko ovdje ne spominje je koliko netko dnevno provde u nekim "fizickim" aktivnostima, a kojih i nije toliko svjetan. 

 

Nece isto trositi osoba koja sjedi citav dan u kancelariji i npr neki baustelac koji radi i zuji citav dan po gradilistu. To je stvar koja secesto zanemaruje i onda imamo ljude koji kazu kako imaju brz metabolizam ali ne uvidjaju da mozda metabolizam nije toliko brz vec oni nesvjesno trose kalorije. 

 

U principu kao sto je napisano iznad ako hoces da se udebljas moras unositi vise kalorija i obrano.

 

Znaci i da uzmemo hipotezu da netko ima brz metabolizam, da eto njegov digestivni trakt melje i razgradjuje hranu tolikom brzinom da se ne moze udebljati onda brate zderite jos vise. Zderite hranu koja se sporije vari, nije isto doci i nazderati se vlakana za koja znamo da ubrzavaju probavu i npr nazderati se proteina i masti. 

 

Barem danas online ima toliko recepata i savjeta za razlicite tipove ishrane da nije tesko naci i hranu koja usporava metabolizam.

 

Ja ne znam da postoji metabolizam koji bi razgradjivao svakodnevno unosenje malo pojacane kolicine nekog sira u kombinaciji sa mesom. 

picajzla0707 pet 7.8.2020 13:20
3dfx kaže...

1. kalorija ili kilokalorija, a to je kolicina energije potrebna da bi se zagrijalo 1kg vode po 1stupnju celzijusa

 

2. masti daju...bla, bla... ugljikohidrati daju bla, bla, bla... proteini daju bla, bla, bla ...kolicina kalorija na proizvodima koje konzumiramo je aproksimacija ovoga gornjeg modela razgradnje energije

 

3. vjerovatno nikada niti necemo imati egzaktnu formulu za tocan izracun, medutim to nam ni ne treba jer su razlike u tocnosti zanemarive  +/- 100 kalorija

 

4. suma sumarum: 

 ako ne gubis kile, po definiciji nisi u kalorijskom deficitu, ako ne dobivas kile po definiciji nisi u kalorijskom suficitu, to nije misljenje to je fakt, netko moze misliti drugacije, ali taj netko pripada gore navedenoj grupi ravnozemljasa i s njime se ne moze voditi suvisli, civilizirani i argumentirani ragovor o nicemu, a kamoli o faktima.

 

5. evo za primjer, ova dva lika imaju potpuno istu prehranu

 

6. i da zavrsimo sa termodinamikom...

 1. objašnjenje koliko je energije potrebno za zagrijavanje litre vode je samo usporedba, nešto kao temeljna vrijednost - to ne znači da svi biokemijski procesi u tijelu kod svih osoba stvaraju i troše jednaku količinu energije

u zagrijavanju vode nema razlike, ali ljudsko tijelo nije faking litra vode i različite osobe za iste procese trebaju različite količine energije

 

2. "kolicina kalorija na proizvodima koje konzumiramo je aproksimacija" - ne koje konzumiramo, nego koje probavimo - to je bitna razlika

ako ždereš velike količine hrane i ne žvačeš ih kako spada, veliki dio te hrane ostane neprobavljen - koliko, nemam pojma, svugdje se navodi veliki/određeni dio

 

3. ajde molim te nađi mi otkud vadiš taj podatak o +-100kalorija, jer mi to zvuči kao i onih 1% koji se kasnije mogu pretvoriti i u 40%

također bih molio da ne navodiš izvore koji govore isključivo o prosjeku, dakle onih 70, 90 ili koliko već posto za koje se računa da su razlike minimalne

 

4. s tim se slažem da je fakt, ali nije

pod 1.) svima jednaka apsorpcija hranjivih tvari iz hrane

pod 2.) da svi koristimo istu količinu energije za sve one stvari koje si nabrojao (BMR, NEAT, TEF itd)

kolike mogu biti razlike u ektremnim slučajevima nemam pojma, no koliko vidim ne zna nitko jer se postotci kreću od 1-40%, a možda i više, zanemarujući da možda neki poremećaj može raditi i veću razliku

 

5. opet uzimaš razlike koje dolaze u prosječnim slučajevima, najprije zanemaruješ potencijalno velike razlike u unosu i iskorištenosti hrane, zatim zanemaruješ potencijano velike razlike u potrošnji energije

odnosno, ponovo pričaš o prosjeku, o prosjeku ja ne govorim - jel prosječan čovjek onaj koji digne 400 ili 480 kila, nije jel tako - pa zašto bi onda pričali o razlikama koje mogu dići prosječni ljudi i koliko kila mogu izdržati mišići, tetive i zglobovi ljudi u nekakvom prosjeku 

 

6. 'i da završimo sa'... znanostima - kontaktiraj svoje osnovnoškolske profesore i neka ti objasne zašto se i kojim slučajevima za objašnjavanje prirodnih pojava koristi fizika, a u kojim slučajevima i zašto kemija, odnosno biokemija

 

na koncu, nisam nikakav ravnozemljaš, ali uporno govorite o prosjeku, uporno ignorirate da unos i iskorištenost hrane nije isto, uporno meni govorite kako sam i što jeo, tumačite procese u tijelu fizikom umjesto biokemijom i na kraju meni govorite kako nešto ne razumijem, bah

3dfx pet 7.8.2020 13:34
picajzla0707 kaže...

 1. objašnjenje koliko je energije potrebno za zagrijavanje litre vode je samo usporedba, nešto kao temeljna vrijednost - to ne znači da svi biokemijski procesi u tijelu kod svih osoba stvaraju i troše jednaku količinu energije

u zagrijavanju vode nema razlike, ali ljudsko tijelo nije faking litra vode i različite osobe za iste procese trebaju različite količine energije

 

2. "kolicina kalorija na proizvodima koje konzumiramo je aproksimacija" - ne koje konzumiramo, nego koje probavimo - to je bitna razlika

ako ždereš velike količine hrane i ne žvačeš ih kako spada, veliki dio te hrane ostane neprobavljen - koliko, nemam pojma, svugdje se navodi veliki/određeni dio

 

3. ajde molim te nađi mi otkud vadiš taj podatak o +-100kalorija, jer mi to zvuči kao i onih 1% koji se kasnije mogu pretvoriti i u 40%

također bih molio da ne navodiš izvore koji govore isključivo o prosjeku, dakle onih 70, 90 ili koliko već posto za koje se računa da su razlike minimalne

 

4. s tim se slažem da je fakt, ali nije

pod 1.) svima jednaka apsorpcija hranjivih tvari iz hrane

pod 2.) da svi koristimo istu količinu energije za sve one stvari koje si nabrojao (BMR, NEAT, TEF itd)

kolike mogu biti razlike u ektremnim slučajevima nemam pojma, no koliko vidim ne zna nitko jer se postotci kreću od 1-40%, a možda i više, zanemarujući da možda neki poremećaj može raditi i veću razliku

 

5. opet uzimaš razlike koje dolaze u prosječnim slučajevima, najprije zanemaruješ potencijalno velike razlike u unosu i iskorištenosti hrane, zatim zanemaruješ potencijano velike razlike u potrošnji energije

odnosno, ponovo pričaš o prosjeku, o prosjeku ja ne govorim - jel prosječan čovjek onaj koji digne 400 ili 480 kila, nije jel tako - pa zašto bi onda pričali o razlikama koje mogu dići prosječni ljudi i koliko kila mogu izdržati mišići, tetive i zglobovi ljudi u nekakvom prosjeku 

 

6. 'i da završimo sa'... znanostima - kontaktiraj svoje osnovnoškolske profesore i neka ti objasne zašto se i kojim slučajevima za objašnjavanje prirodnih pojava koristi fizika, a u kojim slučajevima i zašto kemija, odnosno biokemija

 

na koncu, nisam nikakav ravnozemljaš, ali uporno govorite o prosjeku, uporno ignorirate da unos i iskorištenost hrane nije isto, uporno meni govorite kako sam i što jeo, tumačite procese u tijelu fizikom umjesto biokemijom i na kraju meni govorite kako nešto ne razumijem, bah

a ne znam sta bih ti rekao, iz svega ovoga sto ti pises, jedino mogu zakljuciti, da ne poznas materiju i ne razumijes o cemu se prica, ili nemas kapacitet shvatiti o cemo pricamo, ili ne zelis

 

na primjer tvoja tocka 1.

 

pa nije to objasnjenje, o cemu ti pricas? to je DEFINICIJA kalorije, kao jedinice za energiju hrane

 

evo mozda ce ti biti razumljivije na engleskom: "The calorie is a unit of energy, and is the amount of heat energy needed to raise the temperature of one gram of water by one degree Celsius (or one kelvin). "

 

a ovo sve dalje mi se vise jednostavno neda.

 

evo ja cu odustati, a ti nastavi "vjerovati"

 

pusa bok.

picajzla0707 pet 7.8.2020 13:45
3dfx kaže...

a ne znam sta bih ti rekao, iz svega ovoga sto ti pises, jedino mogu zakljuciti, da ne poznas materiju i ne razumijes o cemu se prica, ili nemas kapacitet shvatiti o cemo pricamo, ili ne zelis

 

na primjer tvoja tocka 1.

 

pa nije to objasnjenje, o cemu ti pricas? to je DEFINICIJA kalorije, kao jedinice za energiju hrane

 ajmo po redu..., ta točka 1.

 

o tome i ja pričam - to je definicija kalorije, ali procesi u tijelu koji troše energiju nisu litra vode koju zagrijavaš i postoje individualne razlike

da probam ovako - mišićna stanica maratonca i mišićna stanica sprintera ne troše jednaku količinu energije za prelazak iste udaljenosti, zatim i na višoj razini od stanične, njihova tijela ne troše istu količinu energije za istu udaljenost jer u jednadžbu dodatno ulaze disanje i svi ostali biokemijski procesi koji se kod njih mogu ekstremno razlikovati

jel sad jasnije o čemu govorim, dakle ne o definici kalorije, nego o tome koliko čije tijelo troši te energije jer nismo svi isti

 

a to što što ćeš ti odustati umjesto nastaviti raspravu koju sam ti naveo po točkama je samo dokaz da si ti taj koji a) ne pozna materiju pa ne može odgovoriti, b) nemaš kapacitet ili c) štoveć, da se dalje ne vrijeđamo

zašto ne odgovoriš na razliku o unosu i iskorištenosti hrane koju non-stop zanemarujete, zašto ne odgovoriš na potencijalne razlike zbog raznih poremećaja, hormona i slično, jel su to pitanja koja ne razumiješ ili nemaš kapacitet ili jednostavno nemaš pojma što bi rekao

 

pozdrav i tebi, jer i meni se više jednostavno ne da

 

crack pet 7.8.2020 15:08

picajzla0707 

 

Ja sam imao istu situaciju kao i ti. Znači jeo sam za tri osobe i ništa, ni kile gore.

Krenuo sam sa nekih 68kg, sad sam na nekih 83 kg, vremenski period je cca 5 - 6 godina

 

A danas kile idu gore bez problema. Zašto?

 

Kad sam "jeo za tri osobe" ja sam mislio da jedem za tri osobe, realno nisam jeo za tri osobe.

 

Znači važem hranu, pratim i zapisujem. Brojim kalorije i oduzimam kalorije koje potrošim hodajući i trenirajući. Dok sam bio mlađi nesvjesno sam bio i još aktivniji nego sad, a "jeo" sam kao što ti kažeš ručak za tri osobe. Kakav sam doručak pojeo? Kakav sam međuobrok pojeo? Kakvu sam večeru pojeo? Što hoću reći, i danas mi se zna desit da baziram svoje "jedem za tri osobe" na ručku kojeg pojedem duplo više nego ostali, a nesvjesno kad dođe večera si već mislim ubio sam se za ručak i neću niš za večeru ili nešto ću malo reda radi da se broji da sam pojeo.

 

Realno trebaš ti u sebe utrpat 3000 kalorija u tri glavna obroka, što nije mačji kašalj. (ako govorimo o nekoj normalnoj hrani, junkfood je druga priča)

 

Ako su doručak i večera slabiji ispadne da je ručak skoro 2000 kalorija što nećeš pojesti sigurno (ako nije junkfood)

 

 

Ovim ne želim reći da lažeš, nego na osobnom primjeru pokazati da sam i ja to isto mislio dok stvarno nisam počeo jest.

 

 

 

 

picajzla0707 pet 7.8.2020 15:24

Ma sve ok, jasno da nisam svaki put jeo za tri osobe, nekad ti ne paše ručak, pa pojedeš jedan tanjur. Ali svakako sam jeo jako puno, jedem i danas puno u odnosu na druge, a opet dosta manje nego prije.

Međutim ovdje se rasprava svodi na nečiji monolog, s naglaskom na ulaz-izlaz/termodinamiku i čim postaviš podpitanje rasprava je gotova i kreće vrijeđanja tipa nisi kapacitet, ne razumiješ, mačka i jawa itd.
Da ne govorim da se apsolutno nitko nije osvrnuo na pitanje razlike između onoga koliko uneseš i koliko zapravo probaviš, to valjda ima potencijal sjebat jednostavnu ulaz-izlaz računicu, pa se samo ignorira.
Imam osjećaj da bi dalje došao u raspravi s nekim vjernikom o bogu, nego li ovdje o nutricionizmu. Ulaz-izlaz, termodinamika i nema dalje, a ja sam ravnozemlješ, jel

Timo pet 7.8.2020 15:50
picajzla0707 kaže...
Ma sve ok, jasno da nisam svaki put jeo za tri osobe, nekad ti ne paše ručak, pa pojedeš jedan tanjur. Ali svakako sam jeo jako puno, jedem i danas puno u odnosu na druge, a opet dosta manje nego prije.

Međutim ovdje se rasprava svodi na nečiji monolog, s naglaskom na ulaz-izlaz/termodinamiku i čim postaviš podpitanje rasprava je gotova i kreće vrijeđanja tipa nisi kapacitet, ne razumiješ, mačka i jawa itd.
Da ne govorim da se apsolutno nitko nije osvrnuo na pitanje razlike između onoga koliko uneseš i koliko zapravo probaviš, to valjda ima potencijal sjebat jednostavnu ulaz-izlaz računicu, pa se samo ignorira.
Imam osjećaj da bi dalje došao u raspravi s nekim vjernikom o bogu, nego li ovdje o nutricionizmu. Ulaz-izlaz, termodinamika i nema dalje, a ja sam ravnozemlješ, jel

ljudima se neda raspravljati po stoti puta, o necemu o cemu nema rasprave, jer je stvar vrlo jasna i dokumentirana, isto kao i na primjeru tih ravnozemljasa

 

mogu ljudi misliti sto god hoce, ali CICO je zakon koji odreduje debljanje/mrsavljenje i tu se nema sta raspravljati

 

ovo sto ti spominjes, koliko probavis, metabolizme, biokemiju i ostale stvari, su nebitne razlike u kalkulaciji ukupne kolicine, jer su vrijednosti zanemarive

 

takoder ne mozes govoriti o poremecajima, jer to izlazi iz okvira, naravno da netko sa kronovom bolesti mora pojesti vise od zdrave osobe, da bi izvukao jednaku kolicinu energije, za isti efekt, jer ima takvu bolest, ali ovdje govorimo o zdravim ljudim bez takvih ekstrema

 

isto tako ove usporedbe, maratonac/sprinter i slicno, to nema veze sa ovime sto mi pricamo, zato se uzima prosjek, normalna zdrava  osobu

 

stip miocic i ja isto izgledamo, imamo istu visinu i istu kilazu i isto smo godiste, on jede 2000 kalorija vise od mene dnevno, niti on niti ja se ne debljamo, kako to?

 

jer je do metabolizma, poremecaja, biokemije? naravno da ne, vec je do njegove vece potrosnje, pa zato i unosi vise od mene

picajzla0707 pet 7.8.2020 16:28

Evo još jedan s kojim nema rasprave jer je to tako, kojem su metabolizmi i kemije sporedna stvar, jer očito nema pojma da je sve to zapravo metabolizam i teško mu je odvojiti minutu za pročitat definiciju.
Samo naprijed, samo jako, nedaj se smesti glupostima poput biokemije i ostalih nebitnih znanosti :)

Et_Tu_Brute? pet 7.8.2020 17:24

Evo malo drugačiji primjer, da se maknemo od tezih brojki. Ljudi i da vide kolicinu hranu koju jedu nemaju pojma energetsku vrijednost same hrane. 

Recimo ja i ti, imamo 25 godina i prijatelji u vojsci,

ti si 200cm na 85kg bmr je 2000 kcal 

Ja sam recimo 185cm na 82 kg bmr je 1850 kcal, znači sama građa ti trebas jesti 150 kcal vise, amo sad dalje, ja sam lijeniji od tebe, ti ćeš na svaku vježbu dati 20% više truda, igrat ćemo košarku i ćeš ostaviti srce, a ja ono, više šetati manje se stavit. Nankraju dana kroz fizicku dnevnu aktivnost ja sam potrosio 350 kcal a ti duplo vise 700kcal, al ono, tko to vidi? Bio si aktivniji. I to te sve stavlja na veci bmr od 150+tih razlike 350kcal= 500kcal vise moš priuštiti jest. A da se i ne primjetiti, ja imam slatki zub, volim i slani kikiriki i čips jesti, što su kalorijske bombe, neka svega pojedem po šaku i pol od tog troje, a ti ćeš više lean meso i povrće jesti, ti bi doslovno u tih 2700 kcal volumenski pojeo 3 puta više od mene zato sto si jeo hranju s manje kalorija po gramu, a ja sam jeo te kalorijske bombetine pojeo puno manje volumena hrane, i na kraju ja bi se debljao se dok si ti bio isti, a ja jeo punoo manje, volumen!. Jos gledaj prije 30 g ili koliko vec god di povlacis paralele, tada je sveee bilo s manje šećera i kalorija, apsolutno sve, danas kupi flaširanu vodu i moze imat kalorija u sebi, ogromna razlika prije i sad, dodatna stvar na koju se ne ubraja.

Zato se govori nemože se gledat i odokativno uspoređivati pogotovo prije ohoho godina, previse nepoznanica u aktivnostima i prehrani osoba i da si jeo vise ne mora znacit da si unosio vise kalorija. Nepoznanice nisu u samom tijelu i kako se trošu i koriste!

picajzla0707 pet 7.8.2020 19:10

Evo da kažem današnje obroke, usput - sad sam na 105-6 kila, 85 sam imao zadnji put prije 5-6 godina.
Doručak - prvo dvije velike šalice kave s mlijekom i pola velikog paketa štapića, poslije četiri malo veća topla sendviča, po dvije šnite sira i šunke u svaki, oko pola
vrećice majoneze i pola litre čokoladnog mlijeka.
Marenda - dvije krafne i paketić tic toc od paprike
Ručak - tri pljeskavice (pretpostavljam one pikove), cca pola kile zapečenog graha, 5-6 tankih šnita kruha i 10-ak kiselih krastavaca, nakon toga komad čokoladnog kolača.
Večera - planiram maznut dvije žute rio mare tune, bar 3-4 debele šnite kruha, ostatak majoneze i 3-4 srednja pomidora
Vjerojatno poslije ide velika vrećica čipsa ili paketić kikirikija

Jučer
Ujutro - četiri tosta na koje sam iscijedio rio mare paštetu od lososa, 2-3 banane (prije toga kava i grickalice)
Marenda - ništa nažalost, nisam stigao do dućana i baš mi je falilo. Pojeo sam zato paket slanih štapića i popio 2-3 makijata s čokoladom iz aparata
Ručak - nekih 30-40 deka dinstane junetine, toliko otprilike i nekih knedli od kruha, obilno zaliveno gustim šugom + zelena salata, nakon toga smo rokali po gemištima uz koje sam smazao par šaka kikirikija
Večera - četiri kranjske kobase sa senfom, tri kuhana jaja i par debelih šnita kruha, iza toga velika vrećica čipsa

E sad, to je otprilike moj svakodnevni meni, triput tjedno vježbam, skoro svaki dan prehodam par kilometara, ostali dio dana sjedim

Prije nekih 5-15 godina jeo bi dosta više za svaki obrok (osim možda za večeru) + obavezno još jedan obrok oko ponoći koji sam sad već duže vrijeme izbacio, od vježbanja ništa, komp na poslu, komp i kauč doma, vrlo rijetko sa ženicom u laganu šetnju i imao sam 20 kila manje nego danas. Koliko je to kalorija sad, a koliko je bilo onda nemam pojma, ali jeo sam više nego nego žena i djeca zajedno, nisam propuštao obroke, bilo je i više čipsa i sličnih sranja, a bio sam žgoljav i bez trbuha na cca 85 kila.
Ne znam objasniti tu razliku drukčije nego da mi sr promijenio metabolizam ili da mi se možda smirio neki hormonalni poremećaj koji sam imao prije

Srednji pon 10.8.2020 08:26
picajzla0707 kaže...
Evo da kažem današnje obroke, usput - sad sam na 105-6 kila, 85 sam imao zadnji put prije 5-6 godina.
Doručak - prvo dvije velike šalice kave s mlijekom i pola velikog paketa štapića, poslije četiri malo veća topla sendviča, po dvije šnite sira i šunke u svaki, oko pola
vrećice majoneze i pola litre čokoladnog mlijeka.
Marenda - dvije krafne i paketić tic toc od paprike
Ručak - tri pljeskavice (pretpostavljam one pikove), cca pola kile zapečenog graha, 5-6 tankih šnita kruha i 10-ak kiselih krastavaca, nakon toga komad čokoladnog kolača.
Večera - planiram maznut dvije žute rio mare tune, bar 3-4 debele šnite kruha, ostatak majoneze i 3-4 srednja pomidora
Vjerojatno poslije ide velika vrećica čipsa ili paketić kikirikija

Jučer
Ujutro - četiri tosta na koje sam iscijedio rio mare paštetu od lososa, 2-3 banane (prije toga kava i grickalice)
Marenda - ništa nažalost, nisam stigao do dućana i baš mi je falilo. Pojeo sam zato paket slanih štapića i popio 2-3 makijata s čokoladom iz aparata
Ručak - nekih 30-40 deka dinstane junetine, toliko otprilike i nekih knedli od kruha, obilno zaliveno gustim šugom + zelena salata, nakon toga smo rokali po gemištima uz koje sam smazao par šaka kikirikija
Večera - četiri kranjske kobase sa senfom, tri kuhana jaja i par debelih šnita kruha, iza toga velika vrećica čipsa

E sad, to je otprilike moj svakodnevni meni, triput tjedno vježbam, skoro svaki dan prehodam par kilometara, ostali dio dana sjedim

Prije nekih 5-15 godina jeo bi dosta više za svaki obrok (osim možda za večeru) + obavezno još jedan obrok oko ponoći koji sam sad već duže vrijeme izbacio, od vježbanja ništa, komp na poslu, komp i kauč doma, vrlo rijetko sa ženicom u laganu šetnju i imao sam 20 kila manje nego danas. Koliko je to kalorija sad, a koliko je bilo onda nemam pojma, ali jeo sam više nego nego žena i djeca zajedno, nisam propuštao obroke, bilo je i više čipsa i sličnih sranja, a bio sam žgoljav i bez trbuha na cca 85 kila.
Ne znam objasniti tu razliku drukčije nego da mi sr promijenio metabolizam ili da mi se možda smirio neki hormonalni poremećaj koji sam imao prije

 Kume koliko ti trošiš novaca na hranu? 

Od ovog kaj si nabrojal ja živim dva tjedna barem 

sry na OT...

ZABORAVKOO sub 15.8.2020 17:24

Pozdrav, želio bih nabaciti mišićne mase i ojačati pa sam odlučio da počnem vježbati. Imam doma prostora pa bih rađe kupio opremu s kojom bih doma vježbao.

 

Koliko sam gledao neki kavez, možda i lat mašina, podesiva klupica, šipke i tegovi su dovoljni za neki full body program. Dao bih za to nekih 8000kn.

 

Gledam i gledam al ne nalazim skoro ništa dostupno kod nas ili nema na skladištu. Možda ovako nešto klik klik iako trenutno nedostupno i pitanje koliko je dostava.

 

Ima li tko kakvu preporuku gdje da kupim rack i ostalo što bi bilo dobro za neki kompletan trening? 

 

 

R4zOR229 sub 15.8.2020 17:41

Ja imam ovaj ide cijena i do 200eura, postarinu sam platil mislim 20eur. Trenutno im je dosta opreme out of stock doduse zbog necega, vjerojatno kinezi strajkaju. Imal sam na njemu nekih 230kg(statickog opterecenja), tu tezinu doduse nebi bacal sa metra po tom kavezu.

exer1234 ned 16.8.2020 00:58

picajzla0707

 

da, imas ljude s brzim i sporijim metabolizmom, na to ovisi vise faktora... 

Ali i dalje stoji pravilo s kalorijama, deblja se jer unosi previse, ne deblja se jer unosi premalo da bi bio u kcal suficitu...

2 slicne osobe ce po defaultu trebati slican unos kalorija, ali dnevna aktivnost moze ciniti razliku, nije isto sjedio  i lezao cijeli dan, ili bio aktivan.

 

 

O_O_O

 

500 g cega? hrane? ugljikohidrata? 

 

postoje 2 opcije, ili ti lazes, ili on laze, ili tako jede ponekad, i ostale dane manje, pa se iskopentiza, ne udebljas se zbog jednog dana, obroka, nego kroz duzi period u suficitu. Gleda se prosjek kroz tjedne

 

picajzla0707

 

da, udebljao se zato sto njegovo tijelo treba manje kalorija i to je to.. 

ali i dalje stoji da se udebljao zubog kalorijskog suficita, a ne neceg magicnog

 

 

Ovo s probavom i neprobavljanjem hrane (nutrienata) je komedija, mozes mi baciti neku studiju, bilo koju, vezano za to? zeljno iscekujem

 

LOL, znoj nije izbavicanje energije isuse boze, znoj apsolutno nista ne znaci..... ti si od onih koji misle da se kroz znoj tope masti? haha

 

Ovo ostalo si toliko zakomplicirao i zbrkao da ne za nepovjerovati...

 

Zasto spominjes robote?

 

Svaki covjek je zaseban, tj ima drugacije potrebe.. ali zakoni su isti za sve sto se tice kalorijskog unosa...  JEDES MANJE, MRSAVIS.. jedes Vise - debljas se... 

kalorija je jedini i glavni razlog za to... sve ostalo su samo prodavanje magle i izmisljanje tople vode. 

 

Barem imas brdo studija, ako ne vjerujes, nabacim ti

 

 

Spominjes Nutricionizam, nutricionist si po struci?

 

Valjda si svjestan da to sto se uci tamo, da su to zastarjele informacije? 

 

 

exer1234 ned 16.8.2020 01:00
Dr. Vicko kaže...

Ono sto nitko ovdje ne spominje je koliko netko dnevno provde u nekim "fizickim" aktivnostima, a kojih i nije toliko svjetan. 

 

Nece isto trositi osoba koja sjedi citav dan u kancelariji i npr neki baustelac koji radi i zuji citav dan po gradilistu. To je stvar koja secesto zanemaruje i onda imamo ljude koji kazu kako imaju brz metabolizam ali ne uvidjaju da mozda metabolizam nije toliko brz vec oni nesvjesno trose kalorije. 

 

U principu kao sto je napisano iznad ako hoces da se udebljas moras unositi vise kalorija i obrano.

 

Znaci i da uzmemo hipotezu da netko ima brz metabolizam, da eto njegov digestivni trakt melje i razgradjuje hranu tolikom brzinom da se ne moze udebljati onda brate zderite jos vise. Zderite hranu koja se sporije vari, nije isto doci i nazderati se vlakana za koja znamo da ubrzavaju probavu i npr nazderati se proteina i masti. 

 

Barem danas online ima toliko recepata i savjeta za razlicite tipove ishrane da nije tesko naci i hranu koja usporava metabolizam.

 

Ja ne znam da postoji metabolizam koji bi razgradjivao svakodnevno unosenje malo pojacane kolicine nekog sira u kombinaciji sa mesom. 

 polovicno tocno, brzina varenja cini jako malu razliku u ukupnoj dnevnoj potrosnji, sto i dalje znaci da ako netko treba 3000 kalorija da bi bio u suficitu, nema razlike jeo brzu ili sporije probavljivu hranu, jer PAZI,, sve ce to biti probavljeno na kraju

exer1234 ned 16.8.2020 01:06
picajzla0707 kaže...
3dfx kaže...

1. kalorija ili kilokalorija, a to je kolicina energije potrebna da bi se zagrijalo 1kg vode po 1stupnju celzijusa

 

2. masti daju...bla, bla... ugljikohidrati daju bla, bla, bla... proteini daju bla, bla, bla ...kolicina kalorija na proizvodima koje konzumiramo je aproksimacija ovoga gornjeg modela razgradnje energije

 

3. vjerovatno nikada niti necemo imati egzaktnu formulu za tocan izracun, medutim to nam ni ne treba jer su razlike u tocnosti zanemarive  +/- 100 kalorija

 

4. suma sumarum: 

 ako ne gubis kile, po definiciji nisi u kalorijskom deficitu, ako ne dobivas kile po definiciji nisi u kalorijskom suficitu, to nije misljenje to je fakt, netko moze misliti drugacije, ali taj netko pripada gore navedenoj grupi ravnozemljasa i s njime se ne moze voditi suvisli, civilizirani i argumentirani ragovor o nicemu, a kamoli o faktima.

 

5. evo za primjer, ova dva lika imaju potpuno istu prehranu

 

6. i da zavrsimo sa termodinamikom...

 1. objašnjenje koliko je energije potrebno za zagrijavanje litre vode je samo usporedba, nešto kao temeljna vrijednost - to ne znači da svi biokemijski procesi u tijelu kod svih osoba stvaraju i troše jednaku količinu energije

u zagrijavanju vode nema razlike, ali ljudsko tijelo nije faking litra vode i različite osobe za iste procese trebaju različite količine energije

 

2. "kolicina kalorija na proizvodima koje konzumiramo je aproksimacija" - ne koje konzumiramo, nego koje probavimo - to je bitna razlika

ako ždereš velike količine hrane i ne žvačeš ih kako spada, veliki dio te hrane ostane neprobavljen - koliko, nemam pojma, svugdje se navodi veliki/određeni dio

 

3. ajde molim te nađi mi otkud vadiš taj podatak o +-100kalorija, jer mi to zvuči kao i onih 1% koji se kasnije mogu pretvoriti i u 40%

također bih molio da ne navodiš izvore koji govore isključivo o prosjeku, dakle onih 70, 90 ili koliko već posto za koje se računa da su razlike minimalne

 

4. s tim se slažem da je fakt, ali nije

pod 1.) svima jednaka apsorpcija hranjivih tvari iz hrane

pod 2.) da svi koristimo istu količinu energije za sve one stvari koje si nabrojao (BMR, NEAT, TEF itd)

kolike mogu biti razlike u ektremnim slučajevima nemam pojma, no koliko vidim ne zna nitko jer se postotci kreću od 1-40%, a možda i više, zanemarujući da možda neki poremećaj može raditi i veću razliku

 

5. opet uzimaš razlike koje dolaze u prosječnim slučajevima, najprije zanemaruješ potencijalno velike razlike u unosu i iskorištenosti hrane, zatim zanemaruješ potencijano velike razlike u potrošnji energije

odnosno, ponovo pričaš o prosjeku, o prosjeku ja ne govorim - jel prosječan čovjek onaj koji digne 400 ili 480 kila, nije jel tako - pa zašto bi onda pričali o razlikama koje mogu dići prosječni ljudi i koliko kila mogu izdržati mišići, tetive i zglobovi ljudi u nekakvom prosjeku 

 

6. 'i da završimo sa'... znanostima - kontaktiraj svoje osnovnoškolske profesore i neka ti objasne zašto se i kojim slučajevima za objašnjavanje prirodnih pojava koristi fizika, a u kojim slučajevima i zašto kemija, odnosno biokemija

 

na koncu, nisam nikakav ravnozemljaš, ali uporno govorite o prosjeku, uporno ignorirate da unos i iskorištenost hrane nije isto, uporno meni govorite kako sam i što jeo, tumačite procese u tijelu fizikom umjesto biokemijom i na kraju meni govorite kako nešto ne razumijem, bah

 

1. nitko ne osporava da je svaka osoba razlicita... naravno da jeste

 

2. to nije istina, zvakao ili ne zvakao, hrana ce se probaviti i nutrienti apsorbirati (kalorije)... ne znam odakle izvlacis ove teorije zavjera? 

da je hrana neprobavljena, izasla bi iz tebe u istom obliku kao sto je usla.... 

 

3. ovo je naporno

 

4.   1,jeste, svima je jednaka apsorbcija kalorija.. namirnica od 500 kalorija ce i meni i tebi dati 500 kalorija... 

    2. istina, svatko ima drugaciju potrosnju kalorija tokom dana, ali to najvise ovisi o aktivnosti osoba

 

5. bla bla

 

6. bla 

 

 

 

5.

exer1234 ned 16.8.2020 01:09
picajzla0707 kaže...
3dfx kaže...

a ne znam sta bih ti rekao, iz svega ovoga sto ti pises, jedino mogu zakljuciti, da ne poznas materiju i ne razumijes o cemu se prica, ili nemas kapacitet shvatiti o cemo pricamo, ili ne zelis

 

na primjer tvoja tocka 1.

 

pa nije to objasnjenje, o cemu ti pricas? to je DEFINICIJA kalorije, kao jedinice za energiju hrane

 ajmo po redu..., ta točka 1.

 

o tome i ja pričam - to je definicija kalorije, ali procesi u tijelu koji troše energiju nisu litra vode koju zagrijavaš i postoje individualne razlike

da probam ovako - mišićna stanica maratonca i mišićna stanica sprintera ne troše jednaku količinu energije za prelazak iste udaljenosti, zatim i na višoj razini od stanične, njihova tijela ne troše istu količinu energije za istu udaljenost jer u jednadžbu dodatno ulaze disanje i svi ostali biokemijski procesi koji se kod njih mogu ekstremno razlikovati

jel sad jasnije o čemu govorim, dakle ne o definici kalorije, nego o tome koliko čije tijelo troši te energije jer nismo svi isti

 

a to što što ćeš ti odustati umjesto nastaviti raspravu koju sam ti naveo po točkama je samo dokaz da si ti taj koji a) ne pozna materiju pa ne može odgovoriti, b) nemaš kapacitet ili c) štoveć, da se dalje ne vrijeđamo

zašto ne odgovoriš na razliku o unosu i iskorištenosti hrane koju non-stop zanemarujete, zašto ne odgovoriš na potencijalne razlike zbog raznih poremećaja, hormona i slično, jel su to pitanja koja ne razumiješ ili nemaš kapacitet ili jednostavno nemaš pojma što bi rekao

 

pozdrav i tebi, jer i meni se više jednostavno ne da

 

 koji si ti smor :D

 

 

Da, maratonac i sprinter su totalno 2 razlicite gradje... jedan ima hrpu misica na sebi, a drugi je kost i koza s malom misicnom masom.. 

 

Dakle - maratonac ce potrositi vise kalorija za istu aktivnost. i to je ta razlika izmedju 2 osobe... ali to je po defaultu tako, veca masa, vise je kalorija potrebno...

 

ali cemu ovo s disanjem itd?Pa cak i veca misicna masa na istoj kilazi ne donosi puno vecu dnevnu potrosnju kalorija u stanju mirovanja, 5 kg misicne mase je ispod 100 kalorija.. a ti spominjes neko disanje koje cini razliku. daj me nemoj h

 

gdje je problem? ja od 85 kg ne mogu imati isti bazalni kao netko od 120 kg

 

 

Endymon ned 16.8.2020 15:48

Pozdrav ljudi. Moze preporuka vjezbi za prsa, ali za ove gornje prsne misice.Trenutno radim ravni i kosi bench, kontra kosi flying sa bucicama. Jel ima jos koja dobra vjezba koja pogadja najvise te gornje prsne misice?

exer1234 ned 16.8.2020 20:33
Endymon kaže...
Pozdrav ljudi. Moze preporuka vjezbi za prsa, ali za ove gornje prsne misice.Trenutno radim ravni i kosi bench, kontra kosi flying sa bucicama. Jel ima jos koja dobra vjezba koja pogadja najvise te gornje prsne misice?

Da, kosi sipkom ili bucicama. Iako ce ravni pogoditi cijela prsa, s kosim se ipak moze nesto vise pogoditi gornji dio prsa. 

ili razvlacenje na cross ali od dole goras prema gore

R4zOR229 pet 21.8.2020 21:29

Pa jeftiniji ti je myprotein i to skoro duplo a provjereni brend.

 

EDIT: vidjeh da trazis za trgovinu, ali i dalje nevidim zasto to kupit taman da i myprotein ima 20% manje proteina(a nema) dobis vise proteina za isto para.

 

EDIT x2:

 

gold 0,775% proteina

 

myprotein 0,82%

 

bar po deklaracijama, uzmimo i da myprotein manje nego gold i dalje je skoro duplo jefitniji. Jedno i druge je whey...