Sport

Bodybuilding - od početnika do naprednih

Dr. Vicko pet 31.7.2020 15:19
morbida kaže...

Pozdrav , prošli tjedan sam krenuo trenirati u gym i kupio sam si neke suplementne(Whey protein , konopljin protein , CLA+CARNITINE , Beta Alanine , 5 doza preworkuta ) Whey pijem jednu mjericu od 35 g ujutro te jednu nakon treninga , od konoplje protein pijem jednom prije ručka , CLA+CARNITINE popijem prije jela na dan kada treniram , beta alanine sam popio samo 2 puta prije treninga , te sam jednom popio preworkut prije treninga , jučer sam bio na liječničkom pregledu za posao te u krvi imam povišene jetrene probe , da li to može biti radi korištenja suplemenata? Ne pušim i ne pijem alkohol , aktivno trčim već godinu dana 3-4 puta tjedno po 4-5km . Također pijem i omega 3 , magnezij i kalcij .

 Ja sam prije nekih 6 godina tako konkurisao na posao gdje je u sklopu bio i kondicioni test. Dok sam se malo pripremao drug mi dadne da pijem Kreatin da bih dobio malo vise snage, nisam ja to ni pio toliko, mislim da sam uzimao tabletu dnevno i kada sam radio ljekarski pregled zamalo da ne prodjem, kreatin mi je u nalazima bio pri samoj granici. 

 

Moguce da je i kod tebe slicna situacija. 

Pokusaj raditi ciscenje organizma, ujutru na prazan zeludac pij limunadu bez secera, onako cistu, imas i onih detox cajeva, sto vise bobicastog voca za jetru pogotovo kupine, maline, borovnice, a i jedno pivo dnevno nije lose za bubrege, potakne mokrenje.

Ili uzmes specijalne preparate za detox ali mislim da se moze prirodnim putem sve to uraditi. 

mbaksa ned 2.8.2020 02:08
Endymon kaže...
Jel mislis pod rotaciju nogu na vjezbu leg whipers ili neka druga?

Nisam to proučavao, jer još nisam došao do toga da bih radio takve stvari. Ali da, mogli bi to biti ležeći leg wipers, ali u sjećanju su mi zapravo ostali leg wipersi kad je čovjek zavješen na šipku - imaš to u ovom videu od 14:05:

https://youtu.be/oaD6j_iPNc0

 

U svakom slučaju, poanta je da ako već ideš rotirat kralježnicu, da je onda rotiraš samo po jednoj osi. Mislim, ne znam kakav je drugima pristup vježbanju, ali meni je prioritet, apsolutno prva stvar, ta da se ne ozlijedim. I ako ne bih pronašao sigurnu rotacijsku vježbu, jednostavno ne bih radio rotacijski vježbe. Čemu siliti? Pa nismo profi bodibilder ili profi atletičari da bi nam jedna vježba ili jedan tip vježbe bio presudan.

 

I možda još jedna napomena - ako krećeš s novom vježbom, kreni polako. Jer može ispasti da uzrok boli nije krivi način izvođenja vježbe ili štoveć, nego jednostavno to što su neki mišići preslabi i vježbanjem ih preopteretiš (ne nužno te mišiće koje misliš da vježbaš, nego recimo neki stabilizacijski mišići). Mogu ti reći za sebe - jest, opet sam počeo zabušavati, ali s vremenom kako dulje vježbam iste vježbe, osjećam da sam puno stabilniji, da mi se sad više neki mišići ne prenaprežu čak i ako povećam opterećenje - jednostavno mi je ugodnije vježbati jer vježbam ono što želim vježbati, a ne da pritom osjećam napetost ili bol u nekim drugim mišićima ili da mi se ruke tresu ili tako nešto. Hoću reći da treba proći neko vrijeme dok se ne "poslože kockice".

 

Recimo nekad mi je problem bio grip kod pullupova - ne samo da mi je teško bilo dulje vrijeme držati se za šipku, nego sam zbog nedovoljne fleksibilnosti zglobova i nekih slabijih mišića u podlaktici, šaci ili gdje već, imao osjećaj kao da će mi se zglob šake ili šaka slomiti - ono kao da ti netko previše zavrne ruku. Ali kako je vrijeme prolazilo, taj osjećaj je slabio i slabio, grip jačao, i danas mi je puno ugodnije raditi pullupove nego pred koji mjesec. A tamo kad sam počinjao, pred godinu i pol, kad sam se prvi put zavjesio za balkon (to je bilo i puno prije nego li sam mogao napraviti ijedan propisni pullup) tako me zaboljelo u zglobu desne šake da sam mislio da ću zbog toga imati neke ozbiljne posljedice i da nema šanse da ću moći raditi pullupove.

 

Znači, samo polako, pusti neka vrijeme odradi svoje, nikamo ti se ne žuri, nek ti se tijelo navikne na vježbe pa pojačaj intenzitet kad ćeš to moći izdržati bez nekih neugodnih posljedica.

Rodić ned 2.8.2020 23:29

Lijep pozdrav svima, trebao bih se vratiti malo u formu fizicki nakon bolesti te sam izgubio 15ak kg. Cilj mi je vratiti se na neku normalnu tezinu posto sam trenutno preeee mrsav... Inace mi je tesko udebljati se, brz metabolizam. Na netu trazim neke planove prehrane na budjetu za vratiti mase, ima netko nekakav savjet, plan prehrane kakav sam koristi?

mbaksa pon 3.8.2020 00:25

Nema te brzine metabolizma kojeg čokolada neće udebljati (100 grama Milke dnevno ti je 550 kalorija - nema šanse da kile neće krenuti prema gore). 

 

Teško ti se udebljati jer unosiš premalo kalorija. Nema tu neke mudrosti. Možeš kriviti "brz metabolizam", ali činjenica je da, ako se ne debljaš (a htio bi), da unosiš premalo kalorija za taj svoj "brz metabolizam". Premalo jedeš.

 

 

Dao si premalo informacija da bi ti itko mogao nešto konkretno savjetovati. Kolko kila imaš, kolko grama proteina unosiš, jel vježbaš s utezima, koliko često i intenzivno, jel imaš jake kardio-seanse? Jel pod "debljanjem" ciljaš na općenito da povećaš težinu ili ciljaš na primarno dizanje mišićne mase?

Dr. Vicko pon 3.8.2020 00:47
Rodić kaže...

Lijep pozdrav svima, trebao bih se vratiti malo u formu fizicki nakon bolesti te sam izgubio 15ak kg. Cilj mi je vratiti se na neku normalnu tezinu posto sam trenutno preeee mrsav... Inace mi je tesko udebljati se, brz metabolizam. Na netu trazim neke planove prehrane na budjetu za vratiti mase, ima netko nekakav savjet, plan prehrane kakav sam koristi?

 Bez uvrede ali ova spika me podsjeca na jednu djevojku sa kojom sam izlazio jedno vrijeme, kao ono ona jede stalno ali ima brz metabolizam i ne moze da se udeblja.

 

Izadjem s anjom na klopu ona pojede par zalogaja i to je to, pa onda nakon dva sata je opet gladna jer gle cuda nije ni prvi put jela kako treba, pa opet pojede nekih par zalogaja i tako ona svaka dva do tri sata nesto jede, sebi utripuje da stalno jede i da se trpa hranom, a istina je da ja u jednom obroku sam pojeo vise nego ona citav dan.

 

Brz metabolizam, genetika, fizicka aktivnost, sve je to ok i ima uticaja ali osim ako nemas neki tezi hormonalni poremecaj ili poremecaj crijeva tu ti je prosta racunica, kolicina kalorija treba biti veca od potrosenih sto u prevodu znaci sjednes jedno 3 do 4 puta dnevno, nazderes se pravo, bit ce ti mozda tesko u pocetku ali kad se zeludac malo razvali i naviknes i ti vidjet ces kako tezina ide gore. 

 

Sto se tice plana prehrane nema tu neke posebne filozofije, tri obroka dnevno, neka svaki obrok bude bogat ili mastima ili ugljikohidratima uz naravno odredjeu kolicinu proteina i povrca. Dorucak obavezno da bude obiman i jak, pokusaj i veceru ubaciti da bude jaca kalorijski, izmedju obroka slobodno se sopni kakvom cokoladom ili sladoledom, sto vise orasastih plodova, sjemenke bundeve, sve vrste mesa pogotovo ribe, jaja, sve vrste sireva, sve ti je to hrana koja je kalorijski jaka. 

picajzla0707 pon 3.8.2020 09:35

Nije to baš uvijek kao ana, ja sam žderao ogromne količine hrane i nikad prelazio 85-86 kila sve do vojske. Tu me valjda 'uredan život' digao na preko stotke uz još više žderanja, dok nisam najebo i spao na 70+ kila. Idućih 15 godina jedva da sam išta smanjio žderanje, a opet nikad preko 90 kila. Tek kad sam prešao 45 godina kile su otišle na preko 100, sad uz dosta manje žderanja nego prije.

aloevera13 uto 4.8.2020 22:23

preko myproteina sam kupio cookies and cream proteine... mislio sam ono zvuci kao ful dobar okus, kada na kraju kada su stigli je preslatkast okus, stvarno mi se ne svidja..

ima netko nacin kako to zamaskirati? bananom, sumskim vocem...??

 

Et_Tu_Brute? uto 4.8.2020 22:35
picajzla0707 kaže...
Nije to baš uvijek kao ana, ja sam žderao ogromne količine hrane i nikad prelazio 85-86 kila sve do vojske. Tu me valjda 'uredan život' digao na preko stotke uz još više žderanja, dok nisam najebo i spao na 70+ kila. Idućih 15 godina jedva da sam išta smanjio žderanje, a opet nikad preko 90 kila. Tek kad sam prešao 45 godina kile su otišle na preko 100, sad uz dosta manje žderanja nego prije.

 Čini ti se.

Hrana je energija, u doslovnom smislu. Kombinacija unosa hrane, čitaj energije i potrošnje te energije (kroz vježbu čak i s tim što dišeš i živ si, ono bar toplinu proizvodiš) ovisi koliko si težak.

Macrosi ne ovise os se dobivat na kilama ili ne, za one koje to muči. Jedino je bitno CICO, kalorije unutra i kalorije vani. To je sva mudrost.

Nitko od vas ne krši zakon termodinamike, to vam garantiram. Prije da umišljate i krivo pamtite što i koliko ste zapravo jeli.

mbaksa uto 4.8.2020 23:09
aloevera13 kaže...

preko myproteina sam kupio cookies and cream proteine... mislio sam ono zvuci kao ful dobar okus, kada na kraju kada su stigli je preslatkast okus, stvarno mi se ne svidja..

ima netko nacin kako to zamaskirati? bananom, sumskim vocem...??

Ja sam naručio "Sticky Toffee Pudding" i imam isti dojam - dosta slatko. Malo pretjeruju sa sukralozom (okus sukraloze je doduše jako dobar, za razliku od većine ostalih sladila)...

 

Jesi ga progao koristiti s malo više vode? Ja si ga slažem s 3 deci vode pa mi je relativno OK (OK, da, i tad me podsjeća na tekuću karamelu, ali...). Vanilija s istom količinom vode mi se čini manje slatkom.

picajzla0707 uto 4.8.2020 23:37

Ma nemam što umišljat, znam valjda kako sam živio i što se događalo. Jednostavno imaš ljude s bržim i sporijim metabolizmom, neke koji jedu prosječno i debljaju se i druge koji jedu više od njih, a ostaju mršavi bez neke velike razlike u fizičkoj aktivnosti.
Pa sad znam lika koji nema ni 60 kila na 1,7 visine, a jede za trojicu i tako već godinama. I ne, nema ni trakavicu nit gliste.

aloevera13 sri 5.8.2020 09:58

a pijem ga sa mlijekom, stavljam cca 400-500ml mlijeka... sada sam stavio bananu pa je mozda malo malcice bolje iako se svejedno osjeti da je preslatko i nekakav "fake" okus, uopce mi ne pase..

nisam mislio da pojedini okusi mogu biti tako losi, ovo mi se cinilo drukcije pa rekoh hajde da probam, ali na kraju čorak..

na youtubeu sam jucer bas pretrazio taj okus i po komentarima vidim da nisam jedini kojem se ne svidja okus. :)

Prte sri 5.8.2020 11:06
aloevera13 kaže...

 

nisam mislio da pojedini okusi mogu biti tako losi, ovo mi se cinilo drukcije pa rekoh hajde da probam, ali na kraju čorak..

na youtubeu sam jucer bas pretrazio taj okus i po komentarima vidim da nisam jedini kojem se ne svidja okus. :)

 Sjećam se jednom davno da sam kupio neke ironmaxx proteine, također cookies and cream. Nakon prve mjerice skoro sam se izrigao koliko mi je okus bio loš i grozan. Prodao sam ih nekom liku iz teretane u pola cijene iako je takoreći kanta bila puna. Samo nek idu što dalje od mene 

O_O_O sri 5.8.2020 13:15
NoPejnNoGejn kaže...
Brzi ili sporiji metabolizam moze odigrati ulogu do odredene mjere, ali kao sto je covjek gore napisao sa jedne strane imamo zakone termodinamike, a sa druge price za malu djecu u smislu "On pojeo za petoricu i jos skinuo kile.".

Imas ljude koji jedu 10 puta dnevno, ali na kraju kad zbrojis kalorijsku vrijednost dobijes 3 normalna obroka i sad oni misle kako puno jedu. Isto kao sto se preracunaju u hrani tako se preracunaju u aktivnosti pa misle kako nista ne rade, a zapravo su nadprosjecno aktivni. Kad zbrojis svo troje (brzi metabolizam, krivo racunanje prehrane i aktivnost) jednadzba na kraju dana bude jako jednostavna.

 Ne bi se slozio. Imam kolegu na poslu koji jede ogromne obroke pune ugljikohidrata cca za rucak sigurna 500 grama i vise, navecer jede u McDonaldsu i ima 67 kg na 188cm. Nije teretane vidio u zivotu. 

Et_Tu_Brute? sri 5.8.2020 13:43
O_O_O kaže...
NoPejnNoGejn kaže...
Brzi ili sporiji metabolizam moze odigrati ulogu do odredene mjere, ali kao sto je covjek gore napisao sa jedne strane imamo zakone termodinamike, a sa druge price za malu djecu u smislu "On pojeo za petoricu i jos skinuo kile.".

Imas ljude koji jedu 10 puta dnevno, ali na kraju kad zbrojis kalorijsku vrijednost dobijes 3 normalna obroka i sad oni misle kako puno jedu. Isto kao sto se preracunaju u hrani tako se preracunaju u aktivnosti pa misle kako nista ne rade, a zapravo su nadprosjecno aktivni. Kad zbrojis svo troje (brzi metabolizam, krivo racunanje prehrane i aktivnost) jednadzba na kraju dana bude jako jednostavna.

 Ne bi se slozio. Imam kolegu na poslu koji jede ogromne obroke pune ugljikohidrata cca za rucak sigurna 500 grama i vise, navecer jede u McDonaldsu i ima 67 kg na 188cm. Nije teretane vidio u zivotu. 

 Kad već se komentira teretana, ona ne utječe baaš previše na samu težinu, više je gdje će ta energija zavrsiti, u stomaku ili mišiću.

Cardio je number 1 što se tiče općenito vježbi za pržit kalorije.

Iskreno, to što ti govoriš je jednostavno nemoguće, ako on jede 3500kcal svaki dan, on će dobiti na težini na toj visini i težini, genetski može bit hoće li netko maloo lakše tu hranu strpat u salo ili mišič, ali negdje će otić tih 3500kcal.

Ozbiljno vam govorim, ljudi nisu dobri kad procjenjuju koliko jedu i koliko vjezbaju, to je zapravo komično koliko su loši u tim procjenama, pogtovo kad procjenuju kako su jeli prije 20 godina. To u 99% slučajeva bude previše ili premalo od njihove procjene, a pogotovo kad govoriš iz druge ruke "moj prijatelj jede ovoliko i onoliko", uzmi preciznu kuhinjsku vagu i izmiri sta sve jede dnevno, apsolutno sve, i tako 7 dana... Vidit ćeš da jede za svoju visinu, težinu i aktivnost, To ti garantiram, to ti zakon fizike garantira.

picajzla0707 sri 5.8.2020 18:01

Joj, zakon fizike...
Pa nismo svi isti, kako bi objasnio trojicu kolega koji su svi došli u vojsku sa cca 85 kila, dvojica su se doslovce obžderavala, išli na repete i dvaput, a treći je nakon godinu dana izašao sa 10-15 kila više od druge dvojice. Hrana je bila ista, fizički napor isti, čak mi je 'debeli' kao pomoćnik strojničara stalno vukao na sebi ono đubre od postolja teško 30 ili 40 kila. Dakle više je radio, manje jeo i opet se ukrmio više od mene i trećeg kolege. Jednostavno ima drukčiji metabolizam i lakše se deblja.
I nije to nikakvo krivo sjećanje, evo ovaj mali od 60 kila za večeru smaže koliko nas trojica zajedno od kojih je svaki iznad 100 kila. I onda ga još za sat vremena vidim kako jede pizu s curom, a tako jede triput dnevno svaki dan i uvijek je na tih 60 kila.
A radi isti posao kao i ovi drugi s njim, po ljeti konobare, po zimi bauštela, ista ekipa

mbaksa sri 5.8.2020 18:19

Metabolizmi su nam različiti - to je istina. Različito smo stari, imamo različite omjere hormona, neki puše, neki imaju neke bolesti itd.

 

Mnogi ljudi loše procjenjuju koliko pojedu i koliko se kreću - i to je isto istina.

 

Također ne treba zaboraviti ni da ljudi s većom težinom troše više kalorija, ljudi s većom mišićnom masom troše više kalorija - već na račun mase tijela i/ili mase mišića.

 

 

A u konačnici, zar je išta od toga bitno? Kad se sve na kraju svodi na - kalorija unutra, kalorije van. Ne treba stvari gledati apsolutno, nego relativno. Netko tko se žali da se ne može udebljati, a jede sve i svašta, nek jednostavno i dalje jede to sve i svašta i jednako se kreće i poveća unos kalorija recimo za 500. Ako netko ne može smršaviti, ne može "izgubiti salo" - neka radi isto kao što je i dosad radio i neka smanji unos kalorija za 500. Ili neka počne raditi intenzivnije vježbe.

picajzla0707 čet 6.8.2020 14:30
mbaksa kaže...

A u konačnici, zar je išta od toga bitno? Kad se sve na kraju svodi na - kalorija unutra, kalorije van...

 stvar je u tome da se brka fizika s biologijom, nije samo kalorija unutra - kalorija van

velika je razlika već u samoj probavi, netko tko ždere kao ovaj mali kojeg sam vidio - gotovo da samo guta ko galeb, pa još ako ima brzu probavu, nemere nikako iz iste količine hrane dobiti u tijelo jednaku količinu hranjivih tvari - dobar dio kalorija kod njega ostane neprobavljen i izađe na stražnji izlaz uzaludno

isto tako postoje i razlike u količini enzima koji razgrađuju određene sastojke, poput primjerice enzima koji razlažu proteine na aminokiseline, a kojih kod nekih ima više, kod drugih manje i jednima je puno lakše dobiti mišićnu masu nego drugima samo na osnovu razlike u tim enzimima - već u samoj probavi imaš potrošnju energije koja je značajno veća upravo za proteine nego li za masti i ugljikohidrate

 

isto tako nemaju svi jednaku potrošnju energije za isti fizički učinak, nekom veliki dio energije ode u toplinu, poput mene primjerice koji se znojim kao prasac na najmanju fizičku aktivnost

netko treći pak potroši više energije sjedeći i razmišljajući od nekog tko radi fizički isto to vrijeme, dakle ta priča o kaloriji van - kaloriji unutra je previše pojednostavljena i ne uzima u obzir da ima ljudi koji se dosta razlikuju od većine, jer velika većina ljudi je tu negdje u razlikama po iskoristivosti hrane, potrošnji energije, metabolizmu i ostalom, no ima ekstrema i ti ekstremi doista mogu imati značajnije razlike u odnosu na druge

 

puno je stvari koje utječu na unos i potrošnju, odnosno skladištenje viška kalorija - poput primjerice spola, već tu se vidi koliko ljudsko tijelo može biti različito u tome, da ne spominjemo stres, bolesti, poremećaje ili razlike u lučenju hormona i slično

 

kao što imaš gtx 570 koja za određenu potrošenu energiju izvede određeni učinak, isto tako imaš i gtx 1070 koja za istu energiju ima pet puta veći učinak

a ako ćemo se pravdat brojem tranzistora koji su narasli između te dvije generacije, onda u u usporedbu možeš ubaciti gtx 1050ti koja ima skoro jednako trazistora kao gtx 570, ali za triput manje energije radi dvostruko više - znači nije tu sama fizika u proračunu jer je temelj izračuna sama grafa - odnosno arhitektura koja određuje efikasnost, a koja može biti vrlo različita

tako imaš i ljude koji ubrzanom probavom i metabolizmom puno lakše 'skure' velike količine hrane/energije za mali učinak i zato to nije samo kalorija van/unutra, jer tu jednadžbu nemereš postavljat bez faktora koji znatno utječu na apsorpciju i potrošnju tih kalorija, a to su razlike u samom tijelu i svemu što se u njemu događa kod različitih osoba

3dfx čet 6.8.2020 15:30
picajzla0707 kaže...
mbaksa kaže...

A u konačnici, zar je išta od toga bitno? Kad se sve na kraju svodi na - kalorija unutra, kalorije van...

 stvar je u tome da se brka fizika s biologijom, nije samo kalorija unutra - kalorija van

velika je razlika već u samoj probavi, netko tko ždere kao ovaj mali kojeg sam vidio - gotovo da samo guta ko galeb, pa još ako ima brzu probavu, nemere nikako iz iste količine hrane dobiti u tijelo jednaku količinu hranjivih tvari - dobar dio kalorija kod njega ostane neprobavljen i izađe na stražnji izlaz uzaludno

isto tako postoje i razlike u količini enzima koji razgrađuju određene sastojke, poput primjerice enzima koji razlažu proteine na aminokiseline, a kojih kod nekih ima više, kod drugih manje i jednima je puno lakše dobiti mišićnu masu nego drugima samo na osnovu razlike u tim enzimima - već u samoj probavi imaš potrošnju energije koja je značajno veća upravo za proteine nego li za masti i ugljikohidrate

 

isto tako nemaju svi jednaku potrošnju energije za isti fizički učinak, nekom veliki dio energije ode u toplinu, poput mene primjerice koji se znojim kao prasac na najmanju fizičku aktivnost

netko treći pak potroši više energije sjedeći i razmišljajući od nekog tko radi fizički isto to vrijeme, dakle ta priča o kaloriji van - kaloriji unutra je previše pojednostavljena i ne uzima u obzir da ima ljudi koji se dosta razlikuju od većine, jer velika većina ljudi je tu negdje u razlikama po iskoristivosti hrane, potrošnji energije, metabolizmu i ostalom, no ima ekstrema i ti ekstremi doista mogu imati značajnije razlike u odnosu na druge

 

puno je stvari koje utječu na unos i potrošnju, odnosno skladištenje viška kalorija - poput primjerice spola, već tu se vidi koliko ljudsko tijelo može biti različito u tome, da ne spominjemo stres, bolesti, poremećaje ili razlike u lučenju hormona i slično

 

kao što imaš gtx 570 koja za određenu potrošenu energiju izvede određeni učinak, isto tako imaš i gtx 1070 koja za istu energiju ima pet puta veći učinak

a ako ćemo se pravdat brojem tranzistora koji su narasli između te dvije generacije, onda u u usporedbu možeš ubaciti gtx 1050ti koja ima skoro jednako trazistora kao gtx 570, ali za triput manje energije radi dvostruko više - znači nije tu sama fizika u proračunu jer je temelj izračuna sama grafa - odnosno arhitektura koja određuje efikasnost, a koja može biti vrlo različita

tako imaš i ljude koji ubrzanom probavom i metabolizmom puno lakše 'skure' velike količine hrane/energije za mali učinak i zato to nije samo kalorija van/unutra, jer tu jednadžbu nemereš postavljat bez faktora koji znatno utječu na apsorpciju i potrošnju tih kalorija, a to su razlike u samom tijelu i svemu što se u njemu događa kod različitih osoba

wow, ne znam sta bih rekao.

 

sta cemo morati ponovno raspravljati od znanstveno dokazanim cinjenicama, od stoljeca sedmog 

 

svakih pola godine ponovno isto

 

jedini razlog zato se netko deblja je zato sto unosi vise kalorija nego sto potrosi. 

 

jedini razlog zasto netko mrsavi je zato sto unosi manje kalorija nego sto potrosi. 

 

kakva biologija, probava, metabolizam, genetika, dijabete, inzulin, ravna zemlja, 5g mreze i ostali bakraci, to nema nikakve veze sa debljanjem i mrsavljenjem.

 

kalorijski deficit/suficit=mrsavljenje/debljanje

 

ovo je fakt ljudi, prirodni zakon, fizikalni zakon, termodinamicki zakon, nepobitan, mozete vi pricat sta god hocete i izvlacit vasa misljenja na osnovu bilo kakve anegdote koju ste vidjeli dozivjeli i ostali bakraci

 

 

 

 

 

mbaksa čet 6.8.2020 16:09
picajzla0707 kaže...
O jebote, nisam znao da su ljudi svedeni na robote istog tipa i godine proizvodnje, s potpuno istim karakteristikama. I još se to naziva 'faktom'...

Ti gledaš apsolutno, mi gledamo relativno. I naša je poanta da je samo relativno i bitno. Apsolutno je možda tebi bitno radi toga da možeš validirati ove koji jedu tonu, a ne debljaju se. Meni je to nebitno, barem dok ne znamo činjenice, jer je previše varijabli u pitanju. A i da znamo, od tog nema neke koristi.

picajzla0707 čet 6.8.2020 16:20

O tome se i radi - previše je varijabli u pitanju da bi mogao sve ljude svesti pod isto. Imaš ljude iste mišićne mase koji mogu podići 400 kila i druge s potpuno istom kilažom i odnosom mišićne mase, a ne mogu podići niti upola toliko.
Isto tako imaš ljude koji troše više energije za sličnu fizičku aktivnost, još ako im je apsorpcija energije iz hrane slabija, imaš na kraju one koji jedu više i manje se debljaju od većine drugih.
Svesti sve na plus i minus je bedasto, jrr niti plus niti minus nisu kod svih jednaki. Čak i kod motora, primjerice onih s unutarnjim sagorijevanjem, imaš drastičnih razlika u efikasnosti (samo što kod njih nemaš pohrane viška energije u obliku sala i nemaš izgradnje mišićne mase), a kamo li u ljudskom organizmu gdje je varijabli daleko više

picajzla0707 čet 6.8.2020 17:38

O jebote više - koje fizike. Nutricionizam, a tome pričamo ovdje, je znanost koja se zasniva na kemiji, biokemiji, biologiji, genetici, anatomiji i drugim znanostima, dok sr fiziks uopće ne spominje.
Uostalom, imaš definiciju na internetu, imaš i fakultete sa studijima nutricionizma, pa se informiraj prije nego uporno nastavljaš lupetati o fizici

picajzla0707 čet 6.8.2020 17:59

Ajde barem pogledaj definiciju nutricionizma, pa majku mu poljubim ne govorimo o cijevi u koju nešto uliješ pa da točno toliko na drugoj strani izađe van.
I uostalom, ništa što sam rekao ne krši osnove fizike, jer da je tako onda bi i gtx 1050ti u odnosi na gtx 570 kršila te zskone, jer za istu količinu energije napravi pet puta veći učinak. Ali niti tu se ne radi o 'van-unutra' pojednostavljenoj filozofiji koa bi valjda sve trebala objasniti

Kresaux čet 6.8.2020 19:49

Naravno da se na kraju sve svodi na kalorije unutra-kalorije van=suficit/deficit i ne vjerujem da to pokušavaš osporiti jer se radi o zakonu fizike protiv kojeg ne možeš.

Neke od stvari koje spominješ su samo raščlanjivanje te formule, a ne njeno osporavanje. Npr. razgradnja proteina troši više kalorija nego razgradnja ugljikohidrata, pa to ulazi u "kalorije van".
Neki troše više kalorija u mirovanju od drugih što ovisi o hrpi faktora, ali ih svejedno troše i mjerljivo je. Nema to veze s "brzim metabolizmom" jer brzina razgradnje hrane nema veze s potrošnjom kalorija.

Ovaj lik kojeg spominješ i tvoja sjećanja odprije 20 godina su potpuno nebitni jer se radi o kolokvijalnim primjerima koje ne bi trebalo koristiti u nikakvoj argumentaciji.

Da skratim, na kalorijski balans utječe hrpa faktora o kojima možemo pričati (neke si i spomenuo), ali debljanje/mršavljenje se na kraju dana svodi na kalorijski suficit/deficit.

picajzla0707 čet 6.8.2020 20:29

Ne govorim da se ne radi o tome, nego da nemamo svi jednako niti unos niti potrošnju. Nije to ništa anegdotalno, znam kako sam jeo i ponašao se prije 15-20 godina i kako sad.
Prije sam jeo više, pogotovo kalorične hrane, kretao se od kompa u uredu do kompa ili kauča doma, dakle nikakva fizička aktivnost i nikad preko 85 kila. Sad pazim na prehranu, jedem manje, povećao sam udio povrća, vježbam i nastojim se što više kretati, a kilaža mi se kreće od 105-110 kila.
Pa jebiga, može meni netko govoriti da se krivo sjećam ili da sam se zabunio, ali nisam baš toliko star i zaboravljiv. I jedino objašnjenje je da mi se s godinama usporio metabolitam, da sam sad skloniji debljanju i dijelom tome što sam ranijim žderanjima uskorištavao manji udio hrsnjivih tvari iz hrane. Kombinacijs toga dovela je do razlike od cca 20 kila u zadnjih pet godina