Sport

Bodybuilding - od početnika do naprednih

Endymon čet 25.6.2020 20:18

Pozdrav ljudi. Imam dva problema.

Prvi je sa 1st whey protein om. Znaci samo mi trbuh raste i oko trbuha a nista po rukama i nogama. Dali to mogu prepisati proteinu da me napuhava samo?

A drugi je oko trbusnih mišića.Znaci svaki trening radim trbusne vjezbe i vidim promjenu samo sa lijevom stranom trbusnih. Desni su dosta neprimjetni. Dali se netko nasao sa takvim problemom?

mbaksa čet 25.6.2020 23:06
Shivi kaže...

Ne znam kako je sa vama, ali mene od svega najvise muci prehrana. Nakon tjedan dana zdrave hrane, vise nemam ideje sto bih jeo.

Jesi probao potražiti kakvu specijaliziranu kuharicu? Ovo samo tako nabacujem, jer je izrazito skupa (100 dolara), ali recimo neki YouTuberi hvale kuharicu Grega Dooucettea.

 

A što se tiče "zdrave hrane" - dok god imaš dovoljno proteina u prehrani, dok god paziš na kalorije i pojedeš nešto povrća i voća radi mikronutrijenata - što tome fali? Ako ćeš pojesti više nečeg ukusnijeg (možda i slatkog), možda ćeš biti malo više gladan ako ćeš paziti na kalorije, ali to je to - zamijeniš malo užitka za malo gladi.

 

Shivi kaže...

E sad, krenuo bih sa 16/8 fastingom i zanimaju me vasa iskustva sa prehranom, ideje za obroke itd.

Ja sam s intermittent fastingom izgubio 5 kila u 5 tjedana (s tim da je ispočetka bilo 16/8, poslije 20-4, a bilo je i dana sa samo jednim obrokom dnevno). Al sam bio gladan. Sat vremena prije prvog obroka jaaaaaako gladan.  Al dalo se izdržati... Jeo sam normalno, što se taj dan doma jelo.

mbaksa čet 25.6.2020 23:36
Endymon kaže...
Prvi je sa 1st whey protein om. Znaci samo mi trbuh raste i oko trbuha a nista po rukama i nogama. Dali to mogu prepisati proteinu da me napuhava samo?

U kom smislu "raste"? Dal ti se čini da si samo više napuhnut ili dobivaš šlaufić oko trbuha? Znači, dolazi li "rast" iznutra ili se samo podebljava potkožno masno tkivo?

 

Ako dolazi iznutra, onda te valjda napuhuje - ili sladilo iz proteina ili možda protein sam, tj. laktoza, ako si osjetljiviji na nju. Ja inače imam problema s laktozom. Više od desetljeća nisam konzumirao mlijeko, jer sam zaključio da me napuhuje, a eto sad sam se opet susreo s ono malo laktoze što ima u proteinskom prahu. Ispočetka me jesu napuhavali (počeo sam ih koristiti skoro pred godinu i pol), od prvog My Proteina (sa stevijom) kojeg sam kupio činilo mi se da me jako napuhuje, SELF-ov protein (zaslađen sukralozom) stvarao mi je nelagodu u želucu, a često i blago žarenje u grlu. Kroz sve to vrijeme najviše sam potrošio Megabol Protein Quattro Pro iz GymBeama, koji je višekomponentni (sirutka, protein graška, nešto od glutena) i činilo mi se da im on uzrokuje najmanje problema (a on ujedno ima druga sladila - Acesulfam K, Natrijev ciklamat, natrijev saharin).

 

Nedavno sam ponovno počeo trošiti SELF (ostale mi dvije kantice od prije pola godine, na koje sam zaboravio, a tad ih nisam otvorio jer me taj protein mučio), a i nedavno sam naručio od My Protein Impact Whey zaslađen sukralozom pa obično popijem jednu porciju svakog dnevno i nekad mi se čini kao da sad baš i nemam probleme s njima. Kao da mi se tijelo prilagodilo. Al opet, znam biti napuhnut na neke dane vježbanja, ali moguće je da je problem u tome što popijem proteinski šejk prije vježbanja, još si nešto i pojedem, a za vrijeme vježbanja popijem puno vode, pa je tu možda više krivo to što sve to radim prije/za vrijeme vježbanja - prevelika količina tekućine.

 

Kažeš da ti ništa ne raste po rukama i nogama - pod tim ciljaš na salo ili općenito da ti ne rastu ruke i noge? Ako ciljaš na salo - muškima obično kreće od trbuha. Znači, od previše kalorija dobiješ šlauf. I onda tek polako ide u ostale dijelove tijela. Recimo meni osobno nimalo ne smeta to nešto sala što imam po tijelu - po rukama, nogama, prsima - nema toga baš nešto puno pod kožom, a i zbog mišića ne predstavlja neki problem. Ali trbuh... Jao... Morat ću valjda smršaviti jedno 6 kila da se riješim šlaufa. Znači, morat ću mršaviti samo radi sala na trbuhu. Inače mi ne bi bilo sila. Brijem da to dođe i s godinama, da se lakše lovi na trbuh što je čovjek stariji, jer mu tijelo proizvodi manje testosterona.

 

Ako pod nedostatkom rasta na rukama i nogama ciljaš na to da ti ruke i noge ne rastu - jesi krenuo s vježbama s opterećenjem, jel radiš progressive overload? Ja sam od prošle godine vidljivo narasao, unatoč tome što sam većinu godine puno zabušavao - recimo više si ne mogu obući majice koje su mi prošle godine išle uz tijelo - sad mi stoje kao broj premale, primarno zbog prsiju i ramena.

 

 

Endymon kaže...
A drugi je oko trbusnih mišića.Znaci svaki trening radim trbusne vjezbe i vidim promjenu samo sa lijevom stranom trbusnih. Desni su dosta neprimjetni. Dali se netko nasao sa takvim problemom?

Možda jednostavno više radiš s jednom stranom? Možda bi trebao probati neke druge vježbe?

Endymon pet 26.6.2020 01:03

Mislim da je to salo. Jer kada opipam, osjetim da ima sala. To je valjda dobro onda? S vremenom bi trebalo se sve rasporediti po ostatku tijela? A sto se tice vjezbanja, poceo sam sa dizanjem kilaza. Ali npr posto imam tako glupo radno vrijeme. U tri tjedna dva tjedna mogu ici u teretanu i vjezbat tamo a jedan tjedan radim nocnu pa doma vjezbam taj tjedan sa home workout. Tocnije radim medju smijenu od 18do2h.pa onda nikako baš taj jedan tjedan nemogu u gym.

mbaksa pet 26.6.2020 01:19
Endymon kaže...
Mislim da je to salo. Jer kada opipam, osjetim da ima sala. To je valjda dobro onda? S vremenom bi trebalo se sve rasporediti po ostatku tijela?

Nema tu nikakve preraspodjele. Upravo suprotno - prvo se radi šlauf oko trbuha, a ostatak tijela kasni za šlaufom. Trebaš smanjiti kalorije ili pojačati vježbanje.

 

Endymon kaže...
A sto se tice vjezbanja, poceo sam sa dizanjem kilaza. Ali npr posto imam tako glupo radno vrijeme. U tri tjedna dva tjedna mogu ici u teretanu i vjezbat tamo a jedan tjedan radim nocnu pa doma vjezbam taj tjedan sa home workout. Tocnije radim medju smijenu od 18do2h.pa onda nikako baš taj jedan tjedan nemogu u gym.

Dva tjedna vrlo intenzivne vježbe, jedan tjedan lagane - malo se oporaviš pa onda dalje opet žestoko. Ne vidim to baš kao neki osobiti problem. Al opet, nisam baš ni nešto iskusan oko toga.

hrka11 pet 26.6.2020 07:51
mbaksa kaže...
.....

 

Kažeš da ti ništa ne raste po rukama i nogama - pod tim ciljaš na salo ili općenito da ti ne rastu ruke i noge? Ako ciljaš na salo - muškima obično kreće od trbuha. Znači, od previše kalorija dobiješ šlauf. I onda tek polako ide u ostale dijelove tijela. Recimo meni osobno nimalo ne smeta to nešto sala što imam po tijelu - po rukama, nogama, prsima - nema toga baš nešto puno pod kožom, a i zbog mišića ne predstavlja neki problem. Ali trbuh... Jao... Morat ću valjda smršaviti jedno 6 kila da se riješim šlaufa. Znači, morat ću mršaviti samo radi sala na trbuhu. Inače mi ne bi bilo sila. Brijem da to dođe i s godinama, da se lakše lovi na trbuh što je čovjek stariji, jer mu tijelo proizvodi manje testosterona.

 

...

Uu jebo te,ovo i mene muci...spa sam sa 98 kg na 87 trenutno na 190cm,ali stomaka jos ima.

Vjerovatno nebi trebao mrsat vise ali moram samo radi slaufa,e sad dali pazit sta jest ili jest proteine,voce,povrce i nastavit s vjebom ili i dalje bit u kal.def?

Nedavno smo na treningu mjerili onu masnocu itd...BMI...i ovaj trener mi govori ti nemoj vise ni slucajno mrsat,jos 5% masnog tkiva izgubit i bit ce to extra.Korona me sjebla taman sam smrsa,zareda treninge 3 puta tjedno bez preskakanja,malo jos uz taj moj trening teretana 5x5 onaj program i sve zatvori sranje,tek sad zadnja 2 tjedna poceo opet ic.

encoding pet 26.6.2020 08:11

87 na 190 je jos uvijek puno ako si pocetnik ( i imas sala po svojoj procjeni). Ako ne mozes vise biti u deficitu, nastavi s treninzima snage, ali unosi vise proteina, a manje masti

picajzla0707 pet 26.6.2020 10:41

Prošle godine u proljeće počeo sam s vježbanjem, najviše radi problema s kičmom, da malo učvrstim trbuh. Počeo sam s nešto malo čučnjeva, 20 komada, više za zagrijavanje. Dvije serije sklekova po 10-15, dvije serije trbušnjaka po 30, nakon mjesec-dva digao na 3x20 sklekova i 3x60 trbušnjaka, uz neke vježbe istezanja za donji dio leđa. I tako 5 dana u tjednu, ujutro i navečer.
Nakon 4-5 mjeseci vidio se rast mase u prsima i tricepsima, škemba se dosta smanjila, kilaža došla sa 95 na nekih 110 kg i to s manjom trbušinom.
Zbog ljeta i vrućina prestao sam s vježbanjem, nažalost nisam vježbao niti zimu i proljeće, počeo opet tek nedavno u manjem obimu, 3-4 dana u tjednu, samo jednom dnevno uz početne serije 3x20 sklekovi i 3x40 trbušnjaci.
Plan je dodati nešto vježbi za bicepse jer su mi ruke lani izgledale blesavo, napuhani tricepsi, a bicepsi ništa.
Neki savjet? Prvenstveno za škembu koja je opet narasla od lani. Ne bih puno mijenjao prehranu jer je lanjsko forsiranje trbušnjaka pokazalo da bi to možda mogao riješiti s tim. A i jedem raznovrsno, nisam isključivo mesožder, iako ga jedem skoro svaki dan. Da dodam, 48 godina, visina 197, trenutna težina 100 kila, dakle 10 manje nego lani uz veću škembu.

Prte pet 26.6.2020 12:20

Malo manje jesti, malo više se kretati/vježbati. Izbaciti alkohol ako je moguće.

Nema tu neke čarobne formule. I kako fila kaže "rasturati svaki trening!"

picajzla0707 pet 26.6.2020 12:33

I ne jedem previše, pogotovo po ovim vrućinama. Dakle, udri po trbušnjacima i to je to. Jesu bolji duži ili kraći za vratit škembu kolko-tolko unutra, s tim da moram biti oprezan zbog kičme, operirao sam je, ali glavni problem je kralježak viška, koji je deformiran.

hrka11 pet 26.6.2020 13:01
encoding kaže...

87 na 190 je jos uvijek puno ako si pocetnik ( i imas sala po svojoj procjeni). Ako ne mozes vise biti u deficitu, nastavi s treninzima snage, ali unosi vise proteina, a manje masti

Ma imam kad gledam na stomaku jos ali kako je bilo sad je dobro,mada nekad mi se to cini od dana do dana.

Jedan dan bi rekao da se smanjio,drugi dan koda je puno veci nego jucer itd...trening na koji idem je onaj kruzni npr. sto vise ponavljanja u 40 sekundi benca,pa trbusni 30 sek,pa odmor 20 sek,onda mrtvo dizanje 40 sek trbusni 30 sek pa odmor 20 sek itd... ukrug ovisi od dana do dana vec sam spominjao ovdje,bude 10ak-15 vjezbi sve ovisi.

Jucer sam uz taj trening otisao cak u treretanu samo mrtvo dizanje,cucanj i benc s vecim tezinam i manjim ponavljanjem,korona me sjebla sto se trening tice skoro 2mj nisam mrdnio.

E sad ja izgledam ok,mada po meni volio bi sire ruke i malo veca prsa,ledja imam sira valjda genetika.

Ja imam naviku kad odem na posao ne jest nista pa od tamo 4 do 9 najedem se ko krmak,posle sto sam vise citao vidim da je to jedna vrsta ovog "intermittent fasting",kad sam samo tada izbacio alkohol,slatkise i te pizdarije 10kg u malo vrimena sam potrosio.

Osim stomaka i lice mi nije napuvano,kod mene jesam li se udebljao malo na licu se vidi.Nebi se zelio osusit,ali volio bi smanjit salo jos oko stomaka da mi se trbusni pocme bolje nazirat.

Teretana mi nije blizu radi tog idem na ovu vrstu treninga,a mogu se zaletit i do teretane mozda pocmem uz ovaj kruzni ic i 2 puta u teretanu.

Sto se tice prehrane,tucem jaja,tuna,piletina,crveno meso,standardno sto vise voca i povrca,rize i tjestenine manje,kruh nikako....

 

Ako netko ima savjet sta i kako pisite!

picajzla0707 pet 26.6.2020 14:45

Nije mi problem salo, koliko izgubljena forma gdje su se mišići opustili kroz posljednjih 20 godina neaktivnosti, što je rezultiralo škembom. Prošle godine se to dosta bilo povuklo unutra, imam osjećaj da sam zadržao ritam još 4-5 mjeseci, da bi ga poravnao skroz. A i salo se bilo većim dijelom otopilo, ostalo je malo oko pupka, što mi zapravo ne smeta.
Probat ću opet stisnuti

Horatio_Hornblower pet 26.6.2020 19:36

Ja sam skinny fat tip i nema gore stvari znaci 185 85 kila i ravan sam a imam salo na drobu nesto nevjerojatno hrana i trening skoro nista ne funkcionira..... To salo jednostavno ne mogu izbrisat.... 

 Ne znam sto da radim... 

IvanDado pet 26.6.2020 20:07

Treba ti nekoliko ciklusa mase i defke i to ce se rijesiti. Treba ce ti bar 2 godine, i sam sam imao taj problem. Nisam isklesan jer imam 78kg na 180cm, ali salo me vise ne jebe jer sam izgradio gornji dio tijela i nisam vise skiny fat. Treba samo jesti kvalitetne namirnice, ne ici previse ni u suficti ni u deficiti i napredovati na kompleksnim vjezbama.

Horatio_Hornblower pet 26.6.2020 20:28

Imas neke vjezbe koje koristis ja sam krenuo doma trenirst sa girjama ali kad sam na brodu imam teretanu... 

Sto si tocno radio? 

Meni je jos problem autoimuna bolest tj ulcerozni kolitis pa bas pazim na prehranu nesmijem mast unosit... 

IvanDado pet 26.6.2020 20:50

Ne zelim ti dati neki krivi savjet vezano za prehranu radi tvoje situacije, na kraju krajeva nisam ni strucnjak, ali ono sto je bitno kod skinny fata je da se ne ide ni u prevelike deficiti, a ni u suficite. Maksimanlno 500kcal ispod ili iznad kalorija koje su ti potrebne za odrzavanje kilaze. Neko vrijeme sam osobno i testirao samo sa odrzavanjem, ali nisam imao neke velike pomake u izgledu na taj nacin. Bitno je unositi dovoljno kolicinu proteina svakako. Od treninga sam radio uglavnom ovo: https://www.muscleandstrength.com/workouts/phul-workout Osobno mi najvise pasalo jer 4x tjedno mi nije ni premalo ni previse i stignem ubaciti neku drugu aktivnost. Ovaj trening je dosta dobro izbalansiran, te bih ga svakako preporucio. Imas i druge stilove poput PPL ili 5x5 koji su takodjer dosta cijenjeni. Za pokuci, sad sam radio samo osnovne vjezbe sa tjelom poput skelokva, cucnjeva, trbusnjaka itd. Posto nemam neku opremu za po doma, nije mi se dalo zajebavati sa nicim drugim, pa mi je trening sa tijelom cak i godio nakon godina iskljucivo u teretani.

 

bananaman1 pet 26.6.2020 23:36
Horatio_Hornblower kaže...

Ja sam skinny fat tip i nema gore stvari znaci 185 85 kila i ravan sam a imam salo na drobu nesto nevjerojatno hrana i trening skoro nista ne funkcionira..... To salo jednostavno ne mogu izbrisat.... 

 Ne znam sto da radim... 

 Jednostavno je ... trening, ishrana, odmor. Za.ebavam se, nije ni malo jednostavno jer dok se odrade ove tri stvari kako " Bog zapovjeda" ?? Kreneš, ali uvijek ispadneš sa kolosijeka nakon kraćeg vremena. Izgleda lako , recimo 3 treninga tjedno, jesti 2500 kcal i spavati 8u h. Ali to provesti u djelo pa još i duži period (godina, dvije), strašno. Borba bez kraja, ali ipak, na netu imaš sve. Moraš biti ludo uporan, osim ako te genetika nije pomazila.

Horatio_Hornblower sub 27.6.2020 08:45

Mene gentika bas ne voli ne znam ok imam visak kilograma jer na 185 imam 90 ali najvevi problem koliko god ja trenirao bio u kalorijskom deficitu pravilno spavao nemogu ispod 85 i dalje su naslage oko stomaka... Deprimira to i na kraju jednostavno popustim... 

 

encoding ned 28.6.2020 17:47

Neces naci dobar magnezij za 70kn. Pogledaj sastav. Izbjegavaj magnezijev oksid, idi na Magnezij citrat/glicinat u suplementima. Mada, sumece i Donat MG su dobri kratkorocno

bananaman1 ned 28.6.2020 23:28

Ako ti varenje nije strano kupiš za 200 - 300 kn cijevi i zavariš. To je najbolja varijanta.Da dodatno učvrstiš spravu staviš dvoje kose cijevi i one ti budu odmah stalak za čučanj i benč potisak.

hrka11 sri 1.7.2020 15:36
Horatio_Hornblower kaže...

Ja sam skinny fat tip i nema gore stvari znaci 185 85 kila i ravan sam a imam salo na drobu nesto nevjerojatno hrana i trening skoro nista ne funkcionira..... To salo jednostavno ne mogu izbrisat.... 

 Ne znam sto da radim... 

Nisam bas obracao bas paznju na to,ali izgleda da je i kod mene taj slucaj...na 190cm 85-90kg,koliko god da spanem stomak je tu,mada sam radio ove treninge u stilu crossfita,vozim biciklo,nekad trcim,nogomet itd...ali izgleda da to sve nije rjesenje za ovaj slucaj.

Koliko sam se raspitivao,gledao,citao rijesenje je jedno trening snage i lagani kalorijski deficit s vecim unosom proteina.To cu sad probat,vec par dana idjem u teretanu i radim 5x5 trenig,pojacao sam unos proteina preko hrane,a i popijem shake,izbacio sam slatkise i sve te pizdarije pa cemo da vidimo.

Malo me jebe hrana pokusavam pratit preko myfitnesspal aplikacije ali prci ga kad moram na posao jedem sta bude u kuhinji.

Jedno vrijeme sam preskakao dorucak i rucak na poslu znaci tek sam jeo kod kuce od 4 pa do 8-9 sto ispane kao ovaj intermittent fasting (nisam isao svjesno raditi tu dijetu intermittent fasting) taj sto se spominjalo,e sad da nastavim tako pa posle 4 da nabacam 1800kalorija malo zajebano.Ne znam ni sam.

mbaksa sri 1.7.2020 16:44
hrka11 kaže...

Koliko sam se raspitivao,gledao,citao rijesenje je jedno trening snage i lagani kalorijski deficit s vecim unosom proteina.To cu sad probat,vec par dana idjem u teretanu i radim 5x5 trenig,pojacao sam unos proteina preko hrane,a i popijem shake,izbacio sam slatkise i sve te pizdarije pa cemo da vidimo

Meni se nekak čini da su u pitanju dva odvojena faktora. Jedan je količina masnog tkiva, a drugi je napetost trbušnih mišića, način na koji se držiš, uvlačiš li trbuh, stežeš li trbušne mišiće (i vježbaš li trbušne mišiće?), te položaj, odnosno zarotiranost zdjelice (za što postoje posebne vježbe, iako se osobno još nisam primio toga, iako bih morao)

 

Uz dobro držanje i stezanje trbušnih mišića čini mi se da "drob" () neće baš neš osobito stršati (osim eventualno dok sjediš), osim ako nemaš malo deblji šlauf. Ja sam trenutno na nekih 85-85,5 kila na 176, i iako imam masni sloj, to što sam u zadnjih nekih dva tjedna skinuo dvije kile već mi se pozna na trbuhu, ne strši više toliko, dio trbušnih mišića mi se malčice možda čak i nazire ispod šlaufa ("naboranost" trbušnih kao da je blaaaaago prenesena preko šlaufa na kožu kad stegnem trbušne mišiće). Ako skinem još dvije-tri kile, čini mi se da se neću više toliko opterećivati trbuhom, iako još neću imati vidljiv six pack. Ali već će to biti dobar napredak... Cilj mi je 80 kila, ne znam bih li želio ići ispod toga, jer mi je inače OK nositi masu preko 80 kila i ne bih htio izgubiti snagu, a kad sam imao tamo bliže 70 kg, osjećao sam se perolak (već sam 78 kila činio sam se sam sebi dosta laganim). Vidjet ću kakva će biti debljina šlaufa kad padnem na 80 kg pa onda odlučiti što dalje.

 

Uglavnom, nema tu neke osobite mudrosti - izgubiti salo i ojačati trbušne mišiće. Brijem da je problem u tome što smo se s godinama naučili da je "OK" biti deblji pa ni nismo bili svjesni koliko sala nam kile donose pa se sad čudimo kao picek glisti što nam se uz deset-petnaest kila više u odnosu na mlade dana ne vide trbušni mišići. Mislim, ja sam većinu svog ranog odraslog života (do nekih 28 godina) proveo na 65 kila. A ni onda mi se nisu vidjeli trbušni mišići (nisam doduše ni vježbao)! Počeli su se nazirati tek kad sam spao na 64 kile kroz jedno kraće razdoblje. Znači, tad sam imao dvadeset kila manje nego sad (doduše, tad nisam imao ni mišiće pa...). A sad je kakti čudno što imam salo na trbuhu, što se trbušni ne žele pojaviti... Po BMI-u bih trebao imati maksimalno 78 kila, odnosno mislim nešto grama manje. Pomaknule su nam se mjere za vitkost...

hrka11 sri 1.7.2020 17:08
mbaksa kaže...
hrka11 kaže...

Koliko sam se raspitivao,gledao,citao rijesenje je jedno trening snage i lagani kalorijski deficit s vecim unosom proteina.To cu sad probat,vec par dana idjem u teretanu i radim 5x5 trenig,pojacao sam unos proteina preko hrane,a i popijem shake,izbacio sam slatkise i sve te pizdarije pa cemo da vidimo

Meni se nekak čini da su u pitanju dva odvojena faktora. Jedan je količina masnog tkiva, a drugi je napetost trbušnih mišića, način na koji se držiš, uvlačiš li trbuh, stežeš li trbušne mišiće (i vježbaš li trbušne mišiće?), te položaj, odnosno zarotiranost zdjelice (za što postoje posebne vježbe, iako se osobno još nisam primio toga, iako bih morao)

 

Uz dobro držanje i stezanje trbušnih mišića čini mi se da "drob" () neće baš neš osobito stršati (osim eventualno dok sjediš), osim ako nemaš malo deblji šlauf. Ja sam trenutno na nekih 85-85,5 kila na 176, i iako imam masni sloj, to što sam u zadnjih nekih dva tjedna skinuo dvije kile već mi se pozna na trbuhu, ne strši više toliko, dio trbušnih mišića mi se malčice možda čak i nazire ispod šlaufa ("naboranost" trbušnih kao da je blaaaaago prenesena preko šlaufa na kožu kad stegnem trbušne mišiće). Ako skinem još dvije-tri kile, čini mi se da se neću više toliko opterećivati trbuhom, iako još neću imati vidljiv six pack. Ali već će to biti dobar napredak... Cilj mi je 80 kila, ne znam bih li želio ići ispod toga, jer mi je inače OK nositi masu preko 80 kila i ne bih htio izgubiti snagu, a kad sam imao tamo bliže 70 kg, osjećao sam se perolak (već sam 78 kila činio sam se sam sebi dosta laganim). Vidjet ću kakva će biti debljina šlaufa kad padnem na 80 kg pa onda odlučiti što dalje.

 

Uglavnom, nema tu neke osobite mudrosti - izgubiti salo i ojačati trbušne mišiće. Brijem da je problem u tome što smo se s godinama naučili da je "OK" biti deblji pa ni nismo bili svjesni koliko sala nam kile donose pa se sad čudimo kao picek glisti što nam se uz deset-petnaest kila više u odnosu na mlade dana ne vide trbušni mišići. Mislim, ja sam većinu svog ranog odraslog života (do nekih 28 godina) proveo na 65 kila. A ni onda mi se nisu vidjeli trbušni mišići (nisam doduše ni vježbao)! Počeli su se nazirati tek kad sam spao na 64 kile kroz jedno kraće razdoblje. Znači, tad sam imao dvadeset kila manje nego sad (doduše, tad nisam imao ni mišiće pa...). A sad je kakti čudno što imam salo na trbuhu, što se trbušni ne žele pojaviti... Po BMI-u bih trebao imati maksimalno 78 kila, odnosno mislim nešto grama manje. Pomaknule su nam se mjere za vitkost...

Nije samo do trbusnih misica,nego pretjerani kardio,voznja bicikla,nogomet sve ovo sto sam nabrojao uz slabiji unos hrane osim sala gubis i misice,nemas snage u gornjem dijelu tijela itd...to i je problem tog izgleda skinny fat.

Nema posebne vjezbe da ti cilja direkt stomak,mores ojacat misice ali dok ne smanjis masn o tkivo nece se ni vidjet,jedino da su trbusni slabi skroz pa se ne mogu ni nazirati ispod manje kolicine sala,nego to ide po redu,stomak je cak najzadnji i vecina vide da su smrsali,ali stomak je i dalje tu i misle da nema promjene,a taman su dosli do tog da se pocima topit salo sa stomaka i odustanu to je i moj slucaj bio isto.

Doslovno sve sto vezu za ovaj izgelda skinny fat tako je i kod mene,a kao sto sam spomenio nikad nisam isao u teretanu i bas radio s tezinam,a to je najbolje rijesenje jer jacas i povecavas misice u gornjem dijelu tijela,a topi se salo,a ako oces gubit body fat da se bude u laganom deifcitu,bar sam ja tako skuzio.

 

Pogledaj ovo,mislim da lik zna o cemu prica,a i sve ima logike.Ako ovdje ima neko s vise iskustva i znanja volio bi cut i njegovo misljenje,a i vise videa sto sam pogledao sve se svodi na isto.

 

mbaksa sri 1.7.2020 17:34
hrka11 kaže...
Doslovno sve sto vezu za ovaj izgelda skinny fat tako je i kod mene,a kao sto sam spomenio nikad nisam isao u teretanu i bas radio s tezinam,a to je najbolje rijesenje jer jacas i povecavas misice u gornjem dijelu tijela,a topi se salo,a ako oces gubit body fat da se bude u laganom deifcitu,bar sam ja tako skuzio.

Koliko sam ja shvatio, da bi se trbušni vidjeli, ili moraš biti vrlo mršav, ili moraš imati dosta mišićne mase, a ipak s relativno malo sala (ne toliko malo kao da si jako mršav, bez neke mišiće mase), jer se veći mišići lakše vide kroz salo. To je "cijela mudrost". Pa je na tebi da se odlučiš za "smjer". Za ovaj prvi smjer očito nisi dovoljno smršavio. A ako ne želiš dalje mršaviti, onda je dobro da si krenuo drugim smjerom.

 

Osobno, iako se nisam držao utega koliko sam trebao, to mi je bila najbolja stvar u koju sam krenuo. Radim primarno složene pokrete, uz nešto malo izolirajućih. Nije mi cilj postati mršav, nego smanjiti salo (to iovako ionako moram napraviti) uz što manji gubitak mišića. Vidjet ćemo kako će to ići, zasad je OK krenulo, nadam se da mi neće snaga početi padati.

 

 

E, da - mislim da se prerano opterećuješ s tim što će biti, što bi moglo biti... Tek sad si počeo vježbati s utezima - pusti neka prođe neko vrijeme, nekoliko mjeseci, možda pola godine, pa onda revidiraj situaciju.

 

hrka11 sri 1.7.2020 17:40
mbaksa kaže...

Koliko sam ja shvatio, da bi se trbušni vidjeli, ili moraš biti vrlo mršav, ili moraš imati dosta mišićne mase, a ipak s relativno malo sala (ne toliko malo kao da si jako mršav, bez neke mišiće mase), jer se veći mišići lakše vide kroz salo. To je "cijela mudrost". Pa je na tebi da se odlučiš za "smjer". Za ovaj prvi smjer očito nisi dovoljno smršavio. A ako ne želiš dalje mršaviti, onda je dobro da si krenuo drugim smjerom.

 

Osobno, iako se nisam držao utega koliko sam trebao, to mi je bila najbolja stvar u koju sam krenuo. Radim primarno složene pokrete, uz nešto malo izolirajućih. Nije mi cilj postati mršav, nego smanjiti salo (to iovako ionako moram napraviti) uz što manji gubitak mišića. Vidjet ćemo kako će to ići, zasad je OK krenulo, nadam se da mi neće snaga početi padati.

 

 

E, da - mislim da se prerano opterećuješ s tim što će biti, što bi moglo biti... Tek sad si počeo vježbati s utezima - pusti neka prođe neko vrijeme, nekoliko mjeseci, možda pola godine, pa onda revidiraj situaciju.

 

24% masnoce jos ima sala da bi se oni vidjeli,ali npr. prsa da samo vidis rekao bi neko taman ili mrsav smisno.

Idem s ovim programom 5x5 jer rade sve grupe misica,jedino mogao bi ubaciti i trbusne,ali jos treba izgubit koje kilo,radi tog cu biti u deficitu jos koje vrijeme,a nastavit cu s tegovima.

Nisam ja mislio opcenito na trbusne,nego ovo sto kolega iznad spominje skinny fat,jer da bi gubio masnocu na stomaku moras doc do toga,prvo lice,ruke itd...s previse cardia odose misici,a ako ih nisi ni imao onda je sranje ostade stomacic,gori ravan,radi tog i preporucuje treninge snage sa skoro nikako cardia.

Crucifixion čet 2.7.2020 11:22

Evo pitanje jedno, kako unutar 8 sati (držim se IF-a), unijeti 200+ grama proteina?

 

Uzmem proteine (41g proteina doza), konzerva ribe (cca 19-20g proteina), skyr/grcki + malo proteina (cca 20g proteina), ujutro nekoliko jaja (cca 20-30g proteina). 

 

E sad, za ručak mi nije svaki dan neka mesina. Bude tu manistra, riža, itd. itd. Kako ubaciti još ovih 100 grama? Ne jede mi se kokošurina svaki dan.

Borna41 čet 2.7.2020 14:57
BugHacker kaže...

Ima li netko ideju gdje se ovo može kupiti? Ili još bolje da sam napravim?

 

https://kengurupro.eu/equipment/k-007-classic-pull-up-bar/

https://kengurupro.eu/equipment/k-008-low-parallel-bars/

 

Ja sam nedavno krenuo sa reddit recommended routineom i trebao sam upravo ovo dvoje za određene vježbe. U komentarima sam vidio hrpu preporuka vezanih za gimnastičke kolutove jer ih možeš koristiti za pull upove i dipove pa sam ih uzeo i full sam zadovoljan rasponom vježbi koje mogu na njima raditi. 

Ako imaš ikakvo mjesto za objesiti ih (greda,stablo itd.) debela preporuka. Imaš ih uzet za 200-400 kn po amazon.de