Slaganje PC konfiguracija

Savjeti o nadogradnji računala

ibme74 čet 19.1.2023 12:25
zvonac kaže...

Jasno mi je, al opet, ak dam 700kn vise za intel, a dobici su minimalni, ne vidim svrhu.

Mislim da je bolje uzet 5600, taman dok cekam meteor lake:D 

Grafa bi bila 3060ti gddr6x, gejmanje u 2k rezi. 

 

 

Posto svi guraju taj amd, vjerojatno s razlogom..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

po meni još uvijek najbolji upgrade path bi bio R5 5600 + neka solidna ploča i kad pojeftini i bude za bagatelu R7 5800X3D i tek kad on postane nedovoljan da glatko gura igre razmišljati o upgrade na novu DDR5 platformu koja u tom trenutku bude aktualna.

Dr. Vicko čet 19.1.2023 14:55
zvonac kaže...

Jasno mi je, al opet, ak dam 700kn vise za intel, a dobici su minimalni, ne vidim svrhu.

Mislim da je bolje uzet 5600, taman dok cekam meteor lake:D 

Grafa bi bila 3060ti gddr6x, gejmanje u 2k rezi. 

 

 

Posto svi guraju taj amd, vjerojatno s razlogom..

 

 Sam si sebi odgovorio 

 

 

zvonac pet 20.1.2023 11:07

Skoro sam uzeo 5600. Ali, nasao jednu asrock b550 plocu i postojali su problemi s usb portovima, nisam nasao nigdje rjesenje, odustao sam i uzeo 12400f i b660 plocu..

 

Razlika u cijeni 5600+b550 i 12400f+b660 cca 5€ s jeftinijom asrock b660 plocom, ali i ta ploca ima nekih sitnih problema pa sam uzeo malo (cca 150kn) skuplju,  asus tuf b660m- plus d4.

 

Mozda sam trebao uzet b450, kolko sam citao, nije zabiljezen problem s usb portovima, sad ne znam jel to problem s cipsetom (b550) ili iskljucivo sa proizvodjacem (asrock) mat.ploce.

picajzla0707 pet 20.1.2023 11:29
zvonac kaže...

...pa sam uzeo malo (cca 150kn) skuplju,  asus tuf b660m- plus d4.

 

Mozda sam trebao uzet b450, kolko sam citao, nije zabiljezen problem s usb portovima, sad ne znam jel to problem s cipsetom (b550) ili iskljucivo sa proizvodjacem (asrock) mat.ploce.

 eh, upravo sa b450 i to asusovom tuf verzijom, i to nadograđenom pro gaming, ne onom prvom tuf plus, isto imam problema s usb portovima

na dječjem kompu nikako usuglasiti logitech bežični miš i tipkovnicu, ili miš trza ili tipkovnica zajebava - promijeniš usb port i sve ok neko vrijeme, za dan-dva opet isto

 

na mojoj b560 intelovoj matičnoj nikakvih problema danima s istim logi setom

tako da.... mislim da si ipak dobro odabrao, jer koliko god neki drugi nemali tih problema, kad naiđeš na tako nešto, požališ kupnju i odabir

 

da, više-manje sve fercera ok, ako zanemarim zajebancije sa igpu koje sam riješio tek kad sam stavio gtx 1060, ali sve skupa meni je to sasvim dovoljno da mi omrzne bilo što raditi s dječjim kompom

još ću im staviti neki r5 5600, u dogledno vrijeme i neku jaču grafu, a idući put kod upgrejda i njihov komp svakako ide na intel, eksperimentiranja i zajebancija s drajverima, usb portovima i ostalim sranjem meni osobno je dosta

 

iako primjerice sa laptopom, u kojem je rajzen 5300u, nemam niti najmanjih problema i preporučio sam amd hrpi prijatelja koji su kupovali laptop

zvonac pet 20.1.2023 11:50

Iskreno, da sam znao da b550 cipseti imaju problema, ne bih gledao amd, nemam nis protiv amd-a, ali, s intelom sam imao problema, 0%, a imao sam dost tih intel konfi, pretezno sam vrtio asus ploce i s njima se ne sjecam da sam imao problema.

Zadnja intel konfa je bila 10700 asrock ploca, konfa radila ko beba.. 

 

Sto se tice intela i power limita, ne znam kaj su sfusali s tom asrock b660 plocom, ali izgleda da je neki problem s PL, trebalo je nekaj podesit u uefiju, al kolko sam citao komentare, preporuka je bila da se ne uzima ta ploca, eto i intel ima problem, al to je do proiz.mat.ploca.  Na drugim plocama nisam uocio taj problem, a asus mi je nekak najsigurnija kupnja, posto za doticnu nisam nasao da ima neki problem, mrvicu je skuplja al ak ce mi usparat zivce i vrijeme, onda vjerujem da je opravdano platit malo vise za dobru plocu.

 

Eto, postoji i alternativa, intel je prisiljen spustit cijene, sto pozdravljam, a to je pak zahvaljujuci amdu.

 

@picajzla, a bas sam gledal b450 asus tuf, mislio sam da ce bit to to, izgleda da je dobro kaj ju nisam kupio, ne da mi se riskirat pa poslije se natezat s tim problemom.

itomic009 pet 20.1.2023 12:28

Nisam upoznat s time da postoje neki generalni problemi s B550 chipsetom i USB-om, prodano je na tone tih ploča. Tako da, moraš biti specifičan da vidimo o čemu se radi, ili je to bila neka specifična ploča. Nisam te baš skužio, jesi ti bio kupio tu ploču i imao te probleme ili nisu uopće, jer čini mi se da nisi, jel? 

 

U svakom slučaju, sretno s time i rokaj na i5, all the same. 

1samek pet 20.1.2023 12:50

Meni je ovo s USB portovima isto prva infomacija za takav problem na B550 čipsetu.

 

Zagriženi sam Intelovac, ali prije malo više od godinu dana odluka je pala za novo računalo pa sam se po prvi puta u životu odlučio za AMD i do sada ravno 0 problema.

Konfa pod "moj PC", imam Asus ROG Strix B550-F Gaming (Wi-Fi) i gore 5600X, niti bilo kakvog zastajkivanja ni trzanja niti bilo čega, a u zadnje vrijeme se baš intenzivno igram na kompu i pokušavam ga maksimalno opteretiti na 2k rezi. Također nisam primjetio bilo kakvo štekanje na periferiji, miš + tipkovnica.

redragonNG pet 20.1.2023 13:07

 

AMD Ryzen 5 2600 Six-Core Processor, 3394 MHz

Motherboard Name   Gigabyte B450 Aorus Pro

Corsair Vengeance LPX CMK16GX4M2B3200C16 2x8GB

Sapphire Radeon RX 570

Samsung SSD 980 PRO 500GB

 

mjenjam i graficku i cpu a mozda i maticnu

Sapphire Pulse RX 6700 Gaming

 

moze neki predloziii

picajzla0707 pet 20.1.2023 13:09
1samek kaže...

Meni je ovo s USB portovima isto prva infomacija za takav problem na B550 čipsetu.

 bilo je toga po vijestima na tech portalima - link

 

meni osobno je problem bio na b450, da ga jebeš nikako upariti logi periferiju da radi normalno

pa daj promjeni usb port - fercera par dana, pa stavi u usb port na kućištu da je dalje od matične, isto par dana, pa gledaj update biosa, a tek tu sranje... niti od samog asusa nemereš dobiti konkretnu informaciju može li novi bios sa starijim procom ili ne, pa problemi sa drajverima za igpu itd. itd. itd.

a još uzeo b450 tuf gaming pro jer je kao bolja ploča i unaprijeđena u odnosu na stariju tuf plus

 

na kraju uzeo drugu periferiju, spojio žično, umjesto igpu stavio gtx 1060 i zasad je ok, samo što mislim da više neću uzimati amd, osim za laptope

rocko9 pet 20.1.2023 13:18
redragonNG kaže...

 

AMD Ryzen 5 2600 Six-Core Processor, 3394 MHz

Motherboard Name   Gigabyte B450 Aorus Pro

Corsair Vengeance LPX CMK16GX4M2B3200C16 2x8GB

Sapphire Radeon RX 570

Samsung SSD 980 PRO 500GB

 

mjenjam i graficku i cpu a mozda i maticnu

Sapphire Pulse RX 6700 Gaming

 

moze neki predloziii

 Maticnu nema potrebe mijenjat, azuriras na zadnji bios i stavis 5600 i to je to. Koji monitor se koristi?

redragonNG pet 20.1.2023 13:28
rocko9 kaže...
redragonNG kaže...

 

AMD Ryzen 5 2600 Six-Core Processor, 3394 MHz

Motherboard Name   Gigabyte B450 Aorus Pro

Corsair Vengeance LPX CMK16GX4M2B3200C16 2x8GB

Sapphire Radeon RX 570

Samsung SSD 980 PRO 500GB

 

mjenjam i graficku i cpu a mozda i maticnu

Sapphire Pulse RX 6700 Gaming

 

moze neki predloziii

 Maticnu nema potrebe mijenjat, azuriras na zadnji bios i stavis 5600 i to je to. Koji monitor se koristi?

 hvala jesam na ovaj zadni  F63d  a mislio si na Ryzen 5 5600X ili

monitor je AOC 24G2U

itomic009 pet 20.1.2023 13:34
redragonNG kaže...

 

AMD Ryzen 5 2600 Six-Core Processor, 3394 MHz

Motherboard Name   Gigabyte B450 Aorus Pro

Corsair Vengeance LPX CMK16GX4M2B3200C16 2x8GB

Sapphire Radeon RX 570

Samsung SSD 980 PRO 500GB

 

mjenjam i graficku i cpu a mozda i maticnu

Sapphire Pulse RX 6700 Gaming

 

moze neki predloziii

 Za CPU, što si sam rekao R5 5600X ali uštedi bezbolno i dropni X te uzmi R5 5600 non X. Za grafu, ovisi koliko novaca misliš potrošiti? Naveo si RX 6700 što je sasvim fina grafa za tvoj monitor 1080p @144Hz. Uglavnom, prvo navedi i budget da ti možemo komentirati, ali pretpostavljam da je do 3500kn ako sam navodiš RX 6700?

redragonNG pet 20.1.2023 13:42
itomic009 kaže...
redragonNG kaže...

 

AMD Ryzen 5 2600 Six-Core Processor, 3394 MHz

Motherboard Name   Gigabyte B450 Aorus Pro

Corsair Vengeance LPX CMK16GX4M2B3200C16 2x8GB

Sapphire Radeon RX 570

Samsung SSD 980 PRO 500GB

 

mjenjam i graficku i cpu a mozda i maticnu

Sapphire Pulse RX 6700 Gaming

 

moze neki predloziii

 Za CPU, što si sam rekao R5 5600X ali uštedi bezbolno i dropni X te uzmi R5 5600 non X. Za grafu, ovisi koliko novaca misliš potrošiti? Naveo si RX 6700 što je sasvim fina grafa za tvoj monitor 1080p @144Hz. Uglavnom, prvo navedi i budget da ti možemo komentirati, ali pretpostavljam da je do 3500kn ako sam navodiš RX 6700?

 dali kod promjene procesora moram ponovno dizat windowse

picajzla0707 pet 20.1.2023 13:46
redragonNG kaže...

 dali kod promjene procesora moram ponovno dizat windowse

 ja ih nisam dizao niti kad sam mijenjao kompletno sve, od matične i rama do procesora, sa intela na amd

samo sam spojim stari ssd na novu matičnu, malo mu je trebalo da se prilagodi i ferceralo sve bez problema

 

tebi će biti još lakše, zamijeniš proc, ponovo upališ komp i nastaviš gdje si stao, jedina će promjena biti bolje perfomanse i drugi naziv proca u device manageru

itomic009 pet 20.1.2023 13:48

 dali kod promjene procesora moram ponovno dizat windowse

 Ne moraš. Samo prije instalacije novog procesora vrati BIOS na tvorničke postavke (ako nisi nikad ništa dirao onda ne moraš ni to) i onda samo zamijeni procesore. 

ibme74 pet 20.1.2023 13:53
picajzla0707 kaže...

 eh, upravo sa b450 i to asusovom tuf verzijom, i to nadograđenom pro gaming, ne onom prvom tuf plus, isto imam problema s usb portovima

na dječjem kompu nikako usuglasiti logitech bežični miš i tipkovnicu, ili miš trza ili tipkovnica zajebava - promijeniš usb port i sve ok neko vrijeme, za dan-dva opet isto

 

na mojoj b560 intelovoj matičnoj nikakvih problema danima s istim logi setom

tako da.... mislim da si ipak dobro odabrao, jer koliko god neki drugi nemali tih problema, kad naiđeš na tako nešto, požališ kupnju i odabir

 

da, više-manje sve fercera ok, ako zanemarim zajebancije sa igpu koje sam riješio tek kad sam stavio gtx 1060, ali sve skupa meni je to sasvim dovoljno da mi omrzne bilo što raditi s dječjim kompom

još ću im staviti neki r5 5600, u dogledno vrijeme i neku jaču grafu, a idući put kod upgrejda i njihov komp svakako ide na intel, eksperimentiranja i zajebancija s drajverima, usb portovima i ostalim sranjem meni osobno je dosta

 

iako primjerice sa laptopom, u kojem je rajzen 5300u, nemam niti najmanjih problema i preporučio sam amd hrpi prijatelja koji su kupovali laptop

picajzla0707 kaže...
redragonNG kaže...

 dali kod promjene procesora moram ponovno dizat windowse

 ja ih nisam dizao niti kad sam mijenjao kompletno sve, od matične i rama do procesora, sa intela na amd

samo sam spojim stari ssd na novu matičnu, malo mu je trebalo da se prilagodi i ferceralo sve bez problema

 

tebi će biti još lakše, zamijeniš proc, ponovo upališ komp i nastaviš gdje si stao, jedina će promjena biti bolje perfomanse i drugi naziv proca u device manageru

 

Jesu ovi problemi vezani za isto to računalo u koji si ubacio SSD iz starog kompa na kojem je bio Intel a nisi nanovo dizao sustav? Jer je moguće da bi ti friška instalacija windowsa riješila taj problem sa USB portovima.

Damir22 pet 20.1.2023 13:54

Ustvari, s ryzenom, cak niti to...

Ja sam fefaultao bios, no, svakako prvo paljenje je potrajalo koju sekundu duze, uz obavijest da je bios vracen na default i da je detektiran.... Hmm, novo nesto, nisam stigao procitati bas, uglavnom, udje sam u bios, vidis da je default sve. Barem na ovoj mojoj ploci je tako bilo.....

Doduse nisam vjerovao u to, da ce sam vratiti, no eto, ipak sve automatski odradi.

zvonac pet 20.1.2023 16:36
itomic009 kaže...

Nisam upoznat s time da postoje neki generalni problemi s B550 chipsetom i USB-om, prodano je na tone tih ploča. Tako da, moraš biti specifičan da vidimo o čemu se radi, ili je to bila neka specifična ploča. Nisam te baš skužio, jesi ti bio kupio tu ploču i imao te probleme ili nisu uopće, jer čini mi se da nisi, jel? 

 

U svakom slučaju, sretno s time i rokaj na i5, all the same. 

Nisam kupio, već sam složio (da vidim kolko bi me koštalo, ukoliko bih se odlučio na kupnju) konfu na webu, otpisao RL i reko sam sebi, idem malo na amd, čitajući recenzije, komentare,  naletio sam na problem s usb-ovima, neko veli da samo zafrkava na određenim pločama a neko pak veli da treba preskočit b550 čipset, navodno b450 nema s tim problema, al izgleda da i b450 nije imun na te dječje gluposti; tak da sam odustao od amd-a.

 

 

Ne velim da je b550 loš čipset, ali, nekaj se gadno dogodilo, vjerojatno novi bios ispravi (mada nisam našao da neko to može potvrdit, pošto su neki i flešali novi bios, al opet isto, a neki pak flešaju i posle je ok) problem a u dost slučaja ostaje nepoznanica a problem i dalje postoji pa se ljudi bakču s tim na razne načine..

Očito nije veliki problem, pa se ne priča tolko o tome.

 

Za utjehu, ipak sam išao na sigurno, pa sam upiknuo alder lake, pošto cjenovno stoji uz bok 5600.

Mada i Asrock b6600m pro rs ima nekih problema isto, sa PL, performanse nisu na razini ostalih ploča u toj klasi tj s tim čipsetom, a navodno se treba nekaj podesit u uefiju, pa je posle ok, onda sam i tu morao birat drugu ploču, pa sam uzeo asus, eto, i intel tabor ima nekih sitnih gluposti..

 

Što se tiče usb portova na b550

https://www.youtube.com/watch?v=67-jjddKjIs&t=27s

 

https://www.youtube.com/watch?v=2IhxtAP5yFM&t=407s

Google dost tog izbaci s tim problemom na b550 pločama pa se lako sazna o tome..

 

 

 

itomic009 pet 20.1.2023 17:17

Izbaci da, iz 2021. ali dobro, svakome svoje. Ako misliš da nitko s B660 nema problema, onda se varaš.  Ali znaš da ima, kao što si i sam rekao. Tako da nisam siguran što ti to znači da ideš na sigurno, kad možeš googlat i naći da "netko" ima problema i s tim što si ti kupio. 

 

U svakom slučaju, sretno ti i nek ti sve radi kako treba. 

picajzla0707 pet 20.1.2023 17:56
ibme74 kaže...

Jesu ovi problemi vezani za isto to računalo u koji si ubacio SSD iz starog kompa na kojem je bio Intel a nisi nanovo dizao sustav? Jer je moguće da bi ti friška instalacija windowsa riješila taj problem sa USB portovima.

 jest, samo što je u međuvremenu napravljena reinstalacija windoza, jer su klinci ujebali sve i svašta na kompu, tako da mi je najjednostavnije bilo napraviti reinstall

stvar je u tome da te probleme ne bi niti osjetio da sam napravio prema jednom od planova, a to je da tu ploču uzmem sebi sa 5600, njima nešto drugo

 

niti bi koirstio bežični miš i tipkovnicu, niti bi koristio igpu, tako da je kojim slučajem to završilo kod mene, nikakvih problema s rajzenom ja ne bi imao, kao što većina i nema

no, jeftiniji 5600 nije izašao u vrijeme kad sam kretao u upgrejd i 11400 mi je bio jedina ok opcija, tako da je klincima ostala b450 rajzen konfa

jebiga, neke stvari se pokažu tek s vremenom i u drukčijim okolnostima nego kod nekih drugih

zvonac pet 20.1.2023 18:14
itomic009 kaže...

Izbaci da, iz 2021. ali dobro, svakome svoje. Ako misliš da nitko s B660 nema problema, onda se varaš.  Ali znaš da ima, kao što si i sam rekao. Tako da nisam siguran što ti to znači da ideš na sigurno, kad možeš googlat i naći da "netko" ima problema i s tim što si ti kupio. 

 

U svakom slučaju, sretno ti i nek ti sve radi kako treba. 

 

Hvala

Ima, da, eto ta asrock ploča b660 koju sam baš pikirao, pa sam tražio neku drugu

Što se tiče riječi "na sigurno" hoću reći da s intelom nisam imao nekih problema, boljki, ak ne računamo drivere za nevidiu

Al da sam htio uzet 5600, to jesam, doduše, sad mi je uopće i teško gledat samo jednu platformu, kad obje imaju u ponudi best buy ploče i procesore, znači, ne mogu reći da je intel skup, što je nekada bio sinonim za to, sad se stvar značajno promjenila, amd i intel imaju konja za utrku, sve dalje kod odabira igraju samo osobne preference, pa ko što voli.. Mada mi je u planu bila kupnja zen 4, 7600, al dost košta, tak da je i to otpalo..

 

Da li bih sad nekome preporučio bezrezervno tj bez razmišljanja amd? Iskreno, ne znam.. Dvije su opcije, ili amd ili intel, odabir je teži pošto obje platforme cjenovno stoje rame uz rame, pa čak i u performansama..

 

Da je sad 2020ta godina i prije, ko iz topa bih ispalio, "kupi amd" pošto je u ono vrijeme intel bio bahat s cijenama, (sad je ipak drukčije), mogao bih reći, intel je držao monopol, frajerisao se, dok amd nije počeo sa zen procesorima krčit si put, da nije amd-a, danas bi intel nabio cijenu do neba..

Mislim da smo sad u daleko boljoj poziciji, ponuda je velika, cijene su kolko tolko ok, intel se malo sredio, amd ima ok cijene, doduše, više baš i ne tolko, ak gledamo zen 4, al vjerojatno bu tržište kaznilo amd radi visokih cijena, pogotovo matičnih ploča, ali, sjest će to sve na svoje mjesto.. 

 

 

john_ryder sub 21.1.2023 04:17

Savjet: Izbjegavajte kučište Zalman T6 ako mislite imat HDD uz SSD.Stavio 2 HDD-a i sada proizvode zvukove koje prije nikad čuo,škljocanje,čudno pištanje, ne cijelo vrijeme, ali prečesto...iritantno.Kakav downgrade sa 12 godina starog Coolermaster CM 690 gdje su HDD-i imali svoj cage i bili tiho ko bubice....sada tražit način da ih utišam....eh...

dasan sub 28.1.2023 09:43

Kako meni treba novo napajanje ovo ne pokazuje nikakve znakove života, postao sam u temi o napajanjima koje mi se preporučuje i da ovdje pitam za drugi pc da usput naručiti i ako treba jer šteka i na njemu napajanje nece da se budi iz sleepa-kako sam to rješevao po forumu ispalo je još jedino da je do napajanja..isplati li se jos u sta uložiti ?

 

A ovo je ta konfa:

 Procesor: QuadCore AMD Phenom II X4 Black Edition 965, 3400 MHz (17 x 200) - Jezgra: DENEB
Matična ploca: ASUSTeK M4A87TD
Cooler:LC-Power LC-CC-95
Grafička kartica: ATI Radeon HD 5570 (1024 MB)
Tvrdi disk:Patriot SSD Burst Elite 240GB i
WDC WD10EARS-00Y5B1 ATA Device (931 GB, IDE).
DVD: Optiarc DVD RW AD-7260S ATA Device
Monitor: Acer G235H [23" LCD]
RAM: Kingmax FLGF65F-C8KK9A 8 GB DDR3-1333 DDR3 SDRAM

pajeska94 sub 28.1.2023 18:35

Pozdrav,htio bih nadograditi racunalo posto vec nekoliko godina nisam nista mjenjao

 

CPU - AMD Ryzen 2600 3.4ghz base

GPU - Nvidia Geforce GTX 1070ti

MBO - MSI B350 Tomahawk

PS - Fortron Hexa 85+ 550w 80+ Bronze

 

Ostale komponente nisam navodio jer nema potrebe za mijenjanjem.

I ako je moguce iskombinirati neki drugi procesor i graficku s ovom starom maticnom i napajanjem da ne bude previse ulaganje jer nemam bas velik budzet.

Hvala unaprijed.

 

picajzla0707 ned 29.1.2023 07:19
pajeska94 kaže...

A mozda nekih 600 - 700 eura. Racunalo mi sluzi iskljucivo za igre.

 za proc uzmi ryzen 5600, svoju grafu i proc prodaj i pridodaj ostatku love i gledaj neku rtx 3080 polovnu s garancijom

u odnosu na sadašnji komp imat ćeš više nego duplo bolje perfomanse

picajzla0707 ned 29.1.2023 12:56

piše ti u njegovom pc

ima neki stari 1080p monitor za kojeg se i ne isplati baš upgrejdat pc, ali tko zna, možda čovjek planira u dogledno vrijeme i novi monitor

 

ja sam prešao sa 1080p/60hz na 1440p/144hz i tu je gtx 1070 bila preslaba, dok je na 1080p bila sasvim ok, doduše sa jačim procom

sa 3080 12gb došao sam na taman s novim monitorom, iako niti ona nemere držat nove igre na max postavkama preko 100fps

pajeska94 ned 29.1.2023 18:40
picajzla0707 kaže...
pajeska94 kaže...

A mozda nekih 600 - 700 eura. Racunalo mi sluzi iskljucivo za igre.

 za proc uzmi ryzen 5600, svoju grafu i proc prodaj i pridodaj ostatku love i gledaj neku rtx 3080 polovnu s garancijom

u odnosu na sadašnji komp imat ćeš više nego duplo bolje perfomanse

 Mozda nesto malo jeftinije od rtx 3080?