Bunby ned 25.4.2021 18:54
Ajar ned 25.4.2021 19:04

iskustva mi govore kako će prva (intel) biti stabilnija i manje eventualno problematična no ne kupuj u protisu (jer ćeš plaćati dosta više od navedenih cijena; u nekih trgovaca robu ćeš dobiti odmah, bez čekanja "povlačenja sa skladišta", uz ćunu simo-tamo). no ima tu - na forumu, kao što ćeš vidjeti, i drugačijih mišljenja koliko hoćeš. odabir će ipak na koncu (= rizik = odgovornost) biti tvoj. 

 

napomena: intelovi procesori s oznakom F nemaju (nemaju!) integriranu grafiku a graf. kartica em nema za kupiti, em ono što i ima je ili šrot ili skupo k'o oko. 

Dragonbane pon 26.4.2021 11:58

Intel procesori sa K oznakom su značili nešto pre nekih 7,8 godina, tada se kupovao 2500K ili sličan i vozilo se godinama. Poslednjih par godina nije tako budući da su Intelovi procesori bez K postali prejaki pa je potreba za K procesorom (i overklokovanjem) drastično smanjena jer je razlika u FPS-u mizerna.

 

Nedavno je izašao i5 11400(F) koji je u gejmingu tek 5% sporiji (razlika golim okom nije vidljiva) od 5600X koji je skoro duplo skuplji. Ne znam šta planiraš u vezi grafičke karte ali bi i5 11400 (dakle bez F oznake) bio idealan izbor jer ima i neku grafičku kartu koja omogućava sasvim pristojan rad računara ali ne i igranje ozbiljnih AAA igara, već nešto tipa LOL i DOTA. To bi ti omogućilo da sačekaš da se cene sa grafičkim kartama smire te da nakon spuštanja istih ubodeš neku zaista dobru grafičku tipa RTX 3060Ti i budeš mirna godinama.

 

Naravno, ako si baš "zabola" za K proceosrom ili 5600X možeš ih uzeti - nema greške. Ali ja sam ti predložio najisplativiju soluciju da bi ostatak novca mogla da pretočiš u što kvalitetniji GPU.

Bunby pet 30.4.2021 20:37

Odlučila sam se za CPU AMD Ryzen 5 5600X (4.6GHz, 35MB, 65W, AM4) i Kingston DDR4 16GB 3200MHz (2x8GB) HyperX Fury Black RGB.

 

Sad mi treba još savjet za matičnu.

 

Da li da uzmem Gigabyte B550 Gaming X V2 ili neku drugu u tom cjenovnom rangu sa time da namjeravam kupiti još 16gb rama i možda Ryzen 7 ili 9 kad budem u mogućnosti.