Stoja pon 3.5.2021 20:43

Pozdrav ekipa, dobio sam zadatak za složiti jedan PC sa navedenim procesorom (ryzen 9 5900x), koji bi se koristio kao mini server za odrađivanje CPU intensive skripti, pa bi mi trebala mala pomoć jer sam malo ispao iz igre slaganja konfi, a htio bi da bude optimizirano koliko je moguće.

 

Dakle, par stvari za imati na umu:

 

- Kućište imam već, solidno i prostrano tako da njega ne trebam

- Grafička -  nije potrebna (komp neće raditi gpu intensive taskove, te imam Nvidia GT710  koja je dovoljna za video output)

- RAM - minimalno 8GB, eventualno 16GB s obzirom da rami nisu previše skupi

- Matična - Procesor se ne planira klokirati, fokus je na 24/7 radu, tako da nije potrebna super duper high end matična, ali gledam da bude kvalitetnija s obzirom da je cilj stabilan rad

-SSD - Minimalno neki SSD/m2 disk, 240GB je sasvim dovoljno, nisu potrebne visoke performanse

- Napajanje - s obzirom da je cilj 24/7 rad, pikiram nešto kvalitetnije ali pretpostavljam da nije potrebna visoka snaga jer nema grafičke kao jačeg potrošača (pretpostavljam da je i 500W overkill?)

- Hladđenje - Dolazi li procesor sa nekim stock hladnjakom ili je potrebno uzeti drugi? Ako je ovo drugo, gledam na neki zračni, da nema zezancije oko vodenog - buka nije toliki problem 

 

 

Budžet: Što manje haha Ja sam što sam na brzinu sklepao sam došao na cifru oko 8k, imam feeling da bi sigurno moglo i malo manje (optimizirati matičnu i napajanje)

Hvala unaprijed svima na pomoći, ako još nešto fali od informacija, pucajte