peta čet 15.1.2015 20:08

Molim gimnazijalce da mi pomognu pri odabiru gimnazije, naime ove godine bi trebala upisati, međutim dvoumim između v. gimnazije i neke ajmo reći jake gimnazije npr.. II. ili VII. Ono što zanima je kakva je v. gimnazija i koliko je teža u odnosu na opće u mojem primjeru (Križanićeve). Odličan sam učenik (svi razredi 5.0), dok na natjecanjima nisam postigla 1., 2. ili 3. mjesto. Teško mi je trenutno reći što bih studirala, ali težim medicini. Matematika mi nije problem, osim što sam svjesna kolika su naša stečena znanja iz osnovnih škola pa malo strahujem od V. gimnazije, a vi mi pomozite da se riješim nedoumice i možda nepotrebnog straha. Zahvaljujem na budućim odgovorima!  

Onjegin čet 15.1.2015 21:29
piksic kaže...

Ne mogu ti pomoći jer se ne razumijem u te gimnazije, ali moram primjetiti da si ti jedna jako pristojna i lijepo odgojena cura. Svaka čast!

 Kolega piksic ima nekih problema s razumijevanjem godina. Ti nisi cura, ti si djevojčica.

 

Ti si jedna djevojčica kojoj gimnazija ne treba, ni u jednom obliku.

 

Budući da me ne znaš, ja sam student automatike sa završenom gimnazijom i tu na forumu zagovaram zanat!

 

Gimnaziju sam prespavao i na svojoj godini sam bio jedan od najboljih učenika sa prosjekom 4,5. Imao sam problem s ovisnošću, depresijom, samoćom i svim stvarima koje zadese čovjeka u gimnaziji. Ti kažeš da znaš kakvo znanje dobiješ u osnovnoj, evo ja ću ti reći: nikakvo. Ti si prazna ljuštura, a gimnazija će ti pomoći da se još više isprazniš.

 

Sve te predmete koje nikada nećeš u potpunosti izučiti, sve nepročitane knjige koje ćeš ostaviti iza sebe, sve nepotpune podatke, sve neistine. Naći ćeš se stavljenom pred zid i vjeruj mi, bit ćeš strijeljana; morat ćeš upisati fakultet koji mrziš, raditi posao koji mrziš i na kraju usahnuti u neznanju, samopreziru i laži da si mogla učiniti više.

 

Upiši zanat i ne dozvoli sebi da se uništiš kao i svi propali ljudi koje viđaš na cesti.

peta čet 15.1.2015 22:24

Budući da nisam dobila konkretan odgovor koji će me riješiti nedoumice, oboma zahvaljujem na vašim odgovorima, u nadi da će se javiti netko tko zagovara gimnaziju i zna nešto više o tome ...

Mitch čet 15.1.2015 22:27
peta kaže...

Molim gimnazijalce da mi pomognu pri odabiru gimnazije, naime ove godine bi trebala upisati, međutim dvoumim između v. gimnazije i neke ajmo reći jake gimnazije npr.. II. ili VII. Ono što zanima je kakva je v. gimnazija i koliko je teža u odnosu na opće u mojem primjeru (Križanićeve). Odličan sam učenik (svi razredi 5.0), dok na natjecanjima nisam postigla 1., 2. ili 3. mjesto. Teško mi je trenutno reći što bih studirala, ali težim medicini. Matematika mi nije problem, osim što sam svjesna kolika su naša stečena znanja iz osnovnih škola pa malo strahujem od V. gimnazije, a vi mi pomozite da se riješim nedoumice i možda nepotrebnog straha. Zahvaljujem na budućim odgovorima!  

 Upisi V. ;) javi se na pp ak trebas vise info

 

60% studenata s medicine je islo na V., a 90% studenata koji su ikad primili rektorovu nagradu je takoder islo u V. ili XV.

antimon95 čet 15.1.2015 22:30

odi u mioca, a mogu ti rec da iz pete dosta ljudi upisu medicinu. Mioc je razvijeniji tehnoloski peta nije. Latinski je zahtjevan za sve koji upisu V. Sama izaberi kaj ti se sviđa vise

Mitch čet 15.1.2015 22:32

Isprike na duplom postu, ali ne radi mi edit (?)

 

 

 

Uglavnom, u V. su ocjene vrlo malo bitne. Recimo imas barem jedan razred (opci) po generaciji gdje skoro svi imaju 5.0, a znanje im je prosjecnije u odnosu na ostale. Moj razred je recimo imao najgori prosjek (relativno i zbog ponasanja), ali smo zato imali najvise natjecanja itd.

Profesori su u 1. turnusu predobri, jedino ovisi na koga naletis iz matematike, ali od svih ces naucit sve najbolje za maturu i bit potpuno spremna iz svih predmeta.

Uglavnom vecina ljudi drzi prosjek oko 4.2 uz prilicno ucenje (2h dnevno), a za vise od toga trebas ili vise radit, imat vise srece ili pak vise "talenta" :)

 

Ako upises V., nemoj se brinut oko prosjeka

 

Trenutno je programiranje u padu, kao i uspjeh na natjecanjima iz matematike, no zato nema vise toliko popravaka....takoder valja napomenut da su zadnje dvije generacije jako puno unazadovale u odnosu na prijasnje...sve se bojim sta ce bit sa tvojom ;)

chutac čet 15.1.2015 22:35

Ne znam kakvo je stanje u Zagrebu, ali znam da meni gimnazija nije trebala.
Beskorisnih predmeta je puno, svi profesori očekuju da učiš samo njihove predmete, a ne naučiš ništa.

Istina, ja sam matematičar i odlično mi idu matematika i fizika, ali temelj bi mi bio bolji da sam išao u tehničku školu jer planiram na strojarstvo, a i ne bih imao loš prosjek zbog mutavih predmeta(pov, geo, lat, njem, ...)

 

Vidi što ti paše i što planiraš dalje i ako si sigurna da ćeš to nastaviti, idi u specijaliziranu školu. Ako misliš u gimnaziju samo zato jer je to "Gimnazija", nemoj.

Mitch čet 15.1.2015 22:48

Ako ide na medicinu, ne postoji niti jedna bolja skola od V. ili XV. za to.

Kemija, matematika (samo natjecanja) i informatika su bolji u XV., ostalo sve u V.

Suradujem s obje skole pa sam dosao do zakljucka, u V. idu vise "svestraniji" daci, hiperaktivci itd., ali zato ima dosta asocijalnih deckiju (cura ima puno vise u odnosu na decke pa je zato drustvo uglavnom vise nego okej)...u XV. je stvarno sve u redu, ali nekako mi djeluje isforsirano skola koja ode na sva drzavna natjecanja i djeli "pozivnice" da upisu njihovu skolu, onda dodu na maturu i opet V. par godina za redom bude ispred njih...


V. je jako stresna jer forsaju doslovno sve predmete (svi su najbitniji), ali tko tamo prode s 5 u informatickom ili matematickom razredu obicno moze upisati bilo koji faks i biti u gornjem domu na upisima. Mozes imat 3 iz matematike, a na drzavnom recimo biti 4. (dosta slucajeva)
U miocu su smanjili presing sa povijescu i humanistickim predmetima (iako ne u svim razredima) pa su zato nesto uspjesniji u kemiji, mat i inf. (tu i njihova sredstva od IB programa jako znace), ali ljudi koji izadu iz V. su uglavnom allround i s njima mozes pricat o svemu. Ljudi koji su zavrsili V. (koji su vrlo vrlo uspjesni odnosno u top 5 po generaciji) puno cesce odmah odlaze na jaca sveucilista dok miocani upisuju PMF i FER ovdje pa traze post-diplomski vani.


Zakljucno, V. je zahtjevnija skola, rekao bih mozda od 95% u HR (iznimke splitski mioc i II. gimnazija), nesto je teza od XV. jer te "maltretiraju" (iako ne losa stvar ako ides na americko sveuciliste gdje ne gledaju ocjene, vec ocjenjuju svestranost) iz svih predmeta, ali sto si stariji to ti je lakse (smanjuje se program, a i imas naviku svaki dan ucit po 3h i pisat zadace).

Dobra stvar u V. je sta dosta opravdavaju izostanke i tu su stvarno fer, kao i kod ocjenjivanja...

peta čet 15.1.2015 23:08

Hvala Mitch na opsežnom izlaganju, samo me još zanimaju upisi, tj. kolike su mi šanse obzirom da nemam prva tri mjesta sa natjecanja kao što sam već gore navela niti bilo kakve druge dodatne bodove za upis (tipa bolesti i braniteljske dokumentacije i dr..), osim prosjeka 5.0 u svim razredima i jasno moje želje da upišem upravo v. gimnaziju, a iskreno se nadam da to nije presudno...  

Cheezl čet 15.1.2015 23:14

Ja sam dugo vremena mislio da sam napravio pogrešku kad sam upisao gimnaziju (zagrebačku V.) i zagovarao sam strukovne škole, ali sada mi je situacija malo jasnija.

 

Gimnazija će te definitivno bolje pripremiti za maturu, što će značajno utjecat na upis na faks kasnije. Također gimnazija je znatno fleksibilnija. Moglo bi se reći da je za one neodlučne koji još ne znaju kojim bi putem obrazovanja dalje išli.

U gimnaziji će te zato podučavati o svakakvim beskorisnim s*anjima, od latinskog do likovnog i glazbenog.

 

Ne kažem da se opću kulturu treba potpuno izbacit iz programa, ali mogli su to strpat u jedan predmet sa 2 sata tjedno, latinski stavit pod izborni predmet, i ostatak vremena usmjerit na već odabrani smjer. (matematika, informatika, jezici) Ili još bolje uvest nekakav novi predmet o financijskom poslovanju. Većina srednjoškolaca danas nezna popunit ni opću uplatnicu. Ali to je tema za drugi razgovor.

 

O strukovnima ne znam puno, ne poznam puno ljudi koji su poslje strukovne upisali nekakav jači fakultet.

Nažalost strukovne škole imaju JAKO nizak bodovni prag, pa se većinom upiše učenici lošijeg znanja i slabih radnih navika. To u razredu najčešće stvori neradnu atmosferu, a oni koji rade često budu omalovažavani.

 

Što me vodi na sljedeću točku;

 

Glavna prednost, i po meni možda jedina kod gimnazija: ljudi koji ju upisuju.

Kad sam ja upisivao srednju, ove jače gimnazije imale su visok prag bodova za upis, i automatski bi se smjestio u razred s ljudima koji su već postigli nekakav uspjeh. Kako si sama prošla s 5.0 prosjekom, takva će biti i većina u tvom razredu.

 

Tamo zapadnjaci to zovu peer pressure. Čim vidiš da netko radi i napreduje te potiče da ni ti ne zaostaješ za skupinom. Tako stekneš radne navike, tehnike učenja i, ako si malo ambicioznija, organizaciju vremena.

 

Kad sam se ja upisao u petu, upao sam u razred s već par državnih natjecatelja koji su nastavili rasturat i u srednjoj.

Danas imam osjećaj da je MIOC (XV.) u velikoj prednosti što se natjecanja tiče. Ali to su uz još par gimnazija bolje škole.

Mislim da nebi trebala strahovat. Moji iz razreda su uglavnom upisali FER (13 komada) i medicinu (6 učenika.)

 

 

Evo to bi bio pomalo duži komentar od mene.

Ako imaš kakvih pitanja i ako imaš osjećaj da će ti moje mišljenje nekako pomoći slobodno pitaj.

Ja sam tu prokletu petu uspio završit s 5, maturu sam rasturio, trenutno na FERu.

LP

captain_soap_McTawish čet 15.1.2015 23:30
Mitch kaže...

Mozes imat 3 iz matematike, a na drzavnom recimo biti 4. (dosta slucajeva)

NHF, ali mislim da dosta pretjerujes. Ljudi koji budu 4. na drzavnom iz A kategorije, spadaju u vrh srednjoskolske matematike i ulaze u uzi izbor kandidata koji ce predstavljati Hrvatsku na medunarodnim natjecanjima. Ako oni imaju tri matematiku, onda nitko drugi ne bi trebao imati vise od toliko. Ako je to zaista tako (vrh drzave ima 3, a netko drugi 4 i 5), onda je to nije nesto cime se treba hvaliti, to jedino upucuje na cinjenicu da se tu ne trazi znanje.

Mitch čet 15.1.2015 23:33

Evo moj razred prije par godina, ne zelim bas ici u detalje, ali dva ucenika na drzavnom, oba imali 3.4 prosjek.

To zbog profesora/ice....

 

 

 

Inace svi ostali razredi imaju 4-5...tako da ovisi samo o toj jednoj osobi koja predaje :D

chutac čet 15.1.2015 23:50
captain_soap_McTawish kaže...
Mitch kaže...

Mozes imat 3 iz matematike, a na drzavnom recimo biti 4. (dosta slucajeva)

NHF, ali mislim da dosta pretjerujes. Ljudi koji budu 4. na drzavnom iz A kategorije, spadaju u vrh srednjoskolske matematike i ulaze u uzi izbor kandidata koji ce predstavljati Hrvatsku na medunarodnim natjecanjima. Ako oni imaju tri matematiku, onda nitko drugi ne bi trebao imati vise od toliko. Ako je to zaista tako (vrh drzave ima 3, a netko drugi 4 i 5), onda je to nije nesto cime se treba hvaliti, to jedino upucuje na cinjenicu da se tu ne trazi znanje.

 Možda ni jednom nisu imali zadaću, možda profesor ima neku metodu ocjenjivanja za koji se ovi ne pripremaju pa dobiju 1.

Ocjena nije mjerilo znanja nego rada. Osim ako imaš 1.

Onjegin pet 16.1.2015 00:10
chutac kaže...

Ocjena nije mjerilo znanja nego rada. Osim ako imaš 1.

 To je zato što je u pitanju RH i retardirani profesori gdje je bitnije koliko ti je uredna bilježnica i kako se oblačiš nego znanje. Ipak, u jednu se ruku slažem s tobom: Svijet ti ne duguje ništa pa ni dobre ocjene, ni dobre profesore.

 

Ni plaća nije mjerilo rada pa svaki Dnevnik gledam kako se ljudi žale da oni dobijaju premalo, a političari previše.

Kat77 sri 22.4.2020 15:55

Bok, ja sam sad 8. razred i isto sam tako u nedoumici oko gimnazija... Sada idem po forumima i gledam šarolika mišljenja srednjoškolaca i pošto si ovo pisala prije 5 godina te trenutno završila (nadam se) srednju školu, htjela sam te pitati (ako uopće ovo vidiš, vjerojatno su forumi sada zastarjeli) za koju si se srednju odlučila i kako ti je bilo? Hvala unaprijed, ponavljam, ako uopće ovo vidiš.