Sigurnosni softver

Ultimativna antivirus tema - P&O

Marko :D sub 30.5.2020 20:51
Marko :D kaže...

I onda me netko pita zašto ne volim Defender...

 

Dakle, nakon nadogradnje, išao sam testirati Defender, da vidim da li je PUA detekcija još uvijek uključena. Skinem AMTSO datoteku, koju između ostalog Microsoft preporučuje za testiranje, i Defender je normalno detektira. Problem počinje nakon detekcije; datoteka se briše nakon 20-ak sekundi, ali obavijest ostaje i ne može ju se maknuti. I dok ikona u taskbaru, kao i sam program poručuje da je sve u redu, kada se uđe u sam Defender, stoji obavijest o pronađenoj prijetnji koje više nema. Odabirom opcije Remove, nudi mi brzo skeniranje (da se vidi da li je datoteka još uvijek prisutna). Međutim, nakon brzog skeniranja, bez obzira što ništa nije pronađeno, preporuka o brzom skeniranju i dalje stoji kao i upozorenje. Nakon izlaska iz Defendera i ponovnog ulaska, opet krećemo ispočetka, pokazana prijetnja koje više nema s opcijama Remove, Quarantine, Allow on device i tako opet idemo u krug.

 

 

Samo da javim, problem je riješen. Dakle, otišao sam %programdata%\Microsoft\Windows Defender\Scans\History i obrisao cijeli sadržaj mape. Sad je sve opet u redu... 👌

Strumf123 sub 4.7.2020 12:16

Jel moze neko preporuciti Antivirusni program za PC koji u sebi sadrzi WPN i sva ostala zastitna sr*nja? Spreman sam i platit za licencu programa ukoliko je dobar program jer ove besplatne programe mozes macku o rep okacit jer najvazniji mi je WPN zbog Thor browsera

Marko :D sub 4.7.2020 12:39

Nikada, ali baš nikada ne uzimaj antivirusni program i VPN zajedno. Sve ove VPN usluge koje reklamiraju proizvođači antivirusnih programa su smeće i ne štite tvoju privatnost.

andi.cro ned 5.7.2020 01:47

Brave browser umjesto Chroma, Mozille ili EDGE-a te ugrađeni Win.Defender AV program i pametnom dosta!

 

Ako baš netko želi platiti za AV, onda Bit Defender, F-Secure ili Kaspersky!

Marko :D ned 5.7.2020 10:02
andi.cro kaže...

Brave browser umjesto Chroma, Mozille ili EDGE-a te ugrađeni Win.Defender AV program i pametnom dosta!

 

Ako baš netko želi platiti za AV, onda Bit Defender, F-Secure ili Kaspersky!

Ne vidim razlog zašto bi netko s trenutnog preglednika prešao na neki drugi. Chrome, Firefox i Edge nude odličnu zaštitu, kako od malicioznih stranica tako i od malicioznih programa. Jedina prednost Bravea je ugrađeno blokiranje oglasa, ali kada malo bolje pogledaš tu uBlock Origin i AdGuard rade bolji posao.

BlackMoon pon 6.7.2020 04:21

Koristio sam Brave neko vrijeme, ali kako marko kaže njegov AdBlocker nije neko savršenstvo. Dosta toga propusti što ne bi smio, ali dosta toga i blokira, isto što ne bi smio, tako da je korisnik primoran opet instalirati uBlock Origin ili AdGuard. Problem je i što se njegov adblocker nikad ne može u potpunosti onemogućiti. Kad ga se optereti addonsima, uspori se. Kad odradi autoupdate, instalacijski fajl trpa u folder i nepotrebno guta diskovni prostor. Sve ovo me ponukalo da se opet vratim na FF, što mi je vjerojatno i konačna odluka.

andi.cro pon 6.7.2020 10:35

Nisam išao osobno u neka detaljnija ispitivanja mada ga koristim već neko vrijeme i sviđa mi se...Dobro je sa njime da je defaultno namješten za poboljšanu privatnost pa korisnik koji nije u toj igri ne treba puno razmišljat i kemijat, zato sam ga preporučio a za još bolju sigurnost možeš (kao i u svaki drugi browser) instalirat kaj te volja.

Svaki bowser ima neke prednosti i neke nedostatke nad konkurencijom pa je i to stvar šta osobno preferiraš i šta ti je bitnije.

 

Marko :D pon 6.7.2020 17:19
andi.cro kaže...

Pa browser je prva linija obrane, znaš to i sam a Brave je među prva 3 browsera koji imaju najbolju sigurnost i privatnost!

JEDAN OD IZVORA

Chrome i Brave su isti po pitanju sigurnosti, štoviše, Chrome smatram čak sigurnijim jer je napravljen od strane kompanije čiji se sigurnosni mehanizam koristi. Brave također koristi Google SafeBrowsing koliko sam skužio.

 

Jedini plus Brave preglednika je što je preglednik fokusiran na privatnost, pa opcije za zaštitu privatnosti dolaze po zadanim postavkama uključene. Da ne bi bilo zabune, Chrome sadrži iste te opcije samo što po zadanim postavkama nisu uključene, već se ručno moraju uključiti. Osobno mi to ne predstavlja apsolutno nikakav problem jer ionako nakon instalacije preglednika moram ući u postavke i namjestiti si ga po želji. Osim toga, to se radi samo jednom, ne konstantno.

BlackMoon kaže...

Koristio sam Brave neko vrijeme, ali kako marko kaže njegov AdBlocker nije neko savršenstvo. Dosta toga propusti što ne bi smio, ali dosta toga i blokira, isto što ne bi smio, tako da je korisnik primoran opet instalirati uBlock Origin ili AdGuard. Problem je i što se njegov adblocker nikad ne može u potpunosti onemogućiti. Kad ga se optereti addonsima, uspori se. Kad odradi autoupdate, instalacijski fajl trpa u folder i nepotrebno guta diskovni prostor. Sve ovo me ponukalo da se opet vratim na FF, što mi je vjerojatno i konačna odluka.

Brave-ov ad blocker je u najmanju ruku isti kao i onaj u Operi. Siromašni ad blocker koji ne može blokirati sve oglase, ali može izazvati probleme sa prikazom stranice bez mogućnosti popravka. Uvijek, ama baš uvijek se oslanjam na ad blockere trećih strana (konkretno uBlock Origin i AdGuard). Razlozi su jednostavni;

  • njihovi developeri znaju što rade i fokusirani su samo na uspješno blokiranje oglasa, ništa drugo
  • podržavaju gotovo sve sintakse u filterima što je vrlo važno
  • visoko kvalitetno blokiranje smeća sa stranica

 

Brave za računala nikada nisam probao, ali Brave za Android jesam još negdje kada su stigli. Sam koncept privatnog preglednika mi se sviđa, i kao što sam već spomenuo, Brave je moj drugi izbor ukoliko Chrome uvede Manifest V3. Firefox bi mi bio ispred Bravea, ali njegovo renderiranje fontova me jednostavno ubija.

Dud uto 7.7.2020 09:35

Znate li, itko od nazočnih postoji li ikakav način da se blokiraju reklame u mobilnoj operi. Na kompu koristim operu i super mi je. Imam ju na mobu ali me reklame jako živciraju pa na mobu imam i FF, Edge, Brave i Operu. A ne želim neki općeniti adblocker za mob nego samo za operu tak da mogu ostale browsere maknuti. FF najviše koristim zbog dobre sinkronizacije i adblockera, a ostali su tu tak iz fore.

BlackMoon čet 9.7.2020 04:08
Dud kaže...

Znate li, itko od nazočnih postoji li ikakav način da se blokiraju reklame u mobilnoj operi. Na kompu koristim operu i super mi je. Imam ju na mobu ali me reklame jako živciraju pa na mobu imam i FF, Edge, Brave i Operu. A ne želim neki općeniti adblocker za mob nego samo za operu tak da mogu ostale browsere maknuti. FF najviše koristim zbog dobre sinkronizacije i adblockera, a ostali su tu tak iz fore.

 AdGuard. Dobiješ puno više od adblockera, andoid verzija ima čak i firewall. U besplatnoj inačici imaš ono osnovno, ako potrošiš koju kunu, blokira reklame i u aplikacijama, pa i u onom idiotskom Facebook pregledniku. Možeš koristiti njihov safe DNS, proxy filter korz koji će ti se filtrirati promet i još puno, puno toga. Ja ga od početka imam na iphone-u i zadovoljan sam.

Marko :D čet 9.7.2020 11:41
BlackMoon kaže...
Dud kaže...

Znate li, itko od nazočnih postoji li ikakav način da se blokiraju reklame u mobilnoj operi. Na kompu koristim operu i super mi je. Imam ju na mobu ali me reklame jako živciraju pa na mobu imam i FF, Edge, Brave i Operu. A ne želim neki općeniti adblocker za mob nego samo za operu tak da mogu ostale browsere maknuti. FF najviše koristim zbog dobre sinkronizacije i adblockera, a ostali su tu tak iz fore.

 AdGuard. Dobiješ puno više od adblockera, andoid verzija ima čak i firewall. U besplatnoj inačici imaš ono osnovno, ako potrošiš koju kunu, blokira reklame i u aplikacijama, pa i u onom idiotskom Facebook pregledniku. Možeš koristiti njihov safe DNS, proxy filter korz koji će ti se filtrirati promet i još puno, puno toga. Ja ga od početka imam na iphone-u i zadovoljan sam.

Sve to stoji, ali treba imati na umu da AdGuard ne može blokirati oglase u baš svim aplikacijama. Facebook, Twitter, Instagram, YouTube su aplikacije u kojima se oglasi ne mogu blokirati zbog načina na kojeg su napravljene. AdGuard ne radi ni u UC Browseru i drugim preglednicima koji imaju mogućnost sažimanja web stranica bez mogućnosti isključivanja iste.

 

U Operi generalno radi, ali je filtriranje loše kvalitete. Neke stvari će biti blokirane, dok će neke biti propuštene. Opera ne vjeruje ručno dodanim HTTPS certifikatima, pa ako je HTTPS filtriranje omogućeno za taj preglednik, iskaču problemi s certifikatom.

X-Fi uto 28.7.2020 17:36

Ukratko:

Bit Defender nakon podužeg testiranja ode u zaborav! Polaminutni zastoji na običnom "rename" ili copy fajla na SSD-u su neoprostivi. Poslje njega je testirana "nova" Avira. Užas!! Al,ajd ne bud lijen, pa nakon deinstaliranja avirinog bloatwarea i podešavanja modula(treba SAMO realtime zaštita i NIŠTA više!), radi fino i gotovo bez opterećenja,pa i dalje vrijedi kao jedna od najlakših zaštita glede papanja resursa! MEĐUTIM, nemogućnost utjecaja na postavke gašenja quick-skena u skeđuleru je neoprostiva!! Na avirinom forumu se izgovaraju da taj fićer moraju koristiti SVI korisnici; i plaćene i free avire, jer s time kao štite korisnike(njubare) od eventualne štete nastale nestručnim rukovanjem. U prijevodu: -prodali se! Šteta,al ode i avira u koš. Za sada stoji Kaspersky Free koji je s obzirom na reputaciju, ugodno iznenadio što se tiće korištenja resursa. Riječ je dakako o ne-europskoj verziji i ostat će do daljnjeg,ako se nešto u međuvremenu ne pokvari ili izađe bolje kod konkurencije ;)

Riot uto 28.7.2020 19:46

Na više računala sam izbrisao vanjski antivirus i firewall i računala su se preporodila, osjetno brži boot i otvaranje datoteka, a da ne pričam o problemima koje antivirusi trečih strana znaju izazivati. Došlo je vrijeme kada možemo reći da je integrirana zaštita i više nego dovoljna.

Marko :D uto 28.7.2020 20:06
Riot kaže...

Na više računala sam izbrisao vanjski antivirus i firewall i računala su se preporodila, osjetno brži boot i otvaranje datoteka, a da ne pričam o problemima koje antivirusi trečih strana znaju izazivati. Došlo je vrijeme kada možemo reći da je integrirana zaštita i više nego dovoljna.

Ima antivirusnih programa trećih strana koji rade odlično svoj posao i nikada ne izazivaju probleme, ali većina ih uvijek izazove neki problem. Primjer kvalitetnog AV je Emsisoft s kojim nikada nisam imao nikakav problem, niti s samim programom niti sa Windowsima (da je izazvao antivirusni program).

 

S Emsisofta sam prešao na Defender jer mi je istekla licenca, a nisam voljan platiti jer ionako kod mene ni jedan antivirusni program nema nikakvog posla. Pa zašto ne koristiti ono što je besplatno i dolazi s operacijskim sustavom.

rambox uto 28.7.2020 20:24
X-Fi kaže...

Ukratko:

Bit Defender nakon podužeg testiranja ode u zaborav! Polaminutni zastoji na običnom "rename" ili copy fajla na SSD-u su neoprostivi. Poslje njega je testirana "nova" Avira. Užas!! Al,ajd ne bud lijen, pa nakon deinstaliranja avirinog bloatwarea i podešavanja modula(treba SAMO realtime zaštita i NIŠTA više!), radi fino i gotovo bez opterećenja,pa i dalje vrijedi kao jedna od najlakših zaštita glede papanja resursa! MEĐUTIM, nemogućnost utjecaja na postavke gašenja quick-skena u skeđuleru je neoprostiva!! Na avirinom forumu se izgovaraju da taj fićer moraju koristiti SVI korisnici; i plaćene i free avire, jer s time kao štite korisnike(njubare) od eventualne štete nastale nestručnim rukovanjem. U prijevodu: -prodali se! Šteta,al ode i avira u koš. Za sada stoji Kaspersky Free koji je s obzirom na reputaciju, ugodno iznenadio što se tiće korištenja resursa. Riječ je dakako o ne-europskoj verziji i ostat će do daljnjeg,ako se nešto u međuvremenu ne pokvari ili izađe bolje kod konkurencije ;)

Misliš Kaspersky Security Cloud Free, da to je defnitivno najbolje Free rješenje.

 

Plačena verzija je samo za firme, a ovako za običan komp plačenu verzija je potpuno beskorisna ili nepotrebna.

 

Da Avira je smeče, ili realno osim sučelja ništa bitno nisu promjenili dakle Luke Filewalker smeče prve klase.

 

Bitdefender Free je ok(kod mene nije položio ispit), ali Kaspersky je znanto bolji ili uglađeniji program bez ikakve dileme.Kaj se tiče žutanjak, ja ga koristim več nekoliko mjeseci i realno niti ga ne osjetim da radi u pozadini.Pogledaj pod Moj PC, pa vidi kakav procesor niti malo ne opterečuje upravo suprotno.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/sigurnosni-softver/ultimativna-antivirus-tema-po/12723.aspx?page=1589&jumpto=6084175&sort=asc&view=flat

 

https://youtu.be/yTxZSG9NyeM

Marko :D kaže...

A što fali, ne znam, Windows Defenderu?

 Ne fali mu ništa,taman idealan da pobrisat i zaboravit na njega pa nema frke.

djigibao uto 28.7.2020 20:26

...ako ste zainteresirani nudi se jako lagan antivirusni program Webroot SecureAnywhere AntiVirus for Gamers besplatno na preko 800 dana

 Jako lagan po OS:

 Mozete ga skinuti sa ovog linka sasvim legalno (KLIK) samo skinete i instalirate, sve se automatski aktivira.

Imate raznih postavki i sve se obavlja u cloud-u pa je stoga i jako lagan.

 

BlackMoon uto 28.7.2020 21:38

Kad sam vidio tekst na ćirilici i ruski jezik, naježio sam se. Nemam ništa protiv Rusa i ćirilice, ali sam prvo pomislio što sve ovaj komad softvera krije u sebi? Ili se možda varam?

Marko :D uto 28.7.2020 22:09

To je samo ruska stranica koja se bavi sigurnosnim softverom. Često znaju imati nekakve besplatne licence i produžene triale.

 

Što se Webroota tiče, radi se o američkoj kompaniji.

djigibao uto 28.7.2020 22:27
BlackMoon kaže...
Kad sam vidio tekst na ćirilici i ruski jezik, naježio sam se. Nemam ništa protiv Rusa i ćirilice, ali sam prvo pomislio što sve ovaj komad softvera krije u sebi? Ili se možda varam?

 

rambox uto 28.7.2020 23:53
djigibao kaže...

...ako ste zainteresirani nudi se jako lagan antivirusni program Webroot SecureAnywhere AntiVirus for Gamers besplatno na preko 800 dana

 Jako lagan po OS:

 Mozete ga skinuti sa ovog linka sasvim legalno (KLIK) samo skinete i instalirate, sve se automatski aktivira.

Imate raznih postavki i sve se obavlja u cloud-u pa je stoga i jako lagan.

 

Možda je i lagan ali memorija je danas najmanji problem, toga obično imaš i viška.

 

Ako se radi o identičnom Webroot programu, a kolko ja vidim da to je isti program eto tebe u Remetincu.

 

https://youtu.be/aUkekd1W-4s

 

 

X-Fi sri 29.7.2020 05:55
rambox kaže...
X-Fi kaže...

Ukratko:

Bit Defender nakon podužeg testiranja ode u zaborav! Polaminutni zastoji na običnom "rename" ili copy fajla na SSD-u su neoprostivi. Poslje njega je testirana "nova" Avira. Užas!! Al,ajd ne bud lijen, pa nakon deinstaliranja avirinog bloatwarea i podešavanja modula(treba SAMO realtime zaštita i NIŠTA više!), radi fino i gotovo bez opterećenja,pa i dalje vrijedi kao jedna od najlakših zaštita glede papanja resursa! MEĐUTIM, nemogućnost utjecaja na postavke gašenja quick-skena u skeđuleru je neoprostiva!! Na avirinom forumu se izgovaraju da taj fićer moraju koristiti SVI korisnici; i plaćene i free avire, jer s time kao štite korisnike(njubare) od eventualne štete nastale nestručnim rukovanjem. U prijevodu: -prodali se! Šteta,al ode i avira u koš. Za sada stoji Kaspersky Free koji je s obzirom na reputaciju, ugodno iznenadio što se tiće korištenja resursa. Riječ je dakako o ne-europskoj verziji i ostat će do daljnjeg,ako se nešto u međuvremenu ne pokvari ili izađe bolje kod konkurencije ;)

Misliš Kaspersky Security Cloud Free, da to je defnitivno najbolje Free rješenje.

 

....

A što fali, ne znam, Windows Defenderu?

 Ne fali mu ništa,taman idealan da pobrisat i zaboravit na njega pa nema frke.

 Nije Cloud Free, nego SAMO Kaspersky Free!
Ne bih europsku verziju, hvala.

Marko :D sri 29.7.2020 08:47
rambox kaže...
djigibao kaže...

...ako ste zainteresirani nudi se jako lagan antivirusni program Webroot SecureAnywhere AntiVirus for Gamers besplatno na preko 800 dana

 Jako lagan po OS:

 Mozete ga skinuti sa ovog linka sasvim legalno (KLIK) samo skinete i instalirate, sve se automatski aktivira.

Imate raznih postavki i sve se obavlja u cloud-u pa je stoga i jako lagan.

 

Možda je i lagan ali memorija je danas najmanji problem, toga obično imaš i viška.

 

Ako se radi o identičnom Webroot programu, a kolko ja vidim da to je isti program eto tebe u Remetincu.

 

https://youtu.be/aUkekd1W-4s

 

 

Webroot se baš i ne viđa često na antivirusnim testovima. Zadnji puta na AV Testu je testiran 2019. godine, a prije toga 2013. Tada baš i nije ostvario najbolji rezultat u kategoriji zaštite.

 

➡ https://www.av-test.org/en/antivirus/home-windows/manufacturer/webroot/

X-Fi kaže...
rambox kaže...
X-Fi kaže...

Ukratko:

Bit Defender nakon podužeg testiranja ode u zaborav! Polaminutni zastoji na običnom "rename" ili copy fajla na SSD-u su neoprostivi. Poslje njega je testirana "nova" Avira. Užas!! Al,ajd ne bud lijen, pa nakon deinstaliranja avirinog bloatwarea i podešavanja modula(treba SAMO realtime zaštita i NIŠTA više!), radi fino i gotovo bez opterećenja,pa i dalje vrijedi kao jedna od najlakših zaštita glede papanja resursa! MEĐUTIM, nemogućnost utjecaja na postavke gašenja quick-skena u skeđuleru je neoprostiva!! Na avirinom forumu se izgovaraju da taj fićer moraju koristiti SVI korisnici; i plaćene i free avire, jer s time kao štite korisnike(njubare) od eventualne štete nastale nestručnim rukovanjem. U prijevodu: -prodali se! Šteta,al ode i avira u koš. Za sada stoji Kaspersky Free koji je s obzirom na reputaciju, ugodno iznenadio što se tiće korištenja resursa. Riječ je dakako o ne-europskoj verziji i ostat će do daljnjeg,ako se nešto u međuvremenu ne pokvari ili izađe bolje kod konkurencije ;)

Misliš Kaspersky Security Cloud Free, da to je defnitivno najbolje Free rješenje.

 

....

A što fali, ne znam, Windows Defenderu?

 Ne fali mu ništa,taman idealan da pobrisat i zaboravit na njega pa nema frke.

 Nije Cloud Free, nego SAMO Kaspersky Free!
Ne bih europsku verziju, hvala.

Zašto? EU verzija je prilagođena EU tržištu. Konkretno, zbog GDPR-a ne smiju prikupljati o obrađivati neke podatke koji bi vjerovatno prikupljali u normalnoj veziji.