Samsung

Samsung Galaxy S20 FE

buger98 pet 7.5.2021 23:19

Evo koliko vidim nema teme za ovaj uredaj, pa cu kao vlasnik jednog otvoriti temu te napisati ukratko svoja iskustva i misljenje (2 mjeseca koristenja). Te bih zamolio ostale koji koriste isti da mi pomognu dijagnosticirati problem koji imam (na samom kraju posta! )

 

Performanse:

- odlican za prosjecnog korisnika (chrome, drive, twitter, youtube, gmail, skype...) sve vrti glatko, bas onako kako treba!

- uredaj se dosta zagrijava na velikim naporima (npr pri azuirranju sustava itd...) sto zna uzrokovati iskljucivanje 120hz odnosno prebacivanje na 60hz,

nisam uspio naci sluzbeni podatak od samsunga ali definitno se vidi razlika u radu. 

 

Zaslon:

- 120hz, ali usrane rezolucije, slika nije bas nesto ostra. Prosjecan korisnik nece primjetiti ali ako ste neko ko ima oko za detalje sigurno ce te primjetiti. 

Iako ce te mu to oprostiti ukoliko ste presli sa 60hz androida... jer je stvarno druga dimenzija

 

Baterija:

za nekoga kome je mobitel u ruci malo cesce tokom dana baterija ce biti problem. Iako nije tako strasno kao sto se spominje na recenzijama.

Preko radnih dana (dok mobitel ne koristim 8 sati) nakon 14 sati uspijem leci u krevet sa nekih 40tak % baterije. Za prosjecnog korisnika sasvim ok!

 

Sustav:

- cini mi se da ima manje vise sve funkcije kao samsung flagship

- ima zastajkivanja, neke glupe bugove  (nadam se da ce biti popravljeno u iducim updateima sustava) 

 

Kamera:

- ne koristim pro pa ne mogu komentirati, slike na ovom photo nacinu (mode za nas tumaste) poprilicno dobre, videozapisi isto odlicni u odlicnim rezolucijama.

 

Prednosti:

 

- 120hz refresh rate (zbilja glatke animacije kroz sustav te same aplikacije, melem za oci ukoliko prelazite sa 60hz androida)

 

Nedostaci:

 

- sustav nije bas optimiziran i ugladen, vidi se da je napravljen preko k... 

- baterija ukoliko vam je mobitel primarna stvar te nemate mogucnost ga puniti malo malo..

- nema senzor svjetlosti pa automatsko podesavanje svjetline zaslona ce koristiti prednju kameru sto ce vam posisati bateriju

(moze se prebaciti na rucno podesavanje pa se problem izbjegne)

 

Da li ga preporucam nekome? Definitvno ne, jedan Xiaomi Redmi Note 9 Pro je puno bolja opcija za puno manje love.

Ukoliko patite od 120hz zaslona, skupite jos koju kunu pa kupite jedan od flagshipa.

 

S20 FE 4G je jeftnija verzija flagshipa na kojoj ni ovi iz Samsunga nisu skontali sta su zapravo htjeli postici. 

Jedan veliki minus za Samsung, a veliki plus za Huawei (sa kojeg sam presao... puno bolje optimiziran sustav)

 

 

Problem koji imam i za koji trebam pomoc je sljedeci:

ukoliko mi je u postavkama aktivan always on display, prilikom brzog zakljucavanja i otkljucavanja mobitel mi zasteka (totalno, mogu ga jedino restartirati - tipka za stisavanje tona + za otkljucavanje -> 3 sekunde)

 

Kako stvoriti bug:

 

Potrebno je zakljucati zaslon sa tipkom za zakljucavanje te odmah iste sekunde netom prije prikazivanja AOD-a pritisniti tipku za otkljucavanje. -> mora se bas pogoditi trenutak kad se pocne paliti AOD,  kroz normalno koristenje uredaja se ne desi bas lako... meni barem 1-2 dnevno...

 

Molim nekoga tko je vlasnik da proba napraviti ovo pa da mi lupi feedback hoce li mu isti problem nastati, ili ako je netko vec ovo dozivio da napise dolje. Hvalaa!

 

 

 

 

 

gnomisa uto 24.8.2021 14:47

Ja nabavio Samsung S20FE G780G (4G, snapdragon) i problema gore opisanih nema. Mob je zver i vjerojatno naisplativiji i najbolji samsung koji se može kupiti odn. naručiti kod nas jer je ostatak ekipe Exynos (izuzev Samsunga S20FE 5G). Nisam skužio probleme sa uglađenosti ali moj mob ima zadnji updejt i snapdragon proc tako da...a i pogasio sam debilne animacije te ugasio samsung bloatware (par appova koje ne koristim). Automatsku svjetlinu ne koristim niti na jednom mobu jer mi je to bezveze tako da sam namještam. Autonomiju baterije još nisam isprobao jer mi je mob tek stigao ali snapdragon verzija navodno drži bar trećinu duže (tako pišu na forumima). Meni će i još duže jer preko noći ionako uvijek palim airplane mode. Za mob sam morao uložiti još 400ak kuna na kvalitetnu masku (Ringke), originalni superbrzi punjač od 25W i originalni adapter za slušalice (typeC na 3.5mm). Sami mob me koštao 3950kn.

gnomisa sri 25.8.2021 21:59
djhuby kaže...

Super.. Gdje ima snapdragon verzija?

 Bila je u Protisu i Tia mobitelima za tih cca 4tkn. Ali sad neznam jer raspoloživo. Zovi i pitaj. Bitna je ta oznaka G780G, to je snapdragon verzija. G780F je Exynos verzija.

Alex Mercer uto 26.10.2021 11:11
gnomisa kaže...

Ja nabavio Samsung S20FE G780G (4G, snapdragon) i problema gore opisanih nema. Mob je zver i vjerojatno naisplativiji i najbolji samsung koji se može kupiti odn. naručiti kod nas jer je ostatak ekipe Exynos (izuzev Samsunga S20FE 5G). Nisam skužio probleme sa uglađenosti ali moj mob ima zadnji updejt i snapdragon proc tako da...a i pogasio sam debilne animacije te ugasio samsung bloatware (par appova koje ne koristim). Automatsku svjetlinu ne koristim niti na jednom mobu jer mi je to bezveze tako da sam namještam. Autonomiju baterije još nisam isprobao jer mi je mob tek stigao ali snapdragon verzija navodno drži bar trećinu duže (tako pišu na forumima). Meni će i još duže jer preko noći ionako uvijek palim airplane mode. Za mob sam morao uložiti još 400ak kuna na kvalitetnu masku (Ringke), originalni superbrzi punjač od 25W i originalni adapter za slušalice (typeC na 3.5mm). Sami mob me koštao 3950kn.

 Vidim da je kolega iznad razočaran ekranom pa me zanima kakvo je tvoje iskustvo? Trenutno imam s8 (5.8", 1440p) pa se bojim da mi ekran ne bi bio prevelik skok unatrag.

nikonja uto 26.10.2021 20:56

Meni ga žena ima i nije mi jasno gdje itko iza FHD rezolucije na tako malom ekranu može vidjeti iskreno ikakvu razliku. Sam ekran na S20FE ima 407ppi dok fhd monitor od evo 27" ima cijelih 82ppi (na 24" ima ludih 92ppi) ali možemo otič i dalje na pa 27" monitoru u 4k rezoluciji gledate cijelih 157 što je skoro tri puta manje nego ima S20FE !

Ukratko ja imam S10 koji ima 550ppi i ja iskreno nisam vidio bitnu razliku ako gledaš sa cca 20-30 cm udaljenosti

 

Ja mu iskreno nisam našao mana za te pare, da naravno da nema sve pizdancije koje ima skuplji brat ali razlika u cijeni je prevelika da bi se netko brinuo što nema par senzora koji su bitni vrlo rijetkim.

 

Kinezi mene iskreno nisu još uvijek oduševili, da na papiru sve to izgleda super ali.... neznam možda sam se previše navukao na korejce, ili imam neki pristran odnos prema Kineskoj tehnologiji, a isto tako me j... kad svako malo pročitaš kako Kineska vlada uvjetuje svim kineskim proizvođačima telefona da im ostave otvoren backdor, plus kako svako malo nađu tvornički instalirane programčiće... Da, znam da je privatnost danas iluzija, ali više me straši što kinezi niti ne pokušavaju sakrit šta sve izvode - a pitanje je koliko je još drugi stvarih koje nisu niti spomenuli još...

 

Uglavnom, da se vratim na temu, za te pare definitivno odličan telefon i ga mogu mirne volje preporučit svima, ali ako vas i boli peta za moje mišljenje imate tisuće testova po internetu pa se uvjerite...

Marcek555 uto 26.10.2021 23:04

Ja sam ga imao prije nekoliko mjeseci, onu verziju sta se grije. Znalo mi je dolazit upozorenje prilikom duzeg videopoziva.

 

Otisak prsta stalno stekao, znao se zamrznuti puno puta, izgleda da sam naletio na k***

 

Ukratko drago mi je da sam ga uspio rjesit

gnomisa uto 9.11.2021 13:10
Alex Mercer kaže...
gnomisa kaže...

Ja nabavio Samsung S20FE G780G (4G, snapdragon) i problema gore opisanih nema. Mob je zver i vjerojatno naisplativiji i najbolji samsung koji se može kupiti odn. naručiti kod nas jer je ostatak ekipe Exynos (izuzev Samsunga S20FE 5G). Nisam skužio probleme sa uglađenosti ali moj mob ima zadnji updejt i snapdragon proc tako da...a i pogasio sam debilne animacije te ugasio samsung bloatware (par appova koje ne koristim). Automatsku svjetlinu ne koristim niti na jednom mobu jer mi je to bezveze tako da sam namještam. Autonomiju baterije još nisam isprobao jer mi je mob tek stigao ali snapdragon verzija navodno drži bar trećinu duže (tako pišu na forumima). Meni će i još duže jer preko noći ionako uvijek palim airplane mode. Za mob sam morao uložiti još 400ak kuna na kvalitetnu masku (Ringke), originalni superbrzi punjač od 25W i originalni adapter za slušalice (typeC na 3.5mm). Sami mob me koštao 3950kn.

 Vidim da je kolega iznad razočaran ekranom pa me zanima kakvo je tvoje iskustvo? Trenutno imam s8 (5.8", 1440p) pa se bojim da mi ekran ne bi bio prevelik skok unatrag.

 Svakakve gluposti možeš pročitati pa tako i tu njegovu. 1080p je standard kod mobitela danas i nikako slika nije neoštra ili bez detalja. Pa do nedavno smo kupovali 40" 1080p televizore, a mobitel je oko 6". Ekran je standardno odličan samsungov AMOLED.

 

Marcek555 kaže...

Na exynos da

 Mali detalj koji si izostavio jel? Exynos i Sanpdragon verzije S20FE nisu isti mobiteli. A i za taj Exynos ljudi malo pretjeruju da je tako loš....jedino je istina da mu baterija baš ne traje.....

Alex Mercer uto 9.11.2021 23:21

Možeš li mi još reći ima li kod tvog modela tzv. color shift/distorzija kad se gleda pod kutem? Ja vidim crvenkaste nijanse na oko 30°, a onda i zelenkasto nakon 60°. To nije nešto što bih inače primijetio i što bi mi smetalo, ali na starom s9 su mi kutevi gledanja bili savršeni, čak i kad je blizu 90°.

gnomisa sri 10.11.2021 17:26
Alex Mercer kaže...

Možeš li mi još reći ima li kod tvog modela tzv. color shift/distorzija kad se gleda pod kutem? Ja vidim crvenkaste nijanse na oko 30°, a onda i zelenkasto nakon 60°. To nije nešto što bih inače primijetio i što bi mi smetalo, ali na starom s9 su mi kutevi gledanja bili savršeni, čak i kad je blizu 90°.

 Ne primjećujem tako nešto a imam odličan vid. Ali provjeri na netu jel to masovna pojava. Ja nisam čuo.

ocean77 pet 17.12.2021 08:37
adislic kaže...
Da dignem temu. Pitanje za ove koji već imaju S20 FE SD, šta bi prije uzeli s ove vremenske distance, njega ili Xiaomi 11T Pro?

 

 

Sve zavisi, FE ima tele kameru koja je nekima bitna a nekima ne.

Ja sam imao SD S20FE i jako mi se svidio taj mob.

Sada sam na Mi11i koji je tu negdje sa Mi11T PRO...ako ostavim po strani to da nema tele kameru, meni je Mi11i bolji sto se ekrana tice, svjetliji je, cijeli mob je responzivniji (kombinacija 120 hz i Snapdragona 888)...niti jedan nije imao bugove...

Ja prodajem jako povoljno svoj Mi11i pa ako te zanima vise javi se na PM.

R36 pet 17.12.2021 09:05
adislic kaže...
Da dignem temu. Pitanje za ove koji već imaju S20 FE SD, šta bi prije uzeli s ove vremenske distance, njega ili Xiaomi 11T Pro?

S20FE je imao masovno problema s pregrijavanjem...tako da bolje Xiaomi.

ocean77 pet 17.12.2021 09:11
R36 kaže...
adislic kaže...
Da dignem temu. Pitanje za ove koji već imaju S20 FE SD, šta bi prije uzeli s ove vremenske distance, njega ili Xiaomi 11T Pro?

S20FE je imao masovno problema s pregrijavanjem...tako da bolje Xiaomi.

 

 

Moj SD S20FE se nije grijao nista posebno u manje zahtjevnim situacijama (igre ne igram), a bome se ne grije ni S888 u Xiaomiu...iako neki pisu da im se grije...ne koristimo mob svi na isti nacin...meni je S888 konstantno hladan.

S865 koji sam imao u Mi10 PRO mi se vise grijao....njega sam imao u ljeto pa je i do toga vjerojatno.

R36 pet 17.12.2021 09:35
ocean77 kaže...
R36 kaže...
adislic kaže...
Da dignem temu. Pitanje za ove koji već imaju S20 FE SD, šta bi prije uzeli s ove vremenske distance, njega ili Xiaomi 11T Pro?

S20FE je imao masovno problema s pregrijavanjem...tako da bolje Xiaomi.

 

 

Moj SD S20FE se nije grijao nista posebno u manje zahtjevnim situacijama (igre ne igram), a bome se ne grije ni S888 u Xiaomiu...iako neki pisu da im se grije...ne koristimo mob svi na isti nacin...meni je S888 konstantno hladan.

S865 koji sam imao u Mi10 PRO mi se vise grijao....njega sam imao u ljeto pa je i do toga vjerojatno.

888 je ok...

 

Ali sa S20FE ljudi nisu bili zadovoljni. Kada se grijao grijao se na banalnim stvarima - radi kamera, email i sl..

 

Zato sam mu i rekao - rađe Xiaomi....

Dud pet 17.12.2021 09:53

Ne znam jeste li svjesni da nije isto S20FE sa exynosom i S20FE sa snapdragonom (SD) jer obični S20FE se grije znam to iz prve ruke, a S20FE sa SD ne znam jer ga nemam niti sam ga imao priliku koristiti. Ali samo to hoću reči da to nisu isti mobiteli iznutra pa da ne bi bilo zabune.

gnomisa sri 29.12.2021 10:51
Dud kaže...

Ne znam jeste li svjesni da nije isto S20FE sa exynosom i S20FE sa snapdragonom (SD) jer obični S20FE se grije znam to iz prve ruke, a S20FE sa SD ne znam jer ga nemam niti sam ga imao priliku koristiti. Ali samo to hoću reči da to nisu isti mobiteli iznutra pa da ne bi bilo zabune.

 Naravno da nisu svjesni, samo prepisuju s neta. Snapdragon verzija se uopće ne grije, ne throttla i baterija joj značajno dulje drži. Tog imam ja. BTW ni exynos kod frenda se ne grije nešto posebno jako.

 

 

zabranjeniples sri 29.12.2021 11:29

Čak ni u Exynosu zagrijavanje nije toliki problem, osim ako igrate igre.

Najveći problem Exynos verzije je autonomija.

Snapdragon verzija ovog telefona je pun pogodak.

 

Moj ti je savjet da se ne misliš i uzmeš SD verziju ovog telefona, a Exynos svakako zaobiđi.

Osobno sam isto trenutno na S20FE i telefon mi je pravo osvježenje nakon tragikomičnog Xiaomia.

gnomisa sri 29.12.2021 17:23
zabranjeniples kaže...

Čak ni u Exynosu zagrijavanje nije toliki problem, osim ako igrate igre.

Najveći problem Exynos verzije je autonomija.

Snapdragon verzija ovog telefona je pun pogodak.

 

Moj ti je savjet da se ne misliš i uzmeš SD verziju ovog telefona, a Exynos svakako zaobiđi.

Osobno sam isto trenutno na S20FE i telefon mi je pravo osvježenje nakon tragikomičnog Xiaomia.

Ja snapdragon verziji još ne mogu naći manu a promijenio sam brdo telefona od samsunga, xiaomija, huaweija do oneplusa (sve više manje flagshipovi). Ima odličnu kameru, vrlo dobar proc koji će sve vrtjeti bez problema i to bez jakog grijanja (snap 888 je imao nekih problema u početku), ekran je samsungov amoled 120hz HDR+ kud ćeš bolje (ravan), baterija je vrlo solidna (na exynos verziji je lošija dosta), 25W punjenje je dovoljno brzo, odlični su i stereo zvučnici, 6GB RAMa dosta itd. itd...i tu je i Samsungov ONe UI koji je jako dobar. Npr. MIUI me živcirao do boli, uvijek je bilo odvrtno iritantnih bugova koje kinezi nikad nisu rješavali, kamere mediokritetne (opet radi softvera najviše) itd.

zabranjeniples sri 29.12.2021 18:14
gnomisa kaže...

O Exynosu nemam nikako dobro mišljenje, pogotovo ako ga uspoređujem sa Kirinom ili Snapdragonom i ako gledamo optimiziranost u cjelini.

Zagrijavanje i autonomija (recimo da je osjetno lošija od Xiaomia i Huaweia) nikako nisu jača strana S20 serije sa Exynosom.

Iako kažem, po pitanju zagrijavanja su stvari uglavnom riješili kroz ažuriranja (barem kad je ovaj model u pitanju), osim ako se ne radi o nekakvim baš zahtjevnim stvarima, tipa igranju igara i sl. 

Po pitanju softvera, osobno na S20FE nemam zamjerki, a Snapdragon verziju ovog telefona osobno smatram izrazito dobrom kupovinom.

 

Meni osobno Oxygen najviše leži kad je softver u pitanju, ali recimo da je to ona ''100 ljudi, 100 ćudi''.

 

Huawei mi je u cjelini najviše prirastao srcu, šteta je jedino što su izgubili official GMS.

Gledam sad baš opet nabavit jednog, vjerovatno P40 PRO, čisto da vidim kako stvari sad funkcioniraju.

Ona prva ozbiljnija varijanta (ona što je bila postavljena od strane Mislava na njegovom kanalu) mi nije baš funkcionirala kako spada (nije mi sve što koristim radilo kako spada).

 

Xiaomi ne želim previše komentirat u ovoj temi, svoje mišljenje sam već rekao.

Uostalom, postoje i drugi forumi/portali (gsm, benchmark,pc ekspert.....), pa se lako provjeri kakva su iskustva s kakvom kompanijom u globalu.

Chriss sri 29.12.2021 22:39

Čisto da se netko ne zezne pri kupovini...

 

Postoje 3 verzije zapravo, Exynos 4g, Snapdragon 5g i od nedavno Snapdragon 4g kojeg sam i sam naručio iz Dojčlanda, tu verziju ima i edigital.

 

4g verziju Snapdragona su izbacili radi nedostatka čipova u ovom korona cirkusu.

zabranjeniples čet 30.12.2021 10:35
thebatman kaže.

Ima, ali dosta manje nego 4G verzije, jer ga nema po službenim kanalima.

U prijevodu, official Samsung ga nema, teleoperateri ga nemaju, jedino ga na pojedinim shopovima možeš nać.

Iz tog razloga je i na njuškalu teže nać njega, nego ove 4G varijante.

gnomisa čet 30.12.2021 13:05

Da, i ja imam Snapdragon 4G varijantu. I dobro da je ima jer je 5G varijanta skuplja od 4g verzije. A exynos verzija jeftinija od obje. Iako bi ju trebalo u smeće baciti a ne na policu trgovine. A najgore od svega je kaj je cijela S20 serija (kao top serija, jel) kod nas na exynosu.

 

BTW, sad izlazi i S21FE i ni po čemu nije značajnije bolji. Malo brži proc, ista kamera itd. To sad uspoređujem snapdragon verzije.

Chriss uto 11.1.2022 16:19

Ja sam imao sreće, na mediamarktu za BF uzeo za 389eur...

 

Sad je sve to skočilo...

 

Iako, ima talijanskih stranica koje prodaju za 370-380eur pa ako se nekom da zezati, može preko posrednika u Italiji naručiti...

 

Ja sam neki dan naručio svojima 3x Samsung A52 4g po 250eur i posrednik je rekao da je to sve skupa 40eur da meni pošalje...

 

Sad ćemo vidjeti oće sve to glatko proći kao i sa mailboxde-om :)