Samogradnja - općenito

Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

in_rust_we_trust uto 12.5.2020 00:28

S obzirom da nitko nije pisao da se igrao s tako necim evo moje iskustvo. Skinut chip s maticne, zalemio i pospajao s Raspbery Pi2

koristio sam flashrom za ispis, HEX editor za izmjenu BIN datoteke i opet upisao preko flashroma i sve radi.

najtezi dio je skinut chip i zalemiti sve nozice. 🤘🏽

 

 

in_rust_we_trust uto 12.5.2020 16:04

To je opet 5 dolara vise nego je potroseno na ovo 😄

raspberry sam imao, zicu i lem isto tako pa je ovo besplatna opcija

iako najlakse je sa weba naruciti novo Eeprom tj bios za taj laptop od 10 dolara i zalemiti ali DIY je ipak zanimljiviji 

someone_2 pon 13.7.2020 14:06

Pozdrav svima,

 

u potrazi sam za osobom koja se dosta razumije u GPIO (Raspberry Pi Zero) i elektrotehniku.

 

Svrha projekta je:

Postoji semafor koji je priključen na određeni stroj, te ovisno o stanju stroja (zeleno=stroj radi; žuto=upozorenje stroja; crveno=stroj ne radi) bi trebalo spojiti na raspberry pi pinove (input bi dobivali preko žice), tako da imamo status stroja te bi se putem API-a slao na web stranicu ili u određeni sustav koji bi zaprimao input (npr. stroj ne radi - osoba dobije e-mail).

 

 

Da li je možda netko slično napravio ili da me uputi na konkretan example?

 

Hvala unaprijed!

Buhaha sri 5.8.2020 10:39
striko kaže...

Pozz svima.

Imam pitanjce vezano uz RPi.

 

Dobio sam ovaj set - Raspberry Pi 4 B 4GB+ Starter Set

 

https://www.chipoteka.hr/artikl/147713/raspberry-pi-4-b-4gb-starter-set-8203100015

 

Što mogu učiniti sa time, osim pokušaja nekih hobističkih projekata.

E, da, nikakav media server me ne zanima, imam zappiti u te svrhe 

 

Ima li neko centralno mjesto vezano uz RP4, da se tamo pokušam zainteresirati?

 Evo tu imaš free skinuti časopis, tu si pogledaj malo https://magpi.raspberrypi.org/issues

Keops čet 29.10.2020 14:28

Pozdrav ekipa,

 

Uletavam ko padobranac, ali zanima me jedna stvar. Imam TV doma koji nije smart i na njemu gledam serije i filmove preko USB sticka, međutim ne podržava mi sve formate, a konvertiranje je izuzetno zamorno i dugotrajno pa radije odustanem i pogledam na laptopu. 

Volio bih naći rješenje za to, a usput da mogu zavritit i YT na istom TV-u. Čuo sam da je raspberry pi dobra opcija da glupi TV postane pametni. Zanima me koliko novčića bi morao dati za takav jedan uređaj da to sve funkcionira? Koliko nisko mogu ići s budgetom, tipa mogu li koristiti Raspberry Pi Zero W za tako nešto i koliko će štekati?

CyberDemonVZ čet 29.10.2020 17:48
Keops kaže...

Pozdrav ekipa,

 

Uletavam ko padobranac, ali zanima me jedna stvar. Imam TV doma koji nije smart i na njemu gledam serije i filmove preko USB sticka, međutim ne podržava mi sve formate, a konvertiranje je izuzetno zamorno i dugotrajno pa radije odustanem i pogledam na laptopu. 

Volio bih naći rješenje za to, a usput da mogu zavritit i YT na istom TV-u. Čuo sam da je raspberry pi dobra opcija da glupi TV postane pametni. Zanima me koliko novčića bi morao dati za takav jedan uređaj da to sve funkcionira? Koliko nisko mogu ići s budgetom, tipa mogu li koristiti Raspberry Pi Zero W za tako nešto i koliko će štekati?

 Mislim da bi ti nešto ovakvo bilo mnogo bolje:

https://www.nabava.net/media-playeri/xiaomi-mi-tv-box-s-cijena-android-usb-hdmi-114419111

 

Pogledaj pokoji test na youtubeu dal radi sve što želiš.

Keops pet 30.10.2020 10:53

Hvala na odgovoru, ali puno mi je to šoldi za ovo jeftino rješenje koje tražim jer je TV isto jeftin pa mi se ne isplati ulagati puno u projektić. Ako bih išao na tu opciju kupnje Xiaomija, onda mogu dodati još 1000 kn pa kupiti novi TV.

Ivan_hacker pet 30.10.2020 12:51

Samo racunaj da uz pi zero treba i:

  • -memorijska kartica
  • -strujno napajanje
  • -adapter mini-hdmi na hdmi
  • -barem adapter micro usb na klasicni zenski usb A(vrlo vjerovatno i usb hub sa vlastitim napajanjem radi spajanja vise uredjaja)
  • -neka varijanta kucista

 

Kada to sve stavis na papir vec si na pola puta do mi boxa.

Kodi bi trebao raditi sa multimedijom iz lokalnih izvora cak i na tako slabom hardveru. Za mene osobno youtube je bio deal breaker - postoji kodi plugin ali je nezgrapan te ono najvaznije ne podrzava casting s mobitela. Ne pokusavam nikoga odgovoriti od raspberrya ali stvarnost je da moj skuplja prasinu vec dugo vremena jer jednostavno postoji puno boljih opcija za konzumiranje multimedije

CyberDemonVZ pet 30.10.2020 16:48
Keops kaže...

Hvala na odgovoru, ali puno mi je to šoldi za ovo jeftino rješenje koje tražim jer je TV isto jeftin pa mi se ne isplati ulagati puno u projektić. Ako bih išao na tu opciju kupnje Xiaomija, onda mogu dodati još 1000 kn pa kupiti novi TV.

 Rabljeni?

Stariji model?

Keops ned 1.11.2020 19:57

Hvala svima na odgovorima. Izgleda da raspberry pi ipak nije najbolje riješenje, nego neki gotovi TV box. Ili ću naći nešto jeftino, tipa iz kine, ili ostajem bez opcija dok ne uštedim za novi TV.

Dr. Zoidberg ned 1.11.2020 21:04
Ivan_hacker kaže...

 

Kodi bi trebao raditi sa multimedijom iz lokalnih izvora cak i na tako slabom hardveru. Za mene osobno youtube je bio deal breaker - postoji kodi plugin ali je nezgrapan te ono najvaznije ne podrzava casting s mobitela. Ne pokusavam nikoga odgovoriti od raspberrya ali stvarnost je da moj skuplja prasinu vec dugo vremena jer jednostavno postoji puno boljih opcija za konzumiranje multimedije

 Ja sam uposlio jedan rpi kao kodi player (libreelec) i radi kulturno. Ali da, youtube plugin je nezgrapan, ali casting možeš dobiti ako uz taj plugin instaliraš i tubecast plugin (i taj zna biti malo mušićav).

tintin pet 4.12.2020 09:52

Imam pi3 viška i ideju kako ga iskoristiti jedino ne znam kako to izvesti.
Želio bi ga preko BT spojiti sa hifiem i sa pia stremati muziku preko BTa, a posebno YouTube (bez videa), a da mogu android mobitelom uključiti/isključiti BT i odabrati što da svira (lokalno ili YouTube).

leobugi pet 4.12.2020 10:22
tintin kaže...
Imam pi3 viška i ideju kako ga iskoristiti jedino ne znam kako to izvesti.
Želio bi ga preko BT spojiti sa hifiem i sa pia stremati muziku preko BTa, a posebno YouTube (bez videa), a da mogu android mobitelom uključiti/isključiti BT i odabrati što da svira (lokalno ili YouTube).

 VNC server na pi i Viewer na android za kontrolu, za bluetooth ovisi koja je verzija pi-ja..

leobugi pet 4.12.2020 12:52
tintin kaže...

Pi je prva trojka (pi 3 model B) a instalirani PiOS je bez desktopa pa ako može prijedlog za neku takvu varijantu, a ako nema onda ide instalacija desktopa + vnc + viewer na mob

 Pogledaj si još Pi MusicBox i MPD, iskreno nisam koristio pi kao player za glazbu pa će netko od kolega znati više.

koji-lik pon 15.2.2021 09:56

Je li tko forwardirao portove za open media vault? Stavio sam DuckDNS na njega i mogu pingati adresu preko weba, ali mi ne prolaz nešto. Probao sam forwardirati više portova uključujući i 80 ali mi ne prolazi ništa. Imam od optime neki router pa razmišljam možda je do njega?

ihush pon 15.2.2021 10:05
koji-lik kaže...

Je li tko forwardirao portove za open media vault? Stavio sam DuckDNS na njega i mogu pingati adresu preko weba, ali mi ne prolaz nešto. Probao sam forwardirati više portova uključujući i 80 ali mi ne prolazi ništa. Imam od optime neki router pa razmišljam možda je do njega?

 -mora biti otvorena linija (modem-operater..), tek nakon tog uređaj-računalo..

-defaultno su portovi zatvoreni a kako otvoriti ovisi o operateru, nazoveš..

Krunoo7 pon 22.2.2021 00:19

Pozdrav,

 

planiram uzeti Raspberry 4 4GB verziju jer imam televizor i bežićnu tipkovincu/miš viška, htio bih ga koristiti za gledanje filmova/netflix/youtube i streamova (ko-šar-ka), možda neku PS1 emulaciju ubaciti, a ostatak vremena koristiti za pogonjenje Minecraft servera (višemanje vanilla, možda neki slabiji pluginovi) za do 20-ak ljudi. 

Hoće li biti dovoljno, treba li mi case i hladnjak ili je i ovo dovoljno, i ako netko ima iskustva, koliko je fluidan netflix/youtube?

Također, je li moguće da se napravi neki bot koji će svakih x vremena postat moju ip adresu u npr. discord jer nije statička?

 

Svakako ću sad ovaj semestar imat malo više vremena pa ću moći naštelati sve ako se da.

 

 

Hvala

ihush pon 22.2.2021 09:29

-zamišljeno možeš napraviti, relativno lako..

-wan adresa imaš raznih ddns servisa ili ako ti se s tim petlja možeš i sam, očitati-poslati .. no kamo ćeš poslati? sebi mail? ok a ostali? + praktičnost? tj daleko praktičnije je koristiti neki od postojećih servisa upravo zato.. daleko praktičnije, izmisliš neki naziv domene kao 'mojmaliserver.na.nekom.servisu.org' i koristiš, tj upravo tog problema ažuriranja-javljanja novog ip te ti servisi oslobađaju, free ali naravno svi žele da im ipak platiš pa kao najteži dio moraš svaki mjesec renewati tj kliknuti-logirati se na servis.. lakše-jednostavnije nego sam kemijati. Većuna modema-routera ima opciju ddnsa.. ili koristiš njihov soft koji radi potrebno, tj sve je to samo soft a razlika je u kojoj kutijici se nalazi time i jednostavnost, klik-next..

 

-ako možeš birati, radije uzmi s 8gb..