Montarinari uto 27.8.2019 09:54

Pozdrav svima!

 

Nakon što sam složio svoj komp od starog Sanyo pojačala, odlučio sam se baciti na dizajn kućišta koje bi bilo u duhu starih, vintage Hi-Fi komponenti.

 

Glavne stvari koje su bile bitne kod dizajna su: izgled, mogućnost ugradnje standardnih komponenti, hlađenje i tišina.

 

U ovo kućište stane bilo koja ATX ploča, do dvije grafičke kartice (do 310mm), 2x 3.5" HDD, 3x 2.5" HDD i bilo koje napajanje. Sve to može bilo tko ugraditi tko je ikada slagao komp, nema zavrzlama kao što sam ja imao sa svojim kompom.

Fronta sadrži prekidače i potenciometre za kontrolu ventilatora unutra, prekidač za paljenje, audio in i out, 2x USB, potenciometar glasnoće i dva displaya za očitavanje temperature procesora i kućišta.

 

Kako sa ovim namjeravam krenuti na Indiegogo, kako bih započeo proizvodnju, zanima me vaše mišljenje o ovdje prikazanom.

 

p.s. - kompletan prikaz unutrašnjosti čuvam za Indiegogo (sve je gotovo i provjereno), jer ovako i onako moram izrenderirati još dosta toga, što still-ova, što animacija.

p.s.s. - znam da je ovo nešto što neće zanimati mnoge i da ima jako limitiranu publiku ;)

Minneyar uto 27.8.2019 10:01

Mislim da je ideja odlicna i apsolutno podrzavam... pa cak bi si i kupio takvo nesto ako bi nekad financije dozvolile (pretpostavljam da ce bit jako skupo doduse). I vjerujem da je potencijalna publika za tako nesto veca nego sto mislis.

Montarinari uto 27.8.2019 10:09
Minneyar kaže...

Mislim da je ideja odlicna i apsolutno podrzavam... pa cak bi si i kupio takvo nesto ako bi nekad financije dozvolile (pretpostavljam da ce bit jako skupo doduse). I vjerujem da je potencijalna publika za tako nesto veca nego sto mislis.

 Još uvijek nisam išao u financije, jer želim prvo finiširati sve vezano uz rendove i samu prezentaciju za Indiegogo, ali definitivno neće biti jeftino...

Montarinari uto 27.8.2019 12:06
batly kaže...

Bilo bi fora u istom kućištu osmisliti i ugraditi kvalitetno pojačalo za:

audio

slušalice

mikrofon

i onda prodavati kao pc-hi-fi audio kućište

To bi bilo previše... nema mjesta jednostavno, a i ljudi koji bi ovo uzeli već imaju riješeno pojačalo i sve ostalo.

Ovo je namijenjeno Hi-Fi entuzijastima koji bi htjeli imati i komponentu koju mogu ubaciti u svoj sustav... da nemaju klasičnu kantu pod stolom.

spiderhr uto 27.8.2019 12:12
batly kaže...

Bilo bi fora u istom kućištu osmisliti i ugraditi kvalitetno pojačalo za:

audio

slušalice

mikrofon

i onda prodavati kao pc-hi-fi audio kućište

 A da... i tetu koja pleše na štangi...

Onda bi tek taj stroj koštao...

Santana uto 27.8.2019 12:32
Montarinari kaže...
batly kaže...

Bilo bi fora u istom kućištu osmisliti i ugraditi kvalitetno pojačalo za:

audio

slušalice

mikrofon

i onda prodavati kao pc-hi-fi audio kućište

To bi bilo previše... nema mjesta jednostavno, a i ljudi koji bi ovo uzeli već imaju riješeno pojačalo i sve ostalo.

Ovo je namijenjeno Hi-Fi entuzijastima koji bi htjeli imati i komponentu koju mogu ubaciti u svoj sustav... da nemaju klasičnu kantu pod stolom.

 Imas kakvu ideju o cijeni ?

 

Bio sam se zapalio za jedno kuciste (cryorig taku) no cijena od 3000kn me ohladila brzo

1500kn bi vec dao za takvo jedinstveno kuciste

Montarinari uto 27.8.2019 13:30
Santana kaže...
Montarinari kaže...
batly kaže...

Bilo bi fora u istom kućištu osmisliti i ugraditi kvalitetno pojačalo za:

audio

slušalice

mikrofon

i onda prodavati kao pc-hi-fi audio kućište

To bi bilo previše... nema mjesta jednostavno, a i ljudi koji bi ovo uzeli već imaju riješeno pojačalo i sve ostalo.

Ovo je namijenjeno Hi-Fi entuzijastima koji bi htjeli imati i komponentu koju mogu ubaciti u svoj sustav... da nemaju klasičnu kantu pod stolom.

 Imas kakvu ideju o cijeni ?

 

Bio sam se zapalio za jedno kuciste (cryorig taku) no cijena od 3000kn me ohladila brzo

1500kn bi vec dao za takvo jedinstveno kuciste

Stvarno još nisam krenuo sa tim računanjem, jer se još uvijek bavim rendanjem i završnim detaljima... ali mislim da će biti iznad 1500kn...

Montarinari sri 28.8.2019 20:00

Pozdrav svima!

 

Hvala vam svima na podršci koju ste mi dali tijekom dizajniranja mojeg Hi-Fi inspiriranog PC kućišta.

 

Sada kada je cijeli dizajn završen, kada je većina toga isprobana na mojem kućištu koje sam radio od starog Sanyo pojačala, došlo je vrijeme da se dizajn pretvori u pravu stvar, tj. da napravim ovo kućište!

 

Kako sam ipak samo solo dizajner bez ikakvog financijskog backupa da se u ovo upustim, potrebna mi je pomoć svakoga tko je u mogućnosti pomoći da se ovaj projekt i ostvari.

 

S obzirom da Indiegogo i Kickstarter nisu dostupni u lijepoj našoj, napravio sam kampanju na okpal.com, koji radi bez problema i ovdje.

 

U prilogu sam stavio slike kućišta iz svakog ugla, a na sva pitanja ću vrlo rado odgovoriti.

 

Hvala vam svima unaprijed,

 

https://www.okpal.com/vintage-hi-fi-computer-case/#/

Jakovp sri 28.8.2019 21:05

Koje su dimenzije kućišta (D Š V, volumen) i kakva je kompatibilnost? (GPU D Š V, cpu hladnjak visina, tipa napajanja i dužina, AIO/radijatori kompatibilnost).

 

I bar neka okvirna cijena, koji rang očekuješ?

 

Tko bi ti to proizvodio?

Montarinari čet 29.8.2019 07:02

Jutro!

 

Dimenzije su 425x420x160mm

 

Što se grafulji tiče, ograničene su jedino duljinom na 300mm, dok je CPU cooler visinom na 135mm. Napajanje stane bilo koje, nema ograničenja.

 

Što se tiče stavljanja AIO coolera i generalno vodenog hlađenja, nema mogućnosti za ugradnju istog. Hlađenje cijelog kućišta je zračno i za to su zadužena tri venta koji dolaze sa kućištem.

 

Cijena... 300-500 eura, ali to je stvarno gruba prognoza.

 

Što se proizvodnje tiče, veliku većinu toga bih sam radio, dok bi vanjske firme samo dobavljale komponente koje ne mogu sam izraditi. Želim imati maksimalnu kontrolu nad finalnim proizvodom, te osigurati maksimalnu kvalitetu.

Jakovp pet 30.8.2019 09:21
Montarinari kaže...

Jutro!

 

Dimenzije su 425x420x160mm

 

Što se grafulji tiče, ograničene su jedino duljinom na 300mm, dok je CPU cooler visinom na 135mm. Napajanje stane bilo koje, nema ograničenja.

 

Što se tiče stavljanja AIO coolera i generalno vodenog hlađenja, nema mogućnosti za ugradnju istog. Hlađenje cijelog kućišta je zračno i za to su zadužena tri venta koji dolaze sa kućištem.

 

Cijena... 300-500 eura, ali to je stvarno gruba prognoza.

 

Što se proizvodnje tiče, veliku većinu toga bih sam radio, dok bi vanjske firme samo dobavljale komponente koje ne mogu sam izraditi. Želim imati maksimalnu kontrolu nad finalnim proizvodom, te osigurati maksimalnu kvalitetu.

 

Super, hvala na odgovoru!

 

Znači stanu ovakve kartice (140mm visina plus koliko treba za pcie konektor, otprilike 25mm):

 

https://www.evga.com/products/product.aspx?pn=11G-P4-2487-KR

Montarinari pet 30.8.2019 09:38
Jakovp kaže...
Montarinari kaže...

Jutro!

 

Dimenzije su 425x420x160mm

 

Što se grafulji tiče, ograničene su jedino duljinom na 300mm, dok je CPU cooler visinom na 135mm. Napajanje stane bilo koje, nema ograničenja.

 

Što se tiče stavljanja AIO coolera i generalno vodenog hlađenja, nema mogućnosti za ugradnju istog. Hlađenje cijelog kućišta je zračno i za to su zadužena tri venta koji dolaze sa kućištem.

 

Cijena... 300-500 eura, ali to je stvarno gruba prognoza.

 

Što se proizvodnje tiče, veliku većinu toga bih sam radio, dok bi vanjske firme samo dobavljale komponente koje ne mogu sam izraditi. Želim imati maksimalnu kontrolu nad finalnim proizvodom, te osigurati maksimalnu kvalitetu.

 

Super, hvala na odgovoru!

 

Znači stanu ovakve kartice (140mm visina plus koliko treba za pcie konektor, otprilike 25mm):

 

https://www.evga.com/products/product.aspx?pn=11G-P4-2487-KR

Mislim da ta ipak ne bi stala... ipak postoji neki maksimum visine od 120-125mm.

 

Ovo sam sve bazirao na referentnom dizajnu grafulja i sve dok fizički ne napravim prvi prototip, ne mogu riješiti baš svaki problem... a znam da će ih biti. Jedno je 3D i teorija, a nešto sasvim drugo praksa... to sam naučio jako dobro kada sam slagao svoj komp.

 

Jedna od mogućnosti rješavanja tog problema je izrada backplate-a koji bi omogućio horizontalno montiranje grafičke kartice pomoću PCIex risera ukoliko je potrebno, tako da rješenje uvijek postoji. To sam napravio u svojem kućištu, ali tamo sam bio puno ograničeniji sa visinom nego ovdje... u mojem sam imao samo 5-6cm visine s kojom sam mogao raditi.

Jakovp pet 30.8.2019 09:46

Kužim, ma pitam jer je danas jako puno grafičkih više od referentne viisine (113mm), idu bez beda do 140 mm plus prostor za konektor, tako da svakako to uzmi u obzir kad navodiš specifikacije :)

Montarinari pet 30.8.2019 09:49
Jakovp kaže...

Kužim, ma pitam jer je danas jako puno grafičkih više od referentne viisine (113mm), idu bez beda do 140 mm plus prostor za konektor, tako da svakako to uzmi u obzir kad navodiš specifikacije :)

 Hvala ti, svaki input je i više nego dobrodošao, jer ni ja nemogu baš sve vidjet :)

Spiridon pet 30.8.2019 09:59

Ako misliš grafu spajati na 1x slot to ti je manjkavo. Jako se grije pa treba pojačati okretaje ventilatora što je prebučno... Trenutno imam tako spojenu grafu u jednom kompu pa znam iz prve ruke...

P.s. Pri igranju igara se jako grije, kod običnog surfanja nema problema.

Jakovp pet 30.8.2019 10:03
Spiridon kaže...

Ako misliš grafu spajati na 1x slot to ti je manjkavo. Jako se grije pa treba pojačati okretaje ventilatora što je prebučno... Trenutno imam tako spojenu grafu u jednom kompu pa znam iz prve ruke...

P.s. Pri igranju igara se jako grije, kod običnog surfanja nema problema.

 

O čemu ti pričaš lol. On govori o 16x riseru, kakve koriste nebrojena sff kućišta i atx kućišta sa vertikalnom grafičkom.

 

A ovo s ventolatorima toliko nema veze s ničime, ne znam na čemu temeljiš tu teoriju ali dobro. Kao prvo grafičkna na 1x portu nema dovoljan bandwith za dati pune performanse pa se ni ne može zagrijati kako treba, osim ako ne pričamo o rudarenju ili tako nešto.

Spiridon pet 30.8.2019 10:11

Nisam ni znao za 16x raiser...

A pričam o mojoj R7 250 1 GB koja je spojena na 1x i vrti WoT na medium bez beda. Nažalost, nuspojava je temperatura do 84 stupnja ako ne naštimam vrtnju venta, undervoltam... Sa ventom na 75% i malim smanjenjem napona ide do 70 stupnjeva...

Filox sri 4.9.2019 12:25

Nešto si ti pobrkao o tome kako grafike rade... Grijanje grafike nema nikakve veze s tim gdje je spojena, u 16x ili u 1x. To što je tebi u 1x samo znači da ne možeš dobit punu brzinu i radnu snagu iz te tvoje grafike, to ne utječe na zagrijavanje iste. Na grijanje ti utječe kučište, protok zraka, prašina na pasivcu i stara osušena termalna pasta.

 

Po nekakvoj logici stvari, na 1x bi se grafika trebala grijati i manje, jer nikad neće doći do svojih radnih 100%. Teoretski ne može postići svoju punu brzinu.