dr Phill pon 24.5.2021 09:17
marinac88 kaže...

Pozdrav, 

Imam problem s prvim slojem kod printanja. Gear ostaje slijepljen i nepomican. Ne znam u cemu je problem, ali pretpostavljam da je u bed levelu. 

 izgleda kao raft ukljucen i previsoka temperatura

Duje11172725 pon 14.6.2021 13:47

Pozdrav
Vidio sam neki dan na stranici Azure Film 3d printer Ender 3 Max
Zanima me 2 stvari
1. Kakav je printer Ender 3 Max, dali valja ista?
2. Dali je Azure Film legit i dali je imao itko ikakvih problema sa tom stranicom?

I usput, dali je samo jedna(prava) stranica Azure Film-a na internetu jer je bio slucaj sa Creality-evom stranicom da je bila fake stranica i mnogo ljudi se zeznilo.
Hvala

imsonotgonnatellyoumyname ned 27.11.2022 12:04

Pozdrav ekipa.

Želim se upustiti u svijet 3D printanja, da isprintam tonu modela koje sam kroz godine izmodelirao.
Bavim se Blenderom, Cinemom 4D i Zbrushom već duže vrijeme.
Počeo sam igrati D&D naveliko, i sad želim printati svoje charactere, mape, dodatke i ostalo.

Zanima me koji bi mi printer bio dobar kao početniku, odakle da kupujem, koji filament mi je preporučen na početku, koje internetske resurse da pogledam...
Svaka infomacija je dobrodošla. Što god da imate za reći, recite.

Ono što sad gledam su Creality Ender 3 S1, Creality Ender 3 V2 ili nešto od Anycubic. Znam da je Prusa top, no malo mi je skupa sad.
Cijenovno mi je ok do maksimalno 4k kn. Ništa preko. Slobodno mi objasnite zašto bi mi trebao skuplji, ako mislite da ima smisla.
Prodavao printeve ne bih, i ne ovisi mi posao o printu. Ovo je hobi u koji mi nije problem ulagati kasnije, no ne želim odmah krenuti sa Prusa printerom od 7k kn ako odustanem za 2 mjeseca.

Treba mi za print D&D minifigura, Warhammer stvari i što već da se sjetim.
Vidio sam uvodni post, pa me zanima što se mijenjalo u protekle 3 godine. Sigurno postoje novi printeri koji su bolji/isplativiji od spomenutih.

Pitanja:
Koji model/marka je ok za 3-4k kn?
Koji filament za početnika, i za što se koriste?
Na što moram pripaziti kod kupnje?
Koji potrošni materijal mi je bitan i cca cijena (hotend, plate...)
Stanje nabave materijala u RH?
YT kanali za kvalitetne informacije?
Detalji na koje moram pripaziti?
Osobno iskustvo i tips and tricks?
Unaprijed hvala na potrošenom vremenu na objašnjavanje :)

fifiX ned 27.11.2022 21:36

Pozdrav,

Evo nekih komentara.

- Od desktop FDM printera radio sam samo sa Prusom i Ultimakerom, tako da ti ne mogu dati preporuku temeljenu na osobnom iskustvu za ove jeftinije, iako mi je više ljudi reklo da su zadovoljni s crealityem (uz par slučajeva porpiličnog uštimavanja). Prusa je nešto skuplja, ali defitnivno preporuka, imam ju već 5 godina, na početku malo igranja i uštimavanja, ali nakon toga, je samo plug & play (pod uvjetom da non stop nešto novo ne isprobavaš ) + možeš ju poslije nadograditi na multimaterial, što daje nove mogućnosti pogotovo ako radiš figurice da ih možeš raditi u multicoloru

- Za filament na početku ili PLA ili PETG. S PLA je nešto jednostvnije raditi jer radi na malo nižim temperaturama (cca 60°C bed 210° hotend) i kao biorazgradiva je. PETG ima nešto bolja mehanička svojstva i manje je osjetljiv na vlagu od PLA, ali radi na nešto većim temperaturama (cca 100°C bed 235° hotend).

- AKo paziš što radiš i ne eksperimentiraš previše u pravilu potrošnog materijala nemaš. U 5 godina na prusi izmjenio sam samo PINDA senzor i grijač (sveukupno 25€). Uvijek je dobro imati 2-3 ploče (cca 30-40€) te eventualno alternativne promjere nozzle (iako je za 99% slučajeva 0.4mm najbolji izbor)

- U hrvatskoj ima par dućana za nabavku materijala, ja najviše uzimam od devil designa u Chipoteci (oko 170kn 1kg materijala)

- Koji god printer da uzmeš, na početku trebaš neko vrijeme dok ne posložiš postavke koji ti trebaju za tvoj printer i enviroment u kojem se nalazi (pogotovo ako nemaš enclouser). Danas sliceri imaju dobre defultne postavke, ali ponekad su rezultati malo bolji ako izmjeniš temp za koji stupanj ili slično. Najviše vremena je potrebno da posložiš Z os da ti prvi layer uvijek ispadne dobar, ako je on dobar onda je vjerojatno i print dobar.

 

 

 

dax-lax uto 29.11.2022 09:08
CyberDemonVZ kaže...

https://www.prusa3d.com/product/original-prusa-mini-kit-2

Prusa ispod 4.000. Savršena za manje modele.

 Ovi mini jednoruki mi daju dozu nestabilnosti i vibracija s tim dizajnom. Možda se varam.

Druga stvar koja mene zanima. Zašto su Prusa printeri tolko skuplji od creality, elegoo, tevo i takvih 3d printera? I još su maltene velik dio isprintani. 

Da li sadrže kvalitetnije komponente ili branding vodi glavnu ulogu, odnosno, da li bi neki upgradeani (npr)creality s istim komponentama postigao tu cijenu?

 

Napomena. Nemam printer (iako bi bilo zgodno imati) niti sam ikada koristio koji na svoju ruku

CyberDemonVZ uto 29.11.2022 09:27
dax-lax kaže...
CyberDemonVZ kaže...

https://www.prusa3d.com/product/original-prusa-mini-kit-2

Prusa ispod 4.000. Savršena za manje modele.

 Ovi mini jednoruki mi daju dozu nestabilnosti i vibracija s tim dizajnom. Možda se varam.

Druga stvar koja mene zanima. Zašto su Prusa printeri tolko skuplji od creality, elegoo, tevo i takvih 3d printera? I još su maltene velik dio isprintani. 

Da li sadrže kvalitetnije komponente ili branding vodi glavnu ulogu, odnosno, da li bi neki upgradeani (npr)creality s istim komponentama postigao tu cijenu?

 

Napomena. Nemam printer (iako bi bilo zgodno imati) niti sam ikada koristio koji na svoju ruku

 Jako dobro pitanje. I mene zanima.

Moj buraz je kupio ovaj gore (ili model bez +?) nakon pola godine proučavanja i istraživanja, i još mi nije objasnio kako treba zašto je baš njega odabrao :)

 

Mislim da je poanta u lakom podešavanju i onda je dalje sve plug and play. Jako dobro podrška, i od kreatora i od zajednice.

 

Sad već radi oko pola godine, mislim da printa svaki il svaki drugi dan, čini mi se da još nije bilo problema ili kvarova.

imsonotgonnatellyoumyname sri 30.11.2022 08:53

Puno hvala na komentarima kolege.

Evo sad se dvoumim između Prusa Mini ili Ender Creality 3 S1 PRO.

Budem još par dana razmislio o tome. Vjv uzmem Prusa DIY kit, čisto da bude malo jeftinije.

Previše me muči taj QC kod Endera, a i taj autoleveling i "set and forget" kod Pruse zvuči super.

 

Koliko vidim Prusa nema kupiti u RH, samo iz DE ili ofišl stranice. Jel' itko kupovao tako, kakva su iskustva sa dostavom?

CyberDemonVZ sri 30.11.2022 17:50
imsonotgonnatellyoumyname kaže...

Puno hvala na komentarima kolege.

Evo sad se dvoumim između Prusa Mini ili Ender Creality 3 S1 PRO.

Budem još par dana razmislio o tome. Vjv uzmem Prusa DIY kit, čisto da bude malo jeftinije.

Previše me muči taj QC kod Endera, a i taj autoleveling i "set and forget" kod Pruse zvuči super.

 

Koliko vidim Prusa nema kupiti u RH, samo iz DE ili ofišl stranice. Jel' itko kupovao tako, kakva su iskustva sa dostavom?

 Pitam buraza ako se sjetim :)

CyberDemonVZ čet 1.12.2022 15:21
CyberDemonVZ kaže...
imsonotgonnatellyoumyname kaže...

Puno hvala na komentarima kolege.

Evo sad se dvoumim između Prusa Mini ili Ender Creality 3 S1 PRO.

Budem još par dana razmislio o tome. Vjv uzmem Prusa DIY kit, čisto da bude malo jeftinije.

Previše me muči taj QC kod Endera, a i taj autoleveling i "set and forget" kod Pruse zvuči super.

 

Koliko vidim Prusa nema kupiti u RH, samo iz DE ili ofišl stranice. Jel' itko kupovao tako, kakva su iskustva sa dostavom?

 Pitam buraza ako se sjetim :)

 S official stranice, skladiše u Češkoj.

Osim jaaako dugog čekanja, nikakvih problema.

imsonotgonnatellyoumyname ned 11.12.2022 12:12

Hvala svima na komentarima i pomoći.

Nakon dugog razmišljanja, te razgovora sa kolegama i profesorima koji se bave printom, odlučio sam se za Prusa Mini+.

Vjerojatno uzimam neki resin printer kasnije, nešto jeftino, no zbog limitiranog prostora (i jer se zasad ne želim petljati s otrovnom smolom) uzimam FDM.

Na nagovor profesorice uzimam Prusu, jer ne želim gubiti živce na optimiziranje i popravljanje Ender proizvoda.

 

Uzimam Prusament PLA čisto da što lakše eliminiram početničke greške.

Uzeo sam i 0.25mm nozzle, za print minifigurica i nekih drugih detalja koji budu imali tekst na sebi.

 

Kaže profa da je taj Devil Design dobar. Ima li još koja opcija za šareni filament?

imsonotgonnatellyoumyname sub 28.1.2023 16:34

Ok, printer je stigao prije 3 dana, kalibriran i sve. Mislio sam poslati sve fotke kako to ja inače i radim, no tek kad bude sve gotovo.

Sve je dobro išlo 2 dana, dok ekstruder nije počinio suicid.

 

Dakle, zanima me može li mi neki kolega forumaš isprintati 2 mala komada. Sve firme u ZG traže isključivo 10+ komada kao minimum, a to mi je oko 100+€. Jednostavno nepotrebno. Ako naručim sa službene stranice, moram čekati 2 tjedna i platiti minimalno 25€.

Trebaju mi MINI-extruder-idler.stl i MINI-extruder-rear.stl sa službene stranice https://www.printables.com/model/57214-mini-printable-parts/files isprintane u PETG.

 

 

 

 

imsonotgonnatellyoumyname sri 1.2.2023 10:59

Hvala kolegi forumašu što mi je brzo sve sredio, te je printer opet u potpunoj funkcionalnosti!

Par uspješnih printova koje sam stigao jučer odraditi.

Prusament Gravity Gray PLA:

AdMech emblem sam izmodelirao sam na brzinu, čisto da testiram detalje. Možda bi bilo pametnije da nisam koristio ironing i manji nozzle, no dosta je dobro ispalo uzevši u obzir koliko je maleno i koliko se brzo printalo. Gotovo za 20 minuta.

D&D life counter je super ispao. 0.2 layer hight je možda puno za taj tekst, a i morao bih dodati još jedan ventilator za hlađenje za te male djelove.

Sve u svemu, ja happy.

 

Idem sad u Chipoteku po onaj njihov Devil Design PETG. Navodno je ok pa budem testirao par stvarčica kroz vikend. Poglavito Lucky 13!

Pero1998 sri 8.2.2023 15:37

Pozdrav, 

zanima me može li mi neko s foruma isprintati Mac Pro SSD Adapter, imam stl file projekta, di god se javio svako kaze minimalno 5 komda a to mi se ne isplati, pa ako je neko voljan iz Zagreba da to napravi. 

It'sMe932 čet 9.2.2023 08:27
silvio3105 kaže...
Koji brand preporučuješ?

Ne mogu nešto previše komentirati jer sam do sada koristio samo Prusament i Devil Design. 

 

Prusament mi je izgledao bolji ali je i skoro duplo skuplji. Sa Devil Design kojeg Chipoteka prodaje nikad nisam imao problema nizi zamjerki, jeftin je i dobar za tu cijenu.

Ljudi hvale AzureFilm, malo skuplji od Devil Design a navodno bolji, naručio sam ga ali nikako da mi stigne...