Popeye sri 19.5.2021 16:39

Pozdrav ekipa,

 

Trebao bi savjet i pomoć.. 

 

Naime, dio sam malog tima (10ero kolega) koji se bavimo različitim projektima. E sad, kako istovremeno hendlamo više projekata teško je popratiti faze istih jer je toga previše. Već smo neko vrijeme u potrazi za nekim project management software-om koji će odgovarati sljedećem: 

  • jednostavan za korištenje i omogućuje do 10 korisnika - praćenje različitih projekata i faza istih 
  • open source / besplatan - zbog ograničenosti s budžetom ne možemo trenutno ništa plaćati jer nemamo love (početna ulaganja su nas dotukla)
  • mogućnost kreiranja timova (prednost)
  • lokalno rješenje (ne cloud) 
  • mogučnost integracije u kalendar (sastanci/...)

 

Dodatno, kako nemamo iskustva s istim, svakako bi cijenio pomoć i vaše komentare koji soft koristiti, zbog čega i šta preporučate općenito. Kad stabiliziramo financije, svakako ćemo ići na plaćeno rješenje ali trenutno ne možemo.

 

Unaprijed hvala!

 

 

 

lp,

 

Stoja čet 20.5.2021 10:33

To sve + besplatno imam feeling da uopće ne postoji, tojest postoje free verzije nekih alata koji su onda ograničeni funkcijama / brojem ljudi.

 

Mi u firmi koristimo Notion, jako moćan alat, može se unutar njega jako puno toga napraviti i pratiti (kalendar, taskovi, upute, procesi, bilješke sastanaka, specifikacije, inventar, nabava, itd...), i tehnički možete plačati jednog usera (personal pro) i onda dodavati ljude kao goste, kojima share-ate stranice koje želite da vide. 

 

Ako je to prekompleksno, onda je druga opcija nešto tipa Trello, koji se bavi samo kanbanom ali je tamo onda teže hendlati više projekata...ima još dosta raznih alternativa, najbolje isprobati par i vidjeti dal funkcije/ograničenja odgovaraju vašim potrebama.

ihush čet 20.5.2021 13:32

.. što napisati a da je korisno ili da nije soljenje pameti.. :)

 

npr, 'mali tim' desetak kolega.. tad jedan od vas to radi, ili jedanaesti, tj onaj tko to zna + iskustvo jer ako se sad počnete učiti.. svaka škola se plaća itd.

-sugerirati mogu KISS, čak pragmatično, ako sad ne znate što sve treba, tad ne treba ništa, nego kako se problem pojavi riješite ga.. tj unaprijed planirati je beskorisno, jer mlade firme često ne prežive ni par mjeseci, neovisno što imaju super ideje. Što se više ovisi o nekom tehnološkom riješenju to je veća ovisnost.. ne manja, kao kad spomeneš npr cloud-lokalno ..

-integracija u kalendar? .. pa gle, ako su vam i prije početka problem sastanci-koordinacija itd tad se primite posla prodaje kokica, ne timskog projekta, odnosno što misliš da radi trener s nogometašima u tjednu prije utakmice? .. kalendar-mail i ostalo je samo pomoćno sredstvo, alat, kao što putuješ autom ne pješice ili koristiš lopatu-bager, no i dalje moraš ti obaviti-smisliti-planirati tj neće neko teh.pomagalo pomoći kao što u nogometu opet pobjedi jači-bolji mada si imao dobara plan.. ili lijep dres.

-s druge strane, da, naravno.. tj razumijem i podržavam ideju da se u startu to smisli-posloži, da se netko pozabavi time, da se sve može, može se naučiti itd i niste nesposobni i sl. tj to je teoretski dobar pristup, školski.. no u poslu jednostavno ponekad primiš lopatu i radiš.. jer nije važan kalendar na kraju nego proizvod koji imaš ili nemaš.. tj i kad znaš da nešto može biti bolje ponekad moraš ići s onim što je dovoljno dobro, recimo u cajtnotu ili nekom trećem razlogu.. tj što god u startu lijepog smislite opet se u praksi mora prilagođavati u hodu tj tek oni koji opstanu dovoljno dugo stvore neki upotrebljiv model a kalendar-koordinacija i sl mogu biti i mobitelom ili dovikivanjem kroz vrata.. tj to je najmanje važno ili ne možeš predvidjeti sve potrebe-probleme dok se ne dese, dok (zašto ova rečenica) ako u početku pokušaš predvidjeti sve probleme, if-then itd tad prečesto ne napraviš ništa, tj stojiš na pred-početku i umjesto da radiš ekšli job smišljaš savršen model kako ćeš raditi job.. a za to treba vrijeme + ne pomaže preslikavanje tuđeg modela, jer je svaka firma-branša malo drugačija, kao i ljudi.. pa tako nekome isti kalendar može biti super, drugom strava.. dok predviđnje svega jednostvno nije produktivno i kao kontra-nelogičan savijet, ponekad se u posao jednostavno treba baciti na glavu.. (suprotno onom što inače radim-mislim-savjetujem..). Zato je često prednosti 'biti mlad' (naivan, površan, neiskusan..) tj time je manje osoba 'negativna' jer ne razmišlja o problemima nego cilju.. a to je 'tajna' zašto od tisuće poneki i ostvari cilj, kao loto-jackpot. Alternativa je ne oformiti takvu firmu-ekipu nego doći u postojeću, tad nemaš taj problem.. tad si jedan od ostalih, no tad nema tvoje ideje-entuzijazma, nema nove stvari.. ili-ili .. osim ako dođeš u takvu firmu i svojim idejema ih trasnformiraš.. no to je realno manje šanse nego loto.

+ podsjetnik na realnost, tj novac.. čak da ga imate neograničeno, trebalo bi vrijeme za izbor koji od postojećih soft riješenja je prikladan potrebama + prilagodba i navikavanje vas na takav rad kao tima. Pošto novca nema, jasno je da ni takvo riješenje koje samo zvuči kao riješenje (jer i za to treba vrijeme a vrijeme = novac..) nije ono što će vam dati čarobni štapić... tj imat ćete nesporazume, imat ćete greške.. i nekako ćete se već uskladiti, dogovoriti, sinkornizirati tj osnovno svojstvo inteligentnih bića i ljudi je upravo to, samoorganizacija-udruživanje i neka nazovimo prirodna podjela (posla) pa tako onaj tko bolje kuha kavu napravi kavu, čak i kad je on šef, dok mu ja pečem palačinke ako treba, jer on smisli dio koda koji radi.. to je tim, ne ja, nego mi.. a to mladi-početnici (neiskvareni, ne navikli na nešto.. jer i navika je moguć problem) upravo imaju kao prednost, tj netko mlad se ne osjeća poniženo ako nekome skuha kavu.. tj to je samo poniženje za 'plavuše' koje ne služe ničemu drugome (ili xerox-boy..) tj oni koji se 'šlepaju' u takvom timu su balast koji treba odbaciti .. ili ostaviti ako su na neki način dio tima zbog čega funkcionira kao frendovi-kvart-.. pa čak i izbor glazbe ili uređenja prostora ima važnost jer ako se osjećaš ugodno tad možeš više-bolje itd itd.

 

-nisam pomogao, jer mislim da nema recepta.. nego ga stvoriš sam u hodu, za sebe-tim.. i taj recept nije nešto što se copypestanjem može koristiti jer jednostavno ljudi nisu strojevi, nije uvijek 2+2=4.. (mada je).

 

KISS? .. što 'gluplji' (low-teč) model, to je robustniji, neovisan.. npr umjesto word-doca koristi notepad-text, jer bitan je sadržaj, ne forma a time ne ovisiš o licenci za mso-win.. kao karikiran primjer + štediš, ne samo novac za licencu, nego sve ostalo, zauzeće mjesta na disku, vrijeme otvaranja filea, + fleksibilnost kad poželiš u neki viši fileformat, bazu, .. neko grand-rješenje s kalendarom koje imaju megakorporacije, jer plain text može svugdje.. itd. čisto kao banalni primjer što je običan text ili doc kao razlika a direktno objašnjava problem ovisnosti o nekom rješenju na višem levelu.

-programska platforma? npr ako ste programeri, visualstudio, linux-gcc.. mac itd objediniti sve oseve, mreža, storage, backup, sinkronizacija..  svka od ovih 'riječi' je za napisati knjigu, ne jedan post, tj opet ponavljanje, previše svega da bi se sve moglo u startu dobro planirati tj smisao i gubitak resursa (vremena-znanja..) umjesto da se radi sam posao + tad se primjeti što stvarno treba a ne što neki paket nudi u reklami što je možda za nekog direktora super, za neku branšu .. ali možda nekom designeru-glazbeniku-programeru-nogometašu-kuharici.. nevažno ili nespretno, pa tako npr žene u knjigovodstvu tipkaju brzinom daktilografa nepogriješivo račune.. dok ja to radim nabadanjem prstom i griješim.. ali toj knjigovotkinij ne smiješ u designeu app promijeniti funciju tipke F2 npr print jer tad stvaraš problem navike-rutine i programer koji sve napravi savršeno ali binda to na F3 time radi strašnu (nepotrebnu) grešku.. kao banalni primjer što je kome važno, čak i kad je tehnički 'isto' tj ili f2 ili f3.. no nije kad je to već stvar rutine, pa do tog da će svaka prostorija imati neki svoj logičan raspored stvari koje se tamo nalaze (ergonomija, auta, programa, bilo čega..) i tako npr u tuđoj-nepoznatoj npr kuhinji prosječna osoba lako pronađe escajg.. zašto, zato jer stoji u logičnoj ladici, ne u npr frižideru, nećeš nož tražiti u npr pećnici.. dok će npr pas to tražiti njuškanjem i njemu frižider-ladica ne znače ono što znače tebi kao svjesnoj osobi.. isto je s appsom, organizacijom posla i svime ostalim u životu. Neke stvari samo ne primjećujemo jer smo navikli.. no kad to kreneš secirati-pripremati tad tek vidiš koliko je to beskonačno posla tj ne možeš o svemu voditi brigu pa tako brineš o tome da ti auto bude ispravan i jednostavno očekuješ kad stisneš kočnicu da stane.. ako ne stane, sudar. Što ćeš sve uključiti u neki soft koji treba predvidjeti neki generički posao? Beskonačno, do detalja jel to tipka f2-ili-f3.. i koje boje, koje dimenzije jer na mobaču koristiš prst-palac pa mora biti veće mada je manji ekran dok na monitoru koristiš miša i ikona može biti minijatrurno mala..

 

-nema čarobnog štapića, nema dobrog-najboljeg alata.. čekić je čekić, posao u koji ste krenuli treba raditi, nema đabe ništa, ni kave.. i jedino ono što sam napraviš znaš kako radi i možeš prilagoditi ili to radi netko iz tima, možda jedanaesti-golman? :) no za igranje nogometa teoretski možete i bez golmana, dresova i sl., pa tako možete i bez sync-svn-verzijskog-backupa koji brine o kalendaru i sl.

 

-sretno.