Razni softverski problemi

Igre se ruše, PC restarta

Cansee pet 10.2.2023 09:32

Već mi se ovaj problem vuče po nekoliko tema ovdje na forumu, pa sam odlučio objediniti to i staviti na odgovarajuće mjesto.

 

Dakle imam u zadnjih 1-2 mjeseca problem s igrama na PC-u. Igre mi se crashaju nakon kratkog igranja, trenutno igram Dead Space Remake na Originu. Ponekad se čak i PC restartira, ponekad i dobijem onaj blue screen. Dogodilo mi se to pokoji put i kad ne igram igre. Sve bitne komponente su nove i pod garancijom, jedino mi je kučište staro 5 godina, ali je stvarno dobro i ne vidim razloga da ga mijenjam, mislim da nema veze ništa s time.

Koristim Windows 11 Pro, sve legalno, kupljen je kod. Nisam ga nanovo instalirao nego napravio upgrade sa win 10 pro. Win 11 je ažuriran, kao i driveri za grafičku. Također sve igre koje igram su kupljene i legalne jel, na raznim servisima, Steam, Origin, Epic, Battle.net itd.

Mislim da nije grafička problem jer vjerujem da ne bi ni ušlo u igru da je. Osim toga do prije tjedan dva sam bez problema igrao Red Dead Redemption 2 koja je zahtjevna igra, bez crashanja oko sat vremena.

Vidio sam neke preporuke da se koristi event viewere ali se ja ne znam služiti s time, niti znam gdje da gledam niti razumijem ono što sam pročitao.

Dakle plan mi je sad za vikend prebacit što mi je bitno na ekskterni hdd, nakon toga ću sve pobrisati i ponovno instalirati windowse. Ne znam da idem na win 10 ili 11.
Imate li možda još neki prijedlog, što da točno radim ili provjerim? Uopće ne znam kako izolirati problem. Hvala svima unaprijed.

fer-de-lance pet 10.2.2023 09:47

Za event viewer imaš hrpu uputa na netu, ništa komplicirano:

https://www.howtogeek.com/123646/htg-explains-what-the-windows-event-viewer-is-and-how-you-can-use-it/

I minidump može biti koristan:

https://learn.microsoft.com/en-us/troubleshoot/windows-client/performance/read-small-memory-dump-file

Skineš si minidump explorer, s njim je najlakše:

https://github.com/GregTheDev/MinidumpExplorer

I ono kaj je najvažnije, a ljudi izbjegavaju masovno - kupi si najjeftiniji multimetar i mjeri napon na 12V railu dok igraš, u ogromnom broju slučajeva je baš tu problem jer kak kondenzatori propadaju pada i izlazni napon, a već na nekih 11,8V počinju problemi, a ljudi često nemaju problem, i onda naprave upgrade na grafu ili proc koji više troše i onda se crasha a uvjereni su da je kriva ta nova komponenta, jer je prije sve radilo, a na kraju zapravo napajanje stvara problem - jer tek na muci se poznaju junaci.

A ako ti se to događa na kompu pod moj PC, 99% da je do napajanja.

 

Uglavnom, u najbliži dućan koji ima, i daš 10-20 eura za multimetar i imaš ga doživotno, riješiš 99% muka bez razbijanja glave.

 

Cansee pet 10.2.2023 09:58
fer-de-lance kaže...

Za event viewer imaš hrpu uputa na netu, ništa komplicirano:

https://www.howtogeek.com/123646/htg-explains-what-the-windows-event-viewer-is-and-how-you-can-use-it/

I minidump može biti koristan:

https://learn.microsoft.com/en-us/troubleshoot/windows-client/performance/read-small-memory-dump-file

Skineš si minidump explorer, s njim je najlakše:

https://github.com/GregTheDev/MinidumpExplorer

I ono kaj je najvažnije, a ljudi izbjegavaju masovno - kupi si najjeftiniji multimetar i mjeri napon na 12V railu dok igraš, u ogromnom broju slučajeva je baš tu problem jer kak kondenzatori propadaju pada i izlazni napon, a već na nekih 11,8V počinju problemi, a ljudi često nemaju problem, i onda naprave upgrade na grafu ili proc koji više troše i onda se crasha a uvjereni su da je kriva ta nova komponenta, jer je prije sve radilo, a na kraju zapravo napajanje stvara problem - jer tek na muci se poznaju junaci.

A ako ti se to događa na kompu pod moj PC, 99% da je do napajanja.

 

Uglavnom, u najbliži dućan koji ima, i daš 10-20 eura za multimetar i imaš ga doživotno, riješiš 99% muka bez razbijanja glave.

 

 

napajanje sam kupio kad i novi cpu, u 2. mjesecu 2022. Po svemu što sam čitao po netu je 750W gold moralo biti i više nego dovoljno za moju konfu. Nakon toga je sve radilo kako treba mjesecima, igrao sam razne igre, a cijeli Elden Ring sam prešao uzduž i popreko (oko 170 sati) bez ikakvih problema. Problemi su počeli sad nedavno, kao što rekoh prije mjesec-dva. Moguće da je počelo zafrkavati, ali bilo je radilo sve super. 


Ali sad kad si to spomenuo, da znaš da sam kupio novu letvu, kao prenaponsku zaštitu - APC baš nedavno, odnosno prije točno dva mjeseca. 

fer-de-lance pet 10.2.2023 10:04

Letva teško da je problem, a kaj se napajanja tiče, nema tu pravila, možeš kupiti najbolje napajanje na svijetu i može savršeno radit i samo odjednom počet zajebavat.

A elektrolitski kondenzatori su najveće zlo na svijetu, i skoro svi kvarovi elektronike na svijetu su zbog njih.

Zato i kažem, multimetar je obavezna stvar u svakom kućanstvu, a nabadanje po event vieweru i minidumpu onda ne pomaže jer dobiješ svašta, i ne kužiš uopće o čemu se radi a na kraju napajanje problem...

Eto  prijateljski savjet, nemoj uopće nikakve probleme na računalu ni pokušavat riješavat dok ne kupiš multimetar, jer vrijeme je najvrjednija stvar u životu, i izgubit ćeš mnoge dane svoga života bezveze.

 

191x7 pet 10.2.2023 10:10
Cansee kaže...

Već mi se ovaj problem vuče po nekoliko tema ovdje na forumu, pa sam odlučio objediniti to i staviti na odgovarajuće mjesto.

 

...

Dali imaš najnoviji Bios na matičnoj?

Memorija radi s XMP profilom? Probao bez XMP?

Cansee pet 10.2.2023 10:20
191x7 kaže...
Cansee kaže...

Već mi se ovaj problem vuče po nekoliko tema ovdje na forumu, pa sam odlučio objediniti to i staviti na odgovarajuće mjesto.

 

...

Dali imaš najnoviji Bios na matičnoj?

Memorija radi s XMP profilom? Probao bez XMP?

 

nemam najnoviji BIOS, ima još jedno 5-6 nakon ovoga kojeg ja imam, ali se to iskreno bojim raditi dok ne ispucam sve druge opcije.

 

Memorija radi s XMP profilom. Nisam probao bez. Hvala puno, zapisat ću si i to.

191x7 pet 10.2.2023 10:59
Cansee kaže...

 

nemam najnoviji BIOS, ima još jedno 5-6 nakon ovoga kojeg ja imam, ali se to iskreno bojim raditi dok ne ispucam sve druge opcije.

 

Memorija radi s XMP profilom. Nisam probao bez. Hvala puno, zapisat ću si i to.

 Pa stavi najnoviji bios, nisu Intel i proizvođač ploće bezveze ispravljali probleme i pogreške.

Cansee pet 10.2.2023 13:01
191x7 kaže...
Cansee kaže...

 

nemam najnoviji BIOS, ima još jedno 5-6 nakon ovoga kojeg ja imam, ali se to iskreno bojim raditi dok ne ispucam sve druge opcije.

 

Memorija radi s XMP profilom. Nisam probao bez. Hvala puno, zapisat ću si i to.

 Pa stavi najnoviji bios, nisu Intel i proizvođač ploće bezveze ispravljali probleme i pogreške.

 

znači misliš da mi je to najbitniji prvi korak?

Softwer pet 10.2.2023 19:31
Cansee kaže...

Već mi se ovaj problem vuče po nekoliko tema ovdje na forumu, pa sam odlučio objediniti to i staviti na odgovarajuće mjesto.

 

Dakle imam u zadnjih 1-2 mjeseca problem s igrama na PC-u. Igre mi se crashaju nakon kratkog igranja, trenutno igram Dead Space Remake na Originu. Ponekad se čak i PC restartira, ponekad i dobijem onaj blue screen. Dogodilo mi se to pokoji put i kad ne igram igre. Sve bitne komponente su nove i pod garancijom, jedino mi je kučište staro 5 godina, ali je stvarno dobro i ne vidim razloga da ga mijenjam, mislim da nema veze ništa s time.

Koristim Windows 11 Pro, sve legalno, kupljen je kod. Nisam ga nanovo instalirao nego napravio upgrade sa win 10 pro. Win 11 je ažuriran, kao i driveri za grafičku. Također sve igre koje igram su kupljene i legalne jel, na raznim servisima, Steam, Origin, Epic, Battle.net itd.

Mislim da nije grafička problem jer vjerujem da ne bi ni ušlo u igru da je. Osim toga do prije tjedan dva sam bez problema igrao Red Dead Redemption 2 koja je zahtjevna igra, bez crashanja oko sat vremena.

Vidio sam neke preporuke da se koristi event viewere ali se ja ne znam služiti s time, niti znam gdje da gledam niti razumijem ono što sam pročitao.

Dakle plan mi je sad za vikend prebacit što mi je bitno na ekskterni hdd, nakon toga ću sve pobrisati i ponovno instalirati windowse. Ne znam da idem na win 10 ili 11.
Imate li možda još neki prijedlog, što da točno radim ili provjerim? Uopće ne znam kako izolirati problem. Hvala svima unaprijed.

 Ako vec radis REINSTALL Windowsa, da sam na tvom mjestu ostao bih na Windows 10 Professional sve do zadnje minute podrske.(Obzirom kako glasine kruze po raznim stranim novinama, a kako je i sam Microsoft izjavio da bi prosirena podrska opcenito za Windows 10 trebala biti prosirena do 2027. Mislim da to samo po sebi govori koliko je sustav izglancan i da radi savrseno. Nakon reinstalacije preuzmi najnovije upravljacke programe(Driver-e) i napravi Windows Update(Price da je to glupost i da Windows Update cini stetu su obicne gluposti, tako da nemoj se obazirati na te suplje price). "Pokusaj"  legalno opet  instalirati Windows 10 Professional, danas OEM licence nisu skupe tako da se ne isplati zezat s piratskim softverom jer on ne donosi nista dobro. U svakom slucaju nakon svega toga napravi BIOS-Update. Vecina proizvodjaca maticnih ploca na svojoj sluzbenoj stranici imaju "alat" ili softver koji pojednostavljuje i sam update BIOSA, tako da se ne moras cimat s USB-om pa preuzimati verziju biosa sa stranice proizvodjaca maticne ploce  na USB itd itd..  Ocisti racunalo od prasine i zamijeni termalne paste na mjestima gdje su vec primijenjene. 

Cansee sub 11.2.2023 02:31
191x7 kaže...
Cansee kaže...

 

znači misliš da mi je to najbitniji prvi korak?

 Tako je.

 

evo samo da javim da sam tako napravio i izgleda da sve štima 

 

prvo sam napravio update (ili flash) biosa, onda mi je automatski isključilo XMP pa sam tako i ostavio. Prvo sam igrao Dead Space oko 45 minuta bez ikakvih problema, a onda na Hogwarts Legacy oko sat vremena i sve je išlo super. S obzirom na to da su mi se zadnja 3-4 puta igre rušile nakon 5 minuta, vjerujem da je to rješeno.

 

Puno hvala 

Valentin17 sub 11.2.2023 08:40
Cansee kaže...

Puno hvala 

Treba probati testirati sada sa XMPom, možda je najnoviji BIOS popravio problem koji postoji.

I dalje, memoriju treba postaviti ručno, npr. probaš upaliti XMP pa nakon toga dodaš napona, između podešavanja testiraš.

Podešeno ovako kako imaš sada sigurno imaš gubitak performansi.

Cansee sub 11.2.2023 16:30
Valentin17 kaže...
Cansee kaže...

Puno hvala 

Treba probati testirati sada sa XMPom, možda je najnoviji BIOS popravio problem koji postoji.

I dalje, memoriju treba postaviti ručno, npr. probaš upaliti XMP pa nakon toga dodaš napona, između podešavanja testiraš.

Podešeno ovako kako imaš sada sigurno imaš gubitak performansi.

 

danas sam upalio XMP, i to onako kako je bio podešen - na 3200 mhz. Uopće ne kužim u ovom biosu gdje se to mijenja, tako da nisam to dirao. Nakon uključivanja XMPa prvo mi se PC nije bootao, dvaput zaredom. Kada sam ušao u bios pisalo je voltaža 1.2. Onda samklikao po biosu i tražio gdje bi mogao promijeniti pa nisam pronašao i rekao idem opet pokušati restartirati PC. Odjednom mi se sve bootalo normalno. Onda sam opet restartirao i ošao u bios i odjednom mi je pisalo voltaža 1.35 iako nisam ništa sam promijenio. Ostavio sam tako voltažu i XMP upaljen i opet digao sustav i sve je štimalo. Onda sam počeo igrati igre, prvo Dead SPace oko 45 minuta sve je radilo dobro. Nakon toga Hogwarts Legacy (koji je dosta težak za RAM) i igrao 2 sata u komadu bez ikakvih problema, ništa se nije rušilo, sve radilo super.

 

Sad mislim da mi je možda najbolje tako ostaviti i ne dirati ništa i igrati i dalje pa vidjeti kako će se stvari odvijati, šta misliš?

Valentin17 sub 11.2.2023 16:38

Ako radi, onda nemoj ništa dirati. Možeš testirati par dana. Voltaža 1.35 V je normalna kad je upaljen XMP.

Napon memorije se štela u odjelju tweaker - advanced memory settings - memory channel timings, pogledaš na Youtube za Gigabyte ploču bilo koju, a da ima taj čipset kako se kloka memorija.

 

EDIT: Sada pogledao, imaš u favorites odjeljku opciju DRAM voltage pa vidi što se tamo nudi. Treba malo pogledati, lako je.

Cansee sub 11.2.2023 17:59
max01272 kaže...

 

Jesi pomislio da je greška u grafičkoj kartici ? Promjeni  termalnu pastu na grafičkoj i očisti ventilatore  , stavi najnovije drivere pa probaj onda igrati .

 pa ne znam baš kad su driveri svaki put bili najnoviji, redovito ja očistim komp, pa tako i grafičku. Al u svakom slučaju nakon što sam napravio update biosa sada sve štima, igrao sam danas grafički zahtjevnu igru preko 2 sata i sve je bilo super

Damir22 sub 11.2.2023 19:46

1.35 voltaza je najnormalnija za ddr4.

Vec sam pisao da gigabajt ploce po defaultu stave 1.2v cak i ako ukljucis xmp. Sto moze dovesti do problema s vecim frekvencijama memorije.

1.35, default tajminzi, xmp ukljucen, i ako problemi ne nestanu, onda vjerovatno nisu uzrokovani ramom, osim naravno ako nije fizicki neispravan.

Valentin17 sub 11.2.2023 20:24
Damir22 kaže...
onda vjerovatno nisu uzrokovani ramom, osim naravno ako nije fizicki neispravan.

Ovo ovisi o ploči i upravo je Gigabyte u tome problematičan. Ovisi i o mogućnostima čipa koji je ugrađen na modul, isto kao i kod procesora ponekad moraš dati malo više gasa da bi radilo.

Ima ovdje hrpa kolega, ali malo starijih članova koji su prošli ovako nešto i to više puta, napon do 1.4 V je u redu i neće ništa oštetiti.

max01272 kaže...

 

Jesi pomislio da je greška u grafičkoj kartici ? Promjeni  termalnu pastu na grafičkoj i očisti ventilatore  , stavi najnovije drivere pa probaj onda igrati .

Kolega je napisao u prvom postu da mu sve bitne komponente imaju garanciju, a vjerujem da je tu onda i grafička kartica.

Cansee sub 11.2.2023 20:40
Valentin17 kaže...
Damir22 kaže...
onda vjerovatno nisu uzrokovani ramom, osim naravno ako nije fizicki neispravan.

Ovo ovisi o ploči i upravo je Gigabyte u tome problematičan. Ovisi i o mogućnostima čipa koji je ugrađen na modul, isto kao i kod procesora ponekad moraš dati malo više gasa da bi radilo.

Ima ovdje hrpa kolega, ali malo starijih članova koji su prošli ovako nešto i to više puta, napon do 1.4 V je u redu i neće ništa oštetiti.

max01272 kaže...

 

Jesi pomislio da je greška u grafičkoj kartici ? Promjeni  termalnu pastu na grafičkoj i očisti ventilatore  , stavi najnovije drivere pa probaj onda igrati .

Kolega je napisao u prvom postu da mu sve bitne komponente imaju garanciju, a vjerujem da je tu onda i grafička kartica.

 

je garancija na grafu važi do 11. mjeseca ove godine

Cansee ned 12.2.2023 22:59

 

izgleda da je sad sve ok, bios je očito bio glavni problem, evo upravo sam igrao Dead Space u komadu oko 3 sata, sve je bilo super, a to mi se znalo rušiti nakon 5 minuta. Bios najnoviji, uključen XMP sa ramima na 3200 mhz, a voltaža na 1.35.

 

I dalje mi ostaje problem koji nisam ranije naveo, a to je što ne mogu uopće više koristiti "Sleep" opciju na kompu, kad kliknem na to jednostavno komp miruje par minuta i onda se ugasi, dakle nije u sleepu. Mislio sam da je to na neki način povezano sa ovim problemom koji sam imao ranije, ali sad kad vidimo šta je bio uzrok ovo je vjerojatno stvar Windowsa 11, to ću malo guglat još pa vidjeti, jer mi nije posebno bitno.

 

U svakom slučaju hvala puno još jednom svima, nadam se da neću ponovno morati aktivirati temu.  

fer-de-lance pon 13.2.2023 06:59

U zadnje vrijeme jako česta pojava jer su maknuli podršku za standardna sleep stanja (sad imaju neki hibridni sleep koji obično ne radi)pa je sad cijelo sranje nastalo....

U power options bi trebalo biti dolje sleep ali nemreš promijenit dok ne klikneš da ti da opcije koje su trenutno onemogućene pa ti se pojavi UAC ekran da dozvoliš pa onda možeš mijenjat.

Ako i dalje ne radi možeš probat preko group policy editora uključit sleep (tak sam ja uspio), googlaj enable sleep group policy editor.

Ima i neka fora da se nekaj u registryu mijenja, i možeš pogledat u biosu jesu li ti uopće ti power statesi uključeni (obično jesu, S1 više ne postoji ali ima onaj neki drugi).